Eνδοτικοτητα κεφαλης - συχνοτητα συντονισμου συστηματος... Αληθεια η "αρλουμπες"?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που λέω, το οποίο έχει σχέση μόνο με το διαχωρισμό καναλιών στο μέσο.

Τα υπόλοιπα όλα είναι άσχετα.


Ταυτόχρονα, διαθέτω αρκετές ηχογραφήσεις, όπου στο ρεντ μπουκ ένα εγχορδο μεγάλο ακουστικό Μπάσο, παίζει μόνον από το δεξί ηχείο.

Αυτό είναι τεχνικώς αδύνατο στο βινύλιο. Θα παίζουν Μπάσο και τα 2 ηχεία, και η εστίαση του οργάνου θα είναι κεντρικότερα.

Στο βινύλιο έχουμε υποχρεωτικά μονοφωνικό Μπάσο.

Στο βινύλιο έχουμε υποχρεωτικά μικρό διαχωρισμό καναλιων.

Τέλος πάντων..
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που λέω, το οποίο έχει σχέση μόνο με το διαχωρισμό καναλιών στο μέσο.

Τα υπόλοιπα όλα είναι άσχετα.


Ταυτόχρονα, διαθέτω αρκετές ηχογραφήσεις, όπου στο ρεντ μπουκ ένα εγχορδο μεγάλο ακουστικό Μπάσο, παίζει μόνον από το δεξί ηχείο.

Αυτό είναι τεχνικώς αδύνατο στο βινύλιο. Θα παίζουν Μπάσο και τα 2 ηχεία, και η εστίαση του οργάνου θα είναι κεντρικότερα.

Στο βινύλιο έχουμε υποχρεωτικά μονοφωνικό Μπάσο.

Στο βινύλιο έχουμε υποχρεωτικά μικρό διαχωρισμό καναλιων.

Τέλος πάντων..
Ναι τα ξέρω βρε Κώστα, δεν είαι τόσο άσχετος. Εσυ δεν καταλαβαίνεις που το πάω. Κάνουν άλλες μίξεις βρε συ. Εαν θέλανε .... αλλά ΟΚ ναι είναι το 3d πιο μεγάλο πιο άνετο, πιο κλπ αλλά να ξέρεις ότι εαν κανανε ανάλογη μίξη θα ήταν πιο "κοντα". Και στο κάτω κάτω για imaging μιλάμε. Για το βινύλιο ναι, υπάρχει περιορισμός μεγαλύτερος. Εχω εγω ηχογράφηση που το μπασο έρχεται απο πίσω αριστερά 30 μοίρες , 3 μέτρα μακρυά. Αλλά ΟΚ καταλαβαίνω αλλά μια παραμύθα είναι λίγο το imaging. Τα μικρόφωνα και το στησιμο την στιγμή της εγγραφής παίζει ρόλο. (και στην ζωντανή ηχογράφηση κλασικής π.χ.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
μια παραμύθα είναι λίγο το imaging
Όλα μια παραμύθα είναι, συμφωνώ.

Η μεγαλύτερη, το βινύλιο. 😜


Στην σύγχρονη πραγματικότητα του οντιο, το ιματζινγκ, η σκηνή, η εικόνα και η κατεύθυνση των ήχων στο χώρο, είναι μια επιστήμη.

Έχω πολλές ηχογραφήσεις ιμερσιβ, όπου ο ήχος ενός οργάνου μπορεί να έρχεται από οποιοδήποτε σημείο στο χώρο, και το όμοιο καταπληκτικό συμβαίνει στις ταινίες, όπου ο ιμερσιβ ήχος είναι σπουδαίος.

Μία φωνή μπορεί να κάνει βόλτες στο χώρο, να περνάει πάνω από το κεφάλι σου, να εστιάζει μέσα στο κέντρο του κεφαλιού σου σα να φοράς ακουστικά, μετά να χάνεται τέρμα πίσω και τα λοιπά και τα λοιπά.

Όλα είναι δυνατά στη σύγχρονη τεχνολογία, και δίνουν σπουδαία ευχαρίστηση.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μωρέ θυμίστε μου ένας, στα μπάσα όταν γράφουν το βινύλιο, δίνουν στο ένα από τα 2 κανάλια κάποια διαφορά φάσης για να μην πηγαίνει η βελόνα πάνω κάτω, αλλά δεξιά αριστερά όταν διαβάζει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τολμαω
Να συμπληρώσω πως δεν θέλω να κρατήσω το πικαπ ως λάβαρο στην "τιτανομαχια" μεταξύ πικάπ και Nvidia shield στο spotify, δε χρειάζεται άγχος ούτε κλέβω εκκλησίες. 😘

Το shield μια χαρά παίζει και spotify και Tidal και ότι θες και immersive audio φυσικά.

