Eίναι απαραίτητο το 24/192?

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Το medea μάλλον όχι γιατί θα πρέπει να του ταΐσεις σήμα από οπτικό η coaxial που μάλλον δεν έχει από το λαπτοπ – να μην παρεμβάλετε τίποτα
Λαπτοπ – dac – προ
Νέτα σκέτα τίποτα άλλο!

Οπτική έχει η κάρτα μου! Αλλά υπάρχει και ο converter Weiss Vesta για Firewire....:126:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Σχετικά και με το thread 24/192 όσες φορές άκουσα έτσι με αγχώνει απίστευτα αυτή η ανάλυση χωρίς να προσφέρει ουσιαστικά τίποτα παραπάνω
Το έχω βάλει το BENCHMARK με οπτικό που ανεβάζει 24/192 και τελείωσα μέσα σε 5 λεπτά το τεστ
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Ρε συ server η dac εσύ την ίδια δουλειά θέλεις να κάνεις
Computer Audio όσο καλύτερα γίνεται
Να πάρεις dac σώνει και καλά αν υπάρχει περίπτωση να βάλεις και κάνα κορυφαίο transport αλλιώς δες και τους server ,
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Σου το είπα ΟΧΙ μετατροπές
Βρε εδώ έχω λαπτοπ μόνο και μόνο για να μπορεί να παίζει με μπαταρία και να μην έχω τα βρομοτροφοδοτικα από τα PC και τα τα laptop
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ρε συ server η dac εσύ την ίδια δουλειά θέλεις να κάνεις
Computer Audio όσο καλύτερα γίνεται
Να πάρεις dac σώνει και καλά αν υπάρχει περίπτωση να βάλεις και κάνα κορυφαίο transport αλλιώς δες και τους server ,
Mα το θέμα είναι οτι εγώ δεν θέλω DAC από τη Linn. Παίρνω το dacακι που μου αρέσει και βλέπουμε πως θα στήουμε το server!
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Πρόσεξε ( τάχα δεν ξέρεις εσύ ) και τι καλώδια ιντερκονεκτ & ρεύματος θα βάλεις γιατί αν πας με την δική μου αναλογία benchmark – cardas golden reference είσαι ……………….
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Eντάξει τα έχω ήδη φροντίσει αυτά!;)

Γιατί τι έχει το cardas? Πολύ καλό καλώδιο είναι!;)
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Ναι βρε την αναλογία λέω bench 1400 & cardas 900 ic & lessloss 570 euro
Εσύ τι σκοπό έχεις………………..
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Medea + argento serenity interconnect (1000E) + virtual dynamics master power (600E)

Γενικά απο την εμπειρία μου τα Argento τα θεωρώ από τα πιο σωστά καλώδια!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Καλημέρα!

Επειδή τώρα τελευταία έχω φάει ένα κόλλημα με το EMM LABS DAC2 το οποίο πληρεί αρκετές από τις προυποθέσεις που θέλω (USB input) θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι απαραίτητο το dac μας να υποστηρίζει 192. Αυτό γιατί το EMM LABS υποστηρίζει μέχρι 96.

Πολλοί μάλιστα λένε ότι οι μεγάελς διαφορές είναι από το 16, 44 > 24, 96 και όχι τόσο πολύ από το 24,96 > 24,192!

Αμα το πάρω υποθέτω δεν θα κλειδώνει καθόλου στα 192 ε? Θα χρειάζεται downsampling το αρχείο?

Από ότι βλέπω δεν υπάρχουν κιόλας πολλά 192! Αλλά στο μέλλον?

Ακούω γνώμες!
Για έναν χαϊεντά, το μόνον απαραίτητο είναι να έχει ακριβά μηχανήματα. Ας είναι και επίχρυσα κρεμύδια, το ίδιο κάνει. Αρκεί να είναι ακριβά. Όλα τα άλλα είναι θέμα άποψης.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Mα το θέμα είναι οτι εγώ δεν θέλω DAC από τη Linn. Παίρνω το dacακι που μου αρέσει και βλέπουμε πως θα στήουμε το server!
Νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσεις λίγο απο τον χρόνο σου για να ακούσεις συσκευή της Linn.

Υπάρχει υλικό προς ακρόαση σχεδόν σε όλα φορμά ειδικότερα δε και στα 24/176.4 .

