EPSON EH-TW9400 vs BENQ W5700

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Το πρόγραμμα είναι σούπερ και δίνει επιλογή για ρύθμιση gamma, grayscale, cms σε περισσότερα σημεία από το κλασικό μενού του JVC.
Κάποιο γατώνι μάλιστα έχει βγάλει DLL για υποστήριξη περισσότερων μετρητικων από τα κλασικά (κι ελεεινά) SPYDER.
Μεγάλη χρησιμότητα έχει και για εμάς που χρησιμοποιούμε lumagen.
Εδώ ένα χαρακτηριστικό tutorial που δημοσίευσα στο avsforum.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Οι jvc αρχίζουν να δίνουν βάση σε όλο το σεταπ, καθώς ορίζεις στο μενού του προβολέα ποιά ακριβώς οθόνη έχεις (προφανώς έχουν μετρήσεις χρωματικής αλλοίωσης και το διορθώνουν) και το μέγεθος/gain της οθόνης, οπότε με γνωστά αυτά, αλλά κια την απόσταση προβολέα οθόνης (από το ζουμ), πρακτικά "ξέρει" ο προβολέας τι δείχνει.
Παλιά δούλευε και με spyder 2, διάβασα τώρα πως με την τελευταία αναβάθμιση δουλεύει μόνο με spyder 3 το δικό τους σοφτγουερ για καλιμπράρισμα από τον ίδιο το χρήστη.
Tone mapping κάνει, ε, μάλλον δίνει το πιο πλήρες πακέτο. :)

Ευχής έργο θα είναι να ακολουθήσουν κι άλλοι κατασκευαστές το παράδειγμα της jvc, και γιατί όχι, να έχουν στη συσκευασία και ένα spyder για καλιμπράρισμα, όπως οι av που έχουν μικρόφωνο.
Η εισαγωγή κωδικών για offset οθόνης Κώστα έγινε γιατί μέχρι πρότινος το jvc autocal δούλευε με το μετρητικο να κοιτάζει το φακό κι όχι την οθόνη.
 


Μηνύματα
126
Reaction score
61
Και οι δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά επειδή είχα τον EPSON EH-TW9400 το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η κίνηση και η λειτουργία HDR πολύ μαυρίλα
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.616
Και οι δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά επειδή είχα τον EPSON EH-TW9400 το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η κίνηση και η λειτουργία HDR πολύ μαυρίλα
Που την είδες την μαυρίλα ?
Έχω τον 9400.
Τον είχες καλιμπραρει ?
Σε τι οθόνη ?
Με τι πηγή ?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος η βάση που ξεκινά ασχέτως θεμάτων μεταφοράς εικόνας με τις ατέλειες των μέσων.
Προβολέα θες για να ανοίξεις ιντσες και να δεις στο μέγιστο δυναμικό εύρος .
Τη διαχείριση αυτού καλείται το tonemapping.
Τα συγκριτικά γίνονται σε μικρα κάδρα αναγκαστικά.
Εάν δεν έχεις φως σε hdr δεν βλέπεις.
Ο benq είναι καντήλι,όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη διαχειρισιμη μοίρα.
 

Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα παραπάνω, που δε το ανέφερα κανένας, ίσως θεωρείται απλό-γνωστό, αλλά εγώ :idk::

Τι είναι αυτές οι οριζόντιες γραμμές που "τρεμοπαίζουν" σε όλο το μέγεθος της εικόνας του Benq στα δεξιά;
Εμφανίζονται σε πάμπολλα σημεία στο video, δε ξέρω αν έχει νόημα να επισημάνω συγκεκριμένα...
Ας πω πολύ χαρακτηριστικά πχ γύρω στο 11:05.
Αντίθετα χαζεύοντας το video στα γρήγορα δε διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο αριστερά...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.639
Reaction score
27.985
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα παραπάνω, που δε το ανέφερα κανένας, ίσως θεωρείται απλό-γνωστό, αλλά εγώ :idk::

Τι είναι αυτές οι οριζόντιες γραμμές που "τρεμοπαίζουν" σε όλο το μέγεθος της εικόνας του Benq στα δεξιά;
Εμφανίζονται σε πάμπολλα σημεία στο video, δε ξέρω αν έχει νόημα να επισημάνω συγκεκριμένα...
Ας πω πολύ χαρακτηριστικά πχ γύρω στο 11:05.
Αντίθετα χαζεύοντας το video στα γρήγορα δε διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο αριστερά...
Αν λες αυτές με τα χρώματα γιατί δεν βλέπω κάτι άλλο από το κινητό, είναι ο RGB δίσκος που έχει η τεχνολογία DLP.

