Foobar. Οδηγός για αρχάριους, ρυθμίσεις, δυνατότητες

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ι) Σωστά!

ΙΙ) Πρέπει να ορίσεις μια σταθερη ΙΡ για το σύστημα που θέλεις να ελέγχεις. Συνήθως είναι 192.168.1.ΧΧΧ. Για να είμαστε σίγουροι: πηγαίνεις Start -> Run, γράφεις cmd και μετά ipconfig /all. Δώσε βάση στο Default Gateway.

View attachment 76124

View attachment 76123

Οπλισμένοι με αυτές τις πληροφορίες πηγαίνεις εδώ (δεξί κλικ και properties στο 2):

View attachment 76122

και στο IP address βαζεις το default gateway με το τέταρτο πεδίο έναν αριθμό της επιλογής σου. Αν συνυπάρχουν κινητό, τηλεόραση, πισιά και τύχει να χρησιμοποιείται ήδη η ΙΡ, θα σου το πει, don't worry. Την ΙΡ που θα βάλεις εδώ, την ίδια θα βάλεις μετά στο Listen στο φουμπάρι + τα τέσσερα 8άρια.

Θα τα είχα αναφέρει αυτά στο προηγουμενο ποστ αλλά δεν ήξερα αν όντως θα το ακολουθήσεις. Επίσης, φοβήθηκα μήπως κατηγορηθώ ότι ...αγορεύω.



1308!

Δεν είναι τόοοσο εγκληματικά εύκολο.
Kαλέ μου λέοντα ....προχώρησα αρκετα ,έκανα αυτά που μου έγραψες και τώρα βρίσκομαι στο σημείο που αφού έχω browse το δίσκο και έχω επιλέξει αυτό που θέλω να παίξει ,πατάω play ,εισπράττω μια εκκωφαντική σιωπή και στο foobar ανοίγει ένα παράθυρο με το μήνυμα : Unrecoverable playback error: Could not initialize the driver

Any ideas?

Επίσης....αν θελήσω να αντιστρέψω τη διαδικασία και ο υπολογιστής που θα αναλάμβανε το ρόλο του controller να αναλάβει το ρόλο του αναπαραγωγέα ,θα πρέπει να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με την ίδια ip ή να ορίσω νέα?
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Kαλέ μου λέοντα ....προχώρησα αρκετα ,έκανα αυτά που μου έγραψες και τώρα βρίσκομαι στο σημείο που αφού έχω browse το δίσκο και έχω επιλέξει αυτό που θέλω να παίξει ,πατάω play ,εισπράττω μια εκκωφαντική σιωπή και στο foobar ανοίγει ένα παράθυρο με το μήνυμα : Unrecoverable playback error: Could not initialize the driver

Any ideas?
ΑΚΥΡΟ καλέ μου lion king!
Είχα το output στο ASIO ,αλλά δεν είχα επάνω το ντακ.......................
:headbang::headbang::headbang::headbang:
Όλα καλά λειτουργούν!

Μια απαντησούλα μόνο στην άλλη ερώτηση
Επίσης....αν θελήσω να αντιστρέψω τη διαδικασία και ο υπολογιστής που θα αναλάμβανε το ρόλο του controller να αναλάβει το ρόλο του αναπαραγωγέα και τούμπαλιν ,θα πρέπει να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με την ίδια ip ή να ορίσω νέα?
και σε αφήνω στην ησυχία σου...
THANKS!!!
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Κάθε πισί πρέπει να έχει ξεχωριστή ΙΡ.

Κοντολογίς, να ορίσεις νέα.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλημέρα...θα μπορούσε να μου πει κάποιος, ει δυνατόν βήμα προς βήμα (και με φωτό ακόμη καλύτερα), πως μπορώ στην αριστερή στήλη του foobar όταν επιλέγω τα φίλτρα να μου εμφανίζει εκτός από τα 3 φίλτρα που δείχνει τώρα (genre, artist, album) και ένα τέταρτο φίλτρο: Composer (πολύ χρήσιμο στην κλασική μουσική)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Library -> Configure => Media Library => Album List

Στη λίστα Views Κάνε κλικ κάτω από το όνομα της τελευταίας και πληκτρολόγησε κάτι ανάλογο (στην εικόνα by composer/artist/album). Δεξιά, μέσα στο text box των παραμέτρων μπορείς να βάλεις κάτι ανάλογο όπως το επιλεγμένο στην εικόνα. Μετά πάτα οκ και δες το αποτέλεσμα. Προϋποτίθεται να περιέχονται τιμές στο tag Composer.

