Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου


Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Τότε δεν είναι πρόβλημα δικό μου αυτό :D
Δεν απαγορεύω άλλωστε σε κανέναν τίποτα.
Ο καθείς έχει το δικαίωμα να πάρει ότι θέλει.

Το να κάνουμε κριτική σε κάποιο προϊόν, ή να μην αφήνουμε την ψαλμωδία, ραψωδία, φανατισμό λες και πρόκειται για ποδοσφαιρική ομάδα, να υποστηρίζει πράγματα που δεν συμβαίνουν πραγματικά και δεν απέχει και πολύ από το να μεταδίδεται από κάποιον σαν προπαγάνδα δεν νομίζω πως είναι μεμτό.
Αν είναι, να ανοίξουμε και ένα thread για τον καλύτερο ήχο, τον pure, τον αναλυτικό, που δίνει το μπομπινόφωνο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο μέσο (sorry πικάπ μου!) :D
Άλλη αγορά αυτοί και άλλοι αγορά εμείς. Είναι όλα υπολογισμένα, μην σκάτε το κεφάλι σας και τσακώνεστε άδικα. Αυτό θέλω να πω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Εγω προσωπικά συζήτηση κάνω, άντε, και με κάποιους διασκεδάζω και στα κενά μεταξύ δουλειάς :D

Το τι χαλάει ο καθένας και σε τι, δεν με νοιάζει, δεν θα είχα χρόνο για τον εαυτό μου.
Άλλο όμως να αγοράζεις ότι σου κ**λώσει, και άλλο να θες να πείσεις την υφήλιο ότι μόνο η δική σου επιλογή είναι σωστή και πως όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Εγω προσωπικά συζήτηση κάνω, άντε, και με κάποιους διασκεδάζω και στα κενά μεταξύ δουλειάς :D

Το τι χαλάει ο καθένας και σε τι, δεν με νοιάζει, δεν θα είχα χρόνο για τον εαυτό μου.
Άλλο όμως να αγοράζεις ότι σου κ**λώσει, και άλλο να θες να πείσεις την υφήλιο ότι μόνο η δική σου επιλογή είναι σωστή και πως όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.
Ε, εντάξει τώρα τι να πω. Επειδή το λέει, θα το ακούσει κιόλας ο υποψηφιος αγοραστής ? Αυτό το λένε όλοι και μάλιστα στις αντίστοιχες κατηγορίες - τιμές ανταγωνισμού. Ο αγοράστης με την αγορά του κρίνει όλο το παιχνίδι. Όλα τα μέσα "θεμιτα¨, είτε αισθητικής, επίδοσης, status, bias, κλπ κλπ. Αλλιώς θα αγοράσει ενας μηχανικός κάτι , αλλιώς ο γιατρός, αλλιώς ο οικονομολόγος, αλλιώς ο μουσικός, αλλιως ο μπετατζής κλπ κλπ

Διαφήμιση του κάνεις κιόλας με την υπερμετρη αντίδραση σου π.χ. να το ξέρεις.

Τα κριτήρια, οι ανάγκες, ο σκοπός, και όλα γενικώς είναι διαφορετικά ανάλογα στο άτομο. Εγω π,χ, ξέρω ότι η Μαζεράτι δεν είναι το καλύτερο σπορ αυτοκίνητο στα λεφτά του και στην κατηγορία του, αλλά μου αρέσει και αυτό θα πάρω.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Last edited:

Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039
ανούσια σπατάλη πόρων
δεν είναι πλαίσιο για rafale να έχει απαίτηση μονομπλόκ , μηχανολογικά πρόκειται για γελοιότητα
Ανούσια σπατάλη πόρων υπάρχει παντού και ειδικα όταν μιλάμε για μεγάλα βαλάντια.
Πολλά από αυτά που κάνουμε θεωρούνται γελοιότητες για αυτούς που δεν ασχολούνται. Ρώτα έναν που είναι έξω από το χορό του ήχου για το πως του φαίνονται τα χρήματα που δίνουμε εμείς για τα ηχοσυστήματα και θα καταλάβεις.

Πες σε έναν τύπο που έχει μηχανάκι 200 αλόγων και το κάνει 500 για ανούσια σπατάλη πόρων.

Η κ@υλα δεν κοιτάει πόρους. Η αφραγκία τους κοιτάει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Πες σε έναν τύπο που έχει μηχανάκι 200 αλόγων και το κάνει 500 για ανούσια σπατάλη πόρων.
Το να κάνεις τα 200 άλογα 500, μπορεί να μην είναι απαραίτητο ή χρήσιμο για πολλούς, αλλά κάνει διαφορά.
Το να πάρεις ένα καλύτερο ηχείο μπορεί για κάποιους να μην έχει σημασία, αλλά κάνει διαφορά.

