FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Οι δέκτες είναι από τα μηχανήματα των οποίων οι μετρήσεις προσδιορίζουν και τον ήχο τους με μεγάλη πιθανότητα. Ο δέκτης σου πάλι ανήκει (νομίζω) στην τελευταία εξελικτική γενιά, πριν τα πάντα μπουν σε μια πλακετίτσα, θωρακιστούν και εξοπλίσουν και τον τελευταίο ραδιοενισχυτή, ή στριμωχτούν σε ένα τσιπάκι για να μπουν στα κινητά. Θυμάμαι ένα τεστ του δικού σου από τον φανατικό ραδιοφωνάκια Βαγγέλη Λαζάρου (νομίζω στον Ήχο, δεκαετία '90), όπου η κρίση του ήταν ότι "πλησίασε, σχεδόν ακούμπησε τον ήχο του δέκτη αναφοράς" (νομίζω ότι είχε έναν αναλογικό δέκτη, Thomson ή UNITRA, δεν θυμάμαι ακριβώς, με τροποποιημένη από τον ίδιο αποέμφαση και έκανε τις ακροάσεις σε συνεργασία με έναν γνωστό του ραδιοσταθμό).
Τα συγκριτικά τεστ του ΗΙΤΕCΗ πάλι, γύρω στο '97-'98 αποκάλυπταν κάποιους οικονομικούς δέκτες με φοβερές μετρήσεις, τουλάχιστον ισοδύναμες ή και ανώτερες από αυτές των "τεράτων" της προηγούμενης εικοσαετίας.
Βέβαια δέκτες όπως ο 3001 διαθέτουν και ανώτερη κατασκευή και μακροχρόνια αξιοπιστία, ώστε η ποιότητα της λήψης τους να παραμένει αναλλοίωτη στον χρόνο, κάτι που δεν είναι αυτονόητο για όλους τους δέκτες.
Ίσως τελικά για αυτό δεν με απασχόλησε τόσα χρόνια η ιδέα να τον αλλάξω και απολαμβάνω τόσο το ραδιόφωνο. Θα ψάξω το αρχείο μου του Ήχου να βρω τη δοκιμή - περιέργως δεν τη θυμάμαι, ίσως τον αγόρασα πριν δοκιμαστεί ή πριν αρχίσω να αγοράζω αδιάλειπτα το περιοδικό για πολλά χρόνια.
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Tivolaki by Henry Kloss να ασκούντε και τα δαχτυλάκια σου από το βάρος του ρότορα αλλά μόλις "σφραγίσει" στον σταθμό δεν τον χάνει με τίποτα και χωρίς κεραία.
Δυστυχώς κάθεται στην αποθήκη το δικό μου. Πάντως από τότε που βγήκε το ertecho από κλασσική μέχρι ειδήσεις και λαϊκό έχω ξελογιαστεί και πότε-πότε βάζω το χειροκίνητο FM από έναν 2220 Marantz
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Τελικά τι θα γίνει με τα FM στην χώρα μας? Θα περάσουμε σε dab και θα καταργηθούν ή θα συνεχίσουν παράλληλα?
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Να και ένα καλό να ζείς σε μια χώρα που είναι πίσω και δεν εφαρμόζονται νόμοι κλπ .... δεν έχει γίνει η μετάβαση σε Dab. :D Όπου έχει εφαρμοστεί πάντως και κυρίως με τον τρόπο με τον οποίο καταλήγει να έχει εφαρμοστεί, τα αποτελέσματα και οι αναφορές όσον αφορά την ποιότητα ήχου είναι απογοητευτικά συγκριτικά με τα FM.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Eίμαι λάτρης των FM κανενα spotify-και αυτό το αγαπάω αλλά για άλλους λόγους- δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν καλό παραγωγό και την έκπληξη ή το πετυχημένο σχόλιο που φέρνει μαζί του στην εκπομπή. Για μεν την κλασσική είναι μονόδρομος το Τρίτο προγραμμα 'εχει κάποιους εξαιρετικούς συνεργάτες που θα σε μυήσουνε στα μυστικά της αλλά και κάποιους που μυρίζουν δημοσιουπαλληλίκη από μακριά. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στον ''Κόσμο 93.6'' .Και τα δύο κρατικά με ικανοποιητική ποιότητα. Από τους υπόλοιπους σταθμούς δεν έχω αρκετή εμπειρία ,εντύπωση θετική μου κάνανε πριν λίγα χρόνια κάποιοι παραγωγοί του ''Κόκκινου αριστερά κλπ'' αλλά και πόσο να αντέξει κανείς τα πολιτικά σχόλια και απόψεις αυτού του σταθμού !
 
