Hawkwind78's Multichannel System

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Με αρκετή προσπάθεια και με συνδιασμό νέων και μεταχειρισμένων μηχανημάτων κατάφερα να βάλω τις βάσεις για το πολυκάναλο σύστημα που θα ήθελα να φτιάξω. Για να μην παρεξηγούμαι είμαι ακόμα υπέρμαχος του στέρεο αλλά θα το περιορίσω στο γραφείο.

Η καρδιά του συστήματος είναι ο YAMAHA RX-A1050 AVENTAGE αγορασμένος μεταχειρισμένος αλλά σε άψογη κατάσταση απο εδώ στο φόρουμ. Ένας άψογος ενισχυτής που όμως θα εκτελέσει χρέη προενισχυτή για τα ενεργά ηχεία. Το όριο των 600 ευρώ που μπορούσα να ξοδέψω για ενισχυτή δεν μου έδινε περιθώρια για μηχάνημα με εξόδους πρό σε όλο το φάσμα των 7 καναλιών οπότε έψαξα σε μεταχειρισμένο. Ο ενισχυτής είναι ίσως ο καλύτερος πολυκάναλος που έχει περάσει απο τα χέρια μου και ταιριαζει απόλυτα με την Panasonic 55'' που έχω απο θέμα specs και δυνατοτήτων. Πηγές του συστήματος είναι το nvidia sheild tv pro και το playstation 3 για τα λίγα bluray που έχω και για παλιά dvd. Τέλος πάνω στο σύστημα υπάρχει και το αγαπημένο μου SL 1600MkII με το Ifi Zen Phono που τελικά δεν έδωσα.

Αφησα για το τέλος τα ηχεία. Στο σύστημα για αρχή έχουν συνδεθεί τα Tannoy Gold 8 ως front μέσω rca με αντάπτορα πάνω στην xlr του ηχείου (xlr to rca) με πόλυ καλό αποτέλεσμα απο θέμα θορύβου. Σκοπός στην συνέχεια είναι να μπούν άλλα τρία Tannoy Gold 8 (2 surround και 1 για κεντρικό) και θα συνδεθούν με τον ίδιο τρόπο. Μετα θα αντικατασταθούν τα δύο sub που έχω με μεγαλύτερα έτσι ώστε να βγεί πιο ομοιογενές αποτελέσμα. Δυστυχώς ο χώρος δεν έχει χώρο για περισσότερες παρεμβάσεις καθότι είναι το σαλόνι και δεν είναι dedicated χώρος.

Ισοστάθμιση δεν έχω κάνει ακόμα αλλά θα περιοριστώ για την ώρα στο YPAO της YAMAHA για τα δύο Tannoy και τα 2 sub ώστε να καλυφτώ μέχρι να έρθουν τα υπόλοιπα ηχεία. Για αρχή θα χρειαστώ την βοήθεια σας για τα HDMI καλώδια που χρησιμοποιώ. Το shield και το playstation συνδέονται στον ενισχυτή μέ καλώδια που υποστήριζουν HDMI 2.0a. Ωστόσο το καλώδιο που φεύγει απο την HDMI OUT (ARC) είναι μόνο μέχρι HDMI 2.0. Έχω ήδη παραγγείλει ίδιο καλώδιο με τα δύο των πηγών ώστε να υποστηρίζει HDMI 2.0a οπως και τα άλλα δύο. Ωστόσο το sheild μου δίνει HDR μονο σε 4Κ/24 και 1080/60Κ και όχι σε 4Κ/50 ή 4Κ/60. Αυτό συμβαίνει λόγω καλωδίου;

Αναμενω με ενδιαφέρον την βοήθεια σας και σίγουρα καθώς θα το στήνω θα έχω και άλλες απορίες. Last but not least οπως λένε και οι Άγγλοι ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους στο site που με μύησαν στα ενεργά. Το σύστημα έστω και με RCA και χωρίς dedicated pro έχει ταιριάξει πολύ καλά και τα Tannoy κελαηδάνε. Ίσως να είμαι και ο πρώτος που φτιάχνει πολυκάναλο με αυτά τα ήχεια στο forum.

