HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ενταξει ρε Βασιλη μην τσαντιζεσαι, ενα σχολιο εκανα. Δεν αμφισβητω το τεστ που εκανες.

Βασιλη μου δεν ειμαι τιποτα απο τα τρια που αναφερεις, απλα ψαχνοντας στο site της εταιριας ειδα οτι εχει δυο κατηγοριες. Την Reference και την home theater.

O συγκεκριμενος ενισχυτης ανηκει στην home theater κατω απο το Multi Channel Applications.

Αυτο δεν σημαινει οτι οσα εγραψες δεν ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Μην μυγιαζεσαι και εσυ με το παραμικρο...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Βασιλη δεν νομιζω οτι ο Μιχαλης εγραψε κατι κακοπροαιρετα, απο το λιγο που τον ξερω δεν ειναι τετοιο ατομο, απλα μια τυπικη διαπιστωση εκανε που δεν μειωνει την αξια του ενισχυτη. Ξερεις ποσα συστηματα πσανακριβα χομ σινεμα υπαρχουν, οπως π.χ. με 802 που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως αριστη λυση ο παραπανω ενισχυτης;
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
μα και συ χριστιανε μου ριβιου σε ψηφιακο ...
το σκεφτηκες? οτι τραβαει αυτες τις μερες τη προσοχη
απο τις επετειους και τον αλλο ψηφιακο τρωει τη λασπη της αρκουδας.δεν ασχολεισαι με θεματακια σαν

τι χρωμα παντοφλες πρεπει να φοραμε οταν κανουμε ακροαση?
οι ξανθιες η οι μελαχροινες ακουνε καλυτερα?
οταν κανουμε ακροασεις ακουμε καλυτερα σταυροποδι ή
με τα ποδια τεντωμενα?
το φλαιχουηλ πρεπει να ζυγιζει 3200κιλα ή 3201?
Η χωριστρα του χαιεντα πρεπει να ειναι στη μεση η στην ακρη?

κατι ξερουν κατι αλλοι που ανακατευονται με θεματα σαν κι αυτα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Επί του θέματος παραμένων, ας γίνω και έτι περισσότερον ισοπεδωτικός. Πάρα πολλά, σύγχρονα studio παραγωγής, για να μην πω όλα, όπως αυτό του Doug Sax, είναι πλέον πολυκάναλα, φάιβ πόιντ ουάν κονφιγκιουρέισον, γιου νόου; (Όχι, δεν είμαι βαλτός του Σπίνουλα, μπου-χα-χα)...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

Δεν μας είπατε τίποτα για την πηγή της Halcro που δοκιμάσατε.
Αξίζει τον κόπο;
Το SACD EC-800 είναι μια πολύ καλή κατασκευή.

Η αίσθηση της λειτουργίας των κινούμενων μερών είναι ψηλού

επιπέδου και μου θύμισε το Accuphase DP 70V που

χρησιμοποιούσα επί 2,5 χρόνια.

Ο ήχος του σε αναπαραγωγή cd είναι καλός χωρίς κάτι να σε

ενθουσιάζει !

Ο ήχος όμως σε SACD είναι από τους καλύτερους που έχω

ακούσει.

Κλείνοντας θα έλεγα ότι δεν ανήκει στα μηχανήματα

που θα ήθελα με κάθε τρόπο να αποκτήσω.

Σαν DVD δεν το δοκίμασα γιατί θεωρώ ότι ένα τέτοιας

τιμής μηχάνημα όφειλε να υποστηρίζει οπωσδήποτε 1080P

αναπαραγωγή.....


 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

5) Ο ενισχυτής στην πράξη μπορεί να δώσει μέχρι

290Watt στα 8Ω και μέχρι 540 Watt στα 4Ω.

Βασιλη, αν επιτρεπεται οι παραπανω αριθμοι απο που προκυπτουν?