Last edited:

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Tivolaki by Henry Kloss να ασκούντε και τα δαχτυλάκια σου από το βάρος του ρότορα αλλά μόλις "σφραγίσει" στον σταθμό δεν τον χάνει με τίποτα και χωρίς κεραία.
Δυστυχώς κάθεται στην αποθήκη το δικό μου. Πάντως από τότε που βγήκε το ertecho από κλασσική μέχρι ειδήσεις και λαϊκό έχω ξελογιαστεί και πότε-πότε βάζω το χειροκίνητο FM από έναν 2220 Marantz
Πολύ καλό μηχανάκι ! Το έχω δίπλα στο κρεβάτι και έχω και το δευτερο ηχείο του και παίζει και Stereo. Απλά θέλει συχνά καθάρισμα (μπρος πίσω γρήγορα τον επιλογέα) γιατί χάνει την επιλεκτικότητά του.
Μα... ακριβώς αυτόν έχω εδώ και 30 χρόνια! Λειτουργεί θαυμάσια, δεν σκέφτηκα ποτέ να τον αλλάξω, μέχρι πρόσφατα που αναρρωτήθηκα πόσο καλύτερα μπορούν να ακουστούν τα FM.
Μια χαρά δέκτης είναι ! Αν έχεις χρήματα για ξόδεμα υπάρχουν και καλύτεροι όπως ανάφεραν και οι συμφορουμήτες, αλλά θα δώσεις πολλά € για να πάρεις λίγο παραπάνω.
Στην θέση σου μια καλή εξωτερική κεραία ( αν μένεις σε προβληματική περιοχή) και αν χρειαστεί ένα σέρβις για το Quartz lock του. Μου αρέσει τόσο πολύ που θα ήθελα να βρώ τον μεγαλύτερο αδελφό του τον 650.
Πάντα λέμε για 40-50 € MAX !
 




Μηνύματα
118
Reaction score
61
Ιερόν τέρας! Δυστυχώς παραμένει στο κουτί του, θύμα και αυτός στον βωμό του "συλλέγειν" και όχι "ακούειν"...
το αγόρασα για τον σταθμό του Καβαθθά όταν πούλησε τον σταθμό δεν είχα λόγο να το βαστάω και το πούλησα ,στην πρώτη πεντάδα άνετα όλων των εποχών
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
A .
-
View attachment 278615
-
B.
-
View attachment 278616
-
Γ.
-
View attachment 278617

-
Δ .
-
View attachment 278619

Luxman tuner T-110
-
......όποιο βρεθεί μπροστά σου , δώσε του μια ευκαιρία ....αν πας κατα vintage μεριά .
-

-
Αλλα δεν μας είπες σε τι χρήματα θα ήθελες να κινηθείς .
Ο πρώτος, ο Dynalab, είναι υπερτιμημένος νομίζω. Κυκλωματικά βασίζεται σε ολοκληρωμένο της Philps με tuning μέσω ποτενσιομέτρου και όχι μεταβλητού πυκνωτή, απλά πράγματα. Επειδή έχω και αυτόν, ένιωσα λίγο απογοήτευση όταν τον άνοιξα, είδα τα κυκλώματά του και την πλακέτα του και αναλογίστηκα το κόστος και την δυσκολία να τον βρω. Δεν λέω, παίζει πολύ εύηχα και η λήψη του είναι άνω του μέσου όρου αλλά έχει πιο πολύ το όνομα παρά την χάρη...
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Ο πρώτος, ο Dynalab, είναι υπερτιμημένος νομίζω. Κυκλωματικά βασίζεται σε ολοκληρωμένο της Philps με tuning μέσω ποτενσιομέτρου και όχι μεταβλητού πυκνωτή, απλά πράγματα. Επειδή έχω και αυτόν, ένιωσα λίγο απογοήτευση όταν τον άνοιξα, είδα τα κυκλώματά του και την πλακέτα του και αναλογίστηκα το κόστος και την δυσκολία να τον βρω. Δεν λέω, παίζει πολύ εύηχα και η λήψη του είναι άνω του μέσου όρου αλλά έχει πιο πολύ το όνομα παρά την χάρη...
Ε, τι ήθελες και εσύ να τον ανοίξεις και να δείς ; :D
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Ο πρώτος, ο Dynalab, είναι υπερτιμημένος νομίζω. Κυκλωματικά βασίζεται σε ολοκληρωμένο της Philps με tuning μέσω ποτενσιομέτρου και όχι μεταβλητού πυκνωτή, απλά πράγματα. Επειδή έχω και αυτόν, ένιωσα λίγο απογοήτευση όταν τον άνοιξα, είδα τα κυκλώματά του και την πλακέτα του και αναλογίστηκα το κόστος και την δυσκολία να τον βρω. Δεν λέω, παίζει πολύ εύηχα και η λήψη του είναι άνω του μέσου όρου αλλά έχει πιο πολύ το όνομα παρά την χάρη...
Δενκαλα. Δώσε κάτι καλέ κύριε. :cautious:
 


