FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Πιστεύω ότι μόνο το κρατικό ραδιόφωνο κρατάει αυτή την στάση και δεν κατακλύζεται από άσχετους παραγωγούς που απλά χρησιμοποιούν την μουσική ως χαλί που πατάνε τα βρώμικα παπούτσια τους. Επίσης τα περισσότερα ραδιόφωνα είναι θύματα της ακατάσχετης διαφήμισης (δικαιολογημένα πως θα ζήσουν) οπότε η μουσική έρχεται τρίτη. Επίσης ένα πολύ κακό παράδειγμα της εποχής είναι σταθμοί όπως κάποιοι και καλά ροκ σταθμοί που παίζουν ένα συγκεκριμένο playlist όλη μέρα και είναι απίστευτα κουραστικό και ας μην έχει πολύ μπλα μπλά μέσα.
Για όλους αυτούς τους λόγους δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω τη συνεχιζόμενη αγάπη προς τα FM. Υπάρχει πλέον ιντερνετικό ραδιόφωνο, Spotify(etc) και άλλες λύσεις που δε σου σπάνε τα νεύρα και καλύπτουν όλα τα γούστα.....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
Εννοείς ότι θα έβαζες μια ...Kompressor γύρω από το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου; 😅
χαχα..
-> καποια στιγμη μπορει να βαλω κατι υποπτο στο πσυφιακο συστημα .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Είναι σαν το βινύλιο και την κασέτα. Για μένα που έχω υπάρξει παραγωγός ραδιοφώνου είναι κάτι παραπάνω αλλά και πάλι εγώ το ακούω πολύ επιλεκτικά.
 

K

kimon

Guest
Σε συγγενικό μου σπίτι ακόμη παίζει, εδώ και 45 χρόνια, ένα υπέροχο LUXMAN T2. Η χρήση του αφήνει την ποιοτικότερη εμπειρία από μηχάνημα hi-fi που είχα ποτέ. Βέβαια πιο πολύ το χειριζόμουν ως παιδί/έφηβος οπότε η ανάμνηση ίσως είναι εξιδανικευμένη. Πάντως ήταν εξαιρετικό. Από ήχο μάλλον το ίδιο αλλά τότε δεν είχα άλλο μέτρο σύγκρισης ή εμπειρία για να είμαι βέβαιος.
View attachment 278534
Ο συγκεκριμένος είχε βγεί πρώτος (βάσει των μετρήσεών του) στο συγκριτικό τέστ του Ήχου στο τεύχος 96 του Μαρτίου 1981.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ο συγκεκριμένος είχε βγεί πρώτος (βάσει των μετρήσεών του) στο συγκριτικό τέστ του Ήχου στο τεύχος 96 του Μαρτίου 1981.
...και τώρα βλέπω ότι έχασα μια καλή πρόσφατη αγγελία! :(
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
... χωρις να θελω να σας το χαλασω...εχουν και διαδιχτιακο μερος οι περισσοτεροι σταθμοι. 🐒
παντως ιντερνετικο ραδιο δε νομιζω να υπαρχει ουτε μιση εκπομπη πχια...τουλαχιστων σε αυτα που ακουω.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
... χωρις να θελω να σας το χαλασω...εχουν και διαδιχτιακο μερος οι περισσοτεροι σταθμοι. 🐒
παντως ιντερνετικο ραδιο δε νομιζω να υπαρχει ουτε μιση εκπομπη πχια...τουλαχιστων σε αυτα που ακουω.
Ναι, από την αρχή του νήματος το έχω αναφέρει ως λύση.

Κι ένα ευτράπελο: Πριν από 6-7 χρόνια που ολοκληρώθηκε το σπίτι, είχα φροντίσει να βάλω διάφορες υποδαπέδιες σωληνώσεις για καλώδια δικτύωσης ή ηχείων στο σαλόνι και στο καθιστικό, πριν την τοποθέτηση του παρκέ, ώστε να προβλέψω όλες τις δυνατές θέσεις των συσκευών. Μαντέψτε ποιά έξοδο χαμηλά σε τοίχο βούλωσε και σοβάτισε ο σοβατζής... Ναι, αυτή πίσω από το rack της σημερινής θέσης του ηχοσυστήματος. Το πήρα είδηση πολύ αργότερα...
Έτσι, για να δώσω ενσύρματο δίκτυο εκεί σε streamer η άλλη συσκευή πρέπει πρώτα να κάνω γερή ζημιά για να βρω ...τρύπα. Δεν θυμάμαι το ακριβές ύψος της και η ατσαλίνα ακούγεται αόριστα στο σοβατεπί... Έχω συγχυστεί τόσο που πολλές φορές κρατήθηκα να μην του τηλεφωνήσω και τον ...σοβατίσω!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
βαλε Einsturzende neubauten και παρε το τρυπανι 🐒
Στο παρασυνθημα , εννοω συγκρινε το ιντερνετικο στριμιγκ ενος σταθμου με το αντιστοιχο fm ... αλλο θεμα το ιντερνετικο ραδιοφωνο, προσωπικα απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ικανοι ακροατες δεν θα υπαρχουν και εκπομπες, σε μια αλλη ζωη ισως. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
...και τώρα βλέπω ότι έχασα μια καλή πρόσφατη αγγελία! :(