Για να φύγει αυτό πρέπει να ρυθμίσεις το κλείστρο της κάμερας να συγχρονίσει με τον RGB δίσκο ώστε να μην τον "βλέπει". Αυτό πρέπει να το επιτρέπει η κάμερα για να γίνει.
Είναι το ίδιο πρόβλημα με τα ελικόπτερα που ενώ πετάνε στον αέρα η κάμερα γράφει σταματημένο έλικα.

 
Last edited:


Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Οκ παιδιά με την κάμερα, αν και δε καταλαβαίνω το γιατί! :redface:
Δε θα φαινόταν όμως και στις δύο οθόνες; Ίδιο περιεχόμενο, οθόνη, συνθήκες φωτισμού...
Εγώ στο δεξιά το βρίσω τόσο ενοχλητικό που κάποιες στιγμές δε παρατηρώ τίποτε άλλο!
είναι ο RGB δίσκος που έχει η τεχνολογία DLP.
Ωραία, ευκαιρία χαζής ερώτησης ν2:
Αφού φαίνεται μόνο ( ;;; ) σε DLP, υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις κάτι τέτοιο και σε πραγματική θέαση; o_O
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Οκ παιδιά με την κάμερα, αν και δε καταλαβαίνω το γιατί! :redface:
Δε θα φαινόταν όμως και στις δύο οθόνες; Ίδιο περιεχόμενο, οθόνη, συνθήκες φωτισμού...
Εγώ στο δεξιά το βρίσω τόσο ενοχλητικό που κάποιες στιγμές δε παρατηρώ τίποτε άλλο!


Ωραία, ευκαιρία χαζής ερώτησης ν2:
Αφού φαίνεται μόνο ( ;;; ) σε DLP, υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις κάτι τέτοιο και σε πραγματική θέαση; o_O
Σε κάποιο προηγούμενο βίντεο (νομίζω στην παρουσίαση του laser Samsung) ο Μανώλης το αναφέρει.
Έχει να κάνει με την τεχνολογία του προβολέα (dlp) και τον χρωματικό τροχό που χρησιμοποιεί.
Αυτό το φαινόμενο πιάνει η κάμερα.
Υπάρχει το λεγόμενο φαινόμενο rainbow, στο οποίο κάποιοι users δείχνουν ευαισθησία.
 
  • Like
Reactions: PMC

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.639
Reaction score
27.985
Δε θα φαινόταν όμως και στις δύο οθόνες
Όχι γιατί ο Epson δεν έχει χρωματικό δίσκο. Το κλείστρο της κάμερας έχει θέμα με ότι περιστρέφεται πολύ γρήγορα. Φαίνεται και στο ελικόπτερο.
Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα μεταξύ RGB δίσκου και κλείστρου τις κάμερας. Δεν έχει καμία σχέση με οθόνη, υλικό, φωτισμό ή ότι άλλο.

Αφού φαίνεται μόνο ( ;;; ) σε DLP, υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις κάτι τέτοιο και σε πραγματική θέαση; o_O
Υπάρχουν άνθρωποι που τους ενοχλεί.
Αν κάποιος θέλει να αγοράσει DLP πρέπει οπωσδήποτε να δει πριν την αγορά.
Το ότι το βλέπουμε όλοι στο video δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Real life δεν θα το δουν ούτε οι μισοί.
 


Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Real life δεν θα το δουν ούτε οι μισοί.
Οπ, εδώ σε χάνω λίγο! Εννοείς δηλαδή πως υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιου βαθμού πρόβλημα στη θέαση περιεχομένου, έστω και λίγο, έστω και σε λίγους;
Γιατί άλλο το αποκλείεται, κι άλλο το μπορεί ;).

