F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

Y

Yiannis_B

Guest
Ποια 20ΚΗz , εδω μιλαμε και για ΜΗz μπορουν ανετα να βγαλουν τα μοσφετ αρκει τα υπολοιπα ενεργα στοιχεια και το σχεδιο να το επιτρεπουν ! , το δε καλο μπασο σε εναν ενισχυτη εχει να κανει αποκλειστικα με την φυση του σχεδιου και εννοειται το καλο τροφοδοτικο.
ακριβως 3mhz φτανη ο first one.
Ετσι ! και καλα κανει , αυτο ειναι ταχυτητα !!! .

Ιστορίες για αγρίους...:rolleyes:

"You do not need nanoseconds risetime in linear amplifiers. We have a maximum slew rate, which can be calculated by looking at a sinewave of max.
Frequency and max. voltage. dVout/dt = 2pi*f*Vpeak
for a 20kHz 60Vpeak we get 7.54V/us (this means 200Wrms into the tweeter!).
Much faster risetime is not needed. Nanoseconds are only useful in digital amps, where MOSFETs are used exclusively."

http://www.tomshardware.co.uk/forum/49981-6-bipolar-mosfet-designs
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το mosfet είναι στοιχείο με θετικό θερμικό συντελεστή, και επομένως η εσωτερική του αντίσταση αυξάνεται με τη θερμοκρασία, ελαττώνοντας έτσι την ισχύ του. Είναι μεν "άτρωτο" στην υπερθέρμανση, αλλά για τον παραπάνω λόγο γενικά είναι ακατάλληλο για ήχο, στη θέση του ημιαγωγού ισχύος. Μπορεί βέβαια να μονταριστεί επάνω σε μεγάλο ψυγείο, αλλά και πάλι το πρόβλημα παραμένει.
Δηλαδή οι ενισχυτές με mosfet που αν δεν κανω λάθος ειναι και η πλειοψηφία, είναι ακατάλληλοι?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
....από άποψη μεγέθους και ρεαλισμού σκηνής, εντοπισμό και μεγέθη των ειδώλων και βάθους, τί λέει?
Άλεξ θα μας τρελάνεις στο τέλος....:p εσύ αυτά που ζητάς να μάθεις, τα έχεις σε άπλετο βαθμό με τα ηχεία σου....:rolleyes: :laugh:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Έχω την εντύπωση πως οι ενισχυτές με mosfet είναι μειοψηφία, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.
 


Μηνύματα
569
Reaction score
488
Ιστορίες για αγρίους...:rolleyes:

"You do not need nanoseconds risetime in linear amplifiers. We have a maximum slew rate, which can be calculated by looking at a sinewave of max.
Frequency and max. voltage. dVout/dt = 2pi*f*Vpeak
for a 20kHz 60Vpeak we get 7.54V/us (this means 200Wrms into the tweeter!).
Much faster risetime is not needed. Nanoseconds are only useful in digital amps, where MOSFETs are used exclusively."

http://www.tomshardware.co.uk/forum/49981-6-bipolar-mosfet-designs
Αυτα και αν ειναι ιστοριες για αγριους , τοτε να πανε να τα πουνε στην Analog Devices , Texas Instruments και αλλες εταιριες οτι οι τελεστικοι τους με ευρως συχνοτητων 55ΜΗz και βαλε , οτι ειναι ακαταλληλοι για ηχο χαχαχα , εκτος και εαν πιστευεις και εσυ οτι εφοσον δεν ακουμε συχνοτητες πανω απο 16 - 20 KHz αρα δεν χρειαζεται ενας ενισχυτης η προενισχυτης να τις ενισχυει , διοτι ειπωθηκε απο καποιον αυτο , εδω μεσα στο φορουμ .
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Άλεξ θα μας τρελάνεις στο τέλος....:p εσύ αυτά που ζητάς να μάθεις, τα έχεις σε άπλετο βαθμό με τα ηχεία σου....:rolleyes: :laugh:
Bασικά ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί δεν θα ήθελα να χάσω στο ελάχιστο αυτά τα στοιχεία, φτιάχνοντας ενδεχομένως κάποια στιγμή στο μέλλον και αυτούς τους ενισχυτές...
Δεδομένου λοιπόν ότι οι νκορ είναι καλύτεροι από τους ucd που έχω εγώ, σε αυτά τα στοιχεία, αν και οι m.o ήταν σε αυτά τα στοιχεία σαν τα ncore στον συγκεκριμένο χώρο εκεί, αυτό θα ήταν μια διασφάλιση...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Αυτα και αν ειναι ιστοριες για αγριους , τοτε να πανε να τα πουνε στην Analog Devices , Texas Instruments και αλλες εταιριες οτι οι τελεστικοι τους με ευρως συχνοτητων 55ΜΗz και βαλε , οτι ειναι ακαταλληλοι για ηχο χαχαχα , εκτος και εαν πιστευεις και εσυ οτι εφοσον δεν ακουμε συχνοτητες πανω απο 16 - 20 KHz αρα δεν χρειαζεται ενας ενισχυτης η προενισχυτης να τις ενισχυει , διοτι ειπωθηκε απο καποιον αυτο , εδω μεσα στο φορουμ .

