EPSON EH-TW9400


Μηνύματα
15
Reaction score
6
Εκεί που ζητούσε id και proof of residence με προβλημάτισε, όπως επίσης και το ότι δεν είναι καταχωρημένο στο idealo.de ή και πως το alexa δεν έβγαζε τίποτε. Εν τέλει και δυστυχώς βρήκα την απάντηση μου.

https://wegetscammedforyou.com/a-list-of-scam-websites/

Σκότωσε τα όνειρα μου για δυνατό upgrade :'(
 



Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Προτιμώ του καστρουνη
Βρε και εγώ τα δικά του προτιμώ.

Απλα στα σημεία που εμφανίζεται ο ίδιος, πάνω απο τα γυαλιά του εμφανίζεται μια συνεχής λάμψη/αντανάκλαση που μου αποσπά τη προσοχή :p
 
Last edited:




stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
https://epson.com/For-Home/Projecto...vanced-3-Chip-Design-and-HDR10/p/V11H928020MB

https://www.projectorcentral.com/Epson-Home-Cinema-6050UB.htm

the 6050UB is packaged with a ceiling mount, cable cover, and an extra replacement lamp. It also adds lockable ISF calibration modes, as well as an extra display setting suitable for use with an anamorphic lens. The 6050UB enjoys a slightly higher rated contrast ratio as well—1.2 million:1 vs 1 million:1 for the consumer models—the result of Epson cherry-picking the highest performing units off the production line and steering them for commercial designation. Finally, a generous 3-year limited warranty adds an extra year compared with the consumer models. The 6050UB is prices at $3,999


 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
εχουν κανει λαθος στο focus του 5050 και το βιντεο παει περιπατο....:p

 
Last edited:

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Καλησπέρα. Έχω έναν tw7400 καινούργιο και έχω πρόβλημα με το 4Κ enchancement. Δεν μου το έχει σε διαθεσιμότητα να το επιλέξω. Όλα είναι συμβατά απ' ότι έχω τσεκάρει εκτός από το καλώδιο που είναι 1.4. Γνωρίζετε αν ευθύνεται το καλώδιο ή όχι; (το λέω διότι αναφέρουν ότι και το 1.4 μπορεί να βγάλει 4Κ αλλά σε 24 ενώ το 2.0 είναι για 4Κ σε 60). Επιπλέον βάλαμε κάποια βίντεο σε 4Κ και παρόλο που γράφει ότι παίζει σε 3840x2160p δεν μου φαίνεται καλό. Τα περιγράμματα των γραμμάτων δεν είναι καλά. Και το λέω διότι έβαλα τον Optoma HD200x μετά στο ίδιο 4Κ βίντεο να το αναπαράγει σε 1080p και φαίνονταν καλύτερα - κυριολεκτικά! Δεν μπορώ να καταλάβω αν απαιτείται το 4K enchancement για να ενεργοποιηθεί το e-shift ή όχι. Αν γνωρίζει κάποιος μία βοήθεια;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όταν βάλεις το βίντεο να παίζει που νομίζεις ότι έχει πρόβλημα παρά το info του προβολέα να δεις που κλειδώνει
Λογικά όμως θες καλώδιο hdmi 2.0 για να κλειδώσει σωστά
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Καλησπερα σας.
Σε λιγες ημερες παραλαμβανω τον 9400. Αυτη την στιγμη η οθονη προβολης στον dedicated χωρο μου ειναι στις 130'' ιντσες. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν αξιζει να την μικρύνω λιγο στις 120''.
Θα εχω σημαντικά οφέλη στην εικόνα? θα ειναι πολυ πιο συμπαγής η δεν αξιζει ο κοπος? πια η γνώμη σας?
Edit / Delete
C910D726-D29F-488A-BF10-7C35ADFCAFD0.jpeg
 
Last edited:

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
... όχι μην την μικρύνετε σε καμια περίπτωση. Απλά να προσέξετε την απόσταση που θα τον τοποθετήσετε.

Οι 130 ίντσες σε 16:9 3ίναι 123 ίντσες σε 2,39:1.

...5,5 m απόσταση φακού οθόνης είναι μια σωστή απόσταση μεταξύ των δύο.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
το μηκος του δωματιου ειναι περιπου στα 4.85 . οποτε αποσταση φακου απο τον τοιχο στα 4.50 μετρα περιπου το υπολογιζω

Τι πρόβλημα θα έχω αν είναι ο προβολέας στα 4.5 μέτρα από τον τοίχο ; Επειδή θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το ζουμ του φακού;

Επίσης η απόσταση θέασης θα είναι περίπου στα 3.5 μετρα
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Ασ' την ετσι οπως ειναι τωρα. Οταν με το καλο στησεις τον προβολεα, θα καταλαβεις μονος σου αν αντεχει η οραση σου τις 130'' η οχι. Τοτε αποφασιζεις. Οσον αφορα την αποσταση φακου-οθονης ,μην σε απασχολει καθολου. Το zoom θα κυμαινεται περιπου στη μεση οποτε ΟΚ. Ο προβολεας αντεχει αρκετα μεγαλυτερες οθονες ,ειδικα οταν παιζει UHD υλικο ,οποτε δεν ανησυχεις και για το μεγεθος. Καλοριζικος και καλοθεατος !!
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Όταν βάλεις το βίντεο να παίζει που νομίζεις ότι έχει πρόβλημα παρά το info του προβολέα να δεις που κλειδώνει
Λογικά όμως θες καλώδιο hdmi 2.0 για να κλειδώσει σωστά
Το υποπτευόμουνα και έβαλα αλλά και πάλι δεν μπορώ να επιλέξω το 4K enchancement. Είναι γκριζαρισμένο και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς εάν έχει διαφορά στην εικόνα το 4K enchancement;
 


Μηνύματα
66
Reaction score
3
90/100 θέμα καλωδίου
Ειδικά πάνω από τα 8 μέτρα ...
Το καλώδιο είναι crystal audio HDMI 2.0 premium series με 18Gbps και είναι στα 5 μέτρα. Δεν νομίζω να φταίει. Συνδέει τον προβολέα με pc σε κάρτα γραφικών Nvidia 2080ti η οποία παρεμπιπτόντως είναι και hdcp 2.2 οι θύρες της και δείχνει ότι κάνει και matched με τον Epson. Και πάλι μετά από όλα αυτά ακόμη το 4K enhancement δεν μπορώ να το επιλέξω. Έχω τρελαθεί με την Epson!
Μήπως δεν παίζει κάποιο ρόλο η ρύθμιση αυτή στην εικόνα; Θέλω να πω ότι υπάρχει περίπτωση να βλέπω ήδη 4Κ εικόνα με e-shifting χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το 4K enhancement;
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Όχι από ότι διάβασα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο στις 4Κ ταινίες και αντίστοιχα πρέπει να το κλείνουμε όταν προβάλει 1080p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top