Forthnet 2play

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Και εγώ τόσο είμαι και πιάνω 17,5... Ενταξει μην είμαστε και υπερβολικοί.. Τα 24 λιγοι θα τα δουν στην πράξη..

Για μενα σημαντικότερο είναι να διατηρηθεί το bandwidth και να ειναι πραγματικά παρά να έχω 20κάτι εικονικά mbps.. Παντως δες και τις ρυθμισεις του ρούτερ σου μήπως κερδισεις κατι από εκει.. και βεβαιώσου οτι εχεις το πλέον πρόσφατο firmware
Πραγματικα δεν εχω κανενα παραπονο .... τοσο που ανετα θα εδινα μπολικο απο το download μου για λιγο ακομη upload.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

Πραγματικα δεν εχω κανενα παραπονο .... τοσο που ανετα θα εδινα μπολικο απο το download μου για λιγο ακομη upload.
Προφητικος ο pseiras! Αν και ακομα δεν εχει ανανεωθει το site της forthnet, εδω και 2 μερες η εταιρια παρεχει upload 1Μbit! Μπορειτε να το διαπιστωσετε απ'το router σας. Αυτη τη στιγμη ανεβαζω με 100+kB/s!:cool_1:

Πλεον μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σαν πελατης της εταιριας.:bravo:
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Θελω και εγω Forthnet 2play αλλα κατι εχω ακουσει για προβλημα στην αναγνώριση κλήσης, ειδικα με τις συσκευες τής πανασονικ.
Πιο συγκεκριμένα, εχω τη συσκευη πανασονικ KX-TG 8100. Αν καποιο καλό παιδι εχει την συσκευη αυτη και του δουλευει η αναγνωριση, ας ενημερωσει.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Forthnet 2play

Από προχθές έχω 2play κι εγώ και παρόλο που έχω συσκευή Panasonic (KX-TG 8120) δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Forthnet 2play

Επειδή έχω εδώ και ένα μήνα και εγώ 2play να πω ότι και κανένα πρόβλημα δεν έχω και ότι αυτός ο WiFi router που δίνουν είναι πολύ καλός και πως όλες οι panasonic συσκευές του σπιτιού λειτουργούν τέλεια. Πολλές φορές προβλήματα παρουσιάζονται από κακά ή χαλασμένα φίλτρα στις γραμμές.
Τέλος να υπογραμμίσω ότι ο χρόνος αναμονής της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης έχει μειωθεί και ότι είναι αποτελεσματική όπως πάντα.
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Θελω και εγω Forthnet 2play αλλα κατι εχω ακουσει για προβλημα στην αναγνώριση κλήσης, ειδικα με τις συσκευες τής πανασονικ.
Πιο συγκεκριμένα, εχω τη συσκευη πανασονικ KX-TG 8100. Αν καποιο καλό παιδι εχει την συσκευη αυτη και του δουλευει η αναγνωριση, ας ενημερωσει.
όλοι οι συνδρομητές δεν πέφτουν σε ίδια κέντρα μπορεί σε κάποιο κέντρο να έχει ασυμβατότητα και σε κάποιο άλλο να μην έχει,εγώ είχα πρόβλημα με το panasonic KX-TCD440GRS αλλά λύθηκε , αλλά και πάλι εγώ δεν θα ανησυχούσα η FORTHnet μπορεί να σου αντικαταστήσει δωρεάν την συσκευή που έχει ασυμβατότητα με κάποια συμβατή siemens δωρεάν .
Από τους εναλλακτικούς η FORTHnet είναι ίσως η καλύτερη,αλλά κανένας εναλλακτικός δεν ξεπερνάει τον OTE είτε σε ποιότητα τηλεφωνίας είτε σε ποιότητα παροχής Internet.
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Από τους εναλλακτικούς η FORTHnet είναι ίσως η καλύτερη,αλλά κανένας εναλλακτικός δεν ξεπερνάει τον OTE είτε σε ποιότητα τηλεφωνίας είτε σε ποιότητα παροχής Internet.
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Εγώ έχω FORTHnet για internet αλλά τηλέφωνο σταθερό ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!

Είχα πάει στα κεντρικά της FORTHnet να πληρώσω ένα λογαριασμό και το τι άκουσα εκεί από δυσαρεστημένους πελάτες σχετικά με την τηλεφωνία δεν περιγράφεται!!

Με το internet είμαι σχετικά ευχαριστημένη.
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Απάντηση: Forthnet 2play

ενεργοποιήθηκε σήμερα το forthnet 2 play.

παραθετω τα στοιχεια απο τον router SpeedTouch 585

το προβλημα ειναι οτι σε οσα speed test εκανα που δινου download <980 kbps και upload 380 περιπου. επισης οτι και αν εχω παει να κατεβασω παιζει < 100 kb/s

τι μπορει να φταιει? να δοκιμασω τον siemens SL2-141 που μου εχουν δώσει?
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:27:57
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 16.551
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 158,75 / 62,47
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,0 / 14,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 7 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 956
CRC Errors (Up/Down): 0 / 7
HEC Errors (Up/Down): 0 / 6
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Έχω forthnet double play κι εγώ. Ενδεικτικά σας λέω ότι στις καλές μέρες κατεβάζω με 30 kbps/sec! Το κέντρο της περιοχής μου είναι τόσο τίγκα, που ο γνωστός μου και υπεύθυνος εδώ κάτω μου λέει ότι είμαι και τυχερός που κατεβάζω με τόσο! Τώρα θα πρέπει να περιμένω ο εργολάβος να κάνει αναβάθμιση (άγνωστο πότε) για να σταυρώσω καλή σύνδεση!
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο μήνυσης δεδομένου ότι οι κύριοι ανέλαβαν μια δέσμευση που δεν μπορούν να τηρήσουν! Σε ένα γήπεδο 10 χιλιάδων θέσεων έχουν βάλει 50 χιλιάδες κόσμο!
:141:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

