Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Επαναλαμβανω...

Το σαγονι "θα σου πεσει" (και ισως πολυ περισσοτερο) ακομα και αν πας στην TLA καιβακουσεις το ιδιο συστημα με B&W 800 signature χωρις κανενα DSP και χωρις κανενα sub....

Εκει ισως καταλαβεις οτι το ηχειο ειναι "ο τελευταιος τροχος της αμαξας"....
Το σαγονι δε μου πέφτει πλέον, για κανένα στέρεο, δις πολύ πολύ λαστ γιαρ. Παν αυτά. Δεν συγκινούμαι καν, ο Θεός ο ίδιος να κατέβει να παίζει βιολί στραντιβαριους μπροστά μου γονατιστός. Καλή μπριζόλα θέλω, σοβαρή κοπή από επιλεγμένο μοσχάρι, σωστό ψήσιμο.

Επί του θεματος, επαναλαμβάνω πως δεν με ενδιαφέρει αν παίζουν καλά τα συνοδα αυτά με άλλα ηχεία.

Με ενδιαφέρει να καταλάβετε ότι αυτά τα ηχεία που έπαιζαν και σας άρεσαν, ήταν ένα 2.2 σεταπ με dsp.

Ευχαριστώ, χαίρεται.
 






mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Το σαγονι δε μου πέφτει πλέον, για κανένα στέρεο, δις πολύ πολύ λαστ γιαρ. Παν αυτά. Δεν συγκινούμαι καν, ο Θεός ο ίδιος να κατέβει να παίζει βιολί στραντιβαριους μπροστά μου γονατιστός. Καλή μπριζόλα θέλω, σοβαρή κοπή από επιλεγμένο μοσχάρι, σωστό ψήσιμο.

Επί του θεματος, επαναλαμβάνω πως δεν με ενδιαφέρει αν παίζουν καλά τα συνοδα αυτά με άλλα ηχεία.

Με ενδιαφέρει να καταλάβετε ότι αυτά τα ηχεία που έπαιζαν και σας άρεσαν, ήταν ένα 2.2 σεταπ με dsp.

Ευχαριστώ, χαίρεται.
Ναι μωρε.... και το trinov να βαλεις το ιδιο θα επαιζε!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Δέκα φορές καλύτερα.

Για να ακριβολογούμε, αν ακούσεις το σύστημα σου με ενα καλορυθμισμένο Trinnov και δυο σαμπ θα αλλαξεις τροπάριο.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Τα ηχεία και το σαμπ ήταν Γερμανικά.
Για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλάκι μας, αυτο που έχει ενδιαφέρον δεν είναι ποιος επέλεξε το σαμπ.

Αλλά το οτι το πολυδιαφημισμένο για τον υπέροχο ήχο σύστημα, ο Ελληνικός θρίαμβος στο Μόναχο δηλαδή, έπαιζε με σαμπ. Έτσι επιτεύχθηκε ο θρίαμβος. Με σαμπ. Κλαπατσίμπανο.
Μπραβο φυσικα και στον Γερμαναρα που ξερει πολυ καλα πως ενα ηχειο δεν μπορει να κατεβει οσο χαμηλα απαιτειται και εκρινε οτι για να φτασει σε ενα δυνατο αποτελεσμα επρεπε να προσαρτησει τα δυο subs !Φυσικα πολλα τα μπραβο και στην TLA που πραγματι επαξια στα χρονια που εχουν περασει μας αντιπροσωπευουν με μηχαναρες!
Κάθε άλλο παρά "κολλητός" είσαι με όλους😂😜🤣, και με το Θεό τον ίδιο, σιγά μην ήταν εξαίρεση ο gpol😜😆😝, αυτό όμως δεν είναι θέμα, θέμα είναι που προτιμάς τα Πσηφιακα, αιρετικέ. Λίγη ντροπή, λίγη τσίπα. Τες πα. Δε με νοιάζει κιόλας εμένα δε μου πέφτει λόγος, αλλά.. 😝😆😁



Εδώ θα ήθελα λίγο ζουμί να μας δώσει κάποιος, και αυτό αφορά τον τρόπο ενσωμάτωσης των σαμπ στο 2.2 σεταπ που ακούσατε. Σημεία κρος, κλίσεις, ποιο φίλτρο προτιμήθηκε, είδος επεξεργαστή αν υπήρξε ξέχωρος, το όλο signal chain. Έτσι απο περιέργεια, μη νομίζετε ότι έχω και κάνα καημό δηλαδή, στο Εβόρα θα πάω να φάω πάλι και δε θα μου κοπεί η όρεξη, αλλά αν τυχόν έχετε ενημέρωση και μάθετε, πείτε μου, ψοφάω για κουσκούς.
Αμα δεν εχεις δικος σου---insider----πανε να φας στο Εβορα σου απληροφορητος αγορακι....εσυ χανεις να ξερεις...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Επαναλαμβανω...

Το σαγονι "θα σου πεσει" (και ισως πολυ περισσοτερο) ακομα και αν πας στην TLA και ακουσεις το ιδιο συστημα με B&W 800 signature χωρις κανενα DSP και χωρις κανενα sub....

