Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro 7.3.6, Dirac, Atmos, DTS:X

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κάτι άσχετο. Αξίζει να σκάει κάποιος με το σύστημα ισοστάθμισης αν φέρει επαγγελματία να το ρυθμίσει (π.χ. Καστρουνή);
Έχει αναλυθεί διεξοδικά. Αν θες ένα καλό μηχάνημα που θα καλιμπραριστει από επαγγελματία και δεν μπορείς να πας στο τετραχιλιαρο ο yamaha είναι μονόδρομος. Αν δεν μπορείς να φέρεις επαγγελματία ο denon είναι καλύτερος λόγω audyssey.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έχει αναλυθεί διεξοδικά. Αν θες ένα καλό μηχάνημα που θα καλιμπραριστει από επαγγελματία και δεν μπορείς να πας στο τετραχιλιαρο ο yamaha είναι μονόδρομος. Αν δεν μπορείς να φέρεις επαγγελματία ο denon είναι καλύτερος λόγω audyssey.
Εχεις κάποιο συγκριτικό μετρήσιμο να δούμε τι έχει κάνει το ένα και το άλλο με ίδιες καμπύλες και πως ακούστηκαν τελικα?
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν ξέρω αν τα μετράει σωστά, το ελπίζω. Το σωστό είναι οι μετρησεις να επιβεβαιώνονται και απο άλλο εργαστήριο.
Είμαι ομως μαζί του στην προσπάθεια, ακόμα και αν διαφωνώ με τα συμπεράσματά του και την μεθοδολογία του πολλές φορές. Και του τα γράφω δημοσίως.

Πχ ο κακομοίρης ο μικρός Nad δεν έπρεπε να μετρηθεί στα 2V, οταν το industry standard για AVRs είναι 1.2V.
Και ο Monoprice δεν ειχε κανένα λόγο να έχει κομμένο κεφάλι. Ξεροκεφαλιές

Η επιμονή του μερικές φορές ειναι ανεξήγητη. Αλλά είναι χρήσιμο αυτο που προσφέρει, να ξέρουν όλοι οι κατασκευαστές πως αυτο που παράγουν θα μετρηθεί δημοσίως. Κι αν θέλουν ας δημοσιεύσουν τις δικές τους μετρησεις, και να ζητήσουν απο τρίτο, ανεξάρτητο εργαστήριο να κανει έλεγχο στις μετρησεις. Λύσεις υπάρχουν.

Επαναλαμβάνω ;είμαι υποστηρικτής του Αμιρ, και εμπράκτως, αλλά δεν τον θεωρώ αλάθητο θεό.
Να σου επισημάνω που κάνεις λάθος.
Κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του μετρητικά μέσα και μετράει τα μηχανήματα που παράγει.
Οπως σου είπε και ο τύπος της monoprice, έχουν μετρήσει και αυτοί το μηχάνημα και είδαν άλλα πράγματα.
Ο αμιρ έχει κάποια δικά του κολλήματα και μετράει κάπως ανορθόδοξα θα λέγαμε. Εξαντλεί περιθώρια τα οποία ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Και το ξέρει πολύ καλά ότι αυτό που κάνει είναι υπερβολή.
Τώρα για τους κατασκευαστές είμαι σίγουρος , ότι δεν ιδρώνει το αυτάκι τους . Οπως είπα όλοι έχουν δικά τους μετρητικά και φυσικά στηρίζονται στις δικές τους μετρήσεις. Αλλοίμονο αν περίμεναν να επαληθευτούν οι μετρήσεις τους από τον κάθε αμιρ. Αν οι μετρήσεις που ανακοινώνουν δεν είναι οκ ή δεν πληρούν κάποια standards απλά δεν παίρνουν certification.
Απλά πράγματα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Σέβομαι την άποψη του καθενός .
Η δική μου είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα ισοστάθμισης τέλειο
Οποιο κ να έχεις θέλει τον καλιμπραρισμα του .
Μπορείς να έχεις πληρώσει κ να έχεις τα καλύτερα μηχανήματα .
Χωρίς καλιμπραρισμα δεν θα έχεις το 100%.
Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε .
Ούτε το app της οντισι δουλευει σωστά ούτε καμίας εταιρείας .
Κ όποιος κατάλαβε κατάλαβε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του μετρητικά μέσα και μετράει τα μηχανήματα που παράγει.
Όλοι Audio Precision έχουν. Το θέμα (οπως σωστά λες παρακάτω) είναι πως το χρησιμοποιούν και τι επιλέγουν να μετρήσουν.
Η δική μου είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα ισοστάθμισης τέλειο
Οποιο κ να έχεις θέλει τον καλιμπραρισμα του .
Συμφωνώ και επαυξάνω. Τα "τέλεια" συστήματα ισοστάθμισης θέλουν ακόμα περισσότερο καλιμπράρισμα για να πάρεις το 100% συγκριτικά με τα απλά.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σέβομαι την άποψη του καθενός .
Η δική μου είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα ισοστάθμισης τέλειο
Οποιο κ να έχεις θέλει τον καλιμπραρισμα του .
Μπορείς να έχεις πληρώσει κ να έχεις τα καλύτερα μηχανήματα .
Χωρίς καλιμπραρισμα δεν θα έχεις το 100%.
Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε .
Ούτε το app της οντισι δουλευει σωστά ούτε καμίας εταιρείας .
Κ όποιος κατάλαβε κατάλαβε
Επειδή εγώ μάλλον είμαι απ'αυτούς που δεν κατάλαβαν κατάλαβαν, δίνεις παραπάνω πληροφορίες πληζ?
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Επειδή εγώ μάλλον είμαι απ'αυτούς που δεν κατάλαβαν κατάλαβαν, δίνεις παραπάνω πληροφορίες πληζ?
Εάν το θες πιο νιανια θα προσπαθήσω να το κανω ...
Όποιον ενισχυτή και αν έχεις, κανένα αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης δεν δουλεύει τέλεια.
Το χειρότερο όλων είναι το οντισι .
Γιατί ;
Διότι εάν θες πχ να διορθώσει μια βουτιά στους 50 κύκλους πρέπει να πειράξεις γύρω στους 70 για να διορθώσει τους 50 κύκλους .
Ισχύει και για το app .
Άποψη μου πάντα .
Αν θες να εκμεταλλευτείς το σύστημα σου στο έπακρο πρέπει να γίνει χερατα ισοστάθμιση από κάποιον που ξέρει .
Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το χειρότερο όλων είναι το οντισι .
Γιατί ;
Διότι εάν θες πχ να διορθώσει μια βουτιά στους 50 κύκλους πρέπει να πειράξεις γύρω στους 70 για να διορθώσει τους 50 κύκλους .
Ισχύει και για το app .
Καλό είναι να υπάρχει η άποψη αλλά όχι παραπληροφόρηση.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Είμαι 99% σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εκείνους που είναι κατά του, δεν έχουν δει καν το app, πόσο μάλλον να το έχουν δουλέψει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Όποιον ενισχυτή και αν έχεις, κανένα αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης δεν δουλεύει τέλεια.
Του τρινοβ εξαιρουμένου.

