HC με ραμμένες τσέπες


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άσε τα ντακ,δεν τα χρειάζεσαι.Ηχεια χρειάζεσαι.
Όπως είπε ο νταχαρης πιο πριν,αποφάσισε πια εταιρεία σου κάνει και ψάχνε ηχεία να τα έχεις όλα ιδια.
Σπρωξε και τον καναπέ κάνα μισό μέτρο πιο μπροστά και βγάλε το μόνιτορ από κει για να κατέβει η οθονη.

Κατά τα άλλα μια χαρά.Εχεις το χώρο σου να απολαμβάνεις.
Εύγε!
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Άσε τα ντακ,δεν τα χρειάζεσαι.Ηχεια χρειάζεσαι.
Όπως είπε ο νταχαρης πιο πριν,αποφάσισε πια εταιρεία σου κάνει και ψάχνε ηχεία να τα έχεις όλα ιδια.
Σπρωξε και τον καναπέ κάνα μισό μέτρο πιο μπροστά και βγάλε το μόνιτορ από κει για να κατέβει η οθονη.

Κατά τα άλλα μια χαρά.Εχεις το χώρο σου να απολαμβάνεις.
Εύγε!
Το φοβόμουν κι εγώ ότι τα b&w της 20ετίας δύσκολα θα κοντράρουν την εξέλιξη των νέων ηχείων. Λογικά θα προσπαθήσω να βρω κάπου να ακούσω τα dali γιατί έχει γεμίσει ο τόπος από τa spektor 1 & 2. Και αν μου αρέσει ο ήχος τους θα χτίσω πάνω σε αυτά που είναι και οικονομικά είτε καινούργια είτε μτχ.
Τώρα για το ύψος της οθόνης το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χώρο αριστερά δεξιά για να μπουν εκεί τα main ηχεία, επομένως αν την κατεβάσω κρύβετε από αυτά. Μικρότερη οθόνη θα ήθελα κανονικά αλλά έχει το γούστο της σε αυτό το μέγεθος.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Προσωπικά θα άλλαζα την πόρτα σε συρόμενη.Έτσι θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ όλο το πλάτος του δωματίου.

Επίσης θα έφερνα λίγο πιο αριστερά την οθονη για να χωρέσει ηχείο δεξιά της και θα τα τράβαγα λίγο πιο μέσα στο δωμάτιο τα l-r έτσι ώστε να μην είναι μπροστά στην είσοδο και να σχηματίζουν και το πολυπόθητο ημικύκλιο.

Η αλλαγή της πόρτας είναι πολύ εύκολο πραμα να ξέρεις!
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Προσωπικά θα άλλαζα την πόρτα σε συρόμενη.Έτσι θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ όλο το πλάτος του δωματίου.

Επίσης θα έφερνα λίγο πιο αριστερά την οθονη για να χωρέσει ηχείο δεξιά της και θα τα τράβαγα λίγο πιο μέσα στο δωμάτιο τα l-r έτσι ώστε να μην είναι μπροστά στην είσοδο και να σχηματίζουν και το πολυπόθητο ημικύκλιο.

Η αλλαγή της πόρτας είναι πολύ εύκολο πραμα να ξέρεις!
>:( Τις άλλαξα πρόσφατα σε όλο το σπίτι και μετά σκέφτηκα τι μλκ έκανα :headbang:. Όταν γίνει ανακαίνιση του δωματίου για να φύγει και το ξύλινο πάτωμα και να μπει και γυψοσανίδα ταβάνι, θα τα φέρω τούμπα να έρθει ο καναπές στην πόρτα και να πάει η οθόνη από την άλλη πλευρά στο κέντρο ή θα βάλω τότε μια συρόμενη να τελειώνω, αν το κάνω τώρα θα φάω παντόφλα :lol:.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα , μπράβο για τη προσπάθεια και το χώρο ! Πολύ ωραία δουλειά με μεράκι . Προσωπικά θα είχα αρρωστήσει να βλέπω την οθόνη προς τα δεξιά .
Θα την έστηναν ακριβώς στο κέντρο του τοίχου .
Όσον αφορά τα ηχεία που θες να αλλάξεις θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία . Σε βλέπω και εσένα ότι γενικότερα δεν ησυχάζεις και ούτε πρόκειται στο μέλλον .

Οσο πιο φθηνά αγόραζα τόσα πιο ακριβά μου ερχόταν στο τέλος ο λογαριασμός . Μια χαρά είναι το συστηματάκι προς το παρόν.
Κάνε υπομονή μάζεψε χρήματα και άλλαξε τα ηχεία σε κάτι ποιοτικότερο και μοιραία ακριβότερο από αυτά που σκέφτεσαι τώρα . Ιδια μάρκα ίδια σειρά ΟΛΑ.

Όταν αγόραζα ηχεία με 150 και 200€ να μεν ήταν αναβάθμιση από τα προηγούμενα αλλά πάντα μετά το εξάμηνο ήθελα τα "μεγάλα " τα "ποιοτικά " αυτά που διάβαζα εδώ μέσα να επαινούν οι περισσότεροι .
Όταν κινήθηκα προς αυτή την κατεύθυνση το κατά ευχαριστήθηκα , δεν ήταν όλοι τρελοί , όντως το μεγάλο και ποιοτικό ξεχωρίζει και όχι μόνο στα αυτιά τα δικά μας που ψάχνουμε τη τρίχα αλλά και τα αυτιά της οικογένειας , ανθρώπων που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά .

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά , βλέπω τα γραφήματα του audyssey όντως κάνει τέτοια δουλειά στα χαμηλά ; Όντως μάζεψε αυτό πράγμα όπως δείχνει στο predicted γράφημα ;

Τωρα που το θυμήθηκα αφού θα δώσεις που θα δώσεις λεφτά και αφού έχεις το μεράκι, πάρε ένα umik με ένα mini dsp να παίξεις μαθαίνοντας παράλληλα στη πράξη όλα αυτά που θα διαβάζεις εδώ μέσα .
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ξαναδιάβασα το θέμα από την αρχή και είδα ότι τα Diamond δεν μετράγανε άσχημα. Αυτά που έχεις τώρα πώς μετράνε; Για ανέβασε γραφήματα.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Την οθόνη την έβαλα έτσι δεξιά για να κεντράρω με τον καναπέ τον διθέσιο που έχω και να χωρέσω και το γραφειάκι με το pc και για αυτή την τρισκατάρατη πόρτα.
Το umik με Mini dsp και rew το σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά μπας και με μπόλικο διάβασμα από εδώ μέσα μπορέσω να διορθώσω στον χώρο ότι διορθώνεται και ίσως να αρχίσω να παίζω και με τα sub περισσότερο στον χώρο.
Δεν έβγαλα ακόμη αυτά τα διαχυτάκια πίσω από την θέση ακρόασης που μου πρότεινε ο soco να αντικαταστήσω με Panel.
Με βλέπω όντως πάντως να βάζω λίγο φρένο στις αλλαγές και να διαβάσω περισσότερο και να ακούσω και από κοντά κανένα ηχείο πριν πάω σε άλλες αγορές. Μόνο βρετανικά ηχεία είχα ή είχα ακούσει μέχρι τώρα και αυτά μικρές σειρές. Θα ήθελα να πάρω μια γεύση και από Klipsch κάποια στιγμή να δω αν μου αρέσει ο ήχος τους ή με κουράζει.
Τα acoustic energy μου άρεσαν πολύ περισσότερο από τα wharfedale, πολύ ποιο καθαρός και αναλυτικός ο ήχος τους, παίζουν καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις... ΑΛΛΑ ακόμη δεν μου έχουν προσφέρει ούτε μια ανατριχίλα σε παλιά rock κομμάτια και αν είναι και λίγο σάπια η παραγωγή δεν μπορείς να ακούσεις για πολλή ώρα χωρίς να κουραστείς.
Δεν είμαι και κανένα εκπαιδευμένο αυτί... ούτε καν καλό αυτί δεν έχω. Κουφό με ανέβαζε ο πατέρας μου, κουφό με κατέβαζε, άσε δεν είναι για όλους τα ωδεία κτλ. :p
Το μικρόβιο όμως το τσίμπησα, έπαιζε με ένα sansui του 80, ένα technics phono και κάτι dynasonic (ελληνικά πρέπει να ήταν αυτά) τρίδρομα με κάτι 10" γούφερ από χαρτί.

Αυτές είναι οι μετρήσεις τώρα από το audyssey Πέτρο
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Θα ήθελα να πάρω μια γεύση και από Klipsch κάποια στιγμή να δω αν μου αρέσει ο ήχος τους ή με κουράζει.
Δοκίμασε να ακούσεις τα Κλιψ . Πήρα τη νέα RP σειρά και ήταν αποκάλυψη για εμένα και στη μουσική και στις ταινίες . Καμία σχέση με τα προηγούμενα ηχεία που είχα , ήταν χειρότερα βέβαια απ τα τωρινά δικά σου, η διαφορά που άκουσα ήταν τεράστια .
Διάβασε αν θες περισσότερες εντυπώσεις στο νήμα για το χώρο μου .
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω τη γνωστή κατηφορική κλίση της target curve. Περισσότερα αύριο που θα κοιτάξω καλύτερα.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δε ρυθμίζει με το χέρι αυτό σε όποια κλίση θέλει ο χρήστης; Κάτι είχε πάρει το μάτι μου, με μια εφαρμογή κτλ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Ενα μηχάνημα μαζικής παραγωγής που είναι για τον μέσο χρήστη θα έπρεπε να δίνει μια λογική κατηφορική καμπύλη στις default επιλογές.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: πάλι καλά που δεν είναι Ντιράκ να σου δώσει κλίση από 1 Ένα 1 σαμπ 8 ιντσο, 1 οκταιντσο, για να έχεις επαρκή σταθμες, μάλλον μια 1 μια και μόνο επαρκή στάθμη, για να ικανοποιήσει (όχι άνθρωπο) καρδενικοκαναρο... :gotcha:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όπως προβλέπεται για σωστή ρύθμιση πολυκάναλο setup...
Όλα ίδια... Εσύ απλά τώρα κάνε την καμπυλη που γουστάρεις με βάση τις δυνατότητες του χώρου σου..

Κάποια μετακίνηση των Sub θαχεις καλύτερο αποτέλεσμα..
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Όπως προβλέπεται για σωστή ρύθμιση πολυκάναλο setup...
Όλα ίδια... Εσύ απλά τώρα κάνε την καμπυλη που γουστάρεις με βάση τις δυνατότητες του χώρου σου..

Κάποια μετακίνηση των Sub θαχεις καλύτερο αποτέλεσμα..
Στην εμπρός πλευρά κάτω από το πανί όσο και να τα έχω κάνει βόλτα τα sub δεν δείχνει η κυματομορφή του audyssey να επηρεάζεται ιδιαίτερα. Τα δοκίμασα στο κέντρο, εσωτερικά από τα main, εξωτερικά από τα main, στις γωνίες, πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα μου βγάζει. Θα κάνω καμία δοκιμή ακόμη να τα βάλω διαγώνια ένα μπρος ένα πίσω και άλλη μια στην μέση του δωματίου να κοιτάνε το ένα το άλλο. Σε αυτές τις δοκιμές που κοιτάνε το ένα το άλλο παίζω με αντίστροφη φάση το 1 sub ή με ίδια φάση και τα 2;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top