F1 σε HD μέχρι το τέλος της χρονιάς...it's official!!!!

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Αντιγράφω από το Autosport.com

Formula One looks set to be broadcast in High Definition as of later this season, even though the sport's supremo Bernie Ecclestone has reservations about such a move.
Plans are being put in place to upgrade the television cameras and production facilities that provide the world television feed to allow the HD footage to be available to F1's television broadcasters.
Ecclestone said he did not know when the sport would switch over to the higher quality footage, but confirmed to autosport.com that it would be at some point later this year. Other sports, including football and golf, have already gone the HD route.
But although the move will be welcome by a number of fans, Ecclestone has admitted he is in a quandary about the matter because of the limited number of channels that broadcast in high definition.
That is why he felt it more important for F1 to be available in a widescreen format to allow for bigger pictures on more people's television sets.
"The trouble with High Definition is that there are not many people who have got the equipment to receive it, so there is not much point," he said.
"We are really broadcasting for the big screen now, rather than worrying about HD."



Ας είναι σε καμιά δέσμη που να κατεβαίνει εδώ στην Αθήνα και θα γίνει χαμός, και HD θα βλέπουμε και από τον Πουρναράκη θα απαλλαγούμε!!!
Λέτε να γίνει κανένα θαύμα??? :bravo::bravo::bravo:
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Μακάρι..... πάω για HD receiver ΠΑΡΑΥΤΑ...

με 1.55χ1.65 Gilbertini τι κατεβάζω? ?????
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
πάω για HD receiver ΠΑΡΑΥΤΑ...
Αν το θές για την F1 θα σου έλεγε να περιμένεις ακόμα για να δούμε τί παίζει πρώτα γιατί δεν αποκλείεται να κάνουν κάτι μέσω του Sky οπότε θα θες αναγκαστικά συνδρομή και αποκοδικοποιητή από αυτούς. Προσωπική εκτίμιση δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Αυτή τη φωτογραφία την τράβηξα στο Silverstone εκεί που ήταν τα διάφορα φορτηγά τηλεοπτικών συνεργείων...λέτε να σημαίνει κάτι???

IMG_37562.jpg
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Τα δοκιμαστικά του Σαββάτου στο Silverstone τα έδειξε σε HD σε κάποιο feed για τα Vue Cinemas ... (δυστυχώς και εγώ άργησα να το πάρω χαμπάρι!!)
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Reported by stanley_cassidy on 2007-07-21 10:12 am

Intelsat 10-02 & Thor 2/3 (1.0°W)

Frequency: 11486 - Pol: V - SR: 13333 - FEC: -
Category: Sport - Formule 1
Transmitted in: MPEG-2 4:2:2
Comments: Formula 1 Nurburgring GP in HDTV


Και αύριο αναμένεται στην ίδια συχνότητα... (προσοχή: Mpeg-2 4:2:2 !!!!)
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Τελικά το feed είναι σε "κανονικό" 4:2:0 mpeg2 HD (και όχι σε 4:2:2) στα 1280χ720p, 15Mpbs, με 5.1 ήχο !!!!! Με τον Humax δηλαδή παίζει κανονικά !
Το κορυφαίο: Αγγλική περιγραφή !!!!
Αργότερα θα ανεβάσω και screenshots (από την ..εχμ.. εγγραφή!) ;-)
 



GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Πωπωωωω γιατί δεν έχω φτιάξει ακόμα αυτό το πιάτο που έχω και κάθεται :crazy_1::crazy_1::crazy_1:

Για πείτε ρε παίδες τί πιάτο θες για να το κατεβάσεις???
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Πωπωωωω γιατί δεν έχω φτιάξει ακόμα αυτό το πιάτο που έχω και κάθεται :crazy_1::crazy_1::crazy_1:

Για πείτε ρε παίδες τί πιάτο θες για να το κατεβάσεις???
kai me 1M kateveni !!katse na valo ena foto na dis !!
 


Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Γιατί βρε χάλασες την έκπληξη;;;; Ε;;; Από όλο τον αγώνα βρήκες να ποστάρεις το..τέλος και συνάμα ανακοίνωση του επόμενου event από τα Vue Cinemas (γιατί για αυτούς ήταν το feed!!!);;;;

Δεν μπορούσες, πχ να δείξεις την ...γιαγιά του Raikonnen;; (και μην αρχίσετε πάλι τα: ο σΚαφάτος μου έχει διηγηθεί πως την έπαιζε κάποτε στα γόνατά του....κλπ κλπ) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Άντε να σας δώσω μερικές ακόμα...



Ο Alonso δείχνει την ..."ζημιά" που του έκανε ο Massa !