Ισως βρείς και τις απαντήσεις που ψάχνεις...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Bασίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν διαφωνώ οτι τα Linn είναι εξαιρετικά all round μηχανήματα, αλλά όπως και να το κάνουμε την πρωτιά στo DAC και στο ADC την έχουν εταιρίες όπως η EMM LABS, η WEISS, η PRISM, η APOGEE κτλ.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Bασίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν διαφωνώ οτι τα Linn είναι εξαιρετικά all round μηχανήματα, αλλά όπως και να το κάνουμε την πρωτιά στo DAC και στο ADC την έχουν εταιρίες όπως η EMM LABS, η WEISS, η PRISM, η APOGEE κτλ.

Δεν αναφέρθηκα στην ποιότητα των συσκευών της Linn, αλλά στην δυνατότητα να ακούσεις και να κρίνεις εσύ το ποιόν της συσκευής της Linn αλλά και τις διαφορές των ψηφιακών δειγματολειψιών.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Από ότι βλέπω δεν υπάρχουν κιόλας πολλά 192! Αλλά στο μέλλον?
Δεν θα υπάρχει κανένα από αυτά στο μέλλον, αφού κανένας δεν έχει καταφέρει ακόμα να μας αποδείξει ότι ακούει τις διαφορές ανάμεσα σε ένα MP3 @320Kbps και σε οποιοδήποτε άλλο lossless format. :142:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Δεν θα υπάρχει κανένα από αυτά στο μέλλον, αφού κανένας δεν έχει καταφέρει ακόμα να μας αποδείξει ότι ακούει τις διαφορές ανάμεσα σε ένα MP3 @320Kbps και σε οποιοδήποτε άλλο lossless format. :142:
Δεν ήξερα αλήθεια g.kar οτι χρειάζεται και απόδειξη το "ηλίου φαεινότερον". Αλλά και αν χρειαζόταν πως αποδεικνύεται το καλύτερο?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δεν μπορεί να αντιληφτεί την παραμικρή διαφορά, οπότε πως είναι δυνατόν να έχει και άποψη για το καλύτερο ;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Δεν θα υπάρχει κανένα από αυτά στο μέλλον, αφού κανένας δεν έχει καταφέρει ακόμα να μας αποδείξει ότι ακούει τις διαφορές ανάμεσα σε ένα MP3 @320Kbps και σε οποιοδήποτε άλλο lossless format. :142:
λαθος.
μεχρι τωρα οι συγκρισεις ηταν μπ3@320 με redbook.εκει λενε οτι δεν ακουν διαφορες.

mp3@320 ΙΣΩΣ εχει διαφορα με hd 192.(γιατι δεν κανεις το πρωτο τεστ?)

αυτο που ΙΣΩΣ δεν εχει ειναι μπ3@320 φτιααγμενο απο HD με το ιδιο το HD. αντε ισως μπ3 με παραπανω μπιτραιτ...

Νικος
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Αμφιβάλω πολύ αν ακούγεται το ίδιο το 320 bitrate με το 8000 bitrate ας πούμε. Πρέπει να είσαι πολύ κουφός όμως.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Αμφιβάλω πολύ αν ακούγεται το ίδιο το 320 bitrate με το 8000 bitrate ας πούμε. Πρέπει να είσαι πολύ κουφός όμως.
το 320 απο redbook ειναι ΣΧΕΔΟΝ ιδιο με το πρωτοτυπο.αυτο φαινεται και απο τον ογκο του τελικου αρχειου που ειναι αρκετα μεγαλο.
το 320 απο hd λογο του μεγαλυτερου ογκου δεδομενων το συμπιεζει πολυ με συνεπεια πιθαννοτατα αυτο να γινεται αντιληπτο. για αυτο ισως αυξηθει η συμπιεση ωστε να φθασουμε σε ενα ικανοποιητικο λογο συμπιεσης αποδοσης. συμπιεση κοντα στο μεγεθος του αρχειο απωλεστικη (με τεραστιο μπιτρειτ) πλεον δεν εχει νοημα καθως γινεται μη απωλεστικη με flac/alac/atrac κλπκλπ
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Κύριοι η μεγάλη διαφορά υπάρχει κυρίως από τα 16 στα 24.
Από εκεί και πέρα οι διαφορές υπάρχουν σαφώς αλλά μικρότερες.
Αν δηλαδή είχατε υλικό 24/88.2-όπως ηχογραφώ κατά πλειονότητα-θα σας ήταν αρκετό και φυσικά ουδεμία σχέση με redbook και 320.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.967
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top