Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Μα ποσο θα ήθελα να πάω σε ενα canjam!

Τα he400se τα 400i λενε οχι τωρα τι να σου πω, τα he400se εχω. ειναι καλη φαση αλλα θέλουν ενισχυτή για να λαμψουν, και είναι πολυ βολικά με μικρό κλαμπ, οχι σαν τα περισότερα sennheiser. Επίσης τα 560S εχουν τσιμπιμενα πριμα αλλιώς καλα φαίνονται, αλλα γενικά τα sennheiser ναι μεν τα αγαπώ, αλλα ούτε μεγάλη σκηνή εχουν, ούτε μαλακά είναι, δηλαδή για χρήση με γυαλιά ειναι πολυ πόνος

Ο κύριος νομίζω είπε οτι θέλει λίγο μπάσο, για τα neo δεν ξέρω αλλα τα 99 δεν έχουν " λίγο " μπασο, φιλε δημητρη μην φανταστεις και τρομερά πολυ μπασο που σου κουδούνιζει το κεφάλι αλλα ειναι αρκετά "ζεστά" με αρκετο μπάσο. Αλλιώς πραγματικά γιατί οχι, και ελαφριά, και μικρό κλαμπ, και ομορφα είναι, ο ήχος είναι οκ, κομπλε, για κλειστού τύπου αρκετά μεγάλη σκηνή...
@MakisGer σε ευχαριστώ.
Βλέπω ότι τα he400se είναι αρκετά πιο βαριά από τα περισσότερα senn, αλλά το clamping των senn το αναφέρουν πολλοί ως πρόβλημα. Δεν χαλαρώνει αυτό? Έχεις δοκιμάσει και βρίσκεις τα 400se πιο άνετα?
 

Μηνύματα
232
Reaction score
280
@MakisGer σε ευχαριστώ.
Βλέπω ότι τα he400se είναι αρκετά πιο βαριά από τα περισσότερα senn, αλλά το clamping των senn το αναφέρουν πολλοί ως πρόβλημα. Δεν χαλαρώνει αυτό? Έχεις δοκιμάσει και βρίσκεις τα 400se πιο άνετα?
Ναι, τα περισσοτερα senn εχουν υπερβολικο clamp εκτως απο τα 800S που εχουν και μεγαλη σκηνη αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη. το βαρος στα HE400SE δεν νομιζω πως ειναι προβλημα, και αμα το κλαμπ σε ενοχλει ακομα αν και ειναι πολυ μικρο εχουν steel headband και μπορεις να το λυγισεις λιγο για να χαλαρωσουν. απο οτι ξερω τα sennheiser δεν έχουν κάτι τέτοιο. σε ποιο ακριβα ακουστικα ποιο βαρια ένιωθα περισσότερο το βαρος. πχ τα Audeze η τα Meze Empyrean. το μονο 'προβλημα' ειναι πως θελεις ενισχυτη ακουστικων με τουλαχιστων 1W αλλιως