Foobar. Οδηγός για αρχάριους, ρυθμίσεις, δυνατότητες

Μηνύματα
376
Reaction score
233
https://ibb.co/fwvPSk

Θα σου βγάλει ότι υπάρχει στο "Your Music" :), δηλ. στο φάκελο που παρακολουθεί και συγχρονίζει τη βάση του... Εγώ πχ. δεν έχω πολλά...:(
Τώρα, πιο σύνθετα, άν γράψεις cobham rachmaninov elli kokkinou πχ, θα σου εμφανίσει όλα τα άλμπουμ που ηχογράφησαν μαζί οι τρεις καλλιτέχναι, με μόνο περιορισμό να διαθέτεις ΕΣΥ αυτά τα άλμπουμ...! :drinks:
Και metadata editing? Σε βολεύει το foobar; Γιατί εγώ το βρίσκω δύσκολο και ανεπαρκές
 

D

Deleted member 35

Guest
Και metadata editing? Σε βολεύει το foobar; Γιατί εγώ το βρίσκω δύσκολο και ανεπαρκές
Σε online metadata είναι λίγο ανεπαρκές αλλά σου δίνει τέτοια ευελιξία στην άλλη παραμετροποίηση που δεν υπάρχει αντίστοιχο. Το γεγονός και μόνο που διαλέγεις εσύ τον τρόπο που θα σου κάνει group τα αρχεία σου φτάνει. Και όταν λέω group εννοώ με διαχωριστικά κτλ. Οπότε με ένα κλικ έχεις αλλάξει όλα τα δεδομένα που θες. Είναι ο λόγος που το έχω μόνιμα ανοιχτό αν και ακούω μέσω Roon.

Έχω αγοράσει και το Jriver αλλά δεν το έχω καν εγκατεστημένο διότι δεν αναγνωρίζει σωστά τα compilation άλμπουμ. Όπως επίσης και με το Plex Pass. Δεν παίζουν σωστά. Ενώ εδώ έχω τις συλλογές μου άψογα τακτοποιημένες με βάση το εξής "year - album name".
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Θα το κατεβάσω στη δουλειά με ενα σκληρό δίσκο 1ΤΒ να δω τι ψάρια θα πιάσουμε...
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Έχω εγκατεστημένο το foobar στο android tv box και ακούω μουσική από εκεί.Υπάρχει τρόπος να ελέγχω το foobar απο το κινητό (επίσης android) από την στιγμή που είναι στο ίδιο δίκτυο?Και αν ναι,πως γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Νομίζω πως το συγκεκριμένο, δουλεύει μόνο για να ελέγχεις από android συσκευή foobar που τρέχει σε windows pc.
Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Νομίζω πως το συγκεκριμένο, δουλεύει μόνο για να ελέγχεις από android συσκευή foobar που τρέχει σε windows pc.
Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Ακριβώς!
Αυτό που ψάχνω εγώ δεν ξέρω καν αν γίνεται..
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Ακριβώς!
Αυτό που ψάχνω εγώ δεν ξέρω καν αν γίνεται..
Windows/Android δεν έχει σημασία. Αν υπάρχει η πόρτα (tcp port) ανοικτή, τότε θα λειτουργεί.
Μέσω socket δικτύου επικοινωνούν, δεν έχει σχέση το λειτουργικό σύστημα.

Στο media box σου υπάρχει το μενου για ενεργοποίηση απομακρυσμένου ελέγχου μέσω δικτύου;
Αν ναι, τότε γίνεται.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Windows/Android δεν έχει σημασία. Αν υπάρχει η πόρτα (tcp port) ανοικτή, τότε θα λειτουργεί.
Μέσω socket δικτύου επικοινωνούν, δεν έχει σχέση το λειτουργικό σύστημα.

Στο media box σου υπάρχει το μενου για ενεργοποίηση απομακρυσμένου ελέγχου μέσω δικτύου;
Αν ναι, τότε γίνεται.
Στο media box υπάρχει πόρτα αλλά μάλλον δεν γίνεται.

Όταν εγκαθιστάς το remote app του foobar σου δίνει ένα .exe το οποίο έχει μέσα το setup του server.Αυτό στο install στο android δεν γίνεται και δεν νομίζω ότι μπορεί να συνδεθεί.

Τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα.

Αν κάποιος το έχει κάνει ας μας δώσει τα φώτα του....
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Eχθες εκανα αναβαθμιση σε v1.3.19
Παρατηρησα οταν επιλεγεις φακελλο απο την library,κανει ακριβως 20sec να αρχισει η αναπαραγωγη. Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Λοιπον μετα απο δοκιμη το κανει μονο οταν ειναι να στειλει στο Yamaha waxd 10
Nα γυρισω στην v1.3.17 ξανα οπου δεν ειχε προβλημα?

Screenshot_1.jpg


Σε κανονικες συνθηκες φορτωνει αμεσα και παιζει.
Screenshot_2.jpg


Screenshot_3.jpg
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
:help:
Ξαφνικα εχθες το foobar αρχισε να μην βλεπει το Yamaha waxd 10. Απεκατεστησα και ξανα εστησα το foobar,αλλα τιποτα. Συνεχιζει να μην το βλεπει.

Screenshot_1.jpg
 


Μηνύματα
600
Reaction score
674
:help:
Ξαφνικα εχθες το foobar αρχισε να μην βλεπει το Yamaha waxd 10. Απεκατεστησα και ξανα εστησα το foobar,αλλα τιποτα. Συνεχιζει να μην το βλεπει.

View attachment 100228

Καλησπέρα
αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου.
Ενώ το yamaha βλέπει την media library του foobar, αργεί παρα πολύ να φορτώσει τα folders.Οταν ανοίγω ένα folder δείχνει ότι προσπαθεί να φορτώσει τα αρχεία αλλα στο τέλος μου ρίχνει access error.
Έχουμε καμία ιδέα γιατι το κανει αυτο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πολλά γράφονται τελευταία για την ανάγκη του/των υπογούφερ ακόμα και στη δικάναλη αναπαραγωγή.
Έτσι ρυθμίζουμε τον Foobar2000 για να λειτουργεί ως ψηφιακό crossover και μάλιστα με FIR φίλτρα, τα καλά, τα linear phase.

Κατεβάζουμε το subwoofer plugin και το εγκαθιστούμε. Αν δεν παίξει αμέσως (που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα παίξει, θα βγάλει μήνυμα ότι κάτι του λείπει), πηγαίνουμε σε αυτή τη σελίδα και κατεβάζουμε το Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) και το εγκαθιστούμε.
Στη συνέχεια ανοίγουμε το Foobar2000, πηγαίνουμε στα DSP και επιλέγουμε το Subwoofer. Ανοίγοντας τις ιδιότητες του επιλέγουμε όποιο τύπο φίλτρου θέλουμε και συχνότητα αποκοπής. Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να τις πειράξουμε, εκτός αν ξέρουμε τι κάνουν. Εγώ δεν ξέρω.
Αν έχουμε πολυκάναλη κάρτα ήχου, τότε ακούμε από τα κυρίως ηχεία μας τη μουσική χωρίς μπάσα και τα μπάσα από το κανάλι LFE.
Αν έχουμε δικάναλο εξωτερικό DAC (όπως εγώ) τα πράγματα θέλουν λίγο πείραγμα ακόμα και μια 2η κάρτα ήχου. Αφήνουμε τα ηχεία μας στο USB DAC και συνδέουμε το subwoofer στην 2η κάρτα ήχου που έχουμε, είτε αυτή είναι εσωτερική, εξωτερική ή ακόμα και της μητρικής. Στη συνέχεια ρυθμίζουμε:
Πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε τον ASIO driver. Από τις ρυθμίσεις του Foobar2000, στο ASIO Virtual Devices επιλέγουμε ASIO4ALL, edit και από εκεί αναθέτουμε τα κανάλια δεξί και αριστερό στο USB DAC και το σήμα LFE σε κάποια άλλη έξοδο. Προφανώς στην έξοδο που θα παίζει το sub μας, με δοκιμές.
Αυτό ήταν! Απολαμβάνουμε τον 2.1 ήχο μας, χωρίς αναλογικά crossovers, χωρίς συνδέσεις ηχείων στο sub, χωρίς διπλά καλώδια και το κυριότερο χωρίς την ανάγκη για sub με υψιπερατά και βαθυπερατά φίλτρα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πολλά γράφονται τελευταία για την ανάγκη του/των υπογούφερ ακόμα και στη δικάναλη αναπαραγωγή.
Έτσι ρυθμίζουμε τον Foobar2000 για να λειτουργεί ως ψηφιακό crossover και μάλιστα με FIR φίλτρα, τα καλά, τα linear phase.