Αυτό που εννοεί ο @pankrok παραπάνω "ανούσια σπατάλη", είναι πως δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά (πέρα από το μάτι και το πρεστίζ).

Καλή και η κ@υλα και να την πληρώνουμε (έστω για μικρές διαφορές) αλλά όχι για το τίποτα. Που οκ, όπως έχουμε πει πολλές φορές και λέει και ο Κώστας παραπάνω, ας αγοράζει ο καθένας ό,τι θέλει και όσο θέλει. Έστω για την εμφάνιση, έστω γιατί έτσι. Αλλά μην έρχεται μετά να λέει πως είναι "καλύτερο".
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Το να κάνεις τα 200 άλογα 500, μπορεί να μην είναι απαραίτητο ή χρήσιμο για πολλούς, αλλά κάνει διαφορά.
Το να πάρεις ένα καλύτερο ηχείο μπορεί για κάποιους να μην έχει σημασία, αλλά κάνει διαφορά.

Αυτό που εννοεί ο @pankrok παραπάνω "ανούσια σπατάλη", είναι πως δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά (πέρα από το μάτι και το πρεστίζ).

Καλή και η κ@υλα και να την πληρώνουμε (έστω για μικρές διαφορές) αλλά όχι για το τίποτα. Που οκ, όπως έχουμε πει πολλές φορές και λέει και ο Κώστας παραπάνω, ας αγοράζει ο καθένας ό,τι θέλει και όσο θέλει. Έστω για την εμφάνιση, έστω γιατί έτσι. Αλλά μην έρχεται μετά να λέει πως είναι "καλύτερο".
Αυτό ακριβώς.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
... ειναι ανουσιο αν το χρησιμοποιεις για κομπλεξικους λογους ... και ειναι σπαταλη αν το παρακανεις... 🐒
(αυτο σε ενα ευγενες πλαισιο συμφωνο/σε αρμονια με τον ιδιοκτητη-το οποιο για μενα ειναι το βασικοτερο κριτηριο-πριν απο τις μετρησεις)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
- ενταξη, ειναι και ο παραγοντας της αντικειμενικης(διαπιστωμενης) ηλιθιοτητας σε ολο αυτο μεσα -αλλωστε για αθρωπες μιλαμε.. :download:
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
είναι μια γελοιότητα , χωρίς πραγματική χρησιμότητα και καταστροφή πρώτης ύλης που θα ήταν χρήσιμη αλλού.
πέραν από το κόστος του υλικού, πέρνα αυτό της κατεργασίας είναι και το κόστος ανακύκλωσης .
να το έκανε 3D printing ναι συμφωνώ, να ήταν χυτό και να κατεργαστεί μετά (φινίρισμα) επίσης, αλλά μασίφ μπλόκι και κόψιμο στο cnc είναι μηχανολογικός νεοπλουτισμός με τη χείριστη έννοια που (θα έπρεπε να) προκαλεί αποτροπιασμό.

είναι σαν τις καμπίνες που φτιάχνονται σάντουιτς από κομμάτια mdf και πετιέται το 70% του υλικού σαν φύρα , άντε να το κάνεις σαν ερασιτέχνης ελλείψει δυνατότητα μορφοποίησης mdf σε περίεργα σχήματα , αλλά σε εμπορικό επίπεδο είναι κατακριτέο.

οι πρώτες ύλες δεν είναι ανεξάντλητες κάποια στιγμή πρέπει να μπουν όροι διαχείρισης και μείωσης φύρας και να μην επιτρέπεται στον κάθε φύτσουλα να σπαταλάει υλικό έτσι για να γουστάρει.

ασεικτηρ πχια
 

Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039
Αλλά μην έρχεται μετά να λέει πως είναι "καλύτερο".
Σε κάποιους έτσι ικανοποιείται το "εγώ" τους.

Είναι πολύ δύσκολο να αποδεχθείς πως ένα σύστημα των 20χιλ, είναι χειρότερο από ένα άλλο των 300χιλ.
Αυτό αν δεν είσαι πραγματικά πλούσιος.

Και μιά ιστοριούλα από προσωπικό μου συμβάν.
Έχω τον κολλητό μου. Τα φέρνει έτσι κι έτσι. Δεν έχει για να σπαταλήσει.
Του είχα χαρίσει ένα πεντακάναλο που είχα. Q Acoustic 2050i, 2030i για πίσω και το αντίστοιχο κεντρικό τους. Αυτός είχε ένα sub της koda και έναν παλιό av Sony. Μετά αγόρασε έναν κινέζικο ενισχυτή ότι να'ναι.

