eastelectronics.gr - Επισκευή με μεγάλη καθυστέρηση (ίσως)

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Εγω στο παρελθόν του εχω παει yamaha πολυκαναλο με προβλημα στο κουμπι του ΟΝ, μου ειπε ο ανθρωπος με του που του περιεγραψα το πρόβλημα πριν τον ανοιξει καν, τι πιθανότατα φταίει και ποιο το κόστος αποκαταστασης, τον εφτιαξε και τον παρέλαβα σε ευλογο χρόνο, χωρίς καθυστέρηση. Αυτά πριν 4-5 χρόνια, ο ενισχυτής ειναι μια χαρά μέχρι σήμερα. Προσωπικά λοιπόν από τη 1 εμπειρία είμαι ευχαριστημένος, μόνο πρόβλημα που να αφήσεις το αμάξι στη Μεσογείων για το δώσε πάρε.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Στο #4του νήματος έγραψα κάτι που νομίζω αδικεί τον κύριο Σάκη που δεν τον γνωρίζω προσωπικά..... Και επειδή δεν πρέπει να παίζω με την επιχείρηση κάποιου άρα και με την επιβίωση του, οφείλω να αναφερθώ στην περίπτωση μου..... Μου έδωσαν δωρεάν έναν Nikko 600 και λέω να του κάνω ένα σέρβις.... Εμφανή προβλήματα ήταν οι σπασμένοι μηχανισμοί που κάνουν φωτιζόμενες τις ενδείξεις των ποτενσιομετρων....
Σε μια συζήτηση κατ ιδίαν με τον φίλο Χάρη, μέλος του σαιτ, μου λεει να το πάω στην east..... Οκ λέω αφού και το σαιτ λέει εκεί, ας το πάμε εκεί....
Μια και δυο λοιπόν το πάω στον κ. Σάκη... Μου λέει ότι πρέπει να γίνει σέρβις σε πυκνωτές κτλ κτλ... και ότι θα δυσκολευτουμε να επισκευασουμε τα ποτενσιομετρα και τις φωτιζόμενες ενδείξεις.... Οκ λέω και τον αφήνω, αυτό τον Μάρτη του 2019.
Εχω κάνει 4 τηλέφωνα στην east από τότε, όπου με ενημέρωσαν ακριβώς για το πρόβλημα........ Δεν μπορούμε να βρούμε τα ίδια ποτενσιομετρα καθώς και ότι είναι αμφίβολο αν θα μπορέσουμε να φτιάξουμε τις φωτεινές ένδειξεις λόγω έλλειψης ανταλλακτικών... Εδώ να πω ότι η προσπάθεια να μου εξηγήσουν την κατάσταση ήταν άψογη.... σχεδόν βαρέθηκα να ακούω τεχνικούς όρους αλλά μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήθελαν να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Στην τελευταία συνομιλία που είχα πριν περίπου 2 μήνες μου είπαν ότι έχει γίνει το γενικό σέρβις και ότι παραμένει το πρόβλημα με τα ποτενσιομετρα.....
Εν κατακλείδι.... Έχω σχηματίσει την άποψη ότι έχω να κάνω με έναν επαγγελματία που γνωρίζει την δουλειά του και την κάνει με το μεράκι και ταλεντο του.... Αυτό όμως μόνο από τον τρόπο που μου μίλησαν στο τηλέφωνο....
Τι θα ήθελα;
Μμμμ.... Ένα τηλέφωνο για να μου πουν ότι δεν με έχουν ξεχάσει..... Δεν ξέρω ποια θα ήταν η άποψη μου αν στην θέση του εν λόγω ενισχυτή ήταν ο ενισχυτής που ακούω μουσική και μου έλειπε ουσιαστικά από το σύστημα.....
Εχω όμως υπομονή..... Πιστεύω ότι τελικά θα τον φτιάξει και θα τον φτιάξει σωστά...... Θα μπορούσε να βάλει 4 τυχαία ποτενσιομετρα..... Να μου έλεγε ότι ο φωτισμός δεν φτιάχνετε και τέλος.....
Τώρα που το σκεφτούμε την βδομάδα που μας έρχεται θα περάσω από κει.... Έτσι για να δώσω μια παρουσία για να δει ο κ. Σάκης ότι δεν έχει ξεχαστεί ο Nikkoλάκης μου εκεί.....
Σορρυ για το σεντόνι...... :biggrin:


Γιόρταζε και προχτές, χρόνια πολλά να τον χαίρεσαι! :p
 

Μηνύματα
412
Reaction score
504
Ο ανθρωπος απεναντι μου ηταν αρχικα ευγενεστατος ,με ακουσε με μεγαλη προσοχη συμφωνησε οτι προσεγγιζω το θεμα σωστα, μου ζητησε συγγνωμη διοτι ο γιος του ηταν σε αφορητη ψυχολογικη πιεση λογω εξετασεων ( αν θυμαμαι καλα ) και αντεδρασε ασχημα και απερισκεπτα γραφωντας μια κριτικη προχειρα και χωρις να εχει τελικα διερευνησει αν φταιει το μηχανημα αν φταιει κατι αλλο κλπ κλπ . Με διαβεβαιωσε οτι ο ιδιος θα κανει ελεγχους και εαν υπαρχει τελικα προβλημα στο μηχανημα θα το φερει να το δουμε Επισης με διαβεβαιωσε οτι θα ζητησει απο τον γιο του να αποσυρει την κριτικη σε ολες τις περιπτωσεις μια και ο ιδιος την θεωρησε κακοπροαιρετη και προχειρη .