Αν και δεν είναι "σωστό και πρέπον",δεν μπορώ να κρατηθώ......αυτή την στιγμή στις αγγελίες στο διαδίκτυο (δεν λέω που για ευνόητους λόγους),υπάρχει μοντέλο δέκτη της Sony (το μεγάλο της τελευταίας σειράς ES),σε τιμή πάρα πολύ καλή.Τόσο καλή που μάλλον αυτός που το δίνει ,δεν γνωρίζει τι ακριβώς πουλά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αν και δεν είναι "σωστό και πρέπον",δεν μπορώ να κρατηθώ......αυτή την στιγμή στις αγγελίες στο διαδίκτυο (δεν λέω που για ευνόητους λόγους),υπάρχει μοντέλο δέκτη της Sony (το μεγάλο της τελευταίας σειράς ES),σε τιμή πάρα πολύ καλή.Τόσο καλή που μάλλον αυτός που το δίνει ,δεν γνωρίζει τι ακριβώς πουλά.
Το 730 εννοείς; Το βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση από € 75 ως € 799 (!) Αλλά αυτό με τα 75 πρέπει να πας να το πάρεις μόνος σου (only pick up) από Γερμανία!
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ωραίο θέμα ολιγον vintage :)
Με τον ερχομό των μουσικών πλατφορμων(κυρίως),η μπάντα των FM σε οικιακούς χώρους νομιζω ότι έχει παρει φθίνουσα πορεία.
Τα ένδοξα χρόνια του ραδιοφώνου ένας δέκτης ήταν φετίχ για τους πιστούς και φραγκάτους
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Το 730 εννοείς; Το βλέπω σε πολύ καλή κατάσταση από € 75 ως € 799 (!) Αλλά αυτό με τα 75 πρέπει να πας να το πάρεις μόνος σου (only pick up) από Γερμανία!
Oχι......από την τελευταία σειρά με τα ES,το ST-SA5ES
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Με έχει βολέψει πολύ ένα Technics st-gt550. Πολλές λειτουργίες, περιστροφικός επιλογέας, και πολλά καλούδια.
Αν τον βρείς μέχρι 40 € αγόρασέ τον καθώς θα θέλει και service ( μια εσωτερική ρύθμιση για να κλειδώνει τους σταθμούς)
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
H ΕΡΑ 3 έχει τον καλύτερο ήχο (εκτός απο τα μικρόφωνα όταν μιλάνε οι παρουσιαστές τους).

Ιδίως όταν αναμεταδίδει live κάποιες φορές και απο τα στούντιο της (ιδίως το C). Πολύ καλή σκηνή κάνει το ραδιόφωνο των FM. (ισάξια του βινυλίου, καλύτερη απο το cd).

Κάτι προλαβαίνετε απο την αναμετάδοση αυτού (παίζει τώρα) : :D



Διόρθωση : Μόλις τελείωσε, χάσατε. Έμεινε λίγο απο Kurt Weill το Youkali μόνο. ¨Αντε και το "`χαμένοι στα αστέρια".
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
A .
-
1674504465622.png

-
B.
-
1674505014812.png

-
Γ.
-
1674505294901.png


-
Δ .
-
1674506007972.png


Luxman tuner T-110
-
......όποιο βρεθεί μπροστά σου , δώσε του μια ευκαιρία ....αν πας κατα vintage μεριά .
-

-
Αλλα δεν μας είπες σε τι χρήματα θα ήθελες να κινηθείς .
 