Χαρά μου όμως όχι απλά να χάσω ένα Nvidia shield, αλλά να χαρίσω ένα Nvidia shield στον πικαπά που έθεσε το τεστ, μόνο για τον κόπο του να κουβαλήσει πικάπ στο χώρο μου, γιατί είναι καλύτερη πηγή ήχου από οποιοδήποτε πικάπ ώστε να αναβαθμίσει ο ποντικός το σύστημά του. 😎
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εγώ πάντως θα κεράσω ψηφιακή μουσικούλα σε διάφορα "μέσα" και όποιο μπορείς....
Εισαι καλα ;;; επαθες τιποτις;;;; εδω ειμαστε οι φιλοι να βοηθησουμε:gamer::dance2::smile::sneaky:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Μωρέ θυμίστε μου ένας, στα μπάσα όταν γράφουν το βινύλιο, δίνουν στο ένα από τα 2 κανάλια κάποια διαφορά φάσης για να μην πηγαίνει η βελόνα πάνω κάτω, αλλά δεξιά αριστερά όταν διαβάζει;
Δεν το έχω ψάξει, αλλά νομίζω πως μπορούμε να υποθέσουμε με αρκετή ασφάλεια, πως το ένα κανάλι εγγράφεται με ανεστραμμένη τη φάση, ενώ η κεφαλή αναπαραγωγής την αναστρέφει εκ νέου, ώστε τα δύο σήματα να φτάσουν συμφασικά στον ενισχυτή. Θα είναι παράλογο να μη συμβαίνει αυτό...
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εισαι καλα ;;; επαθες τιποτις;;;; εδω ειμαστε οι φιλοι να βοηθησουμε:gamer::dance2::smile::sneaky:
Ναι το παρατήρησα και εγω αλλά λέω θα το "αφήσω" για σχολιασμό στον Κο Χρήστο. :D

Αμ, το άλλο ?. Είδες, τι μουσική βάζει εδώ και τι βάζει Στο Νήμα ? Κατάλαβες :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ κατανοώ και συμπάσχω με αυτούς που υποστηρίζουν σθεναρά απόψεις τέτοιου τύπου για στέρεο και πικάπ
- κρίνουν από δικες τους απόπειρες
- από φίλων
- από την εγκυκλοπαίδεια του ιντερνετ που πλέον όλοι είναι γιατροί και κάνουν διάγνωση.
Και άλλα πολλά.

Κάποια στιγμή που θα ακούσετε κάτι σωστό ίσως να αλλάξετε άποψη . Αυτό φυσικά γίνεται αν δεν υπάρχει εγωισμός😃
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στην αρχή αυτού του κομματιού


Το ραδιόφωνο με τα παράσιτα και την ραδιοφωνική μουσική που παίζει, στο 5-καναλο sacd ακούγεται αποκλειστικά και μόνο από το πλαϊνό σαραουντ ηχείο δεξιά.

Κανένα άλλο ηχείο δεν παίζει τίποτα απολύτως όμοιο με το πλαϊνό σαραουντ δεξί, δηλαδή είναι όντως σα να έχεις ένα ραδιόφωνο στο πλάι σου.

Στο δικάναλο στριμ από ρεντ μπουκ, το ραδιόφωνο παίζει μόνον από το εμπρός δεξί ηχείο. Το εμπρός αριστερό, δεν συμμετέχει καθόλου.

Ακούς λοιπόν το ραδιόφωνο να προέρχεται από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου σου.

Στο βινύλιο, το ίδιο ραδιόφωνο, ακούγεται κυρίως από το δεξί ηχείο, αλλά λόγω περιορισμών του μέσου στο διαχωρισμό καναλιών, βγαίνει ήχος και από το αριστερό ηχειο.

Ακους λοιπόν το ραδιόφωνο λίγο πιο κεντρικά από την κατεύθυνση του εμπρός δεξιού ηχείου.

Το σωστό, είναι το sacd, και το περισσότερο λάθος, είναι το βινύλιο.