Αν μιλας για αυτο το μηχανημα το ντρεπομαι για λογαριασμο σου ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω .
Αν οχι περιμενω πιο μηχανημα ειναι και τι εγινε απο εκει και μετα .....
[/QUO
Αν αναφερεσαι σε εμενα με συγχωρεις αλλα δεν ειμαι ο πιτσιρικας που αναφερεις.Ειμαι λιγο μεγαλος για να δινω εξετασεις...
Τελικα υπαρχουν κ αλλοι με το ιδιο προβλημα με εμενα, το βλεπεις κ εσυ ο ιδιος...
Θα συμφωνησω ομως οτι δεν γινεται απο ενα service να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Το δεχομαι.
Οπως ανεφερε καποιος κυριος παραπανω αν δεν εισαι ευχαριστημενος δεν ξαναπας.Αυτο εκανα και εγω...
Απο εμενα τελος δεν εδωσα σημασια τοτε κακως δινω τωρα....
Καλο βραδυ
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Παντως να πω και εγω τον πονο μου να γελασουμε που λετε για πετροπουλο και στην ελλαδα ειμαστε κτλ κτλ

Εγω τον μαστροσακη τον γνωρισα μεσα απο το ιντερνετ απο το χρονο του που αφιερωνε και εγραφε αρθρα μηχανηματων, ασχετο αγοραζω συνεχεια μηχανηματα εχω ενα παρε δουση και λαβην ειμαι μηχανηματακιας ας το πουμε πως να το πω δεν ειμαι με εναν ενισχυτη απεναντι 5 χρονια και ακουω απο αυτον ειναι το κολημα του αθληματος, αλλα μηχανηματα παιζουν καλα τα jazz αλλα τα ροκ κτλ παντα ψαχνω για αγορα καποια ιδιαιτερα μηχανηματα sansui 717-517 καποια harman kardon παλια που εχω κολημα citation σειρες και signature. μερικα audio analoge, τσακιριδαιους κτλ .

Πολλα μηχανηματα που ψαχνω κατα καιρους ειναι δυσκολο να βρεθουν οταν με το καλο φτασουν στα χερια μου σε κατασταση βιτρινας (γιατι μονο ετσι κανω αγορα) παντα μπαινω στην διαδικασια να τα φρεσκαρω θελουν δεν θελουν, θελω να μπει απεναντι πανω στο ραφι σε αριστη κατασταση ακομα και να αγορασω ενα παλιο βιντατζ μετα απο την ακροαση δεν το βαζω ξανα στην πριζα κατ ευθεαν στον πετροπουλο αρα καταλαβαινουν καποιοι ποσα μηχανηματα εχω αναβαθμισει/επισκευασει στον Σακη (και βεβαιως πολλες φορες με καθυστερηση) προσοχη δεν του κανω διαφημηση αλλα...

Υπαρχουν και αλλοι ηλεκρονικοι στην πολη που ζω και εξω απο αυτην τους γνωρισα μετα την πολυχρονη διατριβη με το αθλημα μου ελεγαν που να τρεχεις αθηνααπο την μια ακρη στην αλλη που να χανεις το μεροκαματο βενζινες διοδια περα δωθε φερτο εδω ρε, ξερετε ποσα μηχανηματα πηρα πισω και οχι μονο δεν επαιζαν, οχι μονο τα χουγια τους μεγαλωσαν, οχι μονο περιμενα το διπλασιο απο τον πετροπουλο, αλλο τοσο η βλαβες και τα φυσιματα εγιναν χειροτερα, περιμενα και πληρωνα και απο πανω για ολο αυτο. και το κερασακι μου εξηγουσε ο πετροπουλος με λεπτομερεια την καθε πατατα που ειχε κανει ο καθενας που νομιζε οτι ο ταδε ενισχυτης που του πηγα επιδιορθωθηκε σωστα.

Ολα αυτα με εκαναν να τρεχω αθηνες ο Πετροπουλος και ο Νασος στην audio/vision καταφερναν και μου εφτιαχνα βλαβες οπου ολοι οι αλλοι με παιδευαν και μου ελεγαν οτι αυτο δεν φτιαχνετε με τιποτα.

Και το λουκουμακι απο καθε μηχανημα που εχω μου αρεσει να την ψαχνω λιγο το τι ηταν καποτε αν ειναι παλιας σχολης, και αν ειναι καινουργιο τι ειναι σημερα μου αρεσει γενικα το ιστορικο των μηχανηματων το συγκαταλεγω και αυτο παρακλαδι του χομπι και της ιστοριας των ηχομηχανηματων.

Αγορασα ενα cd πλαυερ audio analague maestro και.ν ενα ικανοτατο πλαυερ των 2,500 ευρω επειδη την ψαχνω βγηκε update για αυτο το μηχανημα παιρνω τον αντιπρ. στην ελλαδα δεν το γνωριζε, με παρεπεμψε να στειλω μαιλ στον ιταλο στα κεντρικα της audio analogue, μπαινω στην σελιδα τους στελνω μαιλ-το μαιλ τους δεν δουλευει και με παραπεμπουν σε αλλο μαιλ, εστειλα και στην σελιδα official A.A στο fb και ακομα περιμενω απαντηση....

Ακομα λοιπον και ενας ας πουμε σοβαρος κατασκευαστης χαλι εντ μηχανηματων που κοστιζουν δεν απανταει στα μαιλ σε πελατη που εχει αγορασει το προιον του οχι φθηνα, που του στελνει μαιλ με ολες της πληρ,serial number μηχανηματος κτλ η εννοια τους ειναι πως θα ποσταρουν στο fb support μηδεν, αρα το προβλημα της διαχειρησης δεν υπαρχει μονο στην ελλαδα...? και εσεις μου λετε για την διαχειρηση τους μαστροσακη που εγω τον γνωρισα καλα εχω παει στο μαγαζι του οντος εχει πολυ δουλεια οντος τρεχει σαν τον βεγγο δεν δικαιολογω της καθυστερησης μηχανηματων σε καποιους προς θεου.