Καλο βράδυ και Καλά Χριστούγεννα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για αρχή θα χρειαστώ την βοήθεια σας για τα HDMI καλώδια που χρησιμοποιώ. Το shield και το playstation συνδέονται στον ενισχυτή με καλώδια που υποστηρίζουν HDMI 2.0a. Ωστόσο το καλώδιο που φεύγει από την HDMI OUT (ARC) είναι μόνο μέχρι HDMI 2.0. Έχω ήδη παραγγείλει ίδιο καλώδιο με τα δύο των πηγών ώστε να υποστηρίζει HDMI 2.0a όπως και τα άλλα δύο. Ωστόσο το sheild μου δίνει HDR μόνο σε 4Κ/24 και 1080/60Κ και όχι σε 4Κ/50 ή 4Κ/60. Αυτό συμβαίνει λόγω καλωδίου;

Καλησπέρα Κωνσταντίνε, και Χρόνια Πολλά σου εύχομαι.
Για να μεταφέρεις 4K και HDR θα χρειαστείς καλώδιο Ηdmi από 18gbps και πάνω ( gigabyte το δευτερόλεπτο) αν έχεις μικρότερο από 18 ίσως να σου κάνει κολλήματα, όχι ότι δε θα δουλέψει τελείως.
Σου παραθέτω το παρακάτω πίνακα.

1640382118097.png
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Γιατί το sheild τότε δεν δίνει δυνατότητα για HDR μέσω του ενισχυτή στα μεγαλύτερα refresh rates σε 4K ανάλυση; Με σύνδεση άμεσα στην TV παίζει HDR σε όλες τις επιλογές.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το φτιαξα το HDR μέσω της επιλογής advanced setup στο HDMI mode από mode 2 to mode 1.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Μετά από εποικοδομητική συζήτηση με το έτερον ήμισυ η προσθήκη των μεγάλων 8ιντσων Gold δεν είναι εφικτή και στα υπόλοιπα κανάλια. Οπότε μπορώ λόγο χώρου να προχωρήσω στα Tannoy Gold 5. Παρακάτω σας βάζω τα στοιχεία τους για να μου πείτε τι θα χάσω αν χάσω βάζοντας τα 5αρια 2 τεμάχια πίσω και ένα μπροστά για διαλόγους. Τα δύο μπροστινά είναι ήδη 8αρια.

Tannoy Gold 8
8" Dual Concentric Coaxial System
1" Titanium tweeter with Tulip WaveGuide
300 Watt Class-AB Bi-Amp
Bass reflex system
Frequency range: 54 - 20,000 Hz
Maximum SPL: 110 dB

Tannoy Gold 5
5" Dual Concentric Coaxial System
0.8" Titanium tweeter with Tulip WaveGuide
200 Watt Class-AB Bi-Amp
Bass reflex system
Frequency range: 70 - 20,000 Hz
Maximum SPL: 107 dB
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Για την ώρα θα αγοραστούν τα πίσω 5αρια. Στην συνέχεια θα προσπαθήσω να την πίσω για το κεντρικό. Σε περίπτωση που δεν πετύχει, για να μην πάω σε 5αρι μπροστά τι άλλο θα μπορούσα να βρω σε ενεργό κεντρικό. Υπάρχει κάτι σε καθαρό ενεργό διαλόγων;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Μετά από εποικοδομητική συζήτηση με το έτερον ήμισυ η προσθήκη των μεγάλων 8ιντσων Gold δεν είναι εφικτή και στα υπόλοιπα κανάλια. Οπότε μπορώ λόγο χώρου να προχωρήσω στα Tannoy Gold 5. Παρακάτω σας βάζω τα στοιχεία τους για να μου πείτε τι θα χάσω αν χάσω βάζοντας τα 5αρια 2 τεμάχια πίσω και ένα μπροστά για διαλόγους. Τα δύο μπροστινά είναι ήδη 8αρια.