Τι σ'αρεσει είναι μια άλλη κουβέντα.
Εγώ το ακούω στο δεξί αλλά μισό μέτρο έξω από αυτό προς απέναντι του και όταν μπαίνει η κιθάρα από το κεντρο είναι σαν να έρχετα από τον Άδη. Τι να λεμε τώρα 🍷🍷
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι, αυτό. Κάπου το διάβασα αλλά δε θυμάμαι.
Να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα να το αναλύσω ως "πικαπογκουρού";
Αυτό δεν θα είναι θέμα "πικαπογκουρού" αλλά ¨βινυλιογκουρου". Τι θα γίνουμε και επιχειρηματίες κοπής βινυλίου τώρα. :D

¨Ετσι είναι το βινύλιο ανώμαλο, εδω το αριστερό πρανές παίζει το δεξί κανάλι και το αντίθετο.
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Εγώ κατανοώ και συμπάσχω με αυτούς που υποστηρίζουν σθεναρά απόψεις τέτοιου τύπου για στέρεο και πικάπ
- κρίνουν από δικες τους απόπειρες
- από φίλων
- από την εγκυκλοπαίδεια του ιντερνετ που πλέον όλοι είναι γιατροί και κάνουν διάγνωση.
Και άλλα πολλά.

Κάποια στιγμή που θα ακούσετε κάτι σωστό ίσως να αλλάξετε άποψη . Αυτό φυσικά γίνεται αν δεν υπάρχει εγωισμός😃
Μια τσάντα χάρτινη μπορεί να την τεντώσεις και να χωρέσει κάτι τοις παραπάνω, μπορεί να την μουσκέψεις ελάχιστα και να χωρέσει ακόμα λίγο παραπάνω... δεν μπορεί να "μεγαλώσει" πολύ, γιατί θα σκίσει.

Όσο τέλειο και να κάνεις ένα πικαπ, το ίδιο το μέσο εγγραφής, έχει συγκεκριμένα όρια, που ότι και να κάνεις, δεν ξεπερνιούνται.


Όποιος θέλει να υποστηρίξει πως τον καλύτερο ήχο τεχνικά τον έχει κάποιο πικάπ την σήμερον ημέρα... είτε κατασκευαστής/πωλητής είναι, είτε άσχετος.
Δόξα το Θεό, όλα αυτά είναι μετρήσιμα με εργαστηριακό εξοπλισμό, εξηγούνται με μαθηματική ακρίβεια με τους νόμους της φυσικής, και η θεωρία βγαίνει στην πράξη και σε double blind tests.
Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Η Porsche του 1950 που της κάνεις το Φ,Χ,Ψ και γίνεται πολύ γρήγορη και τρανή... είναι πολύ πιο αργή από το εισαγωγικό Tesla.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μια τσάντα χάρτινη μπορεί να την τεντώσεις και να χωρέσει κάτι τοις παραπάνω, μπορεί να την μουσκέψεις ελάχιστα και να χωρέσει ακόμα λίγο παραπάνω... δεν μπορεί να "μεγαλώσει" πολύ, γιατί θα σκίσει.
Αλήθεια τώρα; Το έχεις κάνει; Και πόσο την έβρεξες; Άξιζε το ρίσκο του σκισίματος;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μια τσάντα χάρτινη μπορεί να την τεντώσεις και να χωρέσει κάτι τοις παραπάνω, μπορεί να την μουσκέψεις ελάχιστα και να χωρέσει ακόμα λίγο παραπάνω... δεν μπορεί να "μεγαλώσει" πολύ, γιατί θα σκίσει.

Όσο τέλειο και να κάνεις ένα πικαπ, το ίδιο το μέσο εγγραφής, έχει συγκεκριμένα όρια, που ότι και να κάνεις, δεν ξεπερνιούνται.


