ESP phono preamp

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Τις καλημέρες μου!
Μετά από κάμποσο καιρό (περί το χρόνο, αστεία-αστεία) επανέρχομαι για τα νεώτερα.
Τα 2 phono παρουσιάζουν κάποιο hum στις υψηλές εντάσεις (0bB και εώς το τέρμα στα +15bB στο ποτενσιόμετρο. Θεωρώ ότι δεν είναι κάτι, αφού το ίδιο ακριβώς -ίσως λίγο πιο χαμηλά- κάνει και ο μίκτης).
Χρησιμοποιώντας το πιο πάνω προγραμματάκι στον υπολογιστή, πήρα 2 μετρήσεις dB/Hz και μου δείχνουν και τα 2 ένα "φούσκωμα" στα 50Hz και κάποιες μικρότερες αρμονικές στα 150, 250Ηz (δείτε τα πιο κάτω). Τι θωρακισμένο καλώδιο ρεύματος πρέπει να χρησιμοποιήσω μέσα στα phono για το χαμηλώσω? Τι άλλο μπορώ να κάνω?
Έχω χρησιμοποιήσει 2 λαπτοπ για πιο σίγουρα αποτελέσματα. Μια βλακεία που έχω κάνει είναι ότι έχω αφήσει την ένταση της εισόδου (μικρόφωνο) του υπολογιστή στο μέγιστο. Ίσως γι'αυτό βγάζει το ένα κάτι αρκούδες κάτω από τα 30Ηz.
Έχω τσεκάρει τα RCA, τις γειώσεις κτλ. Μια απορία έχω για τις γειώσεις. Η βίδα πάνω στην οποία μπαίνει η γείωση του πικάπ ακουμπά στο σασί (δηλ. γειώνεις και το σασί)?

Γιατί εγώ την έχω μονωμένη από το σασί.
Αν θέλετε αναλύω όλη την διαδρομή της γείωση μήπως και έχω διπλή πουθενά.

 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Καλά πιο ηλίθιο και αργό σύστημα από αυτό που έχει αυτή η έκδοση της vbulletin δεν έχω ματαδεί.
Τουλάχιστον αντιμινες δώστε λίγο παραπάνω χρόνο για editing, γιατί που να προλάβω......
Για να ανεβάσεις φωτό εννοώ.

Πάμε πάλι!

1hpright.jpg 1hpleft.jpg 1asusright.jpg 1asusleft.jpg
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: ESP phono preamp

Μετρώντας και το phono του μίκτη πήρα αντίστοιχα αποτελέσματα, οπότε μάλλον δεν υπάρχει σοβαρό θέμα (μάλλον είναι θέμα εξωτερικών παρεμβολών γιατί στο αποκάτω ράφι υπάρχουν πολύμπριζα και πακάκια).
Το ερώτημα παραμένει. Τι θωρακισμένα καλώδια χρησιμοποιούνται για ρεύμα και για σήμα (μιλάω πάντα για εσωτερικές συνδέσεις)? Για σήμα το RG-59 είναι υπερβολικό? Για ρεύμα?

ΤΗΧ!
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Μπροστα στo Rg 59 μπορεις να βαλεις ακομα και ΝΥΜ 3Χ1,5 θωρακισμενο καραβισιο
 




east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Προσπαθω να σε πειραξω ...Οπως επισης προσπαθησα πολλες φορες να εξηγησω οτι η επισημη απαντηση της Belden πχ σε ερωτημα που τους τεθηκε σε οτι αφορα του RG 59 σε χρηση audio ΗΤΑΝ ΟΧΙ !!!

Καως επισης η ερευνα μου στην βιβλιογραφια επισης δεν απεδωσε κατι ενω συναμα οι γνωσεις μου λενε οτι δεν αρκει ενα καλωδιο να εχει μεγαλο ευρος σε συχνοτητα για να μπορει να χρησιμοποιηθει σε audio Οι προδιαγραφες στα καλωδια αυτα ισχυουν σε εμπεδηση εισοδου 50 η 75 Ω που ειναι τα βιντεο/ RF terminations Εξ ορισμου η συμπεριφορα τους σε τερματισμο 22Κ 47Κ που ειναι συνηθως η εμπεδηση εισοδου στα ηχητικα ειναι απροβλεπτη

Σαφως εδω θα υπαρξουν πολλοι ειδικοι που θα πουνε οτι εγω τα δοκιμασα και παιζουν καλυτερα απο τ Α η Β καλωδιο ...Οκ θα πω και αλλα μετα τις γνωμες των "'ειδικων"" θα προτιμησω την πεπατημενη ....

Οσο γαι την μεθοδο που χρησιμοποιεις για να μετρησεις εχω και εκει τις αμφιβολιες μου μια και δεν γνωριζω το σετ up που εχεις εκει ...Σου θυμηζω οτι τα κυκλωματα phono τσιμπανε πολυ πιο ευκολα θορυβους απο την στιγμη που εχουν τοσο μεγαλο gain , τοσο χαμηλη σταθμη εισοδου , και το κυριοτερο μεγαλυτερη ευιασθησια σε θεματα τροφοδοσιας και ground loop ...

Αυτα ...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Προσπαθω να σε πειραξω ...
Ατύχησες, έπεσες σε άσχετο!
Βέβαια εκείνο το 5x16 δεν μου καθόταν καλά στο μάτι, για να λέω την αλήθεια!

