Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
βαλε ακομα ενα κιλο τοτε, και θα το διορθοσουμε με το φιδοκαλωδιο 🐒
-και οτι δε πχιασει, θα τους πουλησουμε καθρευτακια για διαμαντγια, επιασε μια φορα, μπορει να πχιασει και δευτερη-
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
βαλε ακομα ενα κιλο τοτε, και θα το διορθοσουμε με το φιδοκαλωδιο 🐒
-και οτι δε πχιασει, θα τους πουλησουμε καθρευτακια για διαμαντγια, επιασε μια φορα, μπορει να πχιασει και δευτερη-
Κιλά θές ? Εδω να δεις βάρος.


Φιδοκαλώδιο 7.47 ..... 30.000 ευρώ/τα 3 μέτρα

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Πάντως πλάκα πλάκα, αυτές οι εκθέσεις όπως στο Μόναχο, είναι για πιθήκους.

Άμα ήταν όλος ο κόσμος σωστά ενήμερος και γνώστης του θέματος, οι εκθέσεις αυτές θα είχαν σε κάθε σταντ μερικά κάδρα με το σπινοραμα των διαθέσιμων μοντέλων και προδιαγραφές max spl, και απόστασης ακρόασης.

Αλλά που τέτοια τύχη.. 😁😜🤣
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Πάντως πλάκα πλάκα, αυτές οι εκθέσεις όπως στο Μόναχο, είναι για πιθήκους.

Άμα ήταν όλος ο κόσμος σωστά ενήμερος και γνώστης του θέματος, οι εκθέσεις αυτές θα είχαν σε κάθε σταντ μερικά κάδρα με το σπινοραμα των διαθέσιμων μοντέλων και προδιαγραφές max spl, και απόστασης ακρόασης.

Αλλά που τέτοια τύχη.. 😁😜🤣
Φτωχέ μου, αθώε, άνθρωπε. Που ζείς ? :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Οι εκθέσεις είναι για "άρτον και θεάματα".
Μπορεί πλέον να μην μοιράζουν ψωμί ή σιτάρι, καλύπτουν όμως κάθε όρεξη, με το αζημίωτο.

Πολύ Bhutia μου βγήκε το κείμενο. 😀
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Πάντως πλάκα πλάκα, αυτές οι εκθέσεις όπως στο Μόναχο, είναι για πιθήκους.

Άμα ήταν όλος ο κόσμος σωστά ενήμερος και γνώστης του θέματος, οι εκθέσεις αυτές θα είχαν σε κάθε σταντ μερικά κάδρα με το σπινοραμα των διαθέσιμων μοντέλων και προδιαγραφές max spl, και απόστασης ακρόασης.

Αλλά που τέτοια τύχη.. 😁😜🤣
Το κοινό αυτών των εκθέσεων αμφιβάλλω πολύ αν ενδιαφέρεται για αυτά που λες. Τουλάχιστον όχι για όλα.

Και εδώ θα ήθελα να βάλω κάποιες φωτό από έναν τύπο που έφτιαχνε θήκες για τους γνωστούς μας hypex. Αν ορισμένα από αυτά μπορούσε να τα λουστράρει ακόμη περισσότερο βάζοντας vu, θηριώδεις τροφοδοσίες, εξωτικά καλώδια μέσα, μεγαλύτερες σε όγκο από ακόμη μεγαλύτερο μπλόκι αλουμινίου,μεγαλύτερες ψύκτρες (που σίγουρα μπορεί), θα μπορούσαν να πουληθούν άνετα στις τάξεις των 10.000 και άνω σε αυτούς.

Εμείς ζητάμε κάτι τέτοιο; Το πληρώνουμε; Όχι.

Μιλάμε για φουλ μονομπλόκ κατασκευή αλουμινίου.
 

Attachments


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Οι εκθέσεις είναι για "άρτον και θεάματα".
Μπορεί πλέον να μην μοιράζουν ψωμί ή σιτάρι, καλύπτουν όμως κάθε όρεξη, με το αζημίωτο.

