Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τοσα ξερεις Μπουκάλι μου. τοσα λες....

"Το ηχειο ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας", αμα "στραβωσει" ο ηχος πριν φτασει στο ηχειο το σημα, "τελειωσες"! Το "στραβο" θα παιξει το ηχειο...

που να το βρει το "ισιο"?
(ερωτηση που απαιτει απαντηση ειναι αυτο)

Το λιγοτερο σε ενα συστημα ηχου ειναι το ηχειο!
μα το συγκεκριμένο ηχείο παίζει ηδη στραβωμένα
άρα τα πριν του ηχείου τι διαφορά θα πρέπει να κάνουν για να το ισιώσουν?
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
μα το συγκεκριμένο ηχείο παίζει ηδη στραβωμένα
άρα τα πριν του ηχείου τι διαφορά θα πρέπει να κάνουν για να το ισιώσουν?
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL.... :headbang:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τοσα ξερεις Μπουκάλι μου. τοσα λες....

"Το ηχειο ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας", αμα "στραβωσει" ο ηχος πριν φτασει στο ηχειο το σημα, "τελειωσες"! Το "στραβο" θα παιξει το ηχειο...

που να το βρει το "ισιο"?
(ερωτηση που απαιτει απαντηση ειναι αυτο)

Το λιγοτερο σε ενα συστημα ηχου ειναι το ηχειο!
Άμα είναι έτσι, πως δικαιολογείς τη κίνηση μερικών να αναβαθμίζουν τα κροσόβερ των ηχείων (τα παθητικά) με πιο ποιοτικά υλικά?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τοσα ξερεις Μπουκάλι μου. τοσα λες....

"Το ηχειο ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξας", αμα "στραβωσει" ο ηχος πριν φτασει στο ηχειο το σημα, "τελειωσες"! Το "στραβο" θα παιξει το ηχειο...

που να το βρει το "ισιο"?
(ερωτηση που απαιτει απαντηση ειναι αυτο)

Το λιγοτερο σε ενα συστημα ηχου ειναι το ηχειο!
Είναι γνωστή η αντίληψη ΄΄garbage in - garbage out ΄΄.

Έστω και αν αποφεύγονταν τα ΄΄σκουπίδια΄΄ - όπως θα τα εκλάμβανε καθένας,δεν κατακρίνονται απόψεις - στην είσοδο,με ακατάλληλες ηχειακές μονάδες,ακατάλληλη διευθέτηση και διαχείριση σήματος και ακξατάλληλη ανταπόκριση από το χώρο,οι ακαθαρσίες θα είναι εξασφαλισμένες για παραλαβή στην...έξοδο μέχρι να έφτανε η ηχητική ενέργεια στον ακροατή.
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Είναι γνωστή η αντίληψη ΄΄garbage in - garbage out ΄΄.

Έστω και αν αποφεύγονταν τα ΄΄σκουπίδια΄΄ - όπως θα τα εκλάμβανε καθένας,δεν κατακρίνονται απόψεις - στην είσοδο,με ακατάλληλες ηχειακές μονάδες,ακατάλληλη διευθέτηση και διαχείριση σήματος και ακξατάλληλη ανταπόκριση από το χώρο, οι ακαθαρσίες θα είναι βέβαιες για παραλαβή στην...έξοδο μέχρι να έφτανε η ηχητική ενέργεια στον ακροατή.
Συνεπως το ηχειο ειναι "ο τελευταιος τροχος της αμαξας".... Q.E.D. (της λογικης επιστημης χωρις να μπορει να υπαρξει αντιλογος)

Συνεπως αν καποιος "κατηγορει" το B&W 800 signature, αλλα αυτο παιζει "τελεια" στην TLA η σε καποιο studio ηχογραφισης, τοτε ακουει με σκουπιδια πηγες και ηλεκτρονικα... (και παλι Q.E.D).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν νομίζω το 800 να εχει κάποιο σοβαρό προβλημα, εκτός απο το γνωστό directivity error κάπου στα 2Khz.
Το οποίο δεν ακούγεται άσχημα subjectively.

Είμαι επιφυλακτικός για την μέτρηση του Stereophile.
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εδώ έχασα λίγο τη λογική συνέχεια. Μάλλον επειδή δεν υπάρχει.
(εξαιρεση στην ignore list μου)

Η δεν εχεις αρκετο μυαλο για να αντιληφθεις οποιαδηποτε λογικη με (υποχρεωτικα) μοναδικο συμπερασμα....

EDIT: Την εχουν ομως τα περισσοτερα παιδακια του δημοτικου...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Διαβάζοντας προσεκτικά, βλέπω πως το directivity error που εχουν τα μικρότερα 801-802 είναι μάλλον ανύπαρκτο στο 800, οπότε θα παίζει μια χαρά, με μεγάλο δυναμικό εύρος.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Διαβάζοντας προσεκτικά, βλέπω πως το directivity error που εχουν τα μικρότερα 801-802 είναι μάλλον ανύπαρκτο στο 800, οπότε θα παίζει μια χαρά, με μεγάλο δυναμικό εύρος.
Na σου θυμισω εδω, οτι το θεμα ειναι πως μια Ελληνικη εταιρεια βρεθηκε στην κορυφη του πλανητη γιατι ο ηχος δεν στραβωσε πουθενα μεχρι να φτασει στα ηχεια, ενω παρειχε ολα τα ηλεκτρονικα (απο τα step-up, phono, pro kai εν τελει τους τελικους)....