Η ένστασή μου αφορά στην αξιολόγηση audio ενισχυτών βάση του εξωπραγματικού τους BW. OXI των χαρακτηριστικών των επιμέρους υλικών. Τι δεν καταλαβαίνεις? :rolleyes:

http://sound.westhost.com/highspeed.htm

Το παρακάτω σχόλιό σου, δεν έχει καμία σχέση με την ηχητική πιστότητα του F.O.

ακριβως 3mhz φτανη ο first one.
Ετσι ! και καλα κανει , αυτο ειναι ταχυτητα !!! .
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Και ομως εσυ κανεις λαθος , το ΒW ( και ας σου φαινεται εξωπραγματικο ) εχει και παραεχει σχεση με την ηχητικη ποιοτητα του καθε ενισχυτη η προενισχυτη !! .
 

Y

Yiannis_B

Guest
Και ομως εσυ κανεις λαθος , το ΒW ( και ας σου φαινεται εξωπραγματικο ) εχει και παραεχει σχεση με την ηχητικη ποιοτητα του καθε ενισχυτη η προενισχυτη !! .
Θα μας το εξηγήσεις αυτό? Όχι με δικά σου λόγια. Δώσε κάποια link. Κάτι που να δείχνει επιστημονικό τελοσπάντων. :rolleyes:

Εγώ θα βάλω έναν οδηγό της Texas Instruments. :cool:

http://www.ti.com/lit/an/sloa068/sloa068.pdf
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Αφου δεν σου κανουν τα δικα μου λογια , τοτε ... Ταχυτητα - Slew Rate , Bandwidth , Square Waves ολα αυτα ειναι σε συναφεια , ψαξε ψαξε και εαν εισαι γατος θα λυθουν οι αποριες σου :rolleyes:.
 
Last edited:

Y

Yiannis_B

Guest
Αφου δεν σου κανουν τα δικα μου λογια , τοτε ... Ταχυτητα - Slew Rate , Bandwidth , Square Waves ολα αυτα ειναι σε συναφεια , ψαξε ψαξε και εαν εισαι γατος θα λυθουν οι αποριες σου :rolleyes:.
Νταξ, το παραδέχομαι.








































Είμ' ελέφαντας. :D

Οι ντιούηδες μπορούν να συνεχίσουν να δείχνουν τετραγωνικούς παλμούς για να αποδείξουν την ανωτερότητα των σχεδιάσεων.

Είναι κι εύκολο. Που να βρεις AP. :rolleyes:

http://www.angelfire.com/ab3/mjramp/sw.html

http://www.audiomisc.co.uk/HFN/SquareDeal/SquareDeal.html
 

K

kimon

Guest
Output voltage: ±15V
Output current: 6.2A

Μαλλον για προενισχυτη παει αυτο. :)
Η ισχύς του πολλαπλασιαστή χωρητικότητας θα πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια της ισχύος του ενισχυτή. Μιλάμε για άλλο ένα σασί με μεγαλύτερες όμως ψύχτρες.
Νομίζω ότι έχει γίνει σύγχυση με τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά,όμως ο πολλαπλασιαστής χωρητικότητας δεν κάνει σταθεροποίηση τάσης και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται ογκώδεις ψύκτρες.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Νομίζω ότι έχει γίνει σύγχυση με τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά,όμως ο πολλαπλασιαστής χωρητικότητας δεν κάνει σταθεροποίηση τάσης και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται ογκώδεις ψύκτρες.
Νομιζεις δηλαδη οτι αυτο το κυκλωμα κανει για τη περιπτωση μας ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.637
Reaction score
12.238
Νομίζω ότι έχει γίνει σύγχυση με τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά,όμως ο πολλαπλασιαστής χωρητικότητας δεν κάνει σταθεροποίηση τάσης και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται ογκώδεις ψύκτρες.
Transistor based


A basic capacitance multiplier.
Here the capacitance of capacitor C1 is multiplied by the transistor's current gain (β).