Πολύ Bhutia μου βγήκε το κείμενο. 😀
Βρε συ Αλέξη, υπάρχει πλούτος. Τι είναι η Ευρώπη Ελλάδα ψωροκώσταινα ? . Κάπου πρέπει να ξοδέψει ο άλλος το χρήμα του. Σκέφτεσαι σαν φτωχός. Φαντάσου τώρα αν είχες πολλά χρήματα, τι θα τα έκανες ? Εντάξει έφαγες ενα εκατομμύριο την 1η μέρα, περναει και η δευτερη κοκ. Κάνεις και ταξίδια , κάνεις και ότι γουστάρεις ... μετά ? Σκέψου το λίγο, βάλε επι 1000 και πάλι δεν θα μπορείς να το κατανοήσεις. Ο πλούσιος δεν έχει την ίδια "λογική". Και ούτε εμείς θα την είχαμε στην θέση του. Και σκέψου ότι αυτά τα έχει πολλές φορές ήδη απο μικρό παιδί.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Σκέφτεσαι σαν φτωχός.
Κάθε άλλο. Αν θα έβαζα μια ταμπέλα θα ήταν ακριβώς το αντίθετο.

Αυτό που είπα αφορά καθαρά την ανάρτηση του Κώστα. Μια έκθεση PDFs δεν ενδιαφέρει κανέναν. Ούτε αυτούς που παίρνουν αποφάσεις βάση αυτών.
Κατά τα άλλα, το χρήμα πρέπει να κυκλοφορήσει, και μάλιστα γρήγορα. Οπότε ότι γουστάρει ο καθένας. Αυτό όμως δεν αναιρεί τα "θεάματα" που το βασικό προϊόν των εκθέσεων.
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
ανούσια σπατάλη πόρων
δεν είναι πλαίσιο για rafale να έχει απαίτηση μονομπλόκ , μηχανολογικά πρόκειται για γελοιότητα
Το βλέπεις σαν μηχανικός για αυτό. Το θέμα είναι θέμα οικονομίας.
Κάθε άλλο. Αν θα έβαζα μια ταμπέλα θα ήταν ακριβώς το αντίθετο.

Αυτό που είπα αφορά καθαρά την ανάρτηση του Κώστα. Μια έκθεση PDFs δεν ενδιαφέρει κανέναν. Ούτε αυτούς που παίρνουν αποφάσεις βάση αυτών.
Κατά τα άλλα, το χρήμα πρέπει να κυκλοφορήσει, και μάλιστα γρήγορα. Οπότε ότι γουστάρει ο καθένας. Αυτό όμως δεν αναιρεί τα "θεάματα" που το βασικό προϊόν των εκθέσεων.
ε, αυτοί που τα φτιάξανε αυτά, μη φοβάσαι έχουν διαβάσει όσα pdf δεν μπορείς να φανταστείς. Αυτό που βλέπεις είναι η μόστρα. Υπάρχει ιστορία απο πίσω. Δεν ξυπνάς μια μέρα και τσάκ το προιόν είναι στην βιτρίνα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Αυτό ισχύει και για σένα ? Πολύ μονόπλευρο σε βλέπω στις τοποθετήσεις σου.

Με τις τιμές βλέπω έχεις κάποιο πρόβλημα. Θέλεις δηλαδή ο πλούσιος, που έγραφες σε ένα άλλο σου πόστ να αγοράσει κάτι φθηνό και εσυ να τον πείσεις για το καλό του ? Δεν γίνονται αυτά φίλε μου.

Ο πλούσιος έχεις τους λόγους του που αγοράζει ότι αγοράζει. Μόλις τώρα είδα ότι είσαι και επαγγελματίας του χώρου. Αυτοί οι προβλημαστισμοί σου δηλαδή είναι τόσο αγαθοί, που απορώ.

¨Εριξα μια ματιά και εγω στην έκθεση με κάτι ρεπορτάζ που είδα και όλα είναι πανάκριβα, όχι μόνο αυτών των εταιρίων που λέει ο @mouseslept που στο κάτω κάτω είναι και Ελληνικές. Εδω έχει η Dali ενα ηχείο 80.000 ευρώ.
ΗΘΟΣ λέγεται φίλε μου.
Αν θες κάποιον να πουλάει παραμύθι στον πελάτη, έχει πολλούς έκει έξω.