Συνεπως ας "προσκυνησουμε" και μην παρεκλεινουμε απο το θεμα.... Βεβαια μπορει να θιγονται καποιες "αποψεις" (ανοητων), αλλα στ' @ρχιδ1@ της της TLA....
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Διαβάζοντας προσεκτικά, βλέπω πως το directivity error που εχουν τα μικρότερα 801-802 είναι μάλλον ανύπαρκτο στο 800, οπότε θα παίζει μια χαρά, με μεγάλο δυναμικό εύρος.
μέχρι τα 80hz :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
μέχρι τα 80hz :biggrin:
Και δυο σαμπς θα χρειαστούν.
Όπως στον θρίαμβο της TLA.

Στο μεταξύ ο Κλαπτον είναι αυτή τη στιγμή στο δωμάτιο μου σε UHD 4K και μου τραγουδάει σε Dolby atmos.

Ή μάλλον πιο σωστά, είμαι εγώ στο χώρο της ηχογράφησης.

1902629C-D057-4C13-9779-41794830A16F.jpeg


2477D993-21E7-4B21-A181-860369A1114C.jpeg


Τι λέτε; Να κλείσω τον προβολέα και να βάλω το δικαναλο stream?
Θα περάσω καλύτερα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τι λέτε; Να κλείσω τον προβολέα και να βάλω το δικαναλο stream?
Θα περάσω καλύτερα;
τέτοιες ακροάσεις θέλουν κ καλή παρέα όμως….. :biggrin:

Μπουκαλη εισαι για Σαλονικα στέρεο φάση κ έτσι ναουμ;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στις τοπ θέσεις του Ελληνικού hi end να συμπεριλάβουμε και τον Κώστα Μεταξά και υιούς. Συμπαθεστατος ο ίδιος, ακολουθεί το δικό του, δύσκολο (αναλογικό) δρόμο, με ένα μοναδικό πλεονέκτημα: τις δικές του, ποιοτικές ηχογραφήσεις (καλλιτεχνικά και τεχνικά).


Αλλά και τον pillium, άλλη μια ανακάλυψη του gpol et al.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Και δυο σαμπς θα χρειαστούν.
Όπως στον θρίαμβο της TLA.

Στο μεταξύ ο Κλαπτον είναι αυτή τη στιγμή στο δωμάτιο μου σε UHD 4K και μου τραγουδάει σε Dolby atmos.

Ή μάλλον πιο σωστά, είμαι εγώ στο χώρο της ηχογράφησης.

View attachment 252430

View attachment 252431

Τι λέτε; Να κλείσω τον προβολέα και να βάλω το δικαναλο stream?
Θα περάσω καλύτερα;
Aaaaaaaaaα... αυτο το κανω κι εγω μερικες φορες.... βαζω και τον προβολεα στο δικαναλο fully TLA set-up μου...

Το "πεταξαμε" το 9α καναλο απο το σπιτι μολις το πρωτοδοκιμασαμε και μαλιστα με ομοφωνη αποφαση ολων (κορης, γιου. συζυγου και δικης μου)....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Το "πεταξαμε" το 9α καναλο απο το σπιτι μολις το πρωτοδοκιμασαμε και μαλιστα με ομοφωνη αποφαση ολων (κορης, γιου. συζυγου και δικης μου)....
αν κρίνω από τα πολυκάναλα στησίματα κάποιων 2καναλων μελών....καλά κάνατε :biggrin:
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Και δυο σαμπς θα χρειαστούν.
Όπως στον θρίαμβο της TLA.

Στο μεταξύ ο Κλαπτον είναι αυτή τη στιγμή στο δωμάτιο μου σε UHD 4K και μου τραγουδάει σε Dolby atmos.

Ή μάλλον πιο σωστά, είμαι εγώ στο χώρο της ηχογράφησης.

View attachment 252430

View attachment 252431

Τι λέτε; Να κλείσω τον προβολέα και να βάλω το δικαναλο stream?
Θα περάσω καλύτερα;
Μπααααα.... αστο καλυτερα, πρεπει να αλλαξεις το "κλαμπατσιμπανο" με καλο στερεο πρωτα και να "ξεμπουκωσουν τα αυτακια"...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
(εξαιρεση στην ignore list μου)

Η δεν εχεις αρκετο μυαλο για να αντιληφθεις οποιαδηποτε λογικη με (υποχρεωτικα) μοναδικο συμπερασμα....

EDIT: Την εχουν ομως τα περισσοτερα παιδακια του δημοτικου...
Ή ας πούμε εσύ δεν έχεις τη νοημοσύνη (το IQ που λέμε) να καταλάβεις ότι οι παραμορφώσεις των πηγών παίζουν σε τάξεις μεγέθους παραπλήσιες με 0,01 % ή και μικρότερες ενώ τα ηχεία με τουλάχιστον 1-2 τάξεις μεγέθους μεγαλύτερες. Οπότε; Βγάλε συμπέρασμα. Και ένα παιδάκι του δημοτικού θα έβγαζε το σωστό.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
Aaaaaaaaaα... αυτο το κανω κι εγω μερικες φορες.... βαζω και τον προβολεα στο δικαναλο fully TLA set-up μου...
Ηχεία;
Θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις μιά παρουσίαση του setup σου. Δεν τα βλέπεις κάθε μέρα αυτά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top