Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Χαμηλόμπασο όμως 🤔
Πάντως, η τεράστια διαφορά στην τιμή του 800, δεν δικαιολογείται με τίποτα!
Στο HD-650, η ελαφριά ανύψωση 2-3 dB στην περιοχή των 100-300 Hz που λίγο-πολύ φανερώνουν όλων οι μετρήσεις (και οι δικές μου) κάνουν την απόκριση στην περιοχή των 30-40 Hz να δείχνει κάπως χαμηλή, ενώ στην πραγματικότητα ακόμη και στα 30 Hz, δεν είναι πιο κάτω από -3 dΒ σε σχέση με το μέσο όρο της (πολύ ομαλής) απόκρισης του ακουστικού. Η ακρόαση εκκλησιαστικού οργάνου ή ηλεκτρονικής μουσικής με βαθύ χαμηλό είναι εμπειρία!

1663438384687.png

Η παραπάνω καμπύλη προέρχεται από την ιστοσελίδα δοκιμών ακουστικών Diy-audio-heaven του "solderdude" (ο οποίος είναι πολύ γνωστός για τις ψύχραιμες και νηφάλιες δοκιμές του.)
Ίσως μέσα στην εβδομάδα αναρτήσω και τις δικές μου μετρήσεις (για τα παλιά και τα καινούργια μου HD-650) με το mini-dsp EARS, που δεν βρήκα χρόνο να το αξιοποιήσω ακόμη.
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Αν είσαι στην Αθήνα, μπορείς να πας να ακούσεις αυτά, με μισή τιμή από τα ΜΕΖΕ.
Τα Meze θα δοκιμαστουν τον Οκτωβρη και περιμενω και τις εκθεσεις για δοκιμες. Ελπιζω να εχουν δοκιμες ακουστικων.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Να πω και γω "τα δικά μου".
Μου αρέσουν ή για την ακρίβεια μου αρέσαν οι ακροάσεις με ακουστικά.
Δεν έχω κάτι εξωτικό, κάποια Beyerdynamics dt 990 pro, παλαιότερα πάνω σε ένα audio interface της behringer και τώρα σε interface πάλι, ένα motu m4.
Συνήθως με ισοστάθμιση στον υπολογιστή (APO).
Όμως 2 αρνητικά....
1. παρασύρομαι στις εντάσεις και τα θέλω ακόμη τα αυτιά μου!
2. μετά από κάποια ώρα αρχίζει κ κουράζει να τα φοράω...
Οπότε δεν τα χρησιμοποιώ τόσο πολύ πλέον...
 

Μηνύματα
701
Reaction score
2.278
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Επειδή ακούω πολύ συχνά με ακουστικά και με ενδιαφέρει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους ενισχυτές ακουστικών. Οι ενισχυτές ακουστικών που αναφέρθηκαν πιο πάνω (ifi, oppo) και γενικότερα αυτοί που είναι της τάξης 100-200 ευρώ, αποτελούν αναβάθμιση σε σχέση με την έξοδο ακουστικών που παρέχουν ενισχυτές της τάξης των 700-1000 ευρώ? Εγώ ακούω από ένα advance aciustic, ή έναν yamaha rn602 ή από ένα cd player marantz. Τα ακουστικά που έχω είναι τα sennheiser hd 380 pro, τα HD 560s για το κινητό,/laptop φορητά τα AKG Y50.
Αξίζει να πάρω κάποιον από τους πιο πάνω ενισχυτές ακουστικών σαν αναβάθμιση η πρέπει να δω σε άλλη κατηγορία?
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Ένας iFi Zen Can (199€) είναι πολύ μεγάλη αναβάθμιση με οτιδήποτε παρέχεται από ολοκληρωμένους ενισχυτές 1.000-2.000 και παραπάνω €

