Egreat A5



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Το EGreat έχει ΜΑΚΡΑΝ το χειρότερο χειριστήριο της αγοράς.



Τα next/previous (7) δεν δουλεύουν, αλλάζεις chapter με το πάνω/κάτω βελάκι (11) που βλαστήμησα μέχρι να το βρω, γιατί έπρεπε να μπω του μενού ->chapter. Fast forward/rewind δεν έχει, πας μπροστά/πίσω ανά 10" με το αριστερό/δεξί βελάκι.

Πατάς stop (5) και σε ρωτάει "αλήθεια θέλεις exit ναι/όχι". ΝΑΙ ρε μ@λ@κισμένο, ΝΑΙ!

Βάζεις να δεις μια ταινία που έχεις ξαναβάλει. Σε πάει εκεί που την έχεις σταματήσει την τελευταία φορά και σου λέει ότι αν θέλεις να τη δεις από την αρχή πάτα το πλήκτρο <-. Πού στο διάολο το έχεις κρύψει όμως δεν μου λες...



Βέβαια σε σύγκριση με το προηγούμενο είναι θαύμα εργονομίας:




Βλέπετε κάπου πλήκτρα Play, Pause, Stop; :headbang:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Το άλλο εκνευριστικό τώρα στο μενού του Egreat.

Έστω ότι έχεις περισσότερους του ενός NAS. Ας πρόσεχες! Εγώ που έχω 6 κοπανιέμαι...
Πας στην αρχική οθόνη, "All Files" και βρίσκεις τους NAS. Όλοι οι NAS έχουν από ένα φάκελο Public και μέσα σε καθέναν από αυτούς κάποιες ταινίες.
Πχ Nas1 -> Public -> Ταινίες Α-G
Nas2 -> Public -> Ταινίες Η-Κ
κλπ

Στο Dune μπορείς να βάλεις στα favorites τους φακέλους "Ταινίες A-G", "Ταινίες Η-Κ" κλπ. Στο EGreat όχι. Σου προσθέτει με το ζόρι τους φακέλους "Public" του κάθε Nas και όχι τους φακέλους που περιέχονται σ' αυτούς.
Αποτέλεσμα; Έχω 6 φακέλους Public στην οθόνη των περιεχομένων και πρέπει να μαντέψω τι έχει ποιος. :headbang:


Όσο για την αναπαραγωγή 4Κ, κάνει κάποια hick-ups στην αρχή της αναπαραγωγής, φαντάζομαι μέχρι να ανεβάσει το buffer, οπότε και η κατάσταση ομαλοποιείται.


Φτηνή λύση το EGreat και με τις δύο έννοιες: φτηνή και φθηνιάρικη.
 







Μηνύματα
203
Reaction score
73
Πες μου ότι το έχεις και αυτό...:o
Αν προσθέσουν support για Atmos και Youtube 4K, θα είναι απλά άψογο. Σκέφτομαι να το αγοράσω για τα δωρεάν 4Κ upgrade που δίνει σε τίτλους που έχεις ήδη! Θα περιμένω και reviews για το Dune, αλλά αν δε με καλύπτει πλήρως το Apple TV 4K θα πάρω και ένα φτηνό LibreELEC και τέλος!
 

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Καλημέρα σε ολους. Έχω μια ΠΟΛΎ σημαντική ερώτηση για όσους έχουν το μηχανημα. Είδα ότι πολλοί φίλοι ενδιαφέρονται για netflix και 1-2 ιδιοκτήτες του μηχανήματος απάντησαν θετικα.
Επιτρέψτε μου να κάνω μια εισαγωγή, μιας και δεν είδα κανένας να το ρωτα λεπτομερως και για όσους έχουν netflix αυτά που θα γράψω αν δεν τα γνωρίζετε ηδη, είναι ΠΟΛΎ σημαντικά.

Το netflix δίνει δυνατότητες 1080p και 5.1 σε συγκεκριμένες συσκευες.
4k UHD & Dolby vision σε λιγοτερες.
4k UHD, Dolby vision ΚΑΙ Dolby atmos σε κάνα 2.

Σε ΌΛΕΣ τις άλλες συσκευές android το app δίνει 480p με στέρεο ηχο.

Το συγκεκριμένο μηχάνημα ΔΕΝ είναι μέσα στα πιστοποιημένα από το netflix.
Άρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ παίζει 480p στέρεο και μόνο όπως όλα τα android tv box εκτός του Nvidia shield που είναι πιστοποιημένο για 4K. Σε media players έχει πιστοποίηση για 4K και η wetek με τα core,hub και play 2 (αγνοώ αν είναι android, νομίζω οχι).

Ας μας πουν λοιπόν οι ιδιοκτήτες του μηχανήματος ΤΙ παίζει στα αλήθεια το egreat στο netflix. ΚΑΙ εικόνα ΚΑΙ ηχο.

Τελος για να βοηθησω, αν κάποιος "καιγεται" για το θέμα netflix, ή ακόμα πιο "δυσκολα" θέλει να δώσει 4k πηγή πχ σε προβολέα (οι 4k uhd τηλεοράσεις υποστηρίζουν 4k netflix από τα αντίστοιχα μενού τους) ας διαβάσει ποιες συσκευές μπορούν να το κάνουν εδω:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Netflix-compatible_devices
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
η εξωτερικοι υποτιτλοι πως παιζουν - διοτι το δοκιμασα και μου βγαζει μονο συμβολα!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
η εξωτερικοι υποτιτλοι πως παιζουν - διοτι το δοκιμασα και μου βγαζει μονο συμβολα!
Μια χαρά παίζουν. Αν έχεις πρόβλημα, άνοιξέ τους με το Σημειωματάριο των Windows, και πάτα "save as" ANSI αντί για UTF-8.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Μια χαρά παίζουν. Αν έχεις πρόβλημα, άνοιξέτους με το Σημειωματάριο των Windows, και πάτα "save as" ANSI αντί για UTF-8.
Σε ευχαριστω Γιαννη, επεξε οπως ειπες αλλα δοκιμασα και με την αλλαγη στις ρυθμισεις των subtitles και ορισα Greek ISO και επεξε και με αυτο τον τροπο (με το αρχικο srt)!

και παλι σε ευχαριστω για την βοηθεια :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top