Egreat A5

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Θέλεις άλλο Mode στο προβολικό σου για hd κι άλλο για uhd. Ναι αν κρατήσεις μόνο ένα mode στο προβολικό σου, ένα απ' τα δύο θα παίζει χάλια. Γι' αυτό θα προσέξεις ότι μόλις δώσεις uhd/hdr σήμα στην oled σου μπαίνει σε άλλο Mode.

Τώρα θα στο κάνω λίγο περίπλοκο. :D
Βάζοντας το oppo 203 σε 2020 off και mode 1-4, με τον προβολέα σου ρυθμισμένο σε hd, μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και για hd και για uhd.
Ο λόγος είναι ότι το oppo προσπαθεί να πάρει την καμπύλη gamma του προβολέα σου και να την μετατρέψει με έναν αλγόριθμο σε καμπύλη 2084.

Μην του λες τέτοια θα με πρήξει στις ερωτήσεις τώρα.
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Θέλεις άλλο Mode στο προβολικό σου για hd κι άλλο για uhd. Ναι αν κρατήσεις μόνο ένα mode στο προβολικό σου, ένα απ' τα δύο θα παίζει χάλια. Γι' αυτό θα προσέξεις ότι μόλις δώσεις uhd/hdr σήμα στην oled σου μπαίνει σε άλλο Mode.

Τώρα θα στο κάνω λίγο περίπλοκο. :D
Βάζοντας το oppo 203 σε 2020 off και mode 1-4, με τον προβολέα σου ρυθμισμένο σε hd, μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και για hd και για uhd.
Ο λόγος είναι ότι το oppo προσπαθεί να πάρει την καμπύλη gamma του προβολέα σου και να την μετατρέψει με έναν αλγόριθμο σε καμπύλη 2084.
Στον Μανωλιό να τα πεις, όχι σε μένα. :D

Μην του λες τέτοια θα με πρήξει στις ερωτήσεις τώρα.
Σιγά μην ρωτήσω. Θα σε έχω σε ανοιχτή ακρόαση με τον loggeo να μου λύνει τις απορίες. Όχι σαν τα μούτρα σου...:roflmao:

Αν δεν αγγίξεις την τελειότητα, θα κοιμηθείς στο υπόγειο μέχρι να τελειώσεις.:laugh:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σιγά μην ρωτήσω. Θα σε έχω σε ανοιχτή ακρόαση με τον loggeo να μου λύνει τις απορίες. Όχι σαν τα μούτρα σου...:roflmao:

Αν δεν αγγίξεις την τελειότητα, θα κοιμηθείς στο υπόγειο μέχρι να τελειώσεις.:laugh:
Τελικά ο μάστορης ήρθε, ρύθμισε, άγγιξε την τελειότητα κι έφυγε. :party:

Ευτυχώς σταμάτησε να με τρώει ο κwλος μου για 4Κ προβολικό, αφού ο συνδυασμός EGreat, Oppo 203, HDFury Linker και JVC τα σπάει σε αρχεία 4Κ. Όταν με το καλό αποφασίσει η JVC να βγάλει native 4K προβολέα μέχρι 5000-6000€, το συζητάμε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τελικά ο μάστορης ήρθε, ρύθμισε, άγγιξε την τελειότητα κι έφυγε. :party:

Ευτυχώς σταμάτησε να με τρώει ο κwλος μου για 4Κ προβολικό, αφού ο συνδυασμός EGreat, Oppo 203, HDFury Linker και JVC τα σπάει σε αρχεία 4Κ. Όταν με το καλό αποφασίσει η JVC να βγάλει native 4K προβολέα μέχρι 5000-6000€, το συζητάμε.
Δηλαδή με τον 55αρι και το υπόλοιπο σετ βλεπεις καλύτερα με 4Κ υλικό από οτι βλεπεις με HD;
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πως θα δούμε Netflix στο προβόλι μιας και κανένα media player δεν το υποστηρίζει ?
Τα BD players δεν αναβαθμίζουν την εφαρμογή του netfilx ώστε να έχουμε ελληνικούς υπότιτλους !
έχουμε καμία λύση ?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πως θα δούμε Netflix στο προβόλι μιας και κανένα media player δεν το υποστηρίζει ?
Τα BD players δεν αναβαθμίζουν την εφαρμογή του netfilx ώστε να έχουμε ελληνικούς υπότιτλους !
έχουμε καμία λύση ?
Το προηγούμενο Oppo έχει Netflix αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους.
Ένα σύγχρονο Android player ή Apple TV νομίζω κάνουν τη δουλειά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δηλαδή με τον 55αρι και το υπόλοιπο σετ βλεπεις καλύτερα με 4Κ υλικό από οτι βλεπεις με HD;
Με τεράστια (χρωματική) διαφορά, όχι μόνο στις φωτεινές, αλλά ειδικά στις σκοτεινές σκηνές.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Με τεράστια (χρωματική) διαφορά, όχι μόνο στις φωτεινές, αλλά ειδικά στις σκοτεινές σκηνές.
Θέλω(ουμε) επίδειξη,μόλις παραλάβεις το λαπτοπ από τη διοίκηση είναι μια καλή ευκαιρία!
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Το προηγούμενο Oppo έχει Netflix αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους.
Ένα σύγχρονο Android player ή Apple TV νομίζω κάνουν τη δουλειά.
και το δικό μου sony 7200 έχει netflix αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους

το egreat έχει ή εάν δεν έχει μπορεί να πάρει νετφλιξ και να βλέπουμε 4Κ ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Θέλω(ουμε) επίδειξη,μόλις παραλάβεις το λαπτοπ από τη διοίκηση είναι μια καλή ευκαιρία!
Ο Καστρουνής πρόλαβε μόνο να φτιάξει μια ρύθμιση για το 4Κ. Εκκρεμεί η επαναρύθμιση για τα 1080. Συζητούσαμε με τον @Zizik ακριβώς αυτό, να κάνουμε ένα συγκριτικό όταν θα είναι εκεί ο Καστρουνής.

Το μόνο που διέφυγε στον @Zizik ήταν η λεπτομέρεια :whistling: του νέου laptop. :laugh:
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Το egreat είναι android εεε?
οπότε κατεβάζω την εφαρμογή νετφλιξ και βουαλά !

σωστά ?
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
και το δικό μου sony 7200 έχει netflix αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους

το egreat έχει ή εάν δεν έχει μπορεί να πάρει νετφλιξ και να βλέπουμε 4Κ ?
Γρήγορο internet έχεις αγόρι για να κλειδώσει το 4Κ;;)
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πως θα δούμε Netflix στο προβόλι μιας και κανένα media player δεν το υποστηρίζει ?
Τα BD players δεν αναβαθμίζουν την εφαρμογή του netfilx ώστε να έχουμε ελληνικούς υπότιτλους !
έχουμε καμία λύση ?
Apple tv 4k. Γ@μει και δέρνει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top