Προτιμω ομως το μηχανημα να το πιασει καποιος γνωστης ειτε λεγεται ενισχυτης, ειτε μοτοσυκλετα, ειτε αυτοκ/ητο την εχω πατησει πολλες φορες απο ασχετους και ξερω, προσωπικα οποτε παω μηχανημα στον πετροπουλο του λεω οποτε μπορεις πιαστο, ναι και μενα μου εχει αργησει μηχανημα αλλα υπηρχε καθυστερηση ανταλλακτικου δεν ηταν οτι ηθελε επισκευη και δεν το επιασε, και οτι εχω παραλαβει απο τον συγκεκριμενο παιζει τουμπανο χωρις να ξανακανει κιχ μεχρι σημερα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Καλά και συ μην κάνεις έτσι. Προφανώς και δεν το εννοούσε κυριολεκτικά. Μία δόση υπερβολής μπορεί να την είχε , αλλά μάλλον άλλο εννοούσε .
 

K

kimon

Guest
Καλά και συ μην κάνεις έτσι. Προφανώς και δεν το εννοούσε κυριολεκτικά. Μία δόση υπερβολής μπορεί να την είχε , αλλά μάλλον άλλο εννοούσε .
Εγώ νομίζω ότι και στα σοβαρά το έγραψε και έτσι είναι. Οι μηχανικοί που τα σχεδίασαν δεν υπολόγιζαν περίοδο ζωής των συσκευών 40 και 50 χρόνια, ούτε γνώριζαν τα λειτουργικά χούγια των ενεργών στοιχείων (πολλά ήταν ολόφρεσκες σχεδιάσεις) με την παροδο του χρόνου. Είχα την υπομονή και διάβαζα τα "σεντόνια" με παρουσιάσεις επισκευών τα προηγούμενα χρόνια και θυμάμαι αναφορές είτε για σχεδιαστικά είτε για κατασκευαστικά σφάλματα , τα οποία και εντόπιζε. (κάτι σχετικό είχε παίξει με την Nakamichi ). Στα οχήματα ακούμε συχνά-πυκνά για ανακλήσεις, ποτέ όμως για ηχητικά μηχανήματα, λες και τα έφτειαξε ο Πάπας Ρώμης.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Ένας από αυτούς τους luxman L200
που αναφέρθηκαν και έχουν περάσει από Σάκη Πετρόπουλο παίζει τώρα μπροστά μου.. για υπνοδωμάτιο και χαμηλές εντάσεις είναι τέλειος.
Και δεν σβήνει σχεδόν ποτέ .
Οπότε επιβεβαιώνω την πολύ καλή δουλειά στο συγκεκριμένο.


Αλλά και
Ροτελ RC 995, 2 ΑDCOM τελικοι
AKAI AΜ 2800, (έγινε ο βασικός)
Yamaha , Kenwood 9080 κλπ,
όλοι οι ενισχυτές που έχω πάει, έχουν δεχθεί καλή περιποίηση !
Ναι έχει κλίση στα γιαπωνέζικα μηχανάκια αλλά κ εγώ το ίδιο .
(Πικάπ, CD players, κασσετόφωνα τα στέλνω αλλού)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σαν επαγγελματίας και εγώ θα συμπληρώσω δύο πραγματάκια. Σίγουρα όλοι στη δουλειά μας κάποιες φορές κάνουμε λάθη δεδομένων πάντα των ανάλογων συνθηκών και το μόνο καλό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τα θέματα να λύνονται γρήγορα και σε προσωπικό επίπεδο.
Στον δικό μου χώρο λάθη (συνήθως καθυστερήσεις ) συμβαίνουν μερικές φορές λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας. Πρέπει όμως και ο πελάτης αφού έχει δει τριγύρω του άλλα 300 άτομα να έχει λίγο υπομονή την συγκεκριμένη ημέρα. Σε 1 ή 2 περιπτώσεις αν θυμάμαι καλά υπήρξε και ανθρώπινο λάθος από υπάλληλο χάνοντας μία εκτύπωση παραγγελίας στον πιο παράξενο πελάτη σε ημέρα που είχαν κάτσει μαζί ταυτόχρονα σχεδόν να φάνε 200 άτομα :tongue: :tongue:
Δεν έχει ξανα έρθει από τότε. Οκ, τι να κάνουμε, συμβαίνουν και αυτά. Θα ζήσουμε.