Εγω προσωπικά όταν βάζω το όνομα μου κάπου, είτε αυτό είναι εγκατάσταση/ρύθμιση, είτε review σε online/print media, έχω ρίξει δουλειά πολλή, μετρήσεις, ξανά-μετρήσεις, ανάλυση, έκανα απόσταξη του ιδρώτα μου και το έκανα ρακί (που δεν πίνω :D ) και ξέρω πως αυτά που θα γράψω ο πιθανός ιδιοκτήτης του προϊόντος, θα τα διαπιστώσει και ιδίοις όμμασι και θα πει "κοίτα που ο τύπος έλεγε αλήθεια".

Αν εγω τάξω στον Χ πελάτη ότι με το τάδε πανάκριβο HDMI θα βελτιωθεί η εικόνα του, το πάρει ο τρελλός αυτό το υπέρλαμπρο μεγαλειώδες καλώδιο 2μ. HDMI στα 1000€, και δεν διαπιστώσει καμία διαφορά... τι θα γίνει άραγε όταν με πάρει τηλ ή πάω ξανά στον χώρο του;

Δεν είμαι πωλητής, ούτε θα γίνω ποτέ, δεν θέλω κι όλας, γιατί πάει ενάντια στα πιστεύω μου και τον χαρακτήρα μου, και αν είχα να πουλήσω σκάρτα προϊόντα δεν θα πούλαγα ούτε ένα λόγω ειλικρίνειας :D

Πολλοί δυστυχώς όμως... πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κοροϊδεύουν τον καταναλωτή, δημιουργούν ψευδείς προσδοκίες, υπάρχουν και οι "εξωτερικοί" που οδηγούν τον πελάτη στην μάρκα και κατάστημα που "εξυπηρετούν" και τσιμπάνε ποσοστά και πολλά άλλα.

Ειδικά όταν βλέπεις πολλή πρεμούρα για 1-2 συγκεκριμένες μάρκες.... δεν είναι θετικό δείγμα :D
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
ΗΘΟΣ λέγεται φίλε μου.
Αν θες κάποιον να πουλάει παραμύθι στον πελάτη, έχει πολλούς έκει έξω.

Εγω προσωπικά όταν βάζω το όνομα μου κάπου, είτε αυτό είναι εγκατάσταση/ρύθμιση, είτε review σε online/print media, έχω ρίξει δουλειά πολλή, μετρήσεις, ξανά-μετρήσεις, ανάλυση, έκανα απόσταξη του ιδρώτα μου και το έκανα ρακί (που δεν πίνω :D ) και ξέρω πως αυτά που θα γράψω ο πιθανός ιδιοκτήτης του προϊόντος, θα τα διαπιστώσει και ιδίοις όμμασι και θα πει "κοίτα που ο τύπος έλεγε αλήθεια".

Αν εγω τάξω στον Χ πελάτη ότι με το τάδε πανάκριβο HDMI θα βελτιωθεί η εικόνα του, το πάρει ο τρελλός αυτό το υπέρλαμπρο μεγαλειώδες καλώδιο 2μ. HDMI στα 1000€, και δεν διαπιστώσει καμία διαφορά... τι θα γίνει άραγε όταν με πάρει τηλ ή πάω ξανά στον χώρο του;

Δεν είμαι πωλητής, ούτε θα γίνω ποτέ, δεν θέλω κι όλας, γιατί πάει ενάντια στα πιστεύω μου και τον χαρακτήρα μου, και αν είχα να πουλήσω σκάρτα προϊόντα δεν θα πούλαγα ούτε ένα λόγω ειλικρίνειας :D

Πολλοί δυστυχώς όμως... πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κοροϊδεύουν τον καταναλωτή, δημιουργούν ψευδείς προσδοκίες, υπάρχουν και οι "εξωτερικοί" που οδηγούν τον πελάτη στην μάρκα και κατάστημα που "εξυπηρετούν" και τσιμπάνε ποσοστά και πολλά άλλα.