Απ΄ότι κατάλαβα χτύπησα κάποια ευαίσθητη χορδή με το RG59, δεν ήταν πρόθεσή μου πάντως.
Το μήνυμα ελήφθη πάντως!
:thumbsup:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: ESP phono preamp

Update.
Σκεφτόμουν εδώ και καιρό να βάλω τα 2 φόνο σε ένα κουτάκι και με μια τροφοδοσία, να είναι και συμμαζεμένα.
Αγόρασα λοιπόν τα παρελκόμενα (καθώς επίσης άλλαξα και τα pins, όπου υπήρχαν), και άρχισα.
Στο τέλος, το ένα έπαιζε κανονικά, στο άλλο ακούγεται ένας ήχος buzz και από τα 2 κανάλια.
Παίζοντας έναν δίσκο δεν ακούγεται καθόλου ήχος παρά μόνο το δυνατό buzz. Έχω ψάξει για επιπλέον -κατά λάθος- γειώσεις (στην αρχή είχα μία), κακές κολλήσεις κτλ., αλλά τίποτα. Παίζει να έχω κάψει τα op-amps;
Θα το δοκιμάσω με το παλιό δικό του τροφοδοτικό (αν και δε νομίζω να δω καμιά αλλαγή). Αν είχα βάλει την τροφοδοσία ανάποδα (είναι 15-0-15) δικαιολογείται κάτι τέτοιο;

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!
ΤΗΧ!
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Επανέρχομαι με μια ερώτηση.
Με το που ανοίγω το phono έχω μπουμάρισμα στα ηχεία για κλάσματα του δευτερολέπτου. Στο κλείσιμο δεν έχω.
Όταν είχα το κάθε phono στο δικό του κουτί και με τη δική του τροφοδοσία δεν το έκαναν αυτό. Έκαναν το αντίθετο, στο κλείσιμο μπουμάριζαν. Η μόνη αλλαγή που μου είχε πει ο Πέτρος και είχα κάνει, ήταν οι πυκνωτές αποσύζευξης (από 10μF σε 100μF) στα phono, το αναφέρω χωρίς να ξέρω αν παίζει ρόλο. Υπάρχει κύκλωμα mute στο τροφοδοτικό σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Δοκίμασα παράλληλα στον διακόπτη μερικά pF (έφτασα τα 850pF με κεραμικούς), αλλά δεν είδα αλλαγή.
Τι κάνουμε;
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Αντίσταση υπάρχει στους πυκνωτές για να αναφέρονται στη γή? Ο R9L βασικά.

Παρεμπιπτόντως γιατί τόσο μεγάλο πυκνωτή?
Με τι προ το χρησιμοποιείς?
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.648
Reaction score
12.278
Αντίσταση υπάρχει στους πυκνωτές για να αναφέρονται στη γή? Ο R9L βασικά.

Παρεμπιπτόντως γιατί τόσο μεγάλο πυκνωτή?
Με τι προ το χρησιμοποιείς?
Για πυκνωτή αποσύζευξης μίλησε.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Έχεις δίκιο. Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στην αντίσταση στους σύζευξης, και βιαστικός/αφηρημένος νόμιζα ότι αναφερόταν σ αυτούς ο ryk.

Η πρόταση λύσης για την αντίσταση παραμένει πάντως
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αντίσταση υπάρχει στους πυκνωτές για να αναφέρονται στη γή? Ο R9L βασικά.

Παρεμπιπτόντως γιατί τόσο μεγάλο πυκνωτή?
Με τι προ το χρησιμοποιείς?
Για λέγε τι εννοείς σαν λύση...
Στο μυαλό μου είχα το τροφοδοτικό σαν την πηγή του κακού. Και είναι και σε σημείο που μπορώ να ψιλοεπέμβω. Στα phono δύσκολα (πρέπει να βγάλω τις πλακέτες πρώτα).
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Μπουμάρισμα εννοείς ένα απλό μπούμ και τέλος? Ή είναι συνεχόμενος τόνος?

Αυτό που σου λέω πιο πάνω είναι να βεβαιωθείς ότι υπάρχει η απλή αντίσταση 100K που είναι στο σχηματικό μετά τον πυκνωτή εξόδου. Από την έξοδο του πυκνωτή προς το κοινό των τροφοδοτικών.

Αλλά άν έχεις συνεχόμενο τόνο θα πρέπει να το ψάξεις αλλού.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μπουμάρισμα εννοείς ένα απλό μπούμ και τέλος? Ή είναι συνεχόμενος τόνος?

Αυτό που σου λέω πιο πάνω είναι να βεβαιωθείς ότι υπάρχει η απλή αντίσταση 100K που είναι στο σχηματικό μετά τον πυκνωτή εξόδου. Από την έξοδο του πυκνωτή προς το κοινό των τροφοδοτικών.

Αλλά άν έχεις συνεχόμενο τόνο θα πρέπει να το ψάξεις αλλού.
Όχι συνεχόμενο! Αφού λέω για κλάσμα του δευτερολέπτου με το που ανοίγω τον διάκοπτη. Θα το κοιτάξω, αλλά ακολούθησα ακριβώς το σχέδιο. Η αλυσίδα είναι πικάπ - phono - line in μίκτη - ενισχυτής.

Κάτσε, λες στο κύκλωμα του phono
http://sound.westhost.com/project06.htm
Την R9L, σωστά;
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.815
Μηνύματα
2.877.001
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top