Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Θα αγοραζα τα τρια μηχανηματα που εβαλα παραπανω και ΤΕΛΟΣ ναι κ. τζονυ:smile:
Πάρε κανά σοβαρό ηχείο πρώτα ,και μετά πάρε ότι μηχάνημα θέλεις.
Πάρε και το ρημαδοMANLEY , το οποίο παρεμπιπτόντως δεν θα ξές να το χειριστείς και θα μας πρήζεις τι λέει το γμ μάνιουαλ , να σε δω μετά.
Εκεί θα έχουμε άλλα κλάματα. :roflmao:
Το έργο πάντως αυτό του σατί είναι πολύ αγαπημένο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη το ξέρει ο Μάρκου, δε γίνεται.
Αστονε μωρέ τον περίεργο , ότι θυμάται χαίρεται.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ξεκινάει από σφυράκι και γίνεται σφυρί . Μετά γίνεται βαριά , μετά βαριοπούλα.
Τέλος γίνεται ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΡΙΟΠΟΥΛΑ που γκρεμίζει ΜΠΕΤΑ.
Ωχ συγνώμη . Το δικό μου τα κάνει αυτά . Του Νίκου είναι κοντά , λόγω μεγέθους.
Αυτό το μονότονο, το άχρωμο σφυρί, που σβήνει η νότα σε ms, το λέτε μπάσο δηλαδή ? :D :D

Άσε τον Άστρονοτ να απαντήσει, εσυ τι χώνεσαι ? Χώνεσαι μετά, όταν τον πειράξω στο 2ο στάδιο του καταχθόνιου σχεδίου μου να του σπείρω την αμφιβολία. :D Μην έχει και λάθος πρότυπα ο άνθρωπος με τους σφυρομπασοκέφαλους όλους σας εδω μέσα, που έχει μπλέξει χα χα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Nικο αν μπορουσα να αγορασω το EQ δεν θελω τιπτα αλλο θα το εσιαχνα να πεζ οπως θελω ΕΓΩ;)
Εχω παει μρε στον κ. Μαρκου εγραψα και ριβιου εκθιαστικοτατο αψογος αλλα δεν εχει EQ MANLEY:gamer:
:):drinks::smile::party:😍🔨⚒⛏🛠
Χρήστο, ακόμα και το minidsp κάνει πολύ καλή δουλειά. Το peq του μετρημένα κάνει δουλειά και τη περασμένη εβδομάδα πειραματιστηκα λίγο με τα room modes. Άρχισα να φέρνω στα ίσια +- 3db τη περιοχή 40-50 Hz που μέχρι τότε έπεφτε απότομα από τους 50,άρα κάνει μια χαρά δουλίτσα.
πετρελαιοπηγης :smile:για να μη μου την πει ο κ. Μαρκου:p
Μα μρε Κωστα να αγορασω το 2006 1000 ευρα καλωδια ηχειων ποσο μ.........ς δεν παει αλλο:(
Μη τολμησεις Κ. Μαρκου να πεις τιπτα γιατι :smg::vinsent: Να βαλω και ενα αλλο Μουσικον Τεμαχιον να παρηγορηθω
Το ξερς κ. Μαρκου;;; και ορχηστρικο μη παθεις καμμια μελανχολια μονο με το πιανο :p

Εμένα μου λες? 1100€ μόνο για ένα ιντερκονεκτ, η μ@λακια είχε χτυπήσει ταβάνι.
Αυτό το μονότονο, το άχρωμο σφυρί, που σβήνει η νότα σε ms, το λέτε μπάσο δηλαδή ? :D :D

Άσε τον Άστρονοτ να απαντήσει, εσυ τι χώνεσαι ? Χώνεσαι μετά, όταν τον πειράξω στο 2ο στάδιο του καταχθόνιου σχεδίου μου να του σπείρω την αμφιβολία. :D Μην έχει και λάθος πρότυπα ο άνθρωπος με τους σφυρομπασοκέφαλους όλους σας εδω μέσα, που έχει μπλέξει χα χα.
Κάθε άλλο παρά μονότονο είναι, αλλά ο χωρος με ταλαιπωρεί(μικρός και τετράγωνος).. Όταν έρθει η ώρα θα μιλήσω με τις μετρήσεις μου. Δεν θέλω να πω εντυπώσεις από ακροάσεις που έκανα με σιδέρωμα της καμπύλης προκειμένου να ακολουθήσω τη target curve, γιατί και μου επισημάνθηκε και κατανοώ ότι έχει πολλά λάθη αυτή η προσέγγιση.
Πραγματικά όμως, χαίρομαι για την επιλογή που έκανα, ειδικά τώρα που ξέρω ότι το ηχείο κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και δεν είναι βλαμμένο. Κάποτε βέβαια, θα μπουν και subs.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αυτό το μονότονο, το άχρωμο σφυρί, που σβήνει η νότα σε ms, το λέτε μπάσο δηλαδή ? :D :D
Εχεις ακούσει ντράμς από κοντά ποτέ σου?
Ξέρεις πόσο γρήγορα σβήνει η μποτιά?
Κόντρα μπάσσο , το ίδιο .
Τα αληθινά όργανα παίζουν πολύ γρήγορα και σχεδόν υπεραποσβαίνουν θα μπορούσε να πεί κανείς.
ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΆ που τους προσδίδουν κάποια αργόσυρτα λαμπάτα ή κάποια ηχεία κουδουνίστρες.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Χρήστο, ακόμα και το minidsp κάνει πολύ καλή δουλειά. Το peq του μετρημένα κάνει δουλειά και τη περασμένη εβδομάδα πειραματιστηκα λίγο με τα room modes. Άρχισα να φέρνω στα ίσια +- 3db τη περιοχή 40-50 Hz που μέχρι τότε έπεφτε απότομα από τους 50,άρα κάνει μια χαρά δουλίτσα.