Τες πα. Στο μαγαζί εχω εδώ και πολλά χρόνια σερβαρισμένα μηχανάκια από την east electronics. Δύο τελικούς, έναν προενισχυτή, έναν ολοκληρωμένο, ένα κασσετόφωνο, δύο ηχεία ( κασσετόφωνο και ηχεία μακελεμένα από άλλον τεχνικό πριν γνωρίσω τον Σάκη ) και διάφορα άλλα που μου έχει επισκευάσει και επί τόπου πχ βόμβους από καλωδιώσεις ή από ρεύματα κλπ, τα οποία δουλεύουν κάθε μέρα κατά μέσο όρο 15-17 ώρες αβίαστα. Έχω στείλει επίσης γνωστούς με φωνογραφικές κεφαλές , πλατώ και δεν θυμάμαι τι άλλο. Όλα καλά.
Τέλος για να μην μακρυγορώ και άλλο να επισημάνω ότι όποτε ζητάω την γνώμη του για καλώδια ακούω πολύ μπινελίκι:drinks::drinks: (αυτό ήταν μπηχτή :D) και είμαι σίγουρος ότι ο Σάκης θα το ψάξει με τους παραπονούμενους φίλους ώστε να λύσει το θέμα αν είναι δική του υπαιτιότητα αλλά ακόμη και αν δεν είναι!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Εισηγουμαι να κλεισει το θρεντ.
ΕΛΕΟΣ
Εσύ καλά θα κάνεις να ασχοληθείς να απαντήσεις στα pm σου, που αφορούν σοβαρά ζητήματα, όπως π.χ. πού και πότε θα κανονίσουμε την επόμενη μάσα της ΕΒΚΥ:drinks: κι όχι με τη LUXMAN και τον Σάκη!:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το κ. Σάκη δεν το ξέρω, δεν έχω πάει τίποτα για service οπότε δεν μπορώ και να μιλήσω.

Αλλά τα υπόλοιπα είναι απλά μαθηματικά.
Με 1500 μηχανήματα το χρόνο να φύγουν σε περίπου 300 μέρες μας κάνουν 5 μηχανήματα την ημέρα. 5 μηχανάκια πρέπει να φεύγουν, κάθε μέρα. Άσχετα τη γίνεται με τα ανταλλακτικά. Αν δεν φύγουν την επόμενη πρέπει να φύγουν 10.
Do the math.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Στο #4του νήματος έγραψα κάτι που νομίζω αδικεί τον κύριο Σάκη που δεν τον γνωρίζω προσωπικά..... Και επειδή δεν πρέπει να παίζω με την επιχείρηση κάποιου άρα και με την επιβίωση του, οφείλω να αναφερθώ στην περίπτωση μου..... Μου έδωσαν δωρεάν έναν Nikko 600 και λέω να του κάνω ένα σέρβις.... Εμφανή προβλήματα ήταν οι σπασμένοι μηχανισμοί που κάνουν φωτιζόμενες τις ενδείξεις των ποτενσιομετρων....
Σε μια συζήτηση κατ ιδίαν με τον φίλο Χάρη, μέλος του σαιτ, μου λεει να το πάω στην east..... Οκ λέω αφού και το σαιτ λέει εκεί, ας το πάμε εκεί....
Μια και δυο λοιπόν το πάω στον κ. Σάκη... Μου λέει ότι πρέπει να γίνει σέρβις σε πυκνωτές κτλ κτλ... και ότι θα δυσκολευτουμε να επισκευασουμε τα ποτενσιομετρα και τις φωτιζόμενες ενδείξεις.... Οκ λέω και τον αφήνω, αυτό τον Μάρτη του 2019.
Εχω κάνει 4 τηλέφωνα στην east από τότε, όπου με ενημέρωσαν ακριβώς για το πρόβλημα........ Δεν μπορούμε να βρούμε τα ίδια ποτενσιομετρα καθώς και ότι είναι αμφίβολο αν θα μπορέσουμε να φτιάξουμε τις φωτεινές ένδειξεις λόγω έλλειψης ανταλλακτικών... Εδώ να πω ότι η προσπάθεια να μου εξηγήσουν την κατάσταση ήταν άψογη.... σχεδόν βαρέθηκα να ακούω τεχνικούς όρους αλλά μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήθελαν να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Στην τελευταία συνομιλία που είχα πριν περίπου 2 μήνες μου είπαν ότι έχει γίνει το γενικό σέρβις και ότι παραμένει το πρόβλημα με τα ποτενσιομετρα.....
Εν κατακλείδι.... Έχω σχηματίσει την άποψη ότι έχω να κάνω με έναν επαγγελματία που γνωρίζει την δουλειά του και την κάνει με το μεράκι και ταλεντο του.... Αυτό όμως μόνο από τον τρόπο που μου μίλησαν στο τηλέφωνο....
Τι θα ήθελα;
Μμμμ.... Ένα τηλέφωνο για να μου πουν ότι δεν με έχουν ξεχάσει..... Δεν ξέρω ποια θα ήταν η άποψη μου αν στην θέση του εν λόγω ενισχυτή ήταν ο ενισχυτής που ακούω μουσική και μου έλειπε ουσιαστικά από το σύστημα.....
Εχω όμως υπομονή..... Πιστεύω ότι τελικά θα τον φτιάξει και θα τον φτιάξει σωστά...... Θα μπορούσε να βάλει 4 τυχαία ποτενσιομετρα..... Να μου έλεγε ότι ο φωτισμός δεν φτιάχνετε και τέλος.....
Τώρα που το σκεφτούμε την βδομάδα που μας έρχεται θα περάσω από κει.... Έτσι για να δώσω μια παρουσία για να δει ο κ. Σάκης ότι δεν έχει ξεχαστεί ο Nikkoλάκης μου εκεί.....
Σορρυ για το σεντόνι...... :biggrin:
Ισχυει ακριβως οπως τα περιγραφεις σε βαθος ενος ετους εχουν μαζευτει εδω τρια ιδια μηχανηματα με ακριβως τα ιδια προβληματα Δυστυχως λυση δεν εχει βρεθει
Μολις προχθες σε πολυ παλιο μαγαζι στην Αθηνα στο Γαλατσι βρεθηκαν καινουργια ποτενσιομετρα σε στοκ μεγαλη κιολας ποσοτητα που θα εξυπηρετουν το κυκλωμα των τονων Δυστυχως το ομορφο εφφεδακι του φωτισμου δεν θα μπορει να λειτουργει πλεον Ενω για το Volume εχει βρεθει απολυτα λειτουργικο ποτενσιομετρο αλλα δεν θα μπορει αν εχιε το μηχανημα loudness
Σημαινει οτι μεσα στις επομενες μερεςθα στησουμε ενα απο αυτα να δουμε πως παει και εαν παει καλα θα κελισουμε με την ιδια λογικη και τα υπολοιπα αν τελικα οι πελατες συμφωνουν με αυτο .
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Και για να είμαι on-topic, να αναφέρω και τη δική μου εμπειρία από τον Σάκη.