Κατεβάζουμε το subwoofer plugin και το εγκαθιστούμε. Αν δεν παίξει αμέσως (που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα παίξει, θα βγάλει μήνυμα ότι κάτι του λείπει), πηγαίνουμε σε αυτή τη σελίδα και κατεβάζουμε το Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) και το εγκαθιστούμε.
Στη συνέχεια ανοίγουμε το Foobar2000, πηγαίνουμε στα DSP και επιλέγουμε το Subwoofer. Ανοίγοντας τις ιδιότητες του επιλέγουμε όποιο τύπο φίλτρου θέλουμε και συχνότητα αποκοπής. Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να τις πειράξουμε, εκτός αν ξέρουμε τι κάνουν. Εγώ δεν ξέρω.
Αν έχουμε πολυκάναλη κάρτα ήχου, τότε ακούμε από τα κυρίως ηχεία μας τη μουσική χωρίς μπάσα και τα μπάσα από το κανάλι LFE.
Αν έχουμε δικάναλο εξωτερικό DAC (όπως εγώ) τα πράγματα θέλουν λίγο πείραγμα ακόμα και μια 2η κάρτα ήχου. Αφήνουμε τα ηχεία μας στο USB DAC και συνδέουμε το subwoofer στην 2η κάρτα ήχου που έχουμε, είτε αυτή είναι εσωτερική, εξωτερική ή ακόμα και της μητρικής. Στη συνέχεια ρυθμίζουμε:
Πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε τον ASIO driver. Από τις ρυθμίσεις του Foobar2000, στο ASIO Virtual Devices επιλέγουμε ASIO4ALL, edit και από εκεί αναθέτουμε τα κανάλια δεξί και αριστερό στο USB DAC και το σήμα LFE σε κάποια άλλη έξοδο. Προφανώς στην έξοδο που θα παίζει το sub μας, με δοκιμές.
Αυτό ήταν! Απολαμβάνουμε τον 2.1 ήχο μας, χωρίς αναλογικά crossovers, χωρίς συνδέσεις ηχείων στο sub, χωρίς διπλά καλώδια και το κυριότερο χωρίς την ανάγκη για sub με υψιπερατά και βαθυπερατά φίλτρα.

Καλό ακούγεται ...όμως εντοπίζω (χωρίς να το έχω δοκιμάσει...) πως κάνει μόνο για όσους ρυθμίζουν την ένταση από το foobar... ή έχουν πολυκάναλη κάρτα ήχου.
Αν τη ρυθμίζεις από προενισχυτή, dac, audio interface... θα ρυθμίζεις μόνο τους δορυφόρους.... πράγμα άβολο μιας και κάθε φορά θα πρέπει να πας να σκαλίζεις και την ένταση της δεύτερης κάρτας ήχου...
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ρε παίδες έσκασε ένα θεματάκι. Είχα να ανοίξω το foobar 2-3 μήνες λόγω tidal και εχθές και σήμερα που το ξανά άνοιξα να ακούσω κάτι flac που είχα κάπου ξεχασμένα μου κάνει κολλήματα. όχι να κρασάρει το πρόγραμμα αλλά να κάνει διακοπές την ώρα που παίζουν τα κομμάτια. Σαν να πατάς παύση παύση και μετά play. Δηλαδή σταματάει σε ένα κομμάτι 5-6 φορές και παίζει πάλι. Σκέφτομαι αρχικά να μεταφέρω κάποια κομμάτια σε άλλο δίσκο μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα αλλά δεν έχω αδειάσει ακόμη να το δοκιμάσω. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τίποτα τελικά. Άκουσα από άλλο δίσκο, κατέβασα και την τελευταία έκδοση αλλά συνεχίζει τα ίδια. Κανείς κάποια ιδέα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top