Dune REALBOX 4K

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Preferred HDMI color depth = As in content . Αυτο ηταν !! Βλεποντας εγω να δινει το auto σαν default, ουτε κ΄αν ασχολουμην . Thanks Γιαννη.
Υ.Γ. Δοκιμασα πολλες ταινιες , και απο πλευρας αναλυσης ησαν ολες ΟΚ .Μερικες απο αυτες ομως , λιγες ευτυχως , δεν συγχρονιζαν τους υποτιτλους . Τι μπορει να συμβαινει ? Στο μενου ,εχω ορισει μονον εξωτερικους υποτιτλους. Το φαινομενο παρατηρειται στις ιδιες ταινιες ,και στις προηγουμενες ρυθμισεις .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Preferred HDMI color depth = As in content . Αυτο ηταν !! Βλεποντας εγω να δινει το auto σαν default, ουτε κ΄αν ασχολουμην . Thanks Γιαννη.
Υ.Γ. Δοκιμασα πολλες ταινιες , και απο πλευρας αναλυσης ησαν ολες ΟΚ .Μερικες απο αυτες ομως , λιγες ευτυχως , δεν συγχρονιζαν τους υποτιτλους . Τι μπορει να συμβαινει ? Στο μενου ,εχω ορισει μονον εξωτερικους υποτιτλους. Το φαινομενο παρατηρειται στις ιδιες ταινιες ,και στις προηγουμενες ρυθμισεις .
Οι ίδιοι υπότιτλοι συγχρόνιζαν σωστά σε άλλο player;

Πρόκειται για υπότιτλους που κατέβασε το dune;
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Οι ίδιοι υπότιτλοι συγχρόνιζαν σωστά σε άλλο player;

Πρόκειται για υπότιτλους που κατέβασε το dune;
Στο ΟΡΡΟ 203 που εχω σαν κυριο player ,παιζουν κανονικα . Οι υποτιτλοι που εχουν αυτες οι ταινιες , ειναι κατεβασμενοι και συγχρονισμενοι απο μενα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Οι υποτιτλοι που εχουν αυτες οι ταινιες , ειναι κατεβασμενοι και συγχρονισμενοι απο μενα.
Αν οι υπότιτλοι έχουν ενσωματωθεί με την ταινία και έχει γίνει διόρθωση (delay +,-) με το mkvtoolnix θα πρέπει να είναι σωστοί........
Εχει γίνει έτσι ?????
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Αν οι υπότιτλοι έχουν ενσωματωθεί με την ταινία και έχει γίνει διόρθωση (delay +,-) με το mkvtoolnix θα πρέπει να είναι σωστοί........
Εχει γίνει έτσι ?????
Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει κάτι τέτοιο. Εγώ πάντα βλέπω με εξωτερικούς υπότιτλους, που αν φεύγουν (πολύ σπάνια) τους συγχρονίζω με το subtitle workshop.

Υ.Γ. Δοκιμασα πολλες ταινιες , και απο πλευρας αναλυσης ησαν ολες ΟΚ .Μερικες απο αυτες ομως , λιγες ευτυχως , δεν συγχρονιζαν τους υποτιτλους . Τι μπορει να συμβαινει ? Στο μενου ,εχω ορισει μονον εξωτερικους υποτιτλους. Το φαινομενο παρατηρειται στις ιδιες ταινιες ,και στις προηγουμενες ρυθμισεις .
Θα έχω τον νου μου μήπως μου τύχει κάτι ανάλογο.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει κάτι τέτοιο. Εγώ πάντα βλέπω με εξωτερικούς υπότιτλους, που αν φεύγουν (πολύ σπάνια) τους συγχρονίζω με το subtitle workshop.
Εχει ο καθένας τον τρόπο του :hi:
Κ.Γιάννη την ίδια ρύθμιση στο maximum video mode μου πρότεινες και μένα με διαφορά μιας και έχω FHD να το βαλω 1080p 23.976hz, γιατί όχι auto(edid) ή 1080p 60hz, ποια η διαφορά, τι κερδίζουμε σε σχέση με τις άλλες επιλογές και κάτι που πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω είναι ότι γιατί στο auto(EDID) μας δίνει στο status current video mode 1080p 59.94 hz ???? βάζουμε ότι βάζουμε τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί :) :)
Απάντηση περιμένω αλλά μέχρι τώρα φωνή βοώντος εν τη ερήμω

:p :p
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει κάτι τέτοιο. Εγώ πάντα βλέπω με εξωτερικούς υπότιτλους, που αν φεύγουν (πολύ σπάνια) τους συγχρονίζω με το subtitle workshop.


Θα έχω τον νου μου μήπως μου τύχει κάτι ανάλογο.
Παντως εχθες που δοκιμασα τις ιδιες ταινιες και στο Zidoo , πηγε τους υποτιτλους κανονικοτατα-σφαιρα !!!
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Γνωρίζουμε για το παρεχόμενο καλώδιο της συσκευασίας HDMI τι είναι , 1,4-2,0-2,1 ??????
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Ξαναμουλάρωσε και δεν βλέπει τα αρχεία δικτύου σε SMB, αλλά μόνο σε NFS. Δεν επανήλθε ούτε με επανεκκίνηση του server, του Dune, του router, ούτε με εναλλαγή static και dynamic ip. :idk:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Ξαναμουλάρωσε και δεν βλέπει τα αρχεία δικτύου σε SMB, αλλά μόνο σε NFS. Δεν επανήλθε ούτε με επανεκκίνηση του server, του Dune, του router, ούτε με εναλλαγή static και dynamic ip. :idk:
Σε τί έκδοση έχεις το FreeNAS;
Αν πας στο Services -> SMB σου δείχνει να τρέχει; Αν κλείσεις και ξανανοίξεις το service μένει ανοιχτό;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Σε τί έκδοση έχεις το FreeNAS;
Αν πας στο Services -> SMB σου δείχνει να τρέχει; Αν κλείσεις και ξανανοίξεις το service μένει ανοιχτό;
FreeNAS-11.2-U2

Ναι και ναι.