Καταρχάς, δεν τον ξέρω προσωπικά. Μια χειραψία ανταλλάξαμε σε κάποιο "Vinyl is Back", του είπα ποιο μέλος του AVsite είμαι και του ανέφερα ότι κάποια στιγμή θα του φέρω δύο συσκευές για συντήρηση. Αυτό, πέραν τούτου ουδέν.

Κάποια στιγμή, πολύ αργότερα, μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2016 (εάν δεν με απατά η μνήμη μου), έφτασαν στα χέρια του ένα CD Player Kenwood DPF-3030 κι ένα Cassette player Kenwood W4010E. Όπως έγραψα και τότε:
Το CD player και το κασσετόφωνο που αναφέρονται πιο κάτω είχαν παροπλιστεί εδώ κι αρκετά χρόνια. Όταν αποφάσισα να χαρίσω τις συσκευές, θεώρησα σωστό να ελεγχθούν από τεχνικό πριν να δωθούν στους τυχερούς. Οι συσκευές βρέθηκαν στον εργαστηριακό πάγκο του Σάκη (από την east electronics), ο οποίος αφού εντόπισε κάποιες δυσλειτουργίες, ολοκλήρωσε πρόσφατα την επιδιόρθωσή τους και πλέον είναι διαθέσιμες. Οι συσκευές βρίσκονται εντός της εγγύησης καλής λειτουργίας που παρέχει η east electronics. Στο σημείο αυτό, θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Σάκη για τη συνεργασία.
Να σημειώσω ότι η μόνη επαφή που είχα με τον Σάκη ήταν τηλεφωνική, καθώς οι συσκευές έφτασαν στα χέρια του μέσω συγγενικού μου προσώπου. Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες, ίσως να μου είχε πει ότι το W4010E είχε κάποια θέματα με ιμάντες κτλ, οι οποίοι ήταν λίγο δυσεύρετοι, αλλά ούτως ή άλλως του είχα πει ότι δεν επείγομαι για την επισκευή τους, οπότε μπορούσε να κάνει τη δουλειά του με την ησυχία του.

Οι συσκευές δόθηκαν στους @One Happy Cloud και @vroom αντίστοιχα. Εάν διαβάσουν το thread, θα τους ζητήσω να παραθέσουν τις εμπειρίες τους από τη χρήση των συσκευών.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Εισηγουμαι να κλεισει το θρεντ.
ΕΛΕΟΣ
POlytone και Γιαννη Λυπαμαι αλλα εχετε καταλαβει λαθος
Ενοουσα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ειπα και το ΕΝΝΟΩ


Δουλεια της Luxman ηταν να σχεδιασει το μηχανημα και της Alpine να το παραξει
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ να το παρακολουθουν 40 χρονια μετα η για 40 χρονια ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ να το συντηρουν και να το ανακατασκευαζουν 40 χρονια μετα ....
Σημερα δεν υπαρχει κανενας απο αυτους αλλα και εαν υπηρχε συνεχιζει να μην ειναι δουλεια του να το ανακατασκευαζει και να το συντηρει μετα απο 40 χρονια Προφανως σημερα αν υπηρχε καποιος θα κανει αλλα πραγματα

Επισης Polytone αν νομιζεις οτι επισκευη σε L200 ειναι ενα φσιτ στα ποτενσιομετρα και ενα καμμενο λαμπακι εισαι μακρυα νυχτωμενος ....Οποιο τετοιο μηχανημα ερχεται σε εμας παει για ανακατασκευη αν θελει ο πελατης Αν δεν θελει το παει αλλου ...Σημαινει
--Εξω ολοι οι μικροι πυκνωτες κατα περιπτωση και οι μεγαλοι
--Γαζωμα ολη η πλακετα για κολλησεις και σε 3 σημεια ειδικα
--Επισκευες στα κυκλωματα με τα λαμπακια εχει θεμα απο κατασκευης του
--Αναβαθμιση ολων των πυκνωτων στο phono stage ειναι γενικα παρα πολυ φτωχοι
--Αντικατασταση ρυθμιστικων τα εχει ανοιχτα βαζουν σκονη και οι ρυθμισεις πανε περιπατο
--Ρυθμισεις
--Εσωτερικος εξωτερικος καθαρισμος ποτενσιομετρα διακοπτες κλπ
--Αντικατασταση με μπορνες στο συστημα ηχειων που εχει πισω ειναι προβληματικο

100 ευρω ...αν θελει ο πελατης αν δεν θελει το παει αλλου να του ψεκασουν τα ποτενσιομετρα

Οποτε ΝΑΙ Polytone οποιος τεχνικος συντηρει η ανακατασκευαζει μαζικα μια συσκευη μετα απο 40 χρονια η για 40 χρονια σημερα ξερει πολυ περισσοτερα ακομα και απο αυτον που το εφιαξε για την συμπεριφορα του μηχανηματος μετα απο 40 χρονια, που ποναει ακριβως , τι ζημιες βγαζει , που πρεπει να βαλει το χερι του για να γινει καλυτερο και για να μην ξαναχαλασει οταν αυτο ειναι ενισχυτης ηλεκτρικη κουζινα κλιματιστικο η αυτοκινητο .....Τοοοοοοοσο απλα

Στο αυτοκινητο το φορτηγακι που εχουμε αν βαλεις καινουργια λαστιχα και κανεις ευθυγραμμιση με τα στοιχεια του κατασκευαστη σε 5-6 μηνες εχεις καταστρεψει τα λαστιχα εσωτερικα γιατι το αμαξακι αυτο το 92 δεν ειχε ρυθμιζομενη καμπερ και εκανε αυτο το προβλημα και ετσι οι ευθυγραμμισαδες παρατυπα κλεβουν απο την συγκλιση για να λειτουργει το αμαξι σωστα .....