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Επειδή ακούω πολύ συχνά με ακουστικά και με ενδιαφέρει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους ενισχυτές ακουστικών. Οι ενισχυτές ακουστικών που αναφέρθηκαν πιο πάνω (ifi, oppo) και γενικότερα αυτοί που είναι της τάξης 100-200 ευρώ, αποτελούν αναβάθμιση σε σχέση με την έξοδο ακουστικών που παρέχουν ενισχυτές της τάξης των 700-1000 ευρώ? Εγώ ακούω από ένα advance aciustic, ή έναν yamaha rn602 ή από ένα cd player marantz. Τα ακουστικά που έχω είναι τα sennheiser hd 380 pro, τα HD 560s για το κινητό,/laptop φορητά τα AKG Y50.
Αξίζει να πάρω κάποιον από τους πιο πάνω ενισχυτές ακουστικών σαν αναβάθμιση η πρέπει να δω σε άλλη κατηγορία?
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Ναι, παρακολουθώ συνεχώς για κάθε καινούργιο "flagship" των 6-7 εταιρειών που ασχολούνται πολύ εντατικά με την εξέλιξη των ακουστικών, αλλά δεν θα έδινα εύκολα πάνω από € 1.500-2.000 για ακουστικά χωρίς να αισθανθώ την κοροϊδία. Μια-δυό φορές κόντεψα να αγοράσω τα HD-800S ή τα Focal Clear αλλά συγκρατήθηκα ξέροντας τι θα χάσω σε σχέση με τα HD-650. Θα συνεχίσω να περιμένω ποιά εταιρεία θα θελήσει να μας δώσει ταυτόχρονα: κορυφαίο ήχο, σωστή τονική ισορροπία και άνεση με τιμή κάτω από € 1.500. Αυτά για την ώρα τα δίνουν πλουσιοπάροχα τα HD-650 (για άλλους και τα HD-600 ή τα HD-660S), αλλά ...ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο! Πάντως δεν πρόκειται να δώσω δεκάρα χωρίς ουσιαστική συνολική αναβάθμιση, τέτοια που θα με κάνει να αφήσω τα HD-650 (εκ των οποίων έχω ...δύο)! 🤓
Neumann NDH-30
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τα Meze θα δοκιμαστουν τον Οκτωβρη και περιμενω και τις εκθεσεις για δοκιμες. Ελπιζω να εχουν δοκιμες ακουστικων.
Είναι πολύ όμορφα, αν εξαιρέσεις τη σχεδίαση με στέκες. Βρήκα ένα review (δεν πολυβασίζομαι) που αναφέρει συνέχεια ότι έχει "warm" ήχο.
Neumann NDH-30
Ευχαριστώ! Διάβασα μόλις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα γι' αυτά! Για πες περισσότερα (αν τα έχεις ακούσει).
 
Last edited:

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Είναι πολύ όμορφα, αν εξαιρέσεις τη σχεδίαση με στέκες. Βρήκα ένα review (δεν πολυβασίζομαι) που αναφέρει συνέχεια ότι έχει "warm" ήχο.

Ευχαριστώ! Διάβασα μόλις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα γι' αυτά! Για πες περισσότερα (αν τα έχεις ακούσει).
Έχουν εξαιρετική τονική ισορροπία (όχι Harman), είναι άνετα, είναι κατασκευασμένα σαν τανκ και δεν κοστίζουν ένα νεφρό.
Μόνο μείον το καλώδιο το οποίο δεν προσφέρεται με balanced βύσμα και αυτό είναι κρίμα διότι η εσωτερική καλωδίωση είναι balanced.
Βέβαια μπορεί κάποιος να φτιάξει μόνος του αλλάζοντας βύσμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Έχουν εξαιρετική τονική ισορροπία (όχι Harman)
Τώρα που το είπες αυτό, στα ακουστικά τι καμπύλη θέλουμε ιδανικά;

Είδα τα κινεζάκια που πόσταρε ο @Dimifoot παραπάνω και είναι φλαταδούρα σκέτη, καμία καμπύλη. Και ο Αμίρ τα εκθειάζει χωρίς να αναφέρει κάτι για αυτό.

Ο λόγος είναι πως ως ουδέτερο μπορούμε να του δώσουμε εύκολα την καμπύλη που θέλουμε με equalization; Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει σχετικά εύκολα με αρκετά ακουστικά (όχι όλα προφανώς). Ή ότι στα ακουστικά είναι προτιμότερο το πιο flat;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
Τώρα που το είπες αυτό, στα ακουστικά τι καμπύλη θέλουμε ιδανικά;

Είδα τα κινεζάκια που πόσταρε ο @Dimifoot παραπάνω και είναι φλαταδούρα σκέτη, καμία καμπύλη. Και ο Αμίρ τα εκθειάζει χωρίς να αναφέρει κάτι για αυτό.