Ειδικά όταν βλέπεις πολλή πρεμούρα για 1-2 συγκεκριμένες μάρκες.... δεν είναι θετικό δείγμα :D
Και ποιός σου είπε ότι ο άλλος απαραίτητα νοιάζεται (ή θα έπρεπε να νοιάζεται) για όλα αυτά που λές και νοιάζουν - αφορούν εσένα. Ο άλλος μπορεί να θέλει να αγοράσει κάτι για να το έχει μόστρα.

Σιγα μην κάτσει να σου εξηγήσει εσένα. Θα σου πει ΟΚ ναι ... και θα κάνει αυτο που θέλει και ικανοποιεί τον σκοπό του. Δεν πανά λες εσυ και να έχεις όλο το ¨δικιο" μαζί σου. Μάλιστα εαν τους λές τέτοια κιόλας χα χα κάηκες. Οι άνθρωποι ψάχνουν για το ¨ονειρο" σε αυτές τις τάξεις που κινούνται. Τι νομίζεις ότι είναι κακομοίρηδες να μιλάνε για ήθος. Αυτά είναι για σένα και για μένα. Δεν πιάνουν εκεί αυτά τα κόλπα. Θέλει άλλα κόλπα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Το βλέπεις σαν μηχανικός για αυτό. Το θέμα είναι θέμα οικονομίας.

ε, αυτοί που τα φτιάξανε αυτά, μη φοβάσαι έχουν διαβάσει όσα pdf δεν μπορείς να φανταστείς. Αυτό που βλέπεις είναι η μόστρα. Υπάρχει ιστορία απο πίσω. Δεν ξυπνάς μια μέρα και τσάκ το προιόν είναι στην βιτρίνα.
Αυτό εννοείται. Άλλο πράγμα λέω. 🙂:drinks:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Και ποιός σου είπε ότι ο άλλος απαραίτητα νοιάζεται (ή θα έπρεπε να νοιάζεται) για όλα αυτά που λές και νοιάζουν - αφορούν εσένα. Ο άλλος μπορεί να θέλει να αγοράσει κάτι για να το έχει μόστρα.
Τότε δεν είναι πρόβλημα δικό μου αυτό :D
Δεν απαγορεύω άλλωστε σε κανέναν τίποτα.
Ο καθείς έχει το δικαίωμα να πάρει ότι θέλει.

Το να κάνουμε κριτική σε κάποιο προϊόν, ή να μην αφήνουμε την ψαλμωδία, ραψωδία, φανατισμό λες και πρόκειται για ποδοσφαιρική ομάδα, να υποστηρίζει πράγματα που δεν συμβαίνουν πραγματικά και δεν απέχει και πολύ από το να μεταδίδεται από κάποιον σαν προπαγάνδα δεν νομίζω πως είναι μεμτό.
Αν είναι, να ανοίξουμε και ένα thread για τον καλύτερο ήχο, τον pure, τον αναλυτικό, που δίνει το μπομπινόφωνο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο μέσο (sorry πικάπ μου!) :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ο άλλος μπορεί να θέλει να αγοράσει κάτι για να το έχει μόστρα
Και καλά θα κάνει και γω μαζί του. ❤

Μόνο να μη μου λέει ότι παιζ παπάδες και πέφτουν σαγόνια και τέτοια, γιατί θα του τρίψω στη μούρη τα pdf για τα καλογυαλισμένα χρέπια του στο χώρο του με RT60 για αυτόφωρο, που σαμπ δεν έχει δει κι ούτε πρόκειται με τα μυαλά που κουβαλάει.😜
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
το συστημα επαιζε με μονον ενα sub και αυτο κατ'απαιτηση του εκπροσωπου της Goebel (το 2ο ηταν μονο για "μοστρα")... Η Goebel ειχε στειλει να συΝδεθουν και τα δυο sub, aλλα δεν ειχαν ακουσει τι μπορουσαν να κανουν οι ενισχυτες της TLA στην αναλυση και διαχειρηση των χαμηλων συχνοτητων....

Τελικα συνδεθηκε το ενα sub για εμπορικους λογους και ρυθμιστηκε να παιζει μεν, αλλα να επεμβαινει πολυ λιγο....