Έχει να κάνει με την τεχνολογία του προβολέα (dlp) και τον χρωματικό τροχό που χρησιμοποιεί.
Αυτό το φαινόμενο πιάνει η κάμερα.
Υπάρχει το λεγόμενο φαινόμενο rainbow, στο οποίο κάποιοι users δείχνουν ευαισθησία.
Σχετίζεται λοιπόν το ερώτημα μου με το rainbow, αυτό που παρατήρησα στο video εννοώ;
Γιατί αυτό μου βγάζει τα μάτια o_O:oops:

Σόρρυ που επιμένω, απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω, για ν΄αποκλείσω λάθη σε μελλοντικές επιλογές!
Έχει να προσθέσει μήπως κάτι ο @Μανώλης Κ. , που τα εξηγεί ωραία; :)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δεν είναι το rainbow effect αυτό που βλέπεις. Είναι το θέμα με το frame rate της κάμερας. Μπορεί να συμβεί όταν βίντεοσκοπεις προβολείς, τηλεοράσεις, και παντός είδους μόνιτορ.

Το rainbow effect είναι διαφορετικό θέμα. Το παρουσιάζουν οι dlp, δεν το πιάνει η κάμερα, και το βλέπουν μόνο μερικοί και όχι όλοι οι άνθρωποι. Μη με ρωτήσεις γιατί....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Οπ, εδώ σε χάνω λίγο! Εννοείς δηλαδή πως υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιου βαθμού πρόβλημα στη θέαση περιεχομένου, έστω και λίγο, έστω και σε λίγους;
Γιατί άλλο το αποκλείεται, κι άλλο το μπορεί ;).



Σχετίζεται λοιπόν το ερώτημα μου με το rainbow, αυτό που παρατήρησα στο video εννοώ;
Γιατί αυτό μου βγάζει τα μάτια o_O:oops:

Σόρρυ που επιμένω, απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω, για ν΄αποκλείσω λάθη σε μελλοντικές επιλογές!
Έχει να προσθέσει μήπως κάτι ο @Μανώλης Κ. , που τα εξηγεί ωραία; :)
Sorry, δεν το διατύπωσα σωστά. Όχι δε σχετίζεται.
Είναι διαφορετικό το φαινόμενο του Rainbow.
Η συμβουλή μου, ωστόσο, σε όποιον θέλει να αγοράσει dlp είναι να τσεκάρει πρώτα αν τον ενοχλεί το φαινόμενο.
Και μάλιστα να το τσεκάρει στον προβολέα που τον ενδιαφέρει, γιατί το φαινόμενο μπορεί να γίνει πιο έντονο ανάλογα με τον χρωματικό τροχό που χρησιμοποιείται και την ταχύτητα περιστροφής του.
 
Last edited:

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Αφού πήραμε και δευτερη ειδοποιηση από το youtube όταν προσπαθησα να ανεβασω δεύτερο μικρότερο σε διάρκεια βίντεο αφαιρώντας ενα μεγαλο μερος από το mad max ανέβασα ενα μερος που δείνχνει μεσω σηματων γεννητριας τις χρωματικές διαφορές καιτις διαφορές στο μαύρο και στο Ansi.Το παλιό είναι ακόμη πάνω και εκει μπορείτε , όσο ακόμη υπάρχει, να δείτε τα εν λόγω αποσπάσματα. Για όποια απορία σας στην διάθεση σας ειτε μεσω σχολίων στι κανάλι ειτε μέσα από αυτό το θέμα.

EPSON EH TW9400 vs BENQ W5700 Part 2 (Σχόλια - υπότιτλοι)
 

Μηνύματα
126
Reaction score
61
Έχω την εντύπωση ότι ο BENQ με αυτά που βλέπω δεν μου αρέσει ίσως να κάνω και λάθος και να τον αδικώ ίσως με καλή πηγή και κατάλληλες ρυθμίσεις να αξίζει την απορία μπορεί να μας τη λύσει ο Μανώλης που τους είχε και τους δύο περιμένουμε εντυπωσεις
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.567
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top