Σε ένα γήπεδο 10 χιλιάδων θέσεων έχουν βάλει 50 χιλιάδες κόσμο!
:141:
Περιμενε οπου ναναι θα βγει η Μαντονα :137:

Παντως και εγω ενω δεν ειχα καθολου προβληματα εδω και 2 χρονια με forthnet ,το τελευταιο 1 μηνα σερνομαι ειδικα τις ωρες μεγαλου φορτου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Απάντηση: Forthnet 2play

Εδώ και 3 μήνες καθυστερώ τη μετάβασή μου στη Forthnet λόγω των προβλημάτων με την ταχύτητα, τα οποία συνεχώς αυξάνονται.
Μάλλον έδωσε όλα της τα λεφτά για την αγορά της Nova και δεν έμεινε τίποτα για αναβάθμιση.
Έχω καλομάθει με την 24 Conn-X που όλες τις ώρες της ημέρας έχω maximum ταχύτητες (1.4-1.8 Mbps).
Οι δωρεάν κλήσεις όμως των εναλλακτικών είναι μεγάλο δέλεαρ για να απασχολείται η σύζυγος και να με αφήνει στην ησυχία μου... :137:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Forthnet 2play

...
Οι δωρεάν κλήσεις όμως των εναλλακτικών είναι μεγάλο δέλεαρ για να απασχολείται η σύζυγος και να με αφήνει στην ησυχία μου...

:607: :607: :607: :405:
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Να ρωτήσω:

εμένα ο router κλειδώνει στα 16500 download.

στην πραξη όμως με διάφορα ιντερνετ speed tests αλλα και μετά απο προσπαθεια να κατεβάσω καποιο υλικό απο διαφορους servers δεν ξεπερασα τα 700 kb/s το οποιο ήταν και το maximum που ειδα και αντιστοιχεί σε 6MBPS γραμμή. Ο μεσος όρος ηταν κοντά στα 120 kb/s

τι μπορεί να συμβαίνει?????
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

Να ρωτήσω:

εμένα ο router κλειδώνει στα 16500 download.

στην πραξη όμως με διάφορα ιντερνετ speed tests αλλα και μετά απο προσπαθεια να κατεβάσω καποιο υλικό απο διαφορους servers δεν ξεπερασα τα 700 kb/s το οποιο ήταν και το maximum που ειδα. Ο μεσος όρος ηταν κοντά στα 120 kb/s

τι μπορεί να συμβαίνει?????
Δοκιμασε απο εδω να μετρησεις την ταχυτητα σου.
http://adsltest.forthnet.gr/

και απο εδω να κατεβασεις πχ drivers.
www.nvidia.com
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
απο nvidia επιασα 780 kb/s

το αλλο τεστ θα το κανω το απογευμα.

μπορει να φταιει οτι δεν χρησιμοποιησα το router της forthnet αλλα ενα alcatel speedtouch που χρησιμοποιύσα πριν για το conn-x???
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

απο nvidia επιασα 780 kb/s

το αλλο τεστ θα το κανω το απογευμα.

μπορει να φταιει οτι δεν χρησιμοποιησα το router της forthnet αλλα ενα alcatel speedtouch που χρησιμοποιύσα πριν για το conn-x???
Δεν νομιζω.
Παντως προσπαθησε να κατεβασεις πανω απο 2 αρχεια ταυτοχρονα απο την nvidia.
Δεν ειναι ευκολο να πιασεις την μαξ ταχυτητα σου γιατι πολυ απλα δεν σου δινουν τοσο αυτοι.
Αυτο θα το τσεκαρεις μονο απο κανενα rapidshare ή κανενα τορενταδικο πριβε με παρα πολλους seeders.
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
θα το δοκιμασω.

θα δοκιμασω επισης και τον router της forthnet απο περιεργεια.

παιζει να εχει τιγκαρει το κεντρο που με εχουν ριξει και να μην μπορει να δωσει παραπανω??
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

θα το δοκιμασω.

θα δοκιμασω επισης και τον router της forthnet απο περιεργεια.

παιζει να εχει τιγκαρει το κεντρο που με εχουν ριξει και να μην μπορει να δωσει παραπανω??
Αυτον τον καιρο η forthnet σερνεται.
Ειδικα τις "δυσκολες" ωρες.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Forthnet 2play

Το καλύτερο test είναι το download από το ftp του ntua ή από άλλο ελεύθερο ftp site πανεπιστημίου εδώ και στο εξωτερικό!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Απάντηση: Re: Forthnet 2play

Να ρωτήσω:

εμένα ο router κλειδώνει στα 16500 download.

στην πραξη όμως με διάφορα ιντερνετ speed tests αλλα και μετά απο προσπαθεια να κατεβάσω καποιο υλικό απο διαφορους servers δεν ξεπερασα τα 700 kb/s το οποιο ήταν και το maximum που ειδα και αντιστοιχεί σε 6MBPS γραμμή. Ο μεσος όρος ηταν κοντά στα 120 kb/s

τι μπορεί να συμβαίνει?????
Η γραμμή σου είναι μια χαρά. Η Forthnet δεν είναι! :137:
Αν δε μπορεί να σου δώσει τη ταχύτητα, όσο καλή σύνδεση κι αν έχεις δεν αλλάζει τίποτα.
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.408
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top