K

kimon

Guest
Tivolaki by Henry Kloss να ασκούντε και τα δαχτυλάκια σου από το βάρος του ρότορα αλλά μόλις "σφραγίσει" στον σταθμό δεν τον χάνει με τίποτα και χωρίς κεραία.
Δυστυχώς κάθεται στην αποθήκη το δικό μου. Πάντως από τότε που βγήκε το ertecho από κλασσική μέχρι ειδήσεις και λαϊκό έχω ξελογιαστεί και πότε-πότε βάζω το χειροκίνητο FM από έναν 2220 Marantz
"Πνίγει" όμως τους πιο αδύναμους σταθμούς (δεν είναι πολύ ευαίσθητο) και έχει κάποιο φύσημα. Ο ήχος παντως είναι ωραίος.
Μπαταρία σε λογική τιμή πού βρίσκουμε;

Ε, τι ήθελες και εσύ να τον ανοίξεις και να δείς ; :D
Έτσι είναι. "Ο προστιθείς γνώσιν, προσθήσει άλγημα" :biggrin:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
...........καλά και άγια και αρκετά στο δρόμο μας !
Λεφτά που θα βρούμε ;
-

-
Η εικόνα του tuner είναι στατική, δυσκολεύομαι να πιστέψω την περιγραφή...
 

D

Deleted member 50795

Guest
Τα μηχανήματα της ΕΡΑ στο Πήλιο, είναι «αρχαιολογία» λαμπάτα από ´80-´90s.:geek:
κάποια στιγμή είπαν θα τα αλλάξουν με σύγχρονα.
(ποτέ μη σώσουν..:biggrin:)
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Έτσι είναι. "Ο προστιθείς γνώσιν, προσθήσει άλγημα" :biggrin:
Όποιος έχει γνώση όμως, φροντίζει και αποζητά να περιστοιχίζεται απο ανθρώπους με μεγαλύτερη γνώση απο αυτόν για να εξελίσσεται και ο ιδιος ανέξοδα κιόλας, όχι να είναι ο πιο γνώστης απο όλους. (και να γινότανε να είναι, εκτός φυσικά απο τον Μάσκ που κατά δήλωσή του ξέρει λέει περισσότερα απο όλους τους μηχανικούς εν ζωή αυτη τη στιγμή). :D
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
.....Το Marantz 10B δεν είναι το " Άγιο Δισκοπότηρο " στα tuner .
Έχει καλό ήχο ....αλλά και πολλά προβλήματα . Θα το έβαζα στο ράφι μου γιά λίγο , μονο και μόνο για να εχω την δική μου άποψη . Δεν θα το κρατούσα ...εκτός και αν μου το " χάριζαν " .
-
Τώρα , το Kenwood 600T και το Kenwood kt 8300 έχουν σαν δέκτες , αρκετούς θαυμαστές και όχι άδικα . Σε σπίτι φίλου άκουσα το kenwood kt 8007 ...και δεν ήθελα να ακούσουμε τίποτε άλλο απο ραδιόφωνο στην ακρόαση μας . Άκουσα το μπάσο που έπρεπε , τις μεσαίες που έπρεπε , έχει απίστευτο ήχο και πάρα πολύ γρήγορο συντονισμό στους σταθμούς .
Θα ζούσα μαζί του για αρκετό καιρό σίγουρα .

* ...ένα video εδώ που το αδικεί σίγουρα , ....απλά για μιά γεύση " ακουστική " .
-

-
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.772
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top