Εκει ισως καταλαβεις οτι το ηχειο ειναι "ο τελευταιος τροχος της αμαξας"....
να ρωτήσω κάτι

στις ακροάσεις χαιενδ που κάνετε (όχι μόνο με τα b&w αλλά και με άλλα ηχεία) έχετε κατα νου κάποιο συγκεκριμένο τιούνινγκ στο ηχείο που πρέπει να ακούτε στη θέση ακρόασης?
πως μεταφράζεται το πέσιμο του σαγονιού όταν δεν έχει εξασφαλιστεί μια ομοιογένεια σε όλο το φάσμα χωρίς την παρέμβαση κάποιου eq?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κάθε άλλο παρά "κολλητός" είσαι με όλους😂😜🤣, και με το Θεό τον ίδιο, σιγά μην ήταν εξαίρεση ο gpol😜😆😝, αυτό όμως δεν είναι θέμα, θέμα είναι που προτιμάς τα Πσηφιακα, αιρετικέ. Λίγη ντροπή, λίγη τσίπα. Τες πα. Δε με νοιάζει κιόλας εμένα δε μου πέφτει λόγος, αλλά.. 😝😆😁
...
Πρώτον,πέρασα τον περισσότερο χρόνο του τετραημέρου επισκεπτόμενος τη Φλωρεντία αντί του Μονάχου.

Δεύτερον,για τα Wadax έχω σταθερά τις ευνοϊκότερες των εντυπώσεων και από διαφορετικά εκθεσιακά setup...

Τρίτον,θεωρώ βινυλιοσυστήματα όπως το εν λόγω Kronos - με το παρελκόμενο που θύμιζε δεξαμενή τοξικών αποβλήτων - ύβρι...
Επαναλαμβανω...

Το σαγονι "θα σου πεσει" (και ισως πολυ περισσοτερο) ακομα και αν πας στην TLA και ακουσεις το ιδιο συστημα με B&W 800 signature χωρις κανενα DSP και χωρις κανενα sub....

Εκει ισως καταλαβεις οτι το ηχειο ειναι "ο τελευταιος τροχος της αμαξας"....
Καλά,αν περιλάβουμε B&W μπορεί να διαπιστώσουμε ότι θα έπαιζαν ρόλο...σαμπρέλας. :roflmao:
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
να ρωτήσω κάτι

στις ακροάσεις χαιενδ που κάνετε (όχι μόνο με τα b&w αλλά και με άλλα ηχεία) έχετε κατα νου κάποιο συγκεκριμένο τιούνινγκ στο ηχείο που πρέπει να ακούτε στη θέση ακρόασης?
πως μεταφράζεται το πέσιμο του σαγονιού όταν δεν έχει εξασφαλιστεί μια ομοιογένεια σε όλο το φάσμα ?
Δεν γινονται ακροασεις "χαιενδ" στην ΤLA Μπουκαλι μου....

EDIT: "Aγυρτες" ειναι που περιμενουν εσενα και τα υπολοιπα "στελεχη" του AV Site για να μαθουν....
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Δεν γινονται ακροασεις "χαιενδ" στην ΤLA Μπουκαλι μου....

EDIT: "Aγυρτες" ειναι που περιμενουν εσενα και τα υπολοιπα "στελεχη" του AV Site για να μαθουν....
βρε μανάριμ....ερώτηση κάνω γιατί το αρχίζεις πάλι?

άντε να πέσει ένα σαγόνι στην ακρόαση που λες...να το δεχτώ
κάτω από ποιες φυσικές προϋποθέσεις όμως πέφτει?

πως πρέπει να ακούγεται ένα ηχείο για να πέσει ένα σαγόνι κατά την κρίση σου?

γιατί αν μείνουμε στην κρίση της B&W μάλλον για καμιά βλεφαρίδα το κόβω και όχι σαγόνι

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
πως πρέπει να ακούγεται ένα ηχείο για να πέσει ένα σαγόνι κατά την κρίση σου?
Να απαντήσω εγώ:
Σύμφωνα με την μπουκάλεια ηλεκτροακουστική, το ηχείο είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, είναι δευτερευούσης σημασίας.
Τα σημαντικά είναι το στήσιμο του πικάπ και τα ενισχυτικά.

Καλά δεν τα λέω @mouseslept ?
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
βρε μανάριμ....ερώτηση κάνω γιατί το αρχίζεις πάλι?

άντε να πέσει ένα σαγόνι στην ακρόαση που λες...να το δεχτώ
κάτω από ποιες φυσικές προϋποθέσεις όμως πέφτει?

πως πρέπει να ακούγεται ένα ηχείο για να πέσει ένα σαγόνι κατά την κρίση σου?

γιατί αν μείνουμε στην κρίση της B&W μάλλον για καμιά βλεφαρίδα το κόβω και όχι σαγόνι

Τοσα ξερεις Μπουκάλι μου. τοσα λες....

"Το ηχειο ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας", αμα "στραβωσει" ο ηχος πριν φτασει στο ηχειο το σημα, "τελειωσες"! Το "στραβο" θα παιξει το ηχειο...

που να το βρει το "ισιο"?
(ερωτηση που απαιτει απαντηση ειναι αυτο)

Το λιγοτερο σε ενα συστημα ηχου ειναι το ηχειο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Να απαντήσω εγώ:
Σύμφωνα με την μπουκάλεια ηλεκτροακουστική, το ηχείο είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, είναι δευτερευούσης σημασίας.
Τα σημαντικά είναι το στήσιμο του πικάπ και τα ενισχυτικά.

Καλά δεν τα λέω @mouseslept ?
Τοσα ξερεις Μπουκάλι μου. τοσα λες....

"Το ηχειο ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας", αμα "στραβωσει" ο ηχος πριν φτασει στο ηχειο το σημα, "τελειωσες"! Το "στραβο" θα παιξει το ηχειο... που να το βρει το "ισιο"?

Το λιγοτερο σε ενα συστημα ηχου ειναι το ηχειο!
Είδατε τι καλός μαθητής είμαι;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top