και εδώ ο Massa του τα χώνει....

Πάλι καλά που δεν παίξανε και ξύλο... ;-)
 

Μηνύματα
176
Reaction score
0
Καμμιά βοήθεια και για μας τους "ασχετους" για το τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε τουλάχιστον την Ουγγαρία σε HD ????

Πιάτο έχω 1.20, HD Receiver δεν έχω αλλά ξέρω να διαβάζω οδηγίες :crazy_3:
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
DELIOL
kala vre kai esi apo ola ta foto ti to itheles afto pou tou moundari o massa tou alonso?? eeeee
xaxaxaxaxaxaxaxaxa
sto telos evgala foto giati ixa perasi tin ikona meso dvi stin 50"plilips kai apolavana ton agona !! kai meso optikis ixo ston dennon enisxiti (me ixia b&w)
an petixoume ksana ton agona se HD tin kiriaki pou erxete tha fonakso tous treolous apo iraklio na to doume parea !!!
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Καμμιά βοήθεια και για μας τους "ασχετους" για το τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε τουλάχιστον την Ουγγαρία σε HD ????



Πιάτο έχω 1.20, HD Receiver δεν έχω αλλά ξέρω να διαβάζω οδηγίες
Αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις HD δέκτη, αλλα διαθέτεις pc , πάρε την Skystar HD ή την Technotrend S3200 και είσαι σχεδόν έτοιμος...
Θα χρειαστείς και ένα diseqc μοτέρ για το πιάτο σου (αρκεί να το "σηκώνει" - μέχρι 1χ1.2 αντέχει). Η δεύτερη λύση είναι να γυρίσεις το πιάτο στις 1West (δεν στο συμβουλεύω αν δεν ξέρεις τι κάνεις...)
Καλύτερα βάλε ένα diseqc μοτέρ , βρες κάποιον έμπειρο τεχνίτη να σου το τοποθετήσει και ρυθμίσει , σύνδεσε το καλώδιο στην Skystar ( ή στον HD δέκτη σου) συντονίσου στην συχνότητα που θα "ανακοινωθεί" το Σάββατο πριν τον αγώνα, και απόλαυσε...
Βέβαια από την άλλη το σήμα μπορεί αυτή τη φορά να είναι κλειδωμένο, οπότε θα πάει στράφι η επένδυση....Αυτό είναι το κακό με τα feeds... ξεπηδούν εκεί που δεν τα περιμένεις και δεν είναι ποτέ σίγουρα... ;-)
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Καμμιά βοήθεια και για μας τους "ασχετους" για το τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε τουλάχιστον την Ουγγαρία σε HD ????

Πιάτο έχω 1.20, HD Receiver δεν έχω αλλά ξέρω να διαβάζω οδηγίες :crazy_3:
to mono pou sou lipi ine na kanis to piato kinito meta edo imaste molis vgi i sixnotita tha enimerothis !!
gia to riciver: afto pou sou anaferi o deliol
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
DELIOL
kala vre kai esi apo ola ta foto ti to itheles afto pou tou moundari o massa tou alonso?? eeeee
xaxaxaxaxaxaxaxaxa
sto telos evgala foto giati ixa perasi tin ikona meso dvi stin 50"plilips kai apolavana ton agona !! kai meso optikis ixo ston dennon enisxiti (me ixia b&w)
an petixoume ksana ton agona se HD tin kiriaki pou erxete tha fonakso tous treolous apo iraklio na to doume parea !!!
Και εμείς με τον gkontoleta απολαύσαμε τον αγώνα στον Humax στο σαλόνι, με τον πολυκάναλο Pioneer να δίνει ρέστα στα B&W 603S3 , την ώρα που το pc στο γραφείο έγραφε... ;-)

Μια μικρή παρατήρηση μόνο όσον αφορά τον ήχο... όταν βλέπαμε την κάμερα που έδειχνε προς τα εμπρός (αυτό που βλέπει ο οδηγός δηλαδή) , ο ήχος της μηχανής ακουγόταν πολύ σωστά από τα πίσω ηχεία... (σκέτη απόλαυση!)
Όταν όμως βλέπαμε την πίσω κάμερα , δηλαδή το πίσω μέρος του οχήματος και αυτόν που ακολουθεί , ο ήχος πάλι ακουγόταν από τα πίσω ηχεία... :crazy_1:
(σαν να είχε δηλαδή το όχημα την μηχανή...εμπρός!):crazy_1:

Για να προσέξουν λίγο εκεί στην παραγωγή την Κυριακή 5/8 παρακαλώ.... :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.483
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top