Έρχεται σπίτι μου και βάζουμε να παίξει μιά ταινία. Εντυπωσιάζεται.
Βάζουμε και κάτι τραγουδάκια δικά μου. Του άρεσαν. Βάζουμε και κάποια δικά του.
Μου λέει πως δεν του αρέσουν όσο του αρέσουν στο σύστημα του...

Με έλουσε κρύος ιδρώτας. Ναι, δε γνωρίζω από ρυθμίσεις σωστές κλπ. και ούτε είχα ασχοληθεί αλλά η διαφορά είναι τρομερά αισθητή, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Εγώ με Goldenear Triton One μπρος πίσω, το αντίστοιχο κεντρικό, sub SVS PB16, hypex ενισχυτή και δε θυμάμαι αν είχα τον JBL SDP-55 ή τον Μarantz 7011 σαν pro.
 




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
είναι μια γελοιότητα , χωρίς πραγματική χρησιμότητα και καταστροφή πρώτης ύλης που θα ήταν χρήσιμη αλλού.
πέραν από το κόστος του υλικού, πέρνα αυτό της κατεργασίας είναι και το κόστος ανακύκλωσης .
να το έκανε 3D printing ναι συμφωνώ, να ήταν χυτό και να κατεργαστεί μετά (φινίρισμα) επίσης, αλλά μασίφ μπλόκι και κόψιμο στο cnc είναι μηχανολογικός νεοπλουτισμός με τη χείριστη έννοια που (θα έπρεπε να) προκαλεί αποτροπιασμό.
Ελα, μην εισαι υπερβολικος! Αλουμινιο ειναι, 100% ανακυκλωσιμο πολυ ευκολα.
Παιρνει το γρεζακι, το γυρναει πισω, το ξανακανουν καινουργιο.
Δε δικαιουνται οι φρεζαδοροι χαϊενταδες αυτου του κοσμου να εχουν καλυτερα κουτια απο μας τους υπολοιπους?
Ω ρε και να ειχα μια φρεζα (εστω πενταξονικο cnc :gotcha: ) να δουλευει για μενα... ολο το σπιτι αλουμινενιο θα το ειχα κανει :laugh:
Βεβαια, ολα αυτα ειναι πια τρε μπαναλ.
Τωρα θα τα φτιαχνουμε ετσι:

και δε θα εχουμε κι εσενα να γκρινιαζεις για σπαταλη υλικου :laugh:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Σιγά καλέ πως κάνετε έτσι. Ανακύκλωση. Δεν φταίει πάντα ο καταναλωτής που θέλει κάτι συγκεκριμένο. Φταίει και ο κατασκευαστής.
Για παράδειγμα οι μικρές και μεγάλες εταιρείες που φτιάχνουν πέλλετ στην Ελλάδα. Παρακαλάνε να τους δώσουν ότι έχουν για πέταμα όσοι δουλεύουν ξύλο. Που πάει όλο αυτό το ροκανίδι; Στην ΙΚΕΑ; 😅
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Μη το γελάς καθόλου.

Τυπική συμπεριφορά βινυλιολάγνων.
Τι αυτό δεν είναι τίποτε. Εγω είμαι και κατά της digital φωτογραφίας και ειδικά φίλμογραφίας στο σινεμά. Έχουν κάτι ψεύτικο απο την πολύ λεπτομέρεια που απεικονίζουν. Τέτοια λεπτομέρεια δεν την βρίσκεις ούτε στη ζωή. Συμφωνούν και οι σκηνοθέτες μαζί μου εκτός φυσικά απο τους 'γνωστούς" υποστηρικτές της ευκολίας κσι οικονομίας στον τομέα που τυχαίνει να μην καταλαβαίνουν ότι η τέχνη και τα μέσα απεικόνισης της , δεν έχει καμιά σχέση με το πλησίασμα στο αληθινό και ακριβές αποτέλεσμα αλλά να παίζεις με το ψεύτικο.

Αλλά όπως και οι παλιοί έχουν συνηθίσει σε "κάτι" και οι νέοι συνηθίζουν στο ανάλογο σύγχρονο "κάτι". Πιασ΄ το αυγό και κούρεφ' το.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε 4Κ ψηφιακό υλικό σε ανάλογες οθόνες και λέμε "πω ανάλυση".
Το φιλμ έχει την ίδια μη σου πω και παραπάνω ανάλυση, αλλά ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα να το σκανάρουν σε 4Κ και να το δουν σε ανάλογες τηλεοράσεις.

Εμείς πάντως το 2009 σκανάραμε 35mm σε 8Κ. 🙂
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top