ESP phono preamp

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Component Value
R1, R2 10 Ohms 1W
R3, R5 100Ω
R4A/B, R6A/B, R8 2.2 k
R7, R10, R11 22 k
R8, R9 2.2 k

Να το αφήσω καλύτερα έτσι? Η αντίσταση στην έξοδο τι πειράζει?
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Για να μην το μπλέξω πολύ, καθώς δεν υπάρχει και χώρος στο κύκλωμα, έπαιξα λίγο με τις αντιστάσεις και πήρα +15,07V, -15,14V. Δεν θα το πειράξω, καλό είναι!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

DSC00146_1.jpg

Το πρώτο phono είναι γεγονός (πειραματικό, χωρίς φίλτρο)! Με πήρε λίγο (δύο λάθη, ένα τροφοδοσίας, ένα καναλιού, αφού δεν έκαψα τίποτα.....το ράδιο αρβύλα έφταιγε!) με καθυστέρησαν λίγο αλλά το αποτέλεσμα αξίζει!
Δεν πρόλαβα να ακούσω και πολύ, αλλά με το πρώτο τραγούδι που άκουσα είπα χαλάλι η κούραση!
:619:
 



Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: ESP phono preamp

Ωραίο το led :)

Αλλά πές μας και εντυπώσεις από το ίδιο το phono? Από θόρυβο πως είναι?

Φτιάχνω και γω ένα αυτές τις μέρες βασισμένο στο OPA27 και μ έχει τσακίσει το RF...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Ωραίο το led :)

Αλλά πές μας και εντυπώσεις από το ίδιο το phono? Από θόρυβο πως είναι?

Φτιάχνω και γω ένα αυτές τις μέρες βασισμένο στο OPA27 και μ έχει τσακίσει το RF...
Δεν καταλαβαίνω κάτι. Προβλήματα οικογενειακής φύσεως δεν με έχουν αφήσει να το συνδέσω στο κυρίως "σύστημα" (δες παραπάνω) παρά μόνο σε 7.1 ηχεία.
Πάντως δυναμώνοντας την ένταση (χωρίς να παίζει κάτι), δεν άκουσα κάτι.
Μου αρέσουν οι μετρήσεις που έκανες. Τι χρησιμοποίησες?
Νομίζω ότι κάποιο προγραμματάκι είχε βάλει ο Geovaz.....
ωπ, το βρήκα:
http://www.avsite.gr/vb/showthread....B%DE%F2-%EC%E5-%F0%E1%EB%EC%EF%E3%F1%DC%F6%EF
Ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω να το στήσω και να το μετρήσω.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Συνδέω λοιπόν το phono στο line-in του υπολογιστή, το συνδέω στο πικάπ και τα ανάβω όλα.
Με το προγραμματάκι που είχε βάλει ο Geovaz κάνω κάποιες μετρήσεις:

THD average-r.jpg THD average-l.jpg

Και τα δύο κανάλια με τον δίσκο Hifinews. Αυτό με διόρθωση στην κλίση της κεφαλής (ένα κλικ), διότι νωρίτερα σε κάποιο κομμάτι μου έδειχνε διαφορά στα δύο κανάλια.

2 channels.jpg
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Και με λίγη τακτοποίηση των καλωδίων και ένα φύλλο αλουμινίου μεταξύ τροφοδοτικού και phono:

THD-alu-l.jpg THD-alu-r.jpg
 




ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Λοιπόν, μετά από λίγο καιρό που τα ακούω είπα να πω εντυπώσεις, αλλά το "σύστημα" μου δεν φτάνει!
Θόρυβος απλά δεν υπάρχει, μπορώ να πω ότι τα ακούω λίγο διαφορετικά αφού έβαλαν κάποιες ώρες στο ενεργητικό τους. Με κάποιο πιο καλό σύστημα -και σε σύγκριση με κάποιο άλλο phono- ίσως παρατηρηθεί διαφορά.
Πάντως ο petermeni είχε δίκιο, ξεχνάς τον μίκτη!
Και λίγες μετρήσεις!

Phono 1
phono1l.JPG phono1r.JPG

Phono 2
phono2r.JPG phono1l.JPG
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Χρειαζεται να φιαξεις τουλαχιστον αλλα δεκα τετοια για να αποκτησεις την εμπειρια που σου λειπει στο κολλημα :114::114::114::114:

Φυσικα σε πειραζω και το φχαριστιεμαι κιολας μπραβο σου εκτος απο τα κολληματα εχεις κανει πολυ καθαρη δουλεια οποτε ολα τα υπολοιπα απλα θα ερθουν με τον χρονο ....

Μακαρι περισσοτερα παιδια να εκαναν εστω και τοσο diy

Ετυχισμενος ο καινουργιος Πασχας
Φιλικα
Σακης
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Χρειαζεται να φιαξεις τουλαχιστον αλλα δεκα τετοια για να αποκτησεις την εμπειρια που σου λειπει στο κολλημα :114::114::114:

Φυσικα σε πειραζω και το φχαριστιεμαι κιολας μπραβο σου εκτος απο τα κολληματα εχεις κανει πολυ καθαρη δουλεια οποτε ολα τα υπολοιπα απλα θα ερθουν με τον χρονο ....

Μακαρι περισσοτερα παιδια να εκαναν εστω και τοσο diy

Ετυχισμενος ο καινουργιος Πασχας
Φιλικα
Σακης
Αμάν ρε Σάκη κόλλημα που έχεις με το κόλλημα!:105:
Νταξ' είμαι μετεξεταστέος! (αν σου πω πόσες φορές κόλλησα-ξεκόλλησα μέχρι να αποφασίσω που να βάλω το κάθετί και μετρώντας ταυτόχρονα!)

Επίσης καλό Πάσχα (και σούβλισμα!)
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ετσι ειναι φιλε μου ...και παλι καλα να λες .... κολλα ξεκολλα καψε ...ετσι αρχιζεις σε αυτα τα πραγματα κανεις δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε δεν ειναι κακο ...

Αντε.... καλη ακροαση
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Έτσι είναι.....

Από ακρόαση άλλο τίποτα!
:619:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.847
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top