Βεβαίως και στον τρινοβ μπορεί ίσως να βελτιωθεί περαιτέρω το αποτέλεσμα, αλλά να κρατάς μικρό καλάθι. Ανέτως θα μπορούσες να μην ασχοληθείς περισσότερο από την αυτόματη διαδικασία που ακολουθείται από το λογισμικό του τρινοβ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Του τρινοβ εξαιρουμένου.

Βεβαίως και στον τρινοβ μπορεί ίσως να βελτιωθεί περαιτέρω το αποτέλεσμα, αλλά να κρατάς μικρό καλάθι. Ανέτως θα μπορούσες να μην ασχοληθείς περισσότερο από την αυτόματη διαδικασία που ακολουθείται από το λογισμικό του τρινοβ.
Είσαι σίγουρος ;;;;
Καλό είναι να υπάρχει η άποψη αλλά όχι παραπληροφόρηση.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Είμαι 99% σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εκείνους που είναι κατά του, δεν έχουν δει καν το app, πόσο μάλλον να το έχουν δουλέψει.
Ότι πεις .
Σου χαλάσω εγώ χατίρι ;;;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες .
Όχι, ακόμα δεν καταλαβαίνω, γιατί - με το συμπάθειο - δεν έδωσες περισσότερες πληροφορίες πλην ενός μάλλον άκυρου παραδείγματος. :)

Αντιλαμβάνομαι τη σκέψη πίσω από τα γραφόμενά σου και κατά βάση συμφωνώ. Όμως στέκομαι στη φράση:

Όποιον ενισχυτή και αν έχεις, κανένα αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης δεν δουλεύει τέλεια.
Το πρόβλημα έγκειται πού? Στις ενδεχομένως λανθασμένες μετρήσεις που παίρνει η κάθε εφαρμογή? Στο πιθανώς μη καλιμπραρισμένο μικρόφωνο? Στις διαθέσιμες τιμές του παραμετρικού/γραφικού eq που εμπεριέχει η κάθε εφαρμογή? Ποιο είναι κατά την άποψή σου το μεμπτό σημείο που αφαιρεί την τελειότητα από όλα ανεξαιρέτως τα συστήματα? Τι κάνουν λάθος?

Και εντάξει, ας πούμε ότι οι εφαρμογές στο auto τα κάνουν όλα μπάχαλο (δε διαφωνώ). Ο καλιμπραριστής πώς θα το σώσει, αν το "χεράτο" mode που λες δεν έχει επιπλέον εργαλεία* στη διάθεσή του?