Γιατι η εταιρια στο παρακατω Link ρητα αναφερει οτι ο ενισχυτης δινει 400 Watt στα 4Ω.

http://www.halcro.com/logic/productsMC20.asp
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

Βασιλη, αν επιτρεπεται οι παραπανω αριθμοι απο που προκυπτουν?

Γιατι η εταιρια στο παρακατω Link ρητα αναφερει οτι ο ενισχυτης δινει 400 Watt στα 4Ω.

http://www.halcro.com/logic/productsMC20.asp

"....The clipping powers in this graph are 290W into 8 ohms (24.6dBW) and 540W into 4 ohms (24.3dBW), the latter significantly greater than the Halcro's 400W (23dBW) specification..."

Προκύπτουν από τα παραπάνω ( Μετρήσεις του John Atkinson

στο Stereophile).
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Eυχαριστω Βασιλη αν και μου φαινεται περιεργο η halcro να δινει ονομαστικη τιμη ισχυος 30% κατω απο την πραγματικη.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
τι χρωμα παντοφλες πρεπει να φοραμε οταν κανουμε ακροαση?
οι ξανθιες η οι μελαχροινες ακουνε καλυτερα?
οταν κανουμε ακροασεις ακουμε καλυτερα σταυροποδι ή
με τα ποδια τεντωμενα?
το φλαιχουηλ πρεπει να ζυγιζει 3200κιλα ή 3201?
Η χωριστρα του χαιεντα πρεπει να ειναι στη μεση η στην ακρη?
Ξέχασες το "Τι είναι hi end". Αλλά τελικά εσύ μάλλον παρακολουθείς καλά τα ελληνικά forums. :114:

Δυστυχώς η τάση, στα audio/hi end fοrums, είναι αυτή που περιγράφεις, δηλαδή μιλάμε για "περί ανέμων και υδάτων", για να μπορεί ακριβώς να έχει άποψη ο κάθε ένας, έχει δεν έχει πέντε γνώσεις ή μια σχετική εμπειρία. Κι όταν κάποιοι πάνε να ασχοληθούν με κανένα σοβαρό θέμα, πχ ριβιού ή τεχνικό, βλέπεις τι τραβάνε. Του ενός του βρωμάει το ριβιού, του αλλουνού του μυρίζει το τεχνικό άρθρο, ο ριβιούερ είναι γελοίος και ο αρθρογράφος ξερόλας αντιχαϊεντάς. Όπως είναι φυσικό, η διαφοροποίηση του AVSite σε αυτόν τον τομέα, τους την σπάει και μάλιστα τους την σπάει ΠΟΛΥ. Τους εύχομαι περαστικά. :126:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βασίλη ευχαριστούμε για τις ακουστικές εντυπώσεις σου.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Eυχαριστω Βασιλη αν και μου φαινεται περιεργο η halcro να δινει ονομαστικη τιμη ισχυος 30% κατω απο την πραγματικη.
Αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο, αντιθέτως, είναι ο κανόνας.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
O κανονας ειναι να διαφερει η ονομαστικη με την πραγματικη ισχυ γυρω στο +-10%. Οχι 30%.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ο μονος σιγουρος κανονας παντως ειναι οτι οταν κανεις ενα review, και θες να εισαι αντικειμενικος, αναφερεις την τιμη που δινει ο κατασκευαστης ή την τιμη που μετρησες εσυ και οχι καποιος αλλος. Ακομα και αν αυτος ο αλλος ειναι ο Atkinson του Stereophile.

Ετσι για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Η εστω κανεις μια αναφορα σε αυτο. "Ξερετε παιδια, ο ενισχυτης εχει ονομαστικη ισχυ 200W αλλα ο Αtkinson μετρησε 290". Λαθος?
Αντε βουρ "Ο ενισχυτης ειναι 290 W!!!". Δεν ειναι ετσι....

Επισης μια αναφορα οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι για home Cinema αλλα παιζει καταπληκτικα και σε δικαναλο θα ηταν επισης ευπροσδεκτη. (MC = Multi Channel).