Εμένα μου λες? 1100€ μόνο για ένα ιντερκονεκτ, η μ@λακια είχε χτυπήσει ταβάνι.

Κάθε άλλο παρά μονότονο είναι, αλλά ο χωρος με ταλαιπωρεί(μικρός και τετράγωνος).. Όταν έρθει η ώρα θα μιλήσω με τις μετρήσεις μου. Δεν θέλω να πω εντυπώσεις από ακροάσεις που έκανα με σιδέρωμα της καμπύλης προκειμένου να ακολουθήσω τη target curve, γιατί και μου επισημάνθηκε και κατανοώ ότι έχει πολλά λάθη αυτή η προσέγγιση.
Πραγματικά όμως, χαίρομαι για την επιλογή που έκανα, ειδικά τώρα που ξέρω ότι το ηχείο κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και δεν είναι βλαμμένο. Κάποτε βέβαια, θα μπουν και subs.
Το μικρό κα τεράγωνο δωμάτιο. Μάλιστα η κατάρα χα χα. Να σου πω την γνώμη μου την αισιόδοξη (μπορεί να την ξέρεις βέβαια γιατι εσυ ξέρεις πολλά) αλλά .... επιγραμματικά.

Είναι άλλος ενας μύθος. Το τεράγωνο δωμάτιο, εαν κάποιος ξερει απο ακουστική, αντιμετωπίζεται και μάλιστα πιο εύκολα και "καθαρά" (no ifs and don'ts) απο όλα τα άλλα και όχι μόνο αυτό, όταν θα τελειώσεις με την αντιμετώπισή του θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα απο όλους.

Το τετραγωνο δωμάτιο και ακόμα καλύτερα μικρό (ε , εντάξει όχι και τίποτε ντουλάπα, με κανένα χαμηλό ταβάνι) έχει τα πιο έντονα modes αλλά όλα είναι συγκεντρωμένα σε πολυ λίγες συχνότητες (ξέρω γω τρείς). Μάλιστα είναι συγκεντρωμένες στις γωνίες (αντίθετα απο ότι "κυκλοφορεί" οτι το μπασο είναι συγκεντρωμένο πάντα στις γωνίες και το οποίο δεν ισχύει σε άλλου σχήματος δωμάτια. Στο τετράγωνο όμως όντως ίσχυει, η μάλλον ισχυει σε μεγαλύτερο βαθμό). Οπότε, εαν βάλεις μπασοπαγίδες συντονισμένες συν πλήν γύρω απο αυτές τις δυο τρείς μόνο συχνότητες, (θα μοιράσεις τις γωνίες σε ύψος και θα τις βάλεις την μια πάνω στην άλλη, σε καθε γωνία απο όλες τις συχνότητες μπασοπαγίδες), το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο απο οτιδήποτε άλλο στον κόσμο. Βέβαια αυτά αφορούν μόνο τα χαμηλά. Το μικρό δωμάτιο θα έχει προβλήματα σκηνης κλπ. Μετά κάνεις και τα κόλπα σου χα χα με τα dsp σου κλπ (δεν έχω ιδέα) και θα είσαι ο καλύτερος. Παραπέρα , στους γνώστες της ακουστικής. Εγω την ιδέα την πέταξα. Μην ακούς απο κανέναν ότι δεν γίνεται. Θα πας σε κάποιον που ξέρει να το εφαρμόσει.
Εχεις ακούσει ντράμς από κοντά ποτέ σου?
Ξέρεις πόσο γρήγορα σβήνει η μποτιά?
Κόντρα μπάσσο , το ίδιο .
Τα αληθινά όργανα παίζουν πολύ γρήγορα και σχεδόν υπεραποσβαίνουν θα μπορούσε να πεί κανείς.
ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΆ που τους προσδίδουν κάποια αργόσυρτα λαμπάτα ή κάποια ηχεία κουδουνίστρες.
Πες τα στους ντράμερ αυτά να γελάνε.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα φυσικά όργανα (εαν και δεν μιλάμε για αυτά) αποσβαίνουν "γρήγορα" και που τα έχουν ρυθμίσει αλλά μετά η ενέργεια συνεχίζει σε κάποιον χώρο (τον χώρο εγγραφής). Τι θέλεις να πείς Βίρνα (thva) ? χα χα (ή τον χώρο που έχεις όταν παίζει κάπιος μέσα σε αυτόν και εσυ τον ακούς live).