*πχ έξτρα σημεία/ζώνες ισοστάθμισης με ρύθμιση πλάτους, χειρισμό φάσεων, σημεία και τάξεις crossover κλπ.

Γιατί αν δεν έχει, τότε και τα χέρια του καλιμπραριστή δεμένα είναι.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Όχι, ακόμα δεν καταλαβαίνω, γιατί - με το συμπάθειο - δεν έδωσες περισσότερες πληροφορίες πλην ενός μάλλον άκυρου παραδείγματος. :)

Αντιλαμβάνομαι τη σκέψη πίσω από τα γραφόμενά σου και κατά βάση συμφωνώ. Όμως στέκομαι στη φράση:



Το πρόβλημα έγκειται πού? Στις ενδεχομένως λανθασμένες μετρήσεις που παίρνει η κάθε εφαρμογή? Στο πιθανώς μη καλιμπραρισμένο μικρόφωνο? Στις διαθέσιμες τιμές του παραμετρικού/γραφικού eq που εμπεριέχει η κάθε εφαρμογή? Ποιο είναι κατά την άποψή σου το μεμπτό σημείο που αφαιρεί την τελειότητα από όλα ανεξαιρέτως τα συστήματα? Τι κάνουν λάθος?

Και εντάξει, ας πούμε ότι οι εφαρμογές στο auto τα κάνουν όλα μπάχαλο (δε διαφωνώ). Ο καλιμπραριστής πώς θα το σώσει, αν το "χεράτο" mode που λες δεν έχει επιπλέον εργαλεία* στη διάθεσή του?

*πχ έξτρα σημεία/ζώνες ισοστάθμισης με ρύθμιση πλάτους, χειρισμό φάσεων, σημεία και τάξεις crossover κλπ.

Γιατί αν δεν έχει, τότε και τα χέρια του καλιμπραριστή δεμένα είναι.
Στο υπογραμισμένο , αν αναφέρεσαι σε τάξη κροςς και σημεία κροςς ηχείων δεν επεμβαίνει κανένας επεξεργαστής.
Εκτός και εννοείς το κροσάρισμα για σαμπ-δορυφόρους.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εάν το θες πιο νιανια θα προσπαθήσω να το κανω ...
Όποιον ενισχυτή και αν έχεις, κανένα αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης δεν δουλεύει τέλεια.
Το χειρότερο όλων είναι το οντισι .
Γιατί ;
Διότι εάν θες πχ να διορθώσει μια βουτιά στους 50 κύκλους πρέπει να πειράξεις γύρω στους 70 για να διορθώσει τους 50 κύκλους .
Ισχύει και για το app .
Άποψη μου πάντα .
Αν θες να εκμεταλλευτείς το σύστημα σου στο έπακρο πρέπει να γίνει χερατα ισοστάθμιση από κάποιον που ξέρει .
Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες .
ρε συ Μακη ελεος !!!!!
...μας διαβαζει κοσμος....

μην λεμε τετοια πραματα !!!!!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν δεν αφήνει ρέστα για πουτ@νες είναι για τα μπάζα!:fuckyou:
αναλόγως...κάποιοι και με αυτά θα τις έκαναν παζάρια :cry: :lolsign:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στα του θεματος τωρα.......
....το emotiva αν φτιαξει τα προβληματα που εχει και του πεταξει ενα audyssey-auro3d επανω θα πουλησει τρελά ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Είσαι σίγουρος ;;;;
Ναι.

Σε ολονών μας τα σεταπ, είτε σε μένα είτε στου ντιμιφουτ είτε στου τερματογκαζι, μετά τις μετρήσεις, με μια αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης σε μερικά δευτερόλεπτα, ακούσαμε τόσο καλύτερα από την προηγούμενη κατάσταση, που ας πούμε ο ντιμιφουτ αναρωτιόταν αν ήταν χαλασμένος ο εμοτιβα.

Σημείωσε πως (ως γνωστόν) ο ντιμιφουτ είχε φάει απεριόριστες ώρες μετρήσεων και ισοσταθμισεων με το ντιρακ στον εμοτιβα, και βεβαίως είχε φτάσει σε εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Ε, μια αυτόματη ισοστάθμιση του τρινοβ, τα γκρέμισε όλα τα προηγούμενα, κόπος άπειρων εργατοωρών απασχόλησης, σα σκατά.

Ομοίως στον τερματογκαζι. Τι μετρήσεις είχε κάνει, τι Καστρουνης, όλα. Μια αυτόματη, και κάθεσαι σα μαλεας και ακούς και δε το πιστεύεις.

Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από την αυτόματη διαδικασία ισοστάθμισης των λίγων δευτερολέπτων, κάτσε και άκου.

Τα υπόλοιπα που κάνουμε, είναι γιατί είμαστε βλαμμένα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top