FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

Μηνύματα
117
Reaction score
61
το ίδιο , μαζί με το kosmos (και κανένα «ποιοτικό» τοπικό ) . Αρκετές εκπομπές (3ο ειδικά) είναι τελείως βαρετές και ανιαρές με «αόριστη» πάρλα και ελάχιστη μουσική. Το ράδιο το θέλω για μουσική και μόνο και τίποτα άλλο , χωρίς να ακούω τις απόψεις άλλων για θέματα που δε με ενδιαφέρουν και αφορούν. (Πολύ ανούσια φλυαρία ). Ας ανοίξουν διπλανή συχνότητα να λένε τα «εσώψυχα» τους ολη μέρα, όποιος θέλει. Όπως και στον kosmos , παρατηρείται βράδυνες κυρίως ώρες που θέλεις να χαλαρώσεις , βάζουν μουσική που δε συνάδει με αυτό και αναλογεί σε άλλες time zones της ημέρας. ( λάθος μουσικές επιλογές , σε λάθος χρόνο ).

το ράδιο το θεωρώ ως ένα βασικό μέσο μουσικής επικοινωνίας και ενός ακρογωνιαίου λίθου της αναπαραγωγής μουσικών ηχογραφήσεων, η live μουσικών γεγονότων. (νταξει δεν απορρίπτω τα άλλα μέσα:tongue:)

ίσως να είμαι και emotional biased , λόγω ενθύμησης της νεότητας μας, καθως στο σπίτι παλιά είχα ένα ραδιοφωνάκι που το «έσερνα» σα σκυλάκι ,παντού μαζί μου. Έτσι άκουγα μουσική , όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.:geek:

ο kosmos jazz, τι παίζει με αυτό αληθεια? ( ούτε σε συχνότητα, ούτε σε internet radio πλατφόρμα ..:confused:, κρίμα)
Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα ,ειδικά για την κλασσική χρειαζόμαστε σχεδόν όλοι γνώσεις και βοήθεια ,θα συμφωνήσω βέβαια αυτή πρέπει να δίνεται όσο το δυνατόν πιό περιεκτικά και χωρίς πλατυασμούς,χάρισμα που δεν το έχουνε δυστυχώς όλοι οι παραγωγοί,για συνεχή μουσική το ιντερνέτ έχει άπειρες επιλογές.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα ,ειδικά για την κλασσική χρειαζόμαστε σχεδόν όλοι γνώσεις και βοήθεια ,θα συμφωνήσω βέβαια αυτή πρέπει να δίνεται όσο το δυνατόν πιό περιεκτικά και χωρίς πλατυασμούς,χάρισμα που δεν το έχουνε δυστυχώς όλοι οι παραγωγοί,για συνεχή μουσική το ιντερνέτ έχει άπειρες επιλογές.
δεν αναφερόμουν στην κλασικη μουσική, αλλά σε κάτι απογευματινές προς βράδυνες εκπομπές , με θέμα το βιβλίο, θέατρο, γλώσσα και άλλα τέτοιου ειδους θέματα, άσχετα με μουσική ακρόαση , που κανουν «αναλύσεις» και αναφορές μέσω «ειδικών» προσκεκλημενων και η πάρλα καλά κρατεί. (και σε άλλα «επιστημονικά» θέματα, με κουραστικές και ατέρμονες συζητήσεις μεταξύ των.)
Ας τα βάλουν αυτά σε άλλη συχνότητα , να μιλάνε από το πρωί μέχρι το βράδυ , όλη μέρα.….boring :geek:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές δίνουν την RMS εκτός αν αναφέρεται κάτι διαφορετικό.
Αναφέρομαι σε post που λέει μέτρησα και βρήκα... Χωρίς προσδιορισμό δεν είναι σαφής η μέτρηση. Πως έγινε? Με παλμογράφο ή με πολύμετρο? Σε ποια συχνότητα? Με ποιες προϋποθέσεις σήματος κεραίας και σήματος τεστ?
Αόριστα όλα...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αναφέρομαι σε post που λέει μέτρησα και βρήκα... Χωρίς προσδιορισμό δεν είναι σαφής η μέτρηση. Πως έγινε? Με παλμογράφο ή με πολύμετρο? Σε ποια συχνότητα? Με ποιες προϋποθέσεις σήματος κεραίας και σήματος τεστ?
Αόριστα όλα...
Ακριβώς. Από τη στιγμή που δεν έχουμε έλεγχο του σήματος όπως με ένα δίσκο/CD δοκιμών, σε έναν δέκτη μόνο χονδρικές μετρήσεις και κάποια "στατιστική" μπορούν να γίνουν. Είτε με ένα καλό πολύμετρο με μέτρηση true RMS στο AC, είτε με παλμογράφο.
(Έχω αναφερθεί - εδώ στο πολύμετρο Tektronix που χρησιμοποιώ και το οποίο έχει πλήρη απόκριση AC στο ακουστικό φάσμα).