Στους Alchemist αυτος που σχεδιαε το κυκλωμα δεν ζει πια και τον παραβιτσινι οταν τον πηρα τηλεφωνο να του πω οτι το κουτι που εφιαξε με τα χρυσα κουμπια και τις λαθος ψυκτρες καταστρεψε το μηχανημα που καιγεται και εχει θερμοκρασιακα προβληματα με εγραψε στα παπαρια του μετα απο 40 χρονια .....

Ενταξει τωρα ?
Post automatically merged:

Αν αναφερεσαι σε εμενα με συγχωρεις αλλα δεν ειμαι ο πιτσιρικας που αναφερεις.Ειμαι λιγο μεγαλος για να δινω εξετασεις...
Τελικα υπαρχουν κ αλλοι με το ιδιο προβλημα με εμενα, το βλεπεις κ εσυ ο ιδιος...
Θα συμφωνησω ομως οτι δεν γινεται απο ενα service να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Το δεχομαι.
Οπως ανεφερε καποιος κυριος παραπανω αν δεν εισαι ευχαριστημενος δεν ξαναπας.Αυτο εκανα και εγω...
Απο εμενα τελος δεν εδωσα σημασια τοτε κακως δινω τωρα....
Καλο βραδυ
Αγαπητε οπως βλεπεις ειμαι "ανοιχτος" σε χιλιαδες κοσμο ολοι οσοι εκαναν οποια παραπονο επωνυμα πηραν μια απαντηση καλη κακη αλλα και εστω ενα τυπικο συγγνωμη στην περιπτωση που εχω κανει λαθος αυτο ηταν .
Στην δικη σου περιπτωση και εφοσον με κατηγορεις αοριστα και επανειλημενα σου ζητησα να μας πεις για πιο μηχανημα μιλαμε τοτε δεν μενει αλλο παρα να θεωρησω την αναρτηση σου απλα κακοπροαιρετη ....
Αλαθητο δεν εχει κανεις ακομα και σε αυτη την περιπτωση ενα συγγνωμη εστω και τυπικα ειναι κατι Απο την στιγμη που δνε μου δινεις ουτε αυτο Λυπαμαι δεν εχιε και νοημα να συζητησω κατι μαζι σου .
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Καταρχας φιλοι μου να επισημανω ότι είναι λαθος η μακροσκελης αναφορα θετικων και αρνητικων αποψεων για έναν επαγγελματια δημοσια. Καλο θα ηταν η βαθμολογια με αστερια η βαθμο διαφορων επαγγελματιων αντε και με συνοπτικο σχολιο σε ειδικο χωρο για οποιον θελει να αναζητησει καποιες υπηρεσίες.
Μιας και υπαρχει όμως το θεμα να αναφερω ότι προσωπικα ειχα μια μονο φορα παει μηχανημα στον Σακη. Δεν μπορω να ξερω τι ακριβως εγινε, ποσο δυσκολο ηταν , ποσο λογικο το κοστος. Ξερω μονο ότι ο ενισχυτης παιζει μια χαρα. Αρα η δουλεια εγινε. Η επικοινωνια ηταν μια χαρα μαζι του και δεν δισταζε να κουβεντιασει ακομα και από το τηλεφωνο με λεπτομέρειες πραγμα σημαντικο να μη σε ξεπεταει ο άλλος.

1500 μηχανήματα τον χρονο σε αυτον τον χωρο όχι αγαπητε. Ο χωρος δεν εχει προδιαγραφες να σηκωσει τετοιο φορτο εργασιας. Εφόσον ο ογκος δουλειας εχει τριπλασιαστεί (παρα την κριση και την ενδεια αλλων επαγγελματιων) οφειλει να ανταποδωσει την εμπιστοσυνη του κοσμου με καλυτερες εγκαταστασεις, περισσοτερο προσωπικο και ισως καλυτερο και σιγουρα καλυτερη οργανωση.