Σε περίπτωση cd image με χρήση cue sheet, το tag Composer δεν μπορεί να μπει ως flag. Άρα, πρέπει να ανοίξεις το ενιαίο αρχείο με τον foobar και να το βάλεις εκεί. Σε περίπτωση που η εικόνα CD περιέχει κομμάτια διαφόρων συνθετών, ή τροποποιείς το τίτλο κάθε κομματιού, ώστε να περιέχει και το όνομα του συνθέτη χωρισμένο με semi colon (Σταύρος Ξαρχάκος; Το ζεϊμπέκικο του Στέφανου), ή βάζεις τα ονόματα όλων των συνθετών στο tag Composer της εικόνας, του ενιαίου αρχείου, χωρισμένα με semi colon. Τα ονόματα θα φαίνονται στη βιβλιοθήκη όλα μαζί, σαν ενιαίο όνομα, αλλά μπορούν να αναζητηθούν χωριστά.
Untitled-1.jpg
Untitled-2.jpg
Untitled-3.jpg
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάθε πισί πρέπει να έχει ξεχωριστή ΙΡ.

Κοντολογίς, να ορίσεις νέα.
Είπα πως δεν θα ξαναενοχλησω ,αλλά μην το πάρεις τοις μετρητοίς....
Κάνοντας την ίδια διαδικασία ,με νέα IP στο άλλο πισί ,ωστε να τα σκαντζάρω ,φτάνω στο σημείο που πρέπει να πατήσω Open στο Home Directory και να πετάξω μέσα τα περιεχόμενα του ajquery
Όσες φορές και να το πάτησα όμως ,το Home Directory δεν ανοίγει...
Untitled.png


Καμιά υποψία?
Στο άλλο πισί δουλευει άψογα!
 



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Η επιλογή αυτή ανοίγει την τοποθεσία όπου υπάρχουν τα configuration αρχεία του φουμπαριού.

Προσπάθησε να ανοίξεις την ΙΡ χωρίς να έχεις ολοκληρώσει το βήμα του ajquery και μετά πήγαινε View --> Console να δεις τι λέει. Λογικά θα δεις κάτι τέτοιο (προσπάθησα να αναπαράξω το προβλημα):

foobar2.jpg


Πήγαινε στο σημείο που αναφέρει και δημιούργησε ένα φόλντερ με ονομασία foo_httpcontrol_data και δες αν το ανοίγει ή πέτα το ajquery κατευθείαν μέσα.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η επιλογή αυτή ανοίγει την τοποθεσία όπου υπάρχουν τα configuration αρχεία του φουμπαριού.

Προσπάθησε να ανοίξεις την ΙΡ χωρίς να έχεις ολοκληρώσει το βήμα του ajquery και μετά πήγαινε View --> Console να δεις τι λέει. Λογικά θα δεις κάτι τέτοιο (προσπάθησα να αναπαράξω το προβλημα):

View attachment 76198

Πήγαινε στο σημείο που αναφέρει και δημιούργησε ένα φόλντερ με ονομασία foo_httpcontrol_data και δες αν το ανοίγει ή πέτα το ajquery κατευθείαν μέσα.
Λοιπόν...ακολούθησα αυτό που μου έγραψες.Στο console μου έγραψε πως τα templates θα έπρεπε να βρίσκονται στο c:\users\AppData\Roaming\foobar2000\foo_httpcontrol_data\
Πήγα μέχρι εκεί και πράγματι δεν υπήρχε φάκελος με όνομα foo_httpcontrol_data...το γιατί δεν το ξέρω...
Έφτιαξα εκεί έναν με αυτό το όνομα ,πέταξα μέσα το ajquery..

Et voila!!!
Untitled.png


Ευχαριστώ πάρα πολύ για άλλη μια φορά!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Την βοήθειά σας άλλη μια φορά....γιατί κάποιες φορές νομίζω (ή μάλλον είμαι σχεδόν σίγουρος) οτι όλα τα αποθηκευμένα αρχεία μου (σε 24bit αναφέρομαι) παίζουν σε χαμηλότερη στάθμη και με εμφανή συμπίεση των δυναμικών τόσο στο foobar όσο και στο jriver (μια φορά έκανα αυτή την δοκιμή)....όταν θα κλείσω τον υπολογιστή και τον ανοίξω [/χ την άλλη μέρα 'ολα παίζουν πάλι κανονικά...αυτό το καταλαβαίνω από την θέση του ποτενσιόμετρου του προ (όταν παίζουν κανονικά το ποτενσιόμετρο στΗΝ 9η ώρα δίνει πολύ καλά δυναμικά/γεμάτο ήχο κ.λ.π ενώ όταν εμφανίζεται το "πρόβλημα" χρειάζεται να το πάω στην 11η ή 12η ώρα και παλι δεν έχω την ίδια αίσθηση δυναμικών από όταν παίζουν κανονικά....έχετε καμμιά ιδέα; Είναι θέμα του foobar; Ή του υπολογιστή;
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Μη με παρεξηγείτε, έχω τετραψήφιο αριθμό LP από τα παλιά... αλλά δεν έχω** πιά "πικάπ"... :( (90% κλασσική), εξαψήφιο αριθμό ψηφιακών άλμπουμ (εκτός από χιπχόπια και τέτοια noisy genres, απ' τα οποία έχω μόνο ότι παίρνει grammy για να δώ πώς το κέρδισαν...:o ), και βαριά επταψήφιο αριθμό "τραγουδιών" (εκτός από βέρτη, πάολα κλπ που δεν...:D
Πολύ μεγάλη συλλογή..... Πώς κάνεις navigation σε όλη αυτή? το foobar έχει τόσο καλό search engine?
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πολύ μεγάλη συλλογή..... Πώς κάνεις navigation σε όλη αυτή? το foobar έχει τόσο καλό search engine?
https://ibb.co/eJZhf5