Ο λόγος είναι πως ως ουδέτερο μπορούμε να του δώσουμε εύκολα την καμπύλη που θέλουμε με equalization; Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει σχετικά εύκολα με αρκετά ακουστικά (όχι όλα προφανώς). Ή ότι στα ακουστικά είναι προτιμότερο το πιο flat;
Ο Αμίρ έχει τη Harman για ριφέρενς. Βάσει αυτής αξιολογεί την απόκριση των ακουστικών.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Oops, χαζομάρα μου, το είχα δει στα γρήγορα και κοίταξα το deviation from target, όχι το response!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Αν μπορείτε να βοηθήσετε διαλέγοντας υπάρχοντα νήματα για μεταφορά, θα είναι σούπερ. :p
Αυτό.

Αν μπορείτε να βοηθήσετε διαλέγοντας υπάρχοντα νήματα για μεταφορά, θα είναι σούπερ. :p
Βρήκα κι αυτά:




 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Μετράει άριστα με ενα πενηντάρικο

Αν δεν χρησιμοποιούσα αποκλειστικά noise canceling ακουστικά (ακούω απο ακουστικά μόνο σε ταξίδια, ποτέ σε σπίτι/γραφείο) θα τα ειχα ήδη παραγγείλει.
Σηκώνω τη δημοσίευση του @Dimifoot για να σιγουρευτώ ότι έχουμε καταλάβει πόσο disruptive είναι το προϊόν αυτό για την αγορά του. Ακόμα και αν δεν θα παίζει πάρα πολύ δυνατά. Ακόμα και αν δεν ακούς συνήθως από iem.

Ακουστικά αναφοράς με 50 ευρώ παιδιά, όχι 500. Μιλάμε για τρελό milestone!

Τώρα που τα ξαναγράφω μαλακία έκανα που αγόρασα μονο ένα ζευγάρι.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Και από που τα αγοράζουμε ρε παιδιά αυτά; Το γερμανικό amazon δε στέλνει στην Ελλάδα και οι υπόλοιποι που βρίσκω έχουν τελωνείο.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Το απλούστερο είναι να αγόρασεις απο amazon.com, στη τιμή θα προστεθεί ο ΦΠΑ και τα μεταφορικά.

Κατα τη παραλαβή, επειδή η αξία ειναι τους μικρή πιθανότατα να τη γλυτώσεις με μηδεν ευρώ εκτελωνιστικά. Αν τώρα προκύψει κάτι, δεν μπορεί να ειναι μεγάλο( μιας και θα βασίζεται στο 50αρι.
 



Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Τώρα που το είπες αυτό, στα ακουστικά τι καμπύλη θέλουμε ιδανικά;

Είδα τα κινεζάκια που πόσταρε ο @Dimifoot παραπάνω και είναι φλαταδούρα σκέτη, καμία καμπύλη. Και ο Αμίρ τα εκθειάζει χωρίς να αναφέρει κάτι για αυτό.

Ο λόγος είναι πως ως ουδέτερο μπορούμε να του δώσουμε εύκολα την καμπύλη που θέλουμε με equalization; Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει σχετικά εύκολα με αρκετά ακουστικά (όχι όλα προφανώς). Ή ότι στα ακουστικά είναι προτιμότερο το πιο flat;
Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.
Δεν υπάρχει το τέλειο ακουστικό και να είσαι σίγουρος πως ειδικά στα ακουστικά οι μετρήσεις συχνότητας είναι ίσα - ίσα για να πάρεις μια ιδέα τι παίζει.
Στην πράξη υπάρχουν τεράστιες διαφορές από αυτί σε αυτί.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Για αυτό τους ετοιμάζουν από 4 subwoofers…,😂

Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.
Δεν υπάρχει το τέλειο ακουστικό και να είσαι σίγουρος πως ειδικά στα ακουστικά οι μετρήσεις συχνότητας είναι ίσα - ίσα για να πάρεις μια ιδέα τι παίζει.
Στην πράξη υπάρχουν τεράστιες διαφορές από αυτί σε αυτί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top