Καποτε , καποιες άλλες δεκαετιες υπηρχαν πολλοι ηλεκτρονικοι για μηχανήματα ηχου στην Αθηνα, αλλα και παντου στην χωρα. Βλέπετε οι συσκευες της εποχης ηταν για να μας συντροφευουν για δεκαετιες. Και υπηρχε δουλεια ετσι για τους ηλεκτρονικούς. Από το 80 ισως και μετα, εγιναν δυο πραγματα… το πρωτο ηταν τα εξουσιοδοτημένα σερβις, και το δευτερο ηταν οι συσκευες να προοριζονται για ολιγοχρονη χρηση και μετα στον καδο. Ετσι η δουλεια ελαττωθηκε στο ελαχιστο και οι ειδικοι εκλεισαν και δεν υπηρξαν νεοι να ακολουθησουν το επαγγελμα. Τα τελευταια 20 χρονια με την ανοδο του καταναλωτισμου, αγοραστηκαν ακριβοτερες συσκευες οι οποιες δεν είναι να πεταχτουν αλλα να επισκευαστουν εάν παθουν κατι και δευτερον υπηρξε μεγαλη ανθιση της αγορας και επαναλειτουργιας vintage συσκευών. Αλλα πια υπαρχουν μονο 4-5 ηλεκτρονικοι για συσκευες ηχου σε μια πολη 5 εκατομμυριων ανθρωπων. Αστε στην υπολοιπη χωρα. Με αποτέλεσμα ουτε ο ανταγωνισμος που πιεζει τον επαγγελματια για καλυτερη αποδοση να υπαρχει και η πολύ δουλεια να αποβαινει μερικες φορες εις βαρος της ποιοτητας. Κανονικα κάθε αντιπροσωπεια εταιρειων μηχανηματων ηχου θα επρεπε να εχει και ένα τμημα σερβις με το προσωπικο να εχει εκπαιδευτεί στην εταιρεια κατασκευης για τα σερβις των μηχανηματων… το ειδατε πουθενα αυτό? με εξαιρεση τις μεγαλες πολυεθνικες του χωρου...Ολοι τους χρησιμοποιουν τους ιδιους ηλεκτρονικούς της πιατσας που χρησιμοποιούμε ολοι. Ο ξεφτιλισμος της εννοιας αντιπροσωπεια.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Καταρχας φιλοι μου να επισημανω ότι είναι λαθος η μακροσκελης αναφορα θετικων και αρνητικων αποψεων για έναν επαγγελματια δημοσια. Καλο θα ηταν η βαθμολογια με αστερια η βαθμο διαφορων επαγγελματιων αντε και με συνοπτικο σχολιο σε ειδικο χωρο για οποιον θελει να αναζητησει καποιες υπηρεσίες.
Μιας και υπαρχει όμως το θεμα να αναφερω ότι προσωπικα ειχα μια μονο φορα παει μηχανημα στον Σακη. Δεν μπορω να ξερω τι ακριβως εγινε, ποσο δυσκολο ηταν , ποσο λογικο το κοστος. Ξερω μονο ότι ο ενισχυτης παιζει μια χαρα. Αρα η δουλεια εγινε. Η επικοινωνια ηταν μια χαρα μαζι του και δεν δισταζε να κουβεντιασει ακομα και από το τηλεφωνο με λεπτομέρειες πραγμα σημαντικο να μη σε ξεπεταει ο άλλος.

1500 μηχανήματα τον χρονο σε αυτον τον χωρο όχι αγαπητε. Ο χωρος δεν εχει προδιαγραφες να σηκωσει τετοιο φορτο εργασιας. Εφόσον ο ογκος δουλειας εχει τριπλασιαστεί (παρα την κριση και την ενδεια αλλων επαγγελματιων) οφειλει να ανταποδωσει την εμπιστοσυνη του κοσμου με καλυτερες εγκαταστασεις, περισσοτερο προσωπικο και ισως καλυτερο και σιγουρα καλυτερη οργανωση.

Καποτε , καποιες άλλες δεκαετιες υπηρχαν πολλοι ηλεκτρονικοι για μηχανήματα ηχου στην Αθηνα, αλλα και παντου στην χωρα. Βλέπετε οι συσκευες της εποχης ηταν για να μας συντροφευουν για δεκαετιες. Και υπηρχε δουλεια ετσι για τους ηλεκτρονικούς. Από το 80 ισως και μετα, εγιναν δυο πραγματα… το πρωτο ηταν τα εξουσιοδοτημένα σερβις, και το δευτερο ηταν οι συσκευες να προοριζονται για ολιγοχρονη χρηση και μετα στον καδο. Ετσι η δουλεια ελαττωθηκε στο ελαχιστο και οι ειδικοι εκλεισαν και δεν υπηρξαν νεοι να ακολουθησουν το επαγγελμα. Τα τελευταια 20 χρονια με την ανοδο του καταναλωτισμου, αγοραστηκαν ακριβοτερες συσκευες οι οποιες δεν είναι να πεταχτουν αλλα να επισκευαστουν εάν παθουν κατι και δευτερον υπηρξε μεγαλη ανθιση της αγορας και επαναλειτουργιας vintage συσκευών. Αλλα πια υπαρχουν μονο 4-5 ηλεκτρονικοι για συσκευες ηχου σε μια πολη 5 εκατομμυριων ανθρωπων. Αστε στην υπολοιπη χωρα. Με αποτέλεσμα ουτε ο ανταγωνισμος που πιεζει τον επαγγελματια για καλυτερη αποδωση να υπαρχει και η πολύ δουλεια να αποβαινει μερικες φορες εις βαρος της ποιοτητας. Κανονικα κάθε αντιπροσωπεια εταιρειων μηχανηματων ηχου θα επρεπε να εχει και ένα τμημα σερβις με το προσωπικο να εχει εκπαιδευτεί στην εταιρεια κατασκευης για τα σερβις των μηχανηματων… το ειδατε πουθενα αυτό? με εξαιρεση τις μεγαλες πολυεθνικες του χωρου...Ολοι τους χρησιμοποιουν τους ιδιους ηλεκτρονικούς της πιατσας που χρησιμοποιούμε ολοι. Ο ξεφτιλισμος της εννοιας αντιπροσωπεια.
Συμφωνω με την αποψη σου απολυτα θα ελεγα ομως να σου θεσω ενα ερωτημα
καταλαβαινεις φανταζομαι οτι μεγαλυτερες εγακαταστασεις περισσοτερο προσωπικο θα φερουν καλυτερη διαχειριση και γρηγοροτερους χρονους παραδοσης Ομως αυτο δεν ειναι δωρεαν στην πραξη θα επιμεριστει το κοστος στον τελικο καταναλωτη
Πιστευεις οτι η Ελληνικη αγορα σηκωνει κατι τετοιο ? εμενα παντως αυτο το ερωτημα με βασανιζει και κρινοντας απο την συμεπριφορα των πελατων μου σημερα Φοβαμαι πως οχι .