Last edited:

K

kimon

Guest
η ατσαλίνα ακούγεται αόριστα στο σοβατεπί...
Αν η ατσαλίνα φθάνει ως το σοβατισμένο άνοιγμα, υπάρχουν συσκευές φτηνές που ανιχνεύουν καλώδια, δηλαδή τα μέταλλα, στο εσωτερικό των τοίχων.
Δεν ρωτάς έναν ηλεκτρολόγο;
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Με έχει βολέψει πολύ ένα Technics st-gt550. Πολλές λειτουργίες, περιστροφικός επιλογέας, και πολλά καλούδια.
Αν τον βρείς μέχρι 40 € αγόρασέ τον καθώς θα θέλει και service ( μια εσωτερική ρύθμιση για να κλειδώνει τους σταθμούς)
Μα... ακριβώς αυτόν έχω εδώ και 30 χρόνια! Λειτουργεί θαυμάσια, δεν σκέφτηκα ποτέ να τον αλλάξω, μέχρι πρόσφατα που αναρρωτήθηκα πόσο καλύτερα μπορούν να ακουστούν τα FM.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αν η ατσαλίνα φθάνει ως το σοβατισμένο άνοιγμα, υπάρχουν συσκευές φτηνές που ανιχνεύουν καλώδια, δηλαδή τα μέταλλα, στο εσωτερικό των τοίχων.
Δεν ρωτάς έναν ηλεκτρολόγο;
Έχω τον ανιχνευτή Bosch truvo, με έχει "σώσει" μια-δυό φορές με λίιιγο λοξές καλωδιώσεις αλλά για την περίπτωση που ανέφερα μάλλον πρέπει να ξεθάψω μια ...ατσάλινη ατσαλίνα μήπως την ανιχνεύσει. Την πλαστική που έχει μέταλλο στα τελευταία 10 εκ. δεν την "έπιασε" (δεν ελπίζω λοιπόν σε πολλά και με την ατσάλινη).
Πολύ καλή σκηνή κάνει το ραδιόφωνο των FM. (ισάξια του βινυλίου, καλύτερη απο το cd).
...Ισάξια του βινυλίου, καλύτερη απο το cd ;;; Θα σκοτωθούμε! :roflmao:
 

K

kimon

Guest
Μα... ακριβώς αυτόν έχω εδώ και 30 χρόνια! Λειτουργεί θαυμάσια, δεν σκέφτηκα ποτέ να τον αλλάξω, μέχρι πρόσφατα που αναρρωτήθηκα πόσο καλύτερα μπορούν να ακουστούν τα FM.
Μα... ακριβώς αυτόν έχω εδώ και 30 χρόνια! Λειτουργεί θαυμάσια, δεν σκέφτηκα ποτέ να τον αλλάξω, μέχρι πρόσφατα που αναρρωτήθηκα πόσο καλύτερα μπορούν να ακουστούν τα FM.
Οι δέκτες είναι από τα μηχανήματα των οποίων οι μετρήσεις προσδιορίζουν και τον ήχο τους με μεγάλη πιθανότητα. Ο δέκτης σου πάλι ανήκει (νομίζω) στην τελευταία εξελικτική γενιά, πριν τα πάντα μπουν σε μια πλακετίτσα, θωρακιστούν και εξοπλίσουν και τον τελευταίο ραδιοενισχυτή, ή στριμωχτούν σε ένα τσιπάκι για να μπουν στα κινητά. Θυμάμαι ένα τεστ του δικού σου από τον φανατικό ραδιοφωνάκια Βαγγέλη Λαζάρου (νομίζω στον Ήχο, δεκαετία '90), όπου η κρίση του ήταν ότι "πλησίασε, σχεδόν ακούμπησε τον ήχο του δέκτη αναφοράς" (νομίζω ότι είχε έναν αναλογικό δέκτη, Thomson ή UNITRA, δεν θυμάμαι ακριβώς, με τροποποιημένη από τον ίδιο αποέμφαση και έκανε τις ακροάσεις σε συνεργασία με έναν γνωστό του ραδιοσταθμό).
Τα συγκριτικά τεστ του ΗΙΤΕCΗ πάλι, γύρω στο '97-'98 αποκάλυπταν κάποιους οικονομικούς δέκτες με φοβερές μετρήσεις, τουλάχιστον ισοδύναμες ή και ανώτερες από αυτές των "τεράτων" της προηγούμενης εικοσαετίας.
Βέβαια δέκτες όπως ο 3001 διαθέτουν και ανώτερη κατασκευή και μακροχρόνια αξιοπιστία, ώστε η ποιότητα της λήψης τους να παραμένει αναλλοίωτη στον χρόνο, κάτι που δεν είναι αυτονόητο για όλους τους δέκτες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top