παραπάνω για αυτό το θέμα αλλά και για το τετράγωνο δωμάτιο του παραπάνω μου πόστ δεν λέω, χωρίς την παρουσία του δικηγόρου μου. @Bhutia εξήγησε τους, σε παρακαλώ , τους άσχετους, τι εννοώ ? :D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ωραία Βίρνα ,πήγαινε να ακούσεις σε ένα studio πόσο γρήγορα σβήνουν τα μπάσσα.
Πήγαινε στα ABBEY ROAD που έχουν και τα αγαπημένα του ear b&w 801 , παθητικά , άλλη μία αγάπη του ear.
Τα έχω ακούσει , και μου έκανε εντύπωση , το πόσο γρήγορα έσβηναν τα μπάσσα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ωραία Βίρνα ,πήγαινε να ακούσεις σε ένα studio πόσο γρήγορα σβήνουν τα μπάσσα.
Πήγαινε στα ABBEY ROAD που έχουν και τα αγαπημένα του ear b&w 801 , παθητικά , άλλη μία αγάπη του ear.
Τα έχω ακούσει , και μου έκανε εντύπωση , το πόσο γρήγορα έσβηναν τα μπάσσα.
Άμπι ρόουντ , what a shithole. :D Ο ρυθμός και το επίπεδο απορρόφησης θα έφταιγε. :)
Θα βάζουν τις ουρές μετά στην επεξεργασία. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
What the f.ck shithead? :roflmao:
Το ωραίο και καλό μπάσσο σβήνει αργά, σταδιακά και στο άπειρο. Επίσης δεν το ακούς. Επίσης δεν είναι σφυρί. :D

Εαν το κόβεις για να μην συμπέσει με άλλα όργανα και να βγεί αποδεκτό αποτέλεσμα λόγω της δυσκολίας αναπαραγωγικών μέσων, εγγραφής, προβληματικών χώρων που ξέρουν ΄ότι ακούμε, ή για να κάνουν τις μίξεις τους είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ερώτηση καθώς μπλέξαμε με τα της 7ης τέχνης, επι του θέματος, ανεξάρτητες εργαστηριακές μετρήσεις των ΤLA υπάρχουν; Έχω 2-3 απορίες. Δεν μιλάω για λογοτεχνικά review με αναφορές σε μαγειρική, ζαχαροπλαστική, σκηνοθεσία, ποίηση κλπ
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ερώτηση καθώς μπλέξαμε με τα της 7ης τέχνης, επι του θέματος, ανεξάρτητες εργαστηριακές μετρήσεις των ΤLA υπάρχουν; Έχω 2-3 απορίες. Δεν μιλάω για λογοτεχνικά review με αναφορές σε μαγειρική, ζαχαροπλαστική, σκηνοθεσία, ποίηση κλπ
Εγω δεν γνωρίζω αλλά δεν έχω ψάξει κιόλας. Αλλά λογικό είναι εαν ενδιαφέρεσαι για το προιόν (και δεις ότι δεν υπάρχουν ανεξάρτητες μετρησεις απο κάπου ή κάπου που εμπιστεύεσαι) να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους και να τους πείς, μπορώ να δω τις μετρήσεις ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
το νήμα της χαράς είναι εδώ:


Ας μην τα κάνουμε όλα τα τελευταία θέματα ίδια!!! μείνετε στο θέμα!!! :p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
το νήμα της χαράς είναι εδώ:


Ας μην τα κάνουμε όλα τα τελευταία θέματα ίδια!!! μείνετε στο θέμα!!! :p
Ποιό είαι το θέμα ?. Να χαζεύουμε μηχανήματα πανακριβα που δεν πρόκειται να αγοράσουμε και να τα κρνουμε ? Μάλιστα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το ωραίο και καλό μπάσσο σβήνει αργά, σταδιακά και στο άπειρο. Επίσης δεν το ακούς. Επίσης δεν είναι σφυρί. :D

Εαν το κόβεις για να μην συμπέσει με άλλα όργανα και να βγεί αποδεκτό αποτέλεσμα λόγω της δυσκολίας αναπαραγωγικών μέσων, εγγραφής, προβληματικών χώρων που ξέρουν ΄ότι ακούμε, ή για να κάνουν τις μίξεις τους είναι άλλο θέμα.
Na το κοιτάξεις αυτό ! .
Εχς θέμα με την αντίληψη του μπάσσου και γενικότερα των χαμηλών συχνοτήτων .
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Na το κοιτάξεις αυτό ! .
Εχς θέμα με την αντίληψη του μπάσσου και γενικότερα των χαμηλών συχνοτήτων .
Ναι η αντίληψη μου είναι διαφορετική απο το 97 % του κόσμου. Διαπιστωμένο. Παρακαλώ χώρο στην μειονότητα, δείχνει πολιτισμό. :)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Οσο δεν ανακατεύεσαι με στούδια και ηχογραφήσεις κάνε ότι θες.
Αμα όμως αρχίσεις τα έτσι και τα γιουβέτσι σε ηχογραφήσεις ,να ξες ,θα σε πυροβολήσω στεγνά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top