Stereophile (Jason Victor Serinus):

This is one major subwoofer. Pairing two of them, I was told, (εννοει απο τον εκπροσωπο της Goebel) is ideal, but the impact of a single sub will hardly go unnoticed (καλα φιλε... δεν εχεις ακουσει χαμηλο με TLA.... η μαλλον ακουσες και δεν το καταλαβες).

" View attachment 252563 When I entered, the Divin Sovereign Referenz Subwoofer, paired with Göbel's Divin Marquis loudspeakers, was producing superb sound. After playing a Kronos LP of Ikuyo Komija playing a Bösendorfer piano, Louis Desjardins of Kronos Audio cued up the Analogue Productions issue of Chet Baker's Chet. Heard through the Kronos Discovery turntable ($100,000, below) with Discovery RS tonearm ($24,000) and Zyx Universal cartridge ($9000), Kronos phono preamplifier ($45,000), TLA (True Life Audio) preamp ($40,000) and monoblocks ($80,000, presumably for the pair), and Göbel cabling—I did not hear the Wadax digital front end—sax sounded fabulous and horns excellent. "Gets the force and size of the trumpet," I scribbled in my notes. On very different fare, soprano Birgit Nilsson, performing music she was not born to sing, sounded superb.
ποιος είναι αυτός ο Μark Philips τελικά ... ;;; τι μουσική παίζει;;;
Το κοινό αυτών των εκθέσεων αμφιβάλλω πολύ αν ενδιαφέρεται για αυτά που λες. Τουλάχιστον όχι για όλα.

Και εδώ θα ήθελα να βάλω κάποιες φωτό από έναν τύπο που έφτιαχνε θήκες για τους γνωστούς μας hypex. Αν ορισμένα από αυτά μπορούσε να τα λουστράρει ακόμη περισσότερο βάζοντας vu, θηριώδεις τροφοδοσίες, εξωτικά καλώδια μέσα, μεγαλύτερες σε όγκο από ακόμη μεγαλύτερο μπλόκι αλουμινίου,μεγαλύτερες ψύκτρες (που σίγουρα μπορεί), θα μπορούσαν να πουληθούν άνετα στις τάξεις των 10.000 και άνω σε αυτούς.

Εμείς ζητάμε κάτι τέτοιο; Το πληρώνουμε; Όχι.

Μιλάμε για φουλ μονομπλόκ κατασκευή αλουμινίου.
https://www.zipy.gr/p/ali/bz4315m-b...gh-end-amplifier-housing-diy-box/32920285088/ κοιτα με ενα χιλιαρικακι κουταρα απο μασιφ μπιλετ αλουμινιο να πουλας μουρη με δυο Hypex και αναλογα SMPS τροφοδοτικα και να κλαινε μανες......
BZ4315M-BOLDER-CNC-All-Aluminum-Power-Amplifier-Chassis-Audio-Amp-Enclosure-High-end-Amplifier...jpg


Εδω ομως θα πεσουνε σαγονια και ματια......σες εδω με 550 ευρα... https://www.aliexpress.com/item/1005002563709637.html
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Και καλά θα κάνει και γω μαζί του. ❤

Μόνο να μη μου λέει ότι παιζ παπάδες και πέφτουν σαγόνια και τέτοια, γιατί θα του τρίψω στη μούρη τα pdf για τα καλογυαλισμένα χρέπια του στο χώρο του με RT60 για αυτόφωρο, που σαμπ δεν έχει δει κι ούτε πρόκειται με τα μυαλά που κουβαλάει.😜
Δεν σου λέει αυτό βρε Κώστα. Δεν ασχολείται κάν μαζί σου. χα χα. Ο σκοπός του είναι άλλος (τώρα εαν κάτσει και ακλη μουσικούλα κιόλας ΟΚ). Το χρήμα για αυτόν δεν είναι ζήτημα βε παιδιά , πως να σας το πω δηλαδή ? Είναι σαν να πας εσυ να αγοράζεις τσίχλες απο το περίπτερο.

Ρε έμπλεξα .... είστε ιδεολόγοι τελικά ε ? :D
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top