Μέτρησα σήμερα την τάση εξόδου του δέκτη μου, Technics ST-GT550, σε διάφορους σταθμούς που έχουν καλή λήψη. Το 2ο Πρόγραμμα φτάνει μέχρι περ. 320 mV RMS κάποιες στιγμές (σπάνια), ενώ κάποιοι "φασαριόζικοι" εμπορικοί σταθμοί έφτασαν μέχρι 500+ mV.
Η Technics δίνει την τάση εξόδου του ως εξής:
Output voltage: 0.3 V (0.6 V, IHF).
Υποθέτω με βεβαιότητα ότι το 0,3 V είναι RMS.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Έτσι σκέτο 0.3V δεν είναι σαφές. Λείπουν πληροφορίες. Πιθανόν να είναι η RMS.

Επίσης η μέτρηση IHF είναι τελείως μα τελείως διαφορετική από την RMS με 1KHz και διαμόρφωση +/-75KHz με σήμα κεραίας όσο προδιαγράφει ο κατασκευαστής: " Tone controls off or at a neutral position, all filters off, non-inductive dummy loads, repeating 20mS burst on both channels, followed by a reduced -20db period of 480mS, power calculated from the peak voltage level obtained."
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Τρίτη 18-04-23 | 00:00-01:00 | Τρίτο Πρόγραμμα
οίνωψ πόντος | το χρώμα της θάλασσας

«Το χρώμα εξαπατά συνεχώς», έγραφε στο πρωτοποριακό του βιβλίο η "Αλληλεπίδραση των χρωμάτων" ο Γερμανός εικαστικός και θεωρητικός Josef Albers.

Ως «οίνοπα πόντο», στο χρώμα του μέλανα κρασιού, κόκκινη, χαρακτήρισε τη θάλασσα ο Όμηρος, γεγονός που δίχασε τους φιλόλογους, για το αν ήταν μαύρη και σκοτεινή, ανταριασμένη και αφρισμένη ή η κίνηση της προκαλούσε ζάλη όμοια με το κρασί.

Από την ομηρική αυτή περιγραφή εμπνέεται ο Καναδός συνθέτης ηλεκτρονικής μουσικής Christopher Bissonnette στον δίσκο του “Wine-Dark Sea”, όπου αναπαράγει την σύγχυση του δυτικού κόσμου για την απουσία αναφοράς στο χρώμα μπλε˙ μια φαινομενική αντίφαση που έχει προκαλέσει πολλές εικασίες σχετικά με τη σημασία και την κατανόηση του χρώματος στην αρχαία Ελλάδα. Ακολουθώντας το μοτίβο του χρώματος, οι τίτλοι των κομματιών βασίζονται σε αναφορές σύγχρονων καλλιτεχνών και στις γνώσεις τους για το χρώμα και την εννοιολογική του αλληγορία.

Απόψε ο παρΑξενος_ελκυστΗς ακολουθεί μια υδάτινη διαδρομή σε θάλασσες σκοτεινά παραπλανητικές, σε ένα κυματισμό ήχων και χρωμάτων, από το ομηρικό ιώδες μέχρι το υπερβατικό μαύρο του Mark Rothko.

Με τους ήχους των Bert Jansch, Bill Connors, Michel Redolfi/Susan Belling/Thomas Bloch, John Mackey/University of Texas Wind Ensemble, Christopher Bissonnett, Morton Feldman και Loren Connors.
www.trito.gr
 


Μηνύματα
36
Reaction score
19
η τιμη των tuner εχει επισης ξεφυγει για εμας που θελουμε μια απλή λυση fm και οχι Internet radio καποιες φορες
καποια ελληνικα ραδιοφωνα δεν εχουν καλη μεταδοση μεσα απο το Internet
Οντως.Υπηρχε παντως μεχρι πριν 2 μηνες στο σκρουτζ το ONKYO T-4030 στα 360 ευρω.Το εχω απο το 2018 και ειναι διαμαντι.Η χροια και η καθαροτητα του ηχου του ειναι καλυτερη απο cd player!!Bαρυ ποιοτικο μηχανημα 5 κιλα.Ξεφτιλλιζει πολλες "ευγενεις" μαρκες που τις χρυσοπληρωνεις. Διαβασε customer reviews διεθνως.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Πρόσφατα ήλθε στα χέρια μου (το χούι δεν κόβεται...) ένας AKAI AT-93. Φανταστικό μηχάνημα, πολύ καλός και ισορροπημένος ήχος με ίσως το καλύτερο και πιο ήσυχο Stereo που έχω ακούσει ακόμα και σε ακριβότερη κατηγορία τιμής. Έτσι για να θυμόμαστε ποια ήταν τα "διαμάντια" της χρυσής εποχής του Ραδιοφώνου.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ναι, δεν ήταν από τους φθηνούς αλλά σίγουρα υπήρχαν πολύ ακριβότεροι και χειρότεροι ταυτόχρονα!
 

Μηνύματα
187
Reaction score
179
Καλημέρα σε όλους,
Νεο ποστ σε παλιό νήμα μιας και ήρθε στα χέρια μου ένα πανέμορφο tuner που μετά από σέρβις και συντονισμο παίζει πάρα πολύ καλά.
SEA Mark Six
IMG_0644.jpeg
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top