Σε ενα σημειο διφωνω λιγακι με αυτα που γραφεις στην ποιοτητα της δουλειας Εκει οχι συμβιβασμους σε αυτο δεν κανω και ισως και αυτο εχιε να κανει σε καποιο βαθμο με τους χρονους παραδοσης ...Επισης στο παραδειγμα του Luxman που τον παμε παντα για ανακατασκευη στην περιπτωση που ο πελατης δεν αντεχει η δεν θελει να πληρωσει το κοστος των 100 ευρω τοτε δεν του κανουμε την χαρη να του κανουμε ενα φσιτ στα ποτενσιομετρα για να παρουμε 20 ευρω Τον στελνουμε να παει αλλου αν θελει
Σημαινει η θα το ακνουμε σωστα η δεν θα το κανουμε καθολου
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Συμφωνω με την αποψη σου απολυτα θα ελεγα ομως να σου θεσω ενα ερωτημα
καταλαβαινεις φανταζομαι οτι μεγαλυτερες εγακαταστασεις περισσοτερο προσωπικο θα φερουν καλυτερη διαχειριση και γρηγοροτερους χρονους παραδοσης Ομως αυτο δεν ειναι δωρεαν στην πραξη θα επιμεριστει το κοστος στον τελικο καταναλωτη
Πιστευεις οτι η Ελληνικη αγορα σηκωνει κατι τετοιο ? εμενα παντως αυτο το ερωτημα με βασανιζει και κρινοντας απο την συμεπριφορα των πελατων μου σημερα Φοβαμαι πως οχι .

Σε ενα σημειο διφωνω λιγακι με αυτα που γραφεις στην ποιοτητα της δουλειας Εκει οχι συμβιβασμους σε αυτο δεν κανω και ισως και αυτο εχιε να κανει σε καποιο βαθμο με τους χρονους παραδοσης ...Επισης στο παραδειγμα του Luxman που τον παμε παντα για ανακατασκευη στην περιπτωση που ο πελατης δεν αντεχει η δεν θελει να πληρωσει το κοστος των 100 ευρω τοτε δεν του κανουμε την χαρη να του κανουμε ενα φσιτ στα ποτενσιομετρα για να παρουμε 20 ευρω Τον στελνουμε να παει αλλου αν θελει
Σημαινει η θα το ακνουμε σωστα η δεν θα το κανουμε καθολου
Δεν ξέρω πως σκέφτονται άλλοι αλλά εάν εμένα μου έλεγε κάποιος ότι το μηχάνημα σου θα είναι έτοιμο τότε και θα ήταν, ενημερωνομουν με μέιλ για την πορεία επισκευής και τυχόν προβλήματα, και ο χώρος ήταν αισθητικά σωστός ναι θα πλήρωνα ένα 20% παραπάνω. Σιγά μη τσιγκουνευτουμε 20-30 ευρώ παραπάνω... για αγαπημένα μας μηχανήματα... Τι σόι αγάπη και πάθος μετά για hifi... Πάντα βέβαια με κύριο κριτήριο την ποιότητα δουλειάς και τις γνώσεις του επαγγελματία.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Δεν ξέρω πως σκέφτονται άλλοι αλλά εάν εμένα μου έλεγε κάποιος ότι το μηχάνημα σου θα είναι έτοιμο τότε και θα ήταν, ενημερωνομουν με μέιλ για την πορεία επισκευής και τυχόν προβλήματα, και ο χώρος ήταν αισθητικά σωστός ναι θα πλήρωνα ένα 20% παραπάνω. Σιγά μη τσιγκουνευτουμε 20-30 ευρώ παραπάνω... για αγαπημένα μας μηχανήματα... Τι σόι αγάπη και πάθος μετά για hifi... Πάντα βέβαια με κύριο κριτήριο την ποιότητα δουλειάς και τις γνώσεις του επαγγελματία.
προχειρα πολυ προχειρα μπορω να σου απαντησω οτι οριακα ενα 30% των πελατων μας σκεφτονται με αυτο τον τροπο οι υπολοιποι οχι
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
POlytone

Επισης Polytone

Οποτε ΝΑΙ Polytone

Ενταξει τωρα ?
Ακριβως POlysaki επειδη καποιοι πυκνωτες η δεν ξερω εγω τι μπορει να χαλασουν σε 30-40 χρονια,αυτο δεν μας καθιστα αυτοματα και καλυτερους γνωστες των μηχανηνηματων των σχεδιαστων απο τους ιδιους τους σχεδιαστες.Αυτο εννοουσα με το ποστ μου......αλλα αστο............ ηταν πολυ καθαρο.
Το επαναλαμβανεις και με τον παραβιτσινι και ισως και με αλλους.Το μονο που εχω να σου πω ειναι για ακομη μια φορα ΕΛΕΟΣ .
Οσο για το αν ειμαι "μακρυα νυχτωμενος" απλα να σου πω οτι δεν με απασχολει η αποψη σου η κανενος "εγγυς ξημερωμενου" .Μια προσγειωση θα κανει καλο στη δουλεια σου.Για το ατομο σου αποφασισε μονος σου.

wizzy οσον αφορα εμενα οι καθημερινες με βολευουν καλυτερα :tongue:
 
Last edited:



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top