Συγγνωμη αν γινομαι κακος αλλα μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
καθετε ο ανθρωπος και γραφει με αριστη χρηση της γλωσσας προσεγμενα και τεκμηριωμενα κειμενα στα οποια παντα αναφερει πως ειναι προσωπικες γνωμες και εκτιμησεις και παντα στο συγκεκριμενο συστημα/χωρο που εχει, και εσεις του γραφετε οτι @@@@@ σας ερθει. αστε τον ανθρωπο να γραψει αυτα που θελει και ρωτηστε τον για τις εμπειριες του που απλοχερα προσφερει. τι νοημα εχει τωρα εαν εγραψε την ισχυ της εταιριας η του stereophile, ημαρτον...
Νικος
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Καμια απολυτως σημασια μπορει να μην εχει για σενα φιλε μου αλλα εχει για πολυ αλλο κοσμο που ψαχνει εναν ενισχυτη να οδηγησει τα ηχεια του. Aλλο 200W αλλο 300W. Και σε παρακαλω να προσεχεις τις εκφρασεις σου.

Εξαλλου οι καιροι ειναι μυστηριοι οπως λεει και ο Βασιλης.

Το review γιατι βγηκε τοσο βιαστικα by the way?
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Καμια απολυτως σημασια μπορει να μην εχει για σενα φιλε μου αλλα εχει για πολυ αλλο κοσμο που ψαχνει εναν ενισχυτη να οδηγησει τα ηχεια του. Aλλο 200W αλλο 300W. Και σε παρακαλω να προσεχεις τις εκφρασεις σου.
Ο κόσμος που ψάχνεται ξέρει να διαβάζει και να μεταφράζει τα γραφόμενα κάποιου και μόνος του, δε χρειάζεται σωτήρες.
Όσοι την έχετε δει σωτήρες μάλλον είναι η δικαιολογία σας για να καλύψετε την κακεντρέχιά σας.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

"....The clipping powers in this graph are 290W into 8 ohms (24.6dBW) and 540W into 4 ohms (24.3dBW), the latter significantly greater than the Halcro's 400W (23dBW) specification..."

Προκύπτουν από τα παραπάνω ( Μετρήσεις του John Atkinson

στο Stereophile).


Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα του Κου Τσαντουλή...αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσετε εδώ στο AVsite...Το stereophile είναι σοβαρό περιοδικό και ασπάζεστε τις απόψεις των reviewers του??? Ή είναι άχρηστο και απαράδεκτο??? Όπως αναφέρουν οι συντονιστές σας εδώ...

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=685516&postcount=6

...χαρακτηρίζοντας γελοίο το ίδιο το περιοδικό και γελοίους τους ανθρώπους του ...

Και αν ισχύει το πρώτο παρακαλώ να μου αρθεί ΑΜΕΣΑ το infraction που έφαγα αμφισβητώντας το παραπάνω post...που απαξιώνει και προσβάλει το ίδιο το hi-end και τους ανθρώπους που ασχολούμαστε μ' αυτό καθώς και το ίδιο το avsite...
Και μάλιστα από ανθρώπους που τολμούν να γράφουν 'reviews'!!!!!!!!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ Η ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=49358
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

[/b]
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ Η ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ...
Ενώ το να χαρακτηρίζεις κάτι απάτη, χωρίς αποδείξεις, επειδή "έτσι σου 'ρθε πάνω στην τρέλα σου", είναι σωστό και δίκαιο;

Ή ξεσκέπασε την απάτη με στοιχεία και αποδείξεις για να ξεστραβωθούμε και οι υπόλοιποι, ή απλά όσα λες είναι κοινές σύκοφαντίες....
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: HALCRO MC 20-σύντομη επαφή

Είπαμε όχι άλλα off topic. To infraction που "έφαγες" ήταν απλό warning, αλλά βλέπω ότι συνεχίζεις στο ίδιο στυλ.

Οπότε τώρα θα σου έρθει το κανονικό...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top