Ναι, κάτω αριστερά βλέπεις πχ. ότι η λίστα εμφανίζεται κατά file structure (γιατί έτσι βολεύει εμένα), ακριβώς δίπλα (στο filter) πληκτρολογώ πχ. pink floyd και βουαλά. Θα μπορούσα να γράψω πχ purple tokyo και να μου βγάλει deepest purple κοκ. Το αποτέλεσμα είναι κυριολεκτικά ακαριαίο, τόσο που το google search φαίνεται αργό! Το μόνο που έχει να κάνει ο υπολογιστής είναι να διαβάσει μια δαταμπέηζ από τη μνήμη του (φορτώνει με το πρόγραμμα) άσχετα άν είναι παρόντες οι σκληροί...
[DOUBLEPOST=1498229913][/DOUBLEPOST]
Και δεν αποτέλεσε την ταφόπλακα καμίας βιοτεχνίας.
Γιατί η βιομηχανία παραγωγής ΗΛΙΘΙΩΝ είναι πανίσχυρη.
Έχουν συμβεί πολλά πράγματα που θα μπορούσαν να είναι ταφόπλακα πολλών κακών... Αλλά το Κοινό, δεν... :(



*** Φυσικά κ δεν έχω εξαψήφιο αριθμό ψηφιακών άλμπουμ... Δεν φτάνουν τρείς ζωές... Πενταψήφιος είναι... Τώρα, σε σκόρπια τραγούδια, συλλογές από φίλους κλπ, που το μόνο που κάνεις είναι copy, ναι τα νούμερα είναι μεγάλα...
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233


Ναι, κάτω αριστερά βλέπεις πχ. ότι η λίστα εμφανίζεται κατά file structure (γιατί έτσι βολεύει εμένα), ακριβώς δίπλα (στο filter) πληκτρολογώ πχ. pink floyd και βουαλά. Θα μπορούσα να γράψω πχ purple tokyo και να μου βγάλει deepest purple κοκ. Το αποτέλεσμα είναι κυριολεκτικά ακαριαίο, τόσο που το google search φαίνεται αργό! Το μόνο που έχει να κάνει ο υπολογιστής είναι να διαβάσει μια δαταμπέηζ από τη μνήμη του (φορτώνει με το πρόγραμμα) άσχετα άν είναι παρόντες οι σκληροί...
[DOUBLEPOST=1498229913][/DOUBLEPOST]
Ωραία. Και σε ποιό σύνθετες αναζητήσεις? Δλδ μπορεί να μου βγάλει τη δισκογραφία ενός καλλιτέχνη? Δλδ αν βάλω billy cobham θα μου βγάλει όλους τους δίσκους που έχει συμμετάσχει;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Ωραία. Και σε ποιό σύνθετες αναζητήσεις? Δλδ μπορεί να μου βγάλει τη δισκογραφία ενός καλλιτέχνη? Δλδ αν βάλω billy cobham θα μου βγάλει όλους τους δίσκους που έχει συμμετάσχει;
https://ibb.co/fwvPSk

Θα σου βγάλει ότι υπάρχει στο "Your Music" :), δηλ. στο φάκελο που παρακολουθεί και συγχρονίζει τη βάση του... Εγώ πχ. δεν έχω πολλά...:(
Τώρα, πιο σύνθετα, άν γράψεις cobham rachmaninov elli kokkinou πχ, θα σου εμφανίσει όλα τα άλμπουμ που ηχογράφησαν μαζί οι τρεις καλλιτέχναι, με μόνο περιορισμό να διαθέτεις ΕΣΥ αυτά τα άλμπουμ...! :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top