R1 and C1 form a low-pass filter and help smooth any ripple in VS. R1 supplies the charging current as well as the transistor's (denoted by Q) base current. R2 is the load on the circuit. Without Q, R2 would be the load on the capacitor and C1 would have to be very large to maintain low ripple. With Q in place, the loading imposed upon C1 is simply the load current reduced by a factor of β. Conversely, C1 appears "multiplied" by a factor of β to the load.

Note that this circuit is not a voltage regulator, since the output voltage varies directly with the input VS. The output voltage is about 0.65V less than the base voltage, which in turn is about 2–3 V less than VS (when loaded). Larger values of R1 (and C1) reduce the output ripple to almost negligible levels. On the downside this causes the output to rise slowly towards the required value (especially when the load is connected), due to the larger time constant of R1 and C1.

Σαφώς και έχεις δίκιο ότι δεν είναι σταθεροποιητής. Διάβασε όμως τη τελευταία πρόταση που εξηγεί ότι το κύκλωμα αυτό έχει πολύ αργή συμπεριφορά, κάνοντας το πρακτικά ακατάλληλο για ενισχυτή τάξης ΑΒ.
Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτό είναι η μεγάλη αύξηση της ισχύος του που όμως δεν είναι πρακτικά εφικτή.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Τελικά το 'βράσιμο' ακούγεται μόνο όταν είναι αναμμένος ο AV που χρησιμοποιειται σαν προ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.637
Reaction score
12.238
Τελικά το 'βράσιμο' ακούγεται μόνο όταν είναι αναμμένος ο AV που χρησιμοποιειται σαν προ.
Καιρός να φτιάξεις έναν DIY προενισχυτή της προκοπής. :dance2:
 

K

kimon

Guest
Νομιζεις δηλαδη οτι αυτο το κυκλωμα κανει για τη περιπτωση μας ?
Ότι και να 'πω εγώ ή κάποιος άλλος,η πιο έγκυρη γνώμη είναι του LC, για προφανείς λόγους.Έπειτα, γιατί να μπλεχτείς με το τροφοδοτικό,αφού το μηχάνημά σου δεν έχει πρόβλημα;
 


Μηνύματα
852
Reaction score
748
Όσο έστρωσε … έστρωσε. Χθες το βράδυ είχαμε ακροάσεις !!!!

Λοιπόν, ο FirstOne είναι ένας δυνατός ενισχυτής με κλασατο και ευχάριστο ήχο, αρκετή έκταση στα μπάσα και πολύ μαλακά (έως roll-off) πρίμα.

Οι φωνές, όμως, είναι λίγο πίσω και τα μπάσα δεν ελέγχονται επαρκώς και γενικά έχει λιγο μειωμένο 3D. Αυτά, όμως, μπορεί να οφείλονται στο αναλογικό και σχετικά μικρό τροφοδοτικό - όταν έρθει το Hypex θα δούμε. Μπορεί, όμως, να οφείλονται και στα πολύ δύσκολα ηχεία μου. Γι αυτό θα πρέπει να τον ακούσω και με άλλα πιο νορμάλ ηχεία.

Παίρνοντας σήμα απευθείας από το CD, χρειάστηκε να ανεβάσω το volume στο -20 db για να ακούω ικανοποιητικά. Άρα ένας προενισχυτης θα του έδινε αρκετά.

Σε σχέση με τον λαμπατο ολοκληρωμένο μου, ο FirstOne ακούγεται πιο κουρεμένος στα ψηλά και υπολείπεται σε ανάλυση, περιγραφή και αέρα ανάμεσα στα όργανα. Αλλά και η τιμή του, βέβαια, είναι και 20 φορές μικρότερη. :dance2:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.248
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top