Epos m5 , χρειάζομαι sub?

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Έχω και ένα ζευγάρι dali zensor 3 που ενώ με καλύπτουν στα χαμηλά τα βρισκω πολύ φωτεινά στα ψηλά και δεν τα χρησιμοποιώ - αρα οπως καταλαβαινεις οι απαιτήσεις μου δεν ειναι μεγαλες . αν τα dali με καλυπταν στις ψηλές δεν θα ασχολουμουν παραπανω.
Ωπα.....αρα τωρα λες οτι ο Rotel με ενα "αλλο" ηχειο θα μπορουσε να σε καλυψει και στα χαμηλα.Αρα το προβλημα δεν ειναι ο ενισχυτης,αλλα το ηχειο. Τα dali zensor 3 σε καλυπτουν στα χαμηλα,αλλα τα epos Μ5 ειναι καλυτερα στις υψηλες (γενικοτερα ειναι πιο αναλυτικα ηχεια).Αρα μηπως τελικα θελεις ενα ηχειο βασης με 6.5" μιντ-γουφερ,με ογκο γυρω στα 20-25 λιτρα και με αρκετα αναλυτικο ηχο? Δηλαδη πιο απλα θελεις ενα πιο καλο ηχειο βασης ,αλλα και σχετικα ευκολο στην οδηγηση......κανενα Focal δηλαδη.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Ωπα.....αρα τωρα λες οτι ο Rotel με ενα "αλλο" ηχειο θα μπορουσε να σε καλυψει και στα χαμηλα.Αρα το προβλημα δεν ειναι ο ενισχυτης,αλλα το ηχειο. Τα dali zensor 3 σε καλυπτουν στα χαμηλα,αλλα τα epos Μ5 ειναι καλυτερα στις υψηλες (γενικοτερα ειναι πιο αναλυτικα ηχεια).Αρα μηπως τελικα θελεις ενα ηχειο βασης με 6.5" μιντ-γουφερ,με ογκο γυρω στα 20-25 λιτρα και με αρκετα αναλυτικο ηχο? Δηλαδη πιο απλα θελεις ενα πιο καλο ηχειο βασης ,αλλα και σχετικα ευκολο στην οδηγηση......κανενα Focal δηλαδη.
τον πολυ αναλυτικο ηχο τον φοβαμαι λιγο γιατι εχω μια ευαισθησια στο sibilance . θα περιμενω να τελειωσει αυτη η ιστορια με τον κορονοιο , να κανω και μετακομιση (για να δω ακριβως αποστασεις στον καινουργιο χωρο) και θα παω Αθηνα για να ακουσω ηχεια
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τις ηχειαρες που χεις τώρα, τις χεις χεριασει και αυτές;
Άμα είναι, όταν τα δωκεις να με προτιμήσεις.. :biggrin:
Εννοείται!!
Έχεις προτεραιότητα!
Εγώ πάντα προσέχω τους καλούς μου πελάτες! ;) ;)
 








Μηνύματα
103
Reaction score
57
Σοκάρομαι που δεν έχει προτείνει κανεις ακόμα να δοθούν τα epos και να αγοραστεί ένα ζευγάρι ενεργά με οκταρι. Το προτείνω εγώ λοιπόν. 8-)
εγώ προτείνω να με βοηθήσετε να ψήσω το γείτονα μου να μου πουλήσει ένα ζευγάρι audio spectrum s37 gold που εχει και δεν τα ακούει και μετα συζητάμε για ενισχυτή
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν θες να μπλέξεις με ηχεία 30 ετών, χωρίς καμία αντιπροσωπεία και τεχνική υποστήριξη πλέον, ευχαρίστως να βοηθήσουμε...
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Αν θες να μπλέξεις με ηχεία 30 ετών, χωρίς καμία αντιπροσωπεία και τεχνική υποστήριξη πλέον, ευχαρίστως να βοηθήσουμε...
να μη το σκεφτομαι δηλαδη . θα μπλεξω λες?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
να μη το σκεφτομαι δηλαδη . θα μπλεξω λες?
Εγώ δε θα έμπλεκα.
Τώρα, αφού δεν τα χρησιμοποιεί, αν τον ψήσεις να τα πάρεις σε καμία συμβολική τιμή, καντο για να σου φύγει η περιέργεια... ;)
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Έχω και ένα ζευγάρι dali zensor 3 που ενώ με καλύπτουν στα χαμηλά τα βρισκω πολύ φωτεινά στα ψηλά και δεν τα χρησιμοποιώ - αρα οπως καταλαβαινεις οι απαιτήσεις μου δεν ειναι μεγαλες . αν τα dali με καλυπταν στις ψηλές δεν θα ασχολουμουν παραπανω. τα epos τα πήρα απο φιλο πολυ φτηνα γιατι τα ειχε και καθοταν , τα ακουσα και μου αρεσαν στις ψηλες ποιο πολυ απο τα dali . αρχικα τα εστησα σε επιπλο σε near field θεση και ηταν ok. τωρα τα εβαλα σε βασεις και τα εστησα στο καθιστικο και καταλαβα οτι ειναι αδυναμα στα χαμηλα
Η dali προτείνει τοποθέτηση του ηχείου χωρίς κλίση προς τον ακροατή, τα δοκίμασες χωρίς κλίση και σου φαίνονται φωτεινα;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Η dali προτείνει τοποθέτηση του ηχείου χωρίς κλίση προς τον ακροατή, τα δοκίμασες χωρίς κλίση και σου φαίνονται φωτεινα;
ναι τα δοκιμασα. μαλλον δεν ειναι του γουστου μου
 


TGD

Μηνύματα
7.170
Reaction score
7.201
Άρα όχι μόνο δεν θέλουν tow-in, μπορεί να θέλουν και tow-out άμα είσαι κοντά!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.819
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top