Tannoy Gold 8
8" Dual Concentric Coaxial System
1" Titanium tweeter with Tulip WaveGuide
300 Watt Class-AB Bi-Amp
Bass reflex system
Frequency range: 54 - 20,000 Hz
Maximum SPL: 110 dB

Tannoy Gold 5
5" Dual Concentric Coaxial System
0.8" Titanium tweeter with Tulip WaveGuide
200 Watt Class-AB Bi-Amp
Bass reflex system
Frequency range: 70 - 20,000 Hz
Maximum SPL: 107 dB
όπως είπε και ο dimi το κεντρικό είναι το σημαντικότερο ηχείο στις ταινίες και αυτό που τραβά το μεγαλύτερο ζόρι

θα εκπλαγείς με αυτό που θα ακούσεις.....αν βάλεις μια ταινία σε ένα πολυκάναλο setup και κλείσεις το κεντρικό

γι αυτό προσπάθησε το κεντρικό να είναι το ίδιο με τα L-R ....8 ιντσο δηλαδή
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα πάρω πίσω τα 5αρια και θα βάλω ένα 8αρι σαν τα μπροστινά για κεντρικο. Νομίζω έτσι να τα καταφέρω και να μην έχω γκρίνιες. Απλά τα 5 άρια πίσω δεν θα καταφέρω να τα αποφύγω λόγω σαλονιού. Το 8αρι θα το βάλω πλάγιαστο γιατί δεν έχω χορό μπροστά να το βάλω όρθιο. Έτσι και αλλιώς είναι ομοκεντρικό οπότε θα κάτσει μια χαρά. Και επειδή υπάρχει budget για την ώρα για είτε τα πίσω είτε το κεντρικό. Θα προχωρήσω για αρχή με το κεντρικό.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Yπάρχει και το 7 για κεντρικό.... για πίσω τα 5 είναι μια χαρά. Mπορείς όμως να βάλεις δυο 5 για κεντρικό,το ένα μπορεί να στείλει σήμα στο επόμενο με την σ'υνδεση monitor link.Ελπίζω όμως να έχεις ενημερώσει την σύζυγο, ότι εκτός από το καλώδιο σήματος, θα υπάρχει και το καλώδιο τροφοδοσίας. Μάλλον θα χρειαστείς κανάλια, για να μην φαίνονται τα καλώδια, εκτός και αν έχεις πρίζες ψηλά και κοντά στα ηχεία (πράγμα μάλλον απίθανο).
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Πρίζες ευτυχώς έχω στα σημεία καθαρά κατά τύχη. Όσων αφορά για τα rca έχω ήδη τοποθετήσει κανάλι και έτσι δεν θα φαίνονται. Σήμερα θα παραγγελθούν τα 5αρια για πίσω και σε εύλογο χρονικό διάστημα και το κεντρικό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παραγγέλθηκαν από Thomann, 2 Tannoy Gold 5 για suround και για τους διαλόγους ένα Tannoy Gold 7 το οποίο έχει το ίδιο tweeter με το 8αρι που απορρίφθηκε λόγω μεγέθους. Σε λίγες μέρες θα έχω εντυπώσεις όταν παραλάβω. Καλό βράδυ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Σε συνέχεια της δημιουργίας του surround συστήματος μου με ηχεία ενεργά αλλά concentric θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας γιατί προχώρησα σε τέτοιας τεχνολογίας ηχεία. Καταρχήν την αρχική ενασχόληση με ενεργα την κόλλησα απο εδώ οπότε το avsite κερδίζει τα σκύπτρα της επιλογής ενεργών. Δεύτερη επιρροή ήταν σαφώς η Tannoy την οποία λατρεύω απο παλιά και πάντα ήθελα να φτιάξω ένα immersive σύστημα με δικά της ηχεία. Ωστόσο για την επιλογή ομοκεντρικών ηχείων για surround σύστημα με επιρρέασε η παρακάτω εταιρεία:

https://www.aia-cinema.com/3.html

καθώς και το παρακάτω άρθρο για την συγκεκριμένη εταιρεία απο το 2016:

Ascendo Immersive Audio Demo at CEDIA 2016 | AVS Forum

Πολύ θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για την χρήση ομοκεντρικών ηχείων για immersive συστήματα, όχι κατα βάση των δικών μου ηχείων που αγοράστηκαν υποκειμενικά λόγω προσωπικής προτίμησης αλλά για την συγκεκριμένη τεχνολογία των ομοκεντρικών.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Ο Yamaha δεν με κάλυψε ποτέ ηχητικά ειδικά στην μουσική οπότε δεν είναι μέρος του συστήματος εδώ και καιρό. Ακόμα παλεύω να μαζέψω τα χρήματα για τον PRO αλλά αυτό θα πάρει χρόνο. Προσωρινά έχω έναν δανεικό Denon AVR-2311 από συγγενή που αποφάσισε να μην φτιάξει πολυκάναλο και μπορώ να πω ότι ηχητικά μου αρέσει πολύ περισσότερο από τον Yamaha σε σημείο να κοιτάω για PRO στην Denon xixixi. Ωστόσο επειδή ο ενισχυτής είναι παλιός 1080p αλλά υποστηρίζει arc (HDMI 1.4a) σκεφτόμουν να συνδέσω το shield στην TV και από εκεί με arc στον ενισχυτή γιατί το 1080p δεν παλεύεται στην 4Κ TV. Γίνεται; Το ρωτάω γιατί έχει λίγο μανούρα να αλλάζω καλώδια και δεν θέλω να τα χαλάσω αν δεν γίνεται. Επίσης αν δεν γίνεται πως θα μπορούσα να βλέπω 4Κ από το Shield TV Pro και να ακούω πολυκάναλο ήχο στον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα Κωνσταντίνε, εύχομαι να είσαι καλά.
Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα ο Yamaha από τον Denon ηχητικά, φυσικά παίζει ρόλο και με τη ηχεία τα οδηγείς.
Όσο για τη σύνδεση που σκέφτεσαι σύνδεσε με Hdmi το Nvidia στην TV για να μη χάσεις το 4K και μετά στον ενισχυτή σου αφού έχει ARC για τον ήχο.
Κάνε όμως και ένα πείραμα δε πάει χαμένο πρώτα στον ενισχυτή με passthrough και μετά στη TV αλλά ίσως να μην έχεις 4K εικόνα επειδή δε το υποστήριζει ο ενισχυτής.
Φιλικά.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Όσο για τη σύνδεση που σκέφτεσαι σύνδεσε με Hdmi το Nvidia στην TV για να μη χάσεις το 4K και μετά στον ενισχυτή σου αφού έχει ARC για τον ήχο.
Θανάση σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Οπότε αν συνδεθεί το Shield στην TV και από την TV στον ενισχυτή θα παίξει; Τι πηγή θα πρέπει να διαλέξω στον ενισχυτή για να ακούσω τον ήχο;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το ARC στον ενισχυτή είναι μόνο στο Monitor out όταν το επιλέγεις θα πρέπει να έχεις και ήχο από την Τηλεόραση αρκεί στο HDMI Set up του ενισχυτή σου στο HDMI Control να βάλεις το ARC στον ON
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θανάση με έσωσες ξαναγυρίσαμε σε 4Κ ανάλυση με το συγκεκριμένο κόλπο και τα πολυκάναλα σε Dolby Digital + απο τον ενισχυτή. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top