Freenas20.png

Freenas21.png


Έχει νόημα να τικάρω το "allow empty password" και να δοκιμάσω κενό password στο Dune;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Εάν ο χρήστης σου έχει κενό password, πρέπει οπωσδήποτε να το τικάρεις στο FreeNAS (restart το service από το διακόπτη μετά από κάθε αλλαγή).

Στις τελευταίες εκδόσεις έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο SMB, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και update του FreeNAS εάν οι άλλες δοκιμές δεν πετύχουν. Μπορούμε να κάνουμε και λίγο πιο τεχνικό troubleshooting, αλλά ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα :).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Εάν ο χρήστης σου έχει κενό password, πρέπει οπωσδήποτε να το τικάρεις στο FreeNAS (restart το service από το διακόπτη μετά από κάθε αλλαγή).

Στις τελευταίες εκδόσεις έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο SMB, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και update του FreeNAS εάν οι άλλες δοκιμές δεν πετύχουν. Μπορούμε να κάνουμε και λίγο πιο τεχνικό troubleshooting, αλλά ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα :).
Από αύριο το απόγευμα όμως, γιατί δυσκολεύομαι λίγο τώρα...:tongue:
20200711_141217.jpg
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Μικρες βελτιωσεις...


- New feature: Added "Setup / Misc / Display / Brightness" setting which
allows choosing the desired brightness of the information shown on the
front panel display, or switch off the display completely.
- NOTE: This setting takes effect only after the player starts.

- Improvement: Improved support for very high bitrate (200Mbit/s and more)
video files.

- Improvement: Added experimental optimizations to make video playback more
smooth in Android applications. Currently used for YouTube and some other
selected applications.

- Bugfix: Specific ISO files could not be played.

- Bugfix: Playback could hang in specific rare cases (e.g. when playing
specific MKV file with internal SRT subtitle and external SRT subtitle).

- Bugfix: The setting for disabling HD audio did not work in some specific
cases.

- Bugfix: ZOOM setting was not correctly remembered.

- Bugfix: When using virtual mouse, left mouse click by pressing "ENTER"
button did not work in some cases.

- Bugfix: Improved stability of firmware updates downloading in case of
problems with Internet connection.

- Bugfix: Pressing "INFO" RCU button in "Setup / Information" screen could
cause a crash.

- Minor changes in the list of preinstalled applications.

- Minor other fixes and improvements.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.099
Reaction score
93.059
Μικρες βελτιωσεις...


- New feature: Added "Setup / Misc / Display / Brightness" setting which
allows choosing the desired brightness of the information shown on the
front panel display, or switch off the display completely.
- NOTE: This setting takes effect only after the player starts.

- Improvement: Improved support for very high bitrate (200Mbit/s and more)
video files.

- Improvement: Added experimental optimizations to make video playback more
smooth in Android applications. Currently used for YouTube and some other
selected applications.

- Bugfix: Specific ISO files could not be played.

- Bugfix: Playback could hang in specific rare cases (e.g. when playing
specific MKV file with internal SRT subtitle and external SRT subtitle).

- Bugfix: The setting for disabling HD audio did not work in some specific
cases.

- Bugfix: ZOOM setting was not correctly remembered.

- Bugfix: When using virtual mouse, left mouse click by pressing "ENTER"
button did not work in some cases.

- Bugfix: Improved stability of firmware updates downloading in case of
problems with Internet connection.

- Bugfix: Pressing "INFO" RCU button in "Setup / Information" screen could
cause a crash.

- Minor changes in the list of preinstalled applications.

- Minor other fixes and improvements.
Ποιο firmware upgrade είναι αυτό; Το τελευταίο που μου βγάζει είναι 200910_2300r14, σωστά;

Γιατί εγώ δεν βλέπω επιλογή display πουθενά...
20200914_012519.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Να κάνω μια ερώτηση γιατί θα με τρελάνει. Υπάρχουν κάποιοι τίτλοι ταινιών που ούτε καν τους εμφανίζει στην συλλογή (λες και δεν υπάρχουν ως αρχείο)και δεν μιλώ για εξώφυλλο που ειδικά σε νέες ταινίες βγάζει ότι να'ναι, μιλάω καθαρά ότι δεν τις εμφανίζει ως τίτλους όσα scanning και να κάνω, τις βλέπω μόνο όταν μπω στον φάκελο ταινιών που μόνο απο κει μπορώ να επιλέξω. Σας τυχαίνει και σας ??????
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Να κάνω μια ερώτηση γιατί θα με τρελάνει. Υπάρχουν κάποιοι τίτλοι ταινιών που ούτε καν τους εμφανίζει στην συλλογή (λες και δεν υπάρχουν ως αρχείο)και δεν μιλώ για εξώφυλλο που ειδικά σε νέες ταινίες βγάζει ότι να'ναι, μιλάω καθαρά ότι δεν τις εμφανίζει ως τίτλους όσα scanning και να κάνω, τις βλέπω μόνο όταν μπω στον φάκελο ταινιών που μόνο απο κει μπορώ να επιλέξω. Σας τυχαίνει και σας ??????
Αυτο συμβαίνει οταν δεν τις εχει ματσάρει καθόλου.
Αν μπεις στις ρυθμίσεις του my Collection μπορεις να τις βρεις και να τις ορισεις χειροκίνητα.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.192
Μηνύματα
2.855.651
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top