Όποιος θέλει να υποστηρίξει πως τον καλύτερο ήχο τεχνικά τον έχει κάποιο πικάπ την σήμερον ημέρα... είτε κατασκευαστής/πωλητής είναι, είτε άσχετος.
Δόξα το Θεό, όλα αυτά είναι μετρήσιμα με εργαστηριακό εξοπλισμό, εξηγούνται με μαθηματική ακρίβεια με τους νόμους της φυσικής, και η θεωρία βγαίνει στην πράξη και σε double blind tests.
Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Η Porsche του 1950 που της κάνεις το Φ,Χ,Ψ και γίνεται πολύ γρήγορη και τρανή... είναι πολύ πιο αργή από το εισαγωγικό Tesla.
Φοβερό παράδειγμα.
Πιάσαμε τώρα την πόρσε του 50.
Σωστή η συνομοταξία.
Ενα γραμμόφωνο δεν συγκρίνεται με ένα dac .
Για τσεκάρετε μία πόρσε του 90 με αυτά τα ηλεκτρικά.
Για τσεκάρετε μία πόρσε του 90 με αυτά τα ηλεκτρικά.
Τέλος πάντων δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση για διάφορους λόγους. Απλά επειδή μάλλον είσαι στον χώρο από ότι έχω καταλάβει σου εύχομαι να ακούσεις κάποια στιγμή κάποιο σοβαρό δικάναλο και να βγεις εδώ μετά και να γράψεις την άποψη σου.

υ.σ. Να σε ξενπερδέψω. Εγώ δεν είμαι θιασώτης του πικάπ. Αλλά του ήχου. Ο σωστός ήχος για μουσική είναι ο δικάναλος. Ωραία και τα ιμερσιβ , εντυπωσιακά (Ίσως να είμαι με τον εσρ από τους πρώτους που φτιάξαμε ) αλλά είναι ψεύτικο κούκλε. Περί ορέξεως όμως όπως τη βρίσκει ο κάθε ένας.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Φοβερό παράδειγμα.
Πιάσαμε τώρα την πόρσε του 50.
Σωστή η συνομοταξία.
Ενα γραμμόφωνο δεν συγκρίνεται με ένα dac .
Για τσεκάρετε μία πόρσε του 90 με αυτά τα ηλεκτρικά.
Για τσεκάρετε μία πόρσε του 90 με αυτά τα ηλεκτρικά.
Τέλος πάντων δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση για διάφορους λόγους. Απλά επειδή μάλλον είσαι στον χώρο από ότι έχω καταλάβει σου εύχομαι να ακούσεις κάποια στιγμή κάποιο σοβαρό δικάναλο και να βγεις εδώ μετά και να γράψεις την άποψη σου.

υ.σ. Να σε ξενπερδέψω. Εγώ δεν είμαι θιασώτης του πικάπ. Αλλά του ήχου. Ο σωστός ήχος για μουσική είναι ο δικάναλος. Ωραία και τα ιμερσιβ , εντυπωσιακά (Ίσως να είμαι με τον εσρ από τους πρώτους που φτιάξαμε ) αλλά είναι ψεύτικο κούκλε. Περί ορέξεως όμως όπως τη βρίσκει ο κάθε ένας.
Επειδή είμαι όπως λες του επαγγέλματος, έχω ήδη ακούσει και ρυθμίσει συστήματα με κόστος >50.000€, και σε καθώς πρέπει χώρους και σε κακούς.
Έχω έρθει σε επαφή με ένα κάρο ειδών ανθρώπων.
Μερικοί είχαν τα λεφτά του Μαρινάκη και τα μυαλά του Μπουκάλη.
Σοβαρά μηχανήματα, σε χώρο εντελώς απεριποίητο, με ακατάλληλες εντελώς διαστάσεις, ακατάλληλες απόστασεις ακρόασης και δεν συμμαζεύεται.
Όσο και να προσπαθήσεις αυτά τα άτομα δεν αλλάζουν άποψη.

Αυτά που λες για την σωστή μουσική, ανήκουν στα 80s και τα περιοδικά τύπου Hi-Tech που εκθείαζαν τα πάντα για να υπάρχουν έσοδα και να μην κλείσει το περιοδικό.
Κάτι αντίστοιχο έχουμε τώρα στο What Hifi (το μεγαλύτερο αστέιο όσον αφορά τα "reviews" ηχητικού εξοπλισμού).

υ.γ. Και η Porsche του 90 τρώει λος πούλος από τα Tesla.
Newsflash, και η Porsche, και η Ferrari και η McLaren έχουν υβριδικά που πιάνουν τις τοπ επιδόσεις στην παραγωγή τους, και όταν έρθει και η νέα γενιά μπαταριών που θα έχουν πολύ μικρότερο βάρος και όγκο, δεν αποκλείεται να δώσουν και αμιγώς ηλεκτροκίνητα μοντέλα, με τρελλές επιδόσεις.
Η τεχνολογία προχωράει, η ανθρωπότητα... μάλλον όχι.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top