Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.



gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Παρων8-)

1591024F-9625-4D7A-88EF-47C297021655.jpeg


Εμπειρια η ακρόαση με ακουστικα,ακούς μέχρι να κουφαθείς χωρίς να ενοχλείς κανέναν!
Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που εχω βρει είναι η ζέστη και ο ιδρώτας τους καλοκαιρινούς μήνες,ειδικά αν η ακρόαση συνοδευεται με αλκοόλ.
Για τους φίλους συμφορουμιτες που θεωρούν υπερβολή έναν «καλό» -ακριβό ενισχυτή ακουστικών συστήνω δυο ενισχυτές,υψηλού κόστους βέβαια,που τα σπάνε:)





Προφανώς δεν είναι οι μονοι;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Καλημέρα.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της συσκευής σαν ενισχυτή ακουστικών .Έχω την αρχική έκδοση και ενώ σαν dac είναι πολύ καλό , σαν ενισχυτής είναι επιεικώς χάλια.... Το gaming laptop μου βγάζει ήχο μία κλάση πάνω τουλάχιστον. Είμαι σε αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών γενικώς αλλά θα ήθελα δοκιμή πρώτα μετά την αποτυχία του ifi.

ακουστικα: NEUMANN NDH20
Με κάτι τέτοιο ίσως, που το φωτογράφισε η Neumann ίσως; Το σασί του μου είναι γνώριμο, αλλά δεν θυμάμει ποιο είναι. Tascam ίσως...

x1_NDH-20-Studio_G.jpg
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που εχω βρει είναι η ζέστη και ο ιδρώτας τους καλοκαιρινούς μήνες,ειδικά αν η ακρόαση συνοδευεται με αλκοόλ.
Όσοι είναι φανατικοί της ακρόασης με ακουστικά, έχουν και ένα καλό ζευγάρι "ψείρες".
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.648
Με κάτι τέτοιο ίσως, που το φωτογράφισε η Neumann ίσως; Το σασί του μου είναι γνώριμο, αλλά δεν θυμάμει ποιο είναι. Tascam ίσως...

View attachment 263575
Προφανώς πολύ καλό αλλά λίγο εκτός budget και έχει πολλές δυνατότητες που είναι περιττές για μένα.
 




head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
@Zizik
Επειδή με τον καιρό τα νήματα θα γίνουν κι εδώ πολλά, ίσως είναι ευκαιρία τώρα να φτιάξουμε υποκατηγορίες, κάτι σαν:

- ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (για δοκιμές, παρουσιάσεις, απορίες)
- ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ (ανάλογα με πάνω)
-ΛΟΙΠΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (Για νήματα περί ασφαλούς ακρόασης, binaural ακροάσεις και ηχογραφήσεις, επισκευές, μετατροπές, αναβαθμίσεις κλπ.)

Έχουμε πολλά να συζητήσουμε!
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Μετράει άριστα με ενα πενηντάρικο

Αν δεν χρησιμοποιούσα αποκλειστικά noise canceling ακουστικά (ακούω απο ακουστικά μόνο σε ταξίδια, ποτέ σε σπίτι/γραφείο) θα τα ειχα ήδη παραγγείλει.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δηλ το καλο πρεπει να ειναι ακριβο;
Αντε να βαλω οριο τιμης οσο τα ακουστικα (350€)
Δεν μπορώ να σου συστήσω τον Lehmann audio Linear D II που χρησιμοποιώ εγώ με τα HD-650 αφού έχει αρκετά πάνω από € 1.500 (αλλά φθηνότερος χωρίς το ενσωματωμένο εξαιρετικό dac, νομίζω λίγο πάνω από € 1.000). Εγώ τον αγόρασα γιατί ...είχα την ατυχία να τον ακούσω με τα HD-650 επί δύο ώρες στην αντιπροσωπεία, με πηγή ένα σετ transport/dac της Nagra (στην περιοχή των € 20.000) και με δικά μου CD που τα ήξερα "σαν την τσέπη μου". (Είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω επαρκώς την εμπειρία... πάλεψα ένα μήνα να αντισταθώ και τελικά τον παρήγγειλα στη version με το ενσωματωμένο dac, τα έχω περιγράψει και αλλού). Ο Linear (πρώην "black cube") χρησιμοποιούνταν επί χρόνια από τη Sennheiser στις παρουσιάσεις των κορυφαίων ακουστικών της, ώσπου η Sennheiser άρχισε να διαθέτει τους δικούς της ενισχυτές. Στην άπω ανατολή έχει αντιγραφεί ως κιτ από την εποχή που ονομαζόταν "black cube" κι έτσι πολλοί τον έφτιαξαν με κόστος περ. € 250 (τότε που ο Linear/black cube είχε περ. €700 χωρίς εσωτερικό dac).

Στην κατηγορία όμως που σε ενδιαφέρει η Lehmann φτιάχνει τον Rhinelander (€ 399) και λίγο ακριβότερα τον Drachenfels (€578) που δέχεται εσωτερικό dac αν θελήσεις. Δες αν υπάρχουν στην Ελλάδα προς ακρόαση και πήγαινε με δική σου μουσική να τους ακούσεις.

Πάντως σίγουρα υπάρχουν πιο "value for money" μηχανήματα - οι παραπάνω είναι made in Germany και μικρής σχετικά παραγωγής. Εγώ θέλησα να κινηθώ σε πιο ασφαλή νερά όταν αναζητούσα έναν ενισχυτή αναφοράς που να μην αποτελέσει ποτέ "αδύναμο κρίκο" σε μελλοντικές αναβαθμίσεις πηγής ή ακουστικών.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Δεν μπορώ να σου συστήσω τον Lehmann audio Linear D II που χρησιμοποιώ εγώ με τα HD-650 αφού έχει αρκετά πάνω από € 1.500 (αλλά φθηνότερος χωρίς το ενσωματωμένο εξαιρετικό dac, νομίζω λίγο πάνω από € 1.000). Εγώ τον αγόρασα γιατί ...είχα την ατυχία να τον ακούσω με τα HD-650 επί δύο ώρες στην αντιπροσωπεία, με πηγή ένα σετ transport/dac της Nagra (στην περιοχή των € 20.000) και με δικά μου CD που τα ήξερα "σαν την τσέπη μου". (Είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω επαρκώς την εμπειρία... πάλεψα ένα μήνα να αντισταθώ και τελικά τον παρήγγειλα στη version με το ενσωματωμένο dac, τα έχω περιγράψει και αλλού). Ο Linear (πρώην "black cube") χρησιμοποιούνταν επί χρόνια από τη Sennheiser στις παρουσιάσεις των κορυφαίων ακουστικών της, ώσπου η Sennheiser άρχισε να διαθέτει τους δικούς της ενισχυτές. Στην άπω ανατολή έχει αντιγραφεί ως κιτ από την εποχή που ονομαζόταν "black cube" κι έτσι πολλοί τον έφτιαξαν με κόστος περ. € 250 (τότε που ο Linear/black cube είχε περ. €700 χωρίς εσωτερικό dac).

Στην κατηγορία όμως που σε ενδιαφέρει η Lehmann φτιάχνει τον Rhinelander (€ 399) και λίγο ακριβότερα τον Drachenfels (€578) που δέχεται εσωτερικό dac αν θελήσεις. Δες αν υπάρχουν στην Ελλάδα προς ακρόαση και πήγαινε με δική σου μουσική να τους ακούσεις.

Πάντως σίγουρα υπάρχουν πιο "value for money" μηχανήματα - οι παραπάνω είναι made in Germany και μικρής σχετικά παραγωγής. Εγώ θέλησα να κινηθώ σε πιο ασφαλή νερά όταν αναζητούσα έναν ενισχυτή αναφοράς που να μην αποτελέσει ποτέ "αδύναμο κρίκο" σε μελλοντικές αναβαθμίσεις πηγής ή ακουστικών.
Τιμοκαταλογο δεν βρισκω
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Έχουμε πολλά να συζητήσουμε!
αυτο ειναι το μονον σιγουρο👍

Προσφατα κατεβασα μια εκδοση του περιοδικου sound&recording για επαγγελματιες οπου και καταπιανεται με το θεμα home studio. εκει γινεται αναφορα και για τα ακουστικα περα απο ηχεια, ακουστικη χωρου, audio interfaces, daw controllers κτλπ.
αυτο που αξιζει να αναφερθει ειναι ενα κειμενο σχετικο με τους παραγοντες που δεν συνηγορουν για την χρηση ακουστικων.
Υπαρχει σαφως ο γνωστος παραγοντας <<ακουστικη δωματιου>> που δεν πρεπει να υποεκτιμηθει και εδω βρισκεται το μεγαλο πλεονεκτημα απο την χρηση ακουστικων, διοτι κατα την χρηση ακουστικων βγαινει εξω απο την εξισωση ο παραγοντας χωρος με την ακουστικη του, κατι που οπως αναφερει ειναι συχνα η αχίλλειος πτέρνα ενος οικιακου στουντιο. Τα ακουστικα ειναι ιδανικα καταλληλα για τον τελικο ελεγχο ετσι ωστε να ανιχνευτουν προβληματα στην περιοψη των χαμηλων συχνοτητων τα οποια με την χρηση ηχειων σε χωρους που δεν ειναι φροντισμενοι ηχητικα στον βαθμο που θα επρεπε θα εντοπιζονταν με δυσκολια.
Το ενδιαφερον ομως στην υποθεση ειναι οτι υπαρχουν και επιχειρηματα εναντια στην μιξη με χρηση ακουστικων:sneaky:

μπορει κανεις να σκεφτει τι δεν θα λειτουργουσε ιδανικα /σωστα κατα την διαδικασια μιξης με την χρηση ακουστικων?
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Το ενδιαφερον ομως στην υποθεση ειναι οτι υπαρχουν και επιχειρηματα εναντια στην μιξη με χρηση ακουστικων:sneaky:

μπορει κανεις να σκεφτει τι δεν θα λειτουργουσε ιδανικα /σωστα κατα την διαδικασια μιξης με την χρηση ακουστικων?
Δεν υπάρχει η παραμικρή αντιστοίχιση με τους συνήθης χώρους των συνήθων καταναλωτών.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...μπορει κανεις να σκεφτει τι δεν θα λειτουργουσε ιδανικα /σωστα κατα την διαδικασια μιξης με την χρηση ακουστικων?
Από αυτά που έχω διαβάσει, τα ακουστικά θεωρούνται ότι "παραείναι" ιδανικές συνθήκες για να κρίνει ο παραγωγός/mixer πως θα ακούγεται το αποτέλεσμα σε κοινές οικιακές ή άλλες συνήθεις συνθήκες. Αναφέρεται μάλιστα συχνά ότι κάποιοι δοκιμάζουν το αποτέλεσμα στο κοινό σύστημα του αυτοκινήτου τους και κάνουν παρεμβάσεις για να είναι ευάκουστο κι εκεί (υποθέτω σε πιο ποπ μουσική). Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά ή αν ισχύουν ακόμη, πάντως είναι λογικό να μην έχουν μόνο τα ακουστικά επιδόσεων στο μυαλό τους. Είναι και η "ιδιαίτερη" στερεοφωνική εικόνα των ακουστικών ένα θέμα...
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Δεν υπάρχει η παραμικρή αντιστοίχιση με τους συνήθης χώρους των συνήθων καταναλωτών.
no no no :)


Από αυτά που έχω διαβάσει, τα ακουστικά θεωρούνται ότι "παραείναι" ιδανικές συνθήκες για να κρίνει ο παραγωγός/mixer πως θα ακούγεται το αποτέλεσμα σε κοινές οικιακές ή άλλες συνήθεις συνθήκες. Αναφέρεται μάλιστα συχνά ότι κάποιοι δοκιμάζουν το αποτέλεσμα στο κοινό σύστημα του αυτοκινήτου τους και κάνουν παρεμβάσεις για να είναι ευάκουστο κι εκεί (υποθέτω σε πιο ποπ μουσική). Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά ή αν ισχύουν ακόμη, πάντως είναι λογικό να μην έχουν μόνο τα ακουστικά επιδόσεων στο μυαλό τους. Είναι και η "ιδιαίτερη" στερεοφωνική εικόνα των ακουστικών ένα θέμα...
no no :)
ή για να το θεσω διαφορετικα.....δεν αναφερεται κατι τετοιο.
Αλλος κανεις εχει καποια ιδεα?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.050
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top