Egreat A5

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Οφείλω να ομολογήσω ότι τα Android Player δεν είναι τα αγαπημένα μου.
Bugs, αναβαθμίσεις και κόντρα ψάξιμο, διάβασμα κλπ έκαναν την ιδέα απόκτησης τέτοιου media player απωθητική.
Αυτή την άποψη άλλαξε ελαφρώς το Nvidia Shield, ένα εξαιρετικά στημένο android player, το οποίο έβαλε πολύ ψηλά την μπάρα για τα αντίστοιχα της κατηγορίας του.
Ωστόσο οι ραγδαίες εξελίξεις στο χώρο του uhd τις τελευταίες εβδομάδες άλλαξαν τις προτεραιότητες που είχα για αναπαραγωγή αρχείων.
Έψαχνα ένα media player που να μπορεί να αναπαράγει τα πάσης φύσεως uhd αρχεία, να μην κουβαλάει το βραχνά του cinavia, να μπορεί να παίξει hd/uhd bdmv folder με τα menu τους, να συνεργάζεται με dolby atmos, dts x, να μπορεί να τα κάνει όλα αυτά δικτυακά, ενώ ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα προσθήκης εξωτερικών υποτίτλων.
Κι ένας τίμιος scraper θα ήταν ευπρόσδεκτος.:)
Πολλές-λίγες οι απαιτήσεις δεν ξέρω...

Σας παρουσιάζω το Egreat A5.

IMG_2459.JPG

Το Egreat A5 είναι το μικρότερο (κι άρα φθηνότερο) αδελφάκι της οικογένειας.
Διαβάζοντας εν τάχει δεν διαπίστωσα ουσιαστικές διαφορές ως προς την ποιότητα εικόνας που μπορεί να αναπαράγει.
Όπως και το μεγαλύτερο Α10 πατάει στο chip HiSilicon Hi3798C V200 με ίδια cpu και Ram.
Ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν στη Rom (8gb έναντι 16gb), στην ψύξη και στην υποδοχή εσωτερικού σκληρού δίσκου.
Φυσικά το σασί είναι αρκετά μικρότερο, αλλά η ποιότητα κατασκευής χαρακτηρίζεται εξαιρετική.
Η δε συσκευασία είναι πλήρης κι αρκετά προσεγμένη.

IMG_2461.JPG
IMG_2462.JPG


Βουρτσισμένο αλουμίνιο, φωτιζόμενο logo της Egreat στο πάνω μέρος και μια μεγάλη οθόνη ενδείξεων μπροστά συντελούν στην στιβαρή κατασκευή.
Το player συνοδεύεται από κεραία για wifi, e-sata και av καλώδια, το τηλεχειριστήριο, τον μετασχηματιστή και φυσικά καλώδιο hdmi που μπορεί να υποστηρίξει υψηλά bandwiths.
Εννοείται πως το Α5 διαθέτει hdmi 2.0b θύρα στα 18 gbps και συνεπώς μπορεί να καλύψει (σε επίπεδο hardware τουλάχιστον) όλα τις αναλύσεις και hz μέχρι 4k@60hz.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Περιμετρικά συναντάμε τις υποδοχές του player, οι οποίες είναι καλυμμένες με προστατευτικά.

IMG_2463.JPG
IMG_2464.JPG
IMG_2465.JPG
IMG_2466.JPG

Έχουμε και λέμε:
2 θύρες usb 2.0 και μια 3.0, e-sata, coaxial, optical, a/v, gigabit ethernet, hdmi 2.0

Το τηλεχειριστήριο είναι εύχρηστο στο χέρι, αλλά με ελλείψεις.
Θα ήθελα να είναι φωτιζόμενο, με πλήκτρα stop, play, pause κλπ
Αντ' αυτού γύρω απ' το πλήκτρο του Ok, υπάρχουν τα βελάκια, το menu, το return, subtitles, audio.
Oh well, το harmony να είναι καλά!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Μέσα στις επόμενες μέρες θα δούμε αναλυτικά τα menu και τις λειτουργίες του Α5.
Μόλις συνδέθηκε στο δίκτυο, με ενημέρωσε για την τρέχουσα αναβάθμιση.

IMG_2467.JPG

Απλή η διαδικασία, αλλά πήρε λίγο χρόνο.
Η κεντρική οθόνη χωρίζεται στις κατηγορίες που φαίνονται παρακάτω.

maxresdefault.jpg


Αφού διαμόρφωσα απ' τα settings τα της εικόνας και ήχου, πέρασα στο video.
Το mount nfs δίσκου ήταν πανεύκολο. Ο scraper έτρεξε αμέσως και βρήκε τα εξώφυλλα, χωρίζοντας μου τα αυτόματα σε υποκατηγορίες.

IMG_2472.JPG


Επιλέγοντας κάποια ταινία συναντάμε 3 επιλογές: Να την προσθέσουμε στα αγαπημένα μας, να πάμε απευθείας στην κυρίως ταινία ή να δούμε το menu του δίσκου.

IMG_2468.JPG
 

Attachments


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Στις δοκιμές που έκανα, όλα δούλεψαν αψεγάδιαστα. Ο ενισχυτής κλείδωσε σε dolby atmos, η oled μπήκε σε hdr mode.
Μέσα απ' τα menu μπορούμε να πάρουμε βασικές πληροφορίες, οι οποίες ωστόσο δεν είναι δυναμικές, δηλαδή δεν μπορούμε να δούμε ανά καρέ το bitrate, τις πληροφορίες του master (πχ μαύρο 0.005 λευκό 4.000) κλπ

IMG_2469.JPG


Τις επόμενες μέρες θα ξεψαχνίσω τα της ποιότητας εικόνας και κίνησης. Μια γρήγορη σύγκριση με το oppo 203 έδειξε ότι η εικόνα είναι ελαφρώς πιο "μαλακή", σα να έχει τσιμπήσει λίγο παραπάνω το sharpness το oppo.
Συνολικά τα δείγματα γραφής είναι εξαιρετικά. Μελλοντικά θα μπορούμε να πούμε περισσότερα.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Φίλε μας πες μας και άλλα. Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο γιατί είναι ίσως το μόνο που διαβάζει τα bdiso με τα πλήρη menu τους.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
26
Φίλε μας πες μας και άλλα. Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο γιατί είναι ίσως το μόνο που διαβάζει τα bdiso με τα πλήρη menu τους.
Είμαι κάτοχος του a5 εδώ και 3 μήνες δουλεύει άψογα τόσο με τον epson 9300 (κλειδώνει άψογα σε 2160p 12 bit hdr 2020, όπου δεν κλείδωνε xbox ) όσο και με την oled lg που εχω. Το πιο σημαντικό είναι ότι παίζει όλα τα iso με τα μενού και τα trailer. Η ποιότητα εικόνας είναι εξαιρετική επιπέδου oppo
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Πού το βρήκατε; Έψαξα πολύ σύντομα και δεν είναι διαθέσιμο στα εύκολα ευρωπαϊκά.
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εγώ θέλω ένα τέτοιο μαντζαφλαρι, που να έχει και τηλεοπτικό δεκτη (σαν το Dune Solo 4K). Να ψάξω ή χάνω τον χρόνο μου; :D
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού βρε άκαρδε...:mad:
Τι να κάνω Γιάννη μ´! Προέχει ο θρύλος!
[DOUBLEPOST=1509558192][/DOUBLEPOST]
H διάφορα με το q5 ποια είναι; Μονο το χρωμα;
Το μονο q5 που ξέρω είναι της Audi.:D
Εχεις link να το δούμε;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Την έβγαλε καθαρή χθες, άσε τα υπόλοιπα στον Αρβανιτάκη. :D
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Γιώργη, μετακινεί υπότιτλους; Αν ναι, εσωτερικούς; :)
 
  • Like
Reactions: PPG


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Ναι
Εξωτερικούς έχω δοκιμάσει μονο
Αν τύχει και το θυμηθείς κάνε ένα τεστάκι σε κανένα remux, γιατί αν μετακινεί το παράγγειλα χθες. :party:

Ίσως βέβαια να μην είναι τόσο σημαντικό στο συγκεκριμένο, αφού αν διάβασα καλά κατεβάζει αγγλικούς ή ό,τι θέλουμε μόνο του.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
26
Αν τύχει και το θυμηθείς κάνε ένα τεστάκι σε κανένα remux, γιατί αν μετακινεί το παράγγειλα χθες. :party:

Ίσως βέβαια να μην είναι τόσο σημαντικό στο συγκεκριμένο, αφού αν διάβασα καλά κατεβάζει αγγλικούς ή ό,τι θέλουμε μόνο του.
Έχει kodi δικό του που το λέει vidon xbmc το οποίο κάνει ότι ένα kodi συν ότι παίζει τα μενού και τα όλα τα format ήχου. Επομένως βάζεις το subtitles plugin και είσαι άρχοντας. Εγώ έχω βάλει όλα τα καλούπια του kodi με διάφορα full builds
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Αν τύχει και το θυμηθείς κάνε ένα τεστάκι σε κανένα remux, γιατί αν μετακινεί το παράγγειλα χθες. :party:
Τι να το κάνεις ρε κακομοίρα χωρίς προβολέα; :p

Το Dune δεν σου μετακινεί τους εσωτερικούς υπότιτλους;
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Ναι, αλλά το βαρέθηκα και ο μόνος λόγος που το έχω σε χρήση είναι αυτός. Νισάφι.
Και μετά το προβόλι.
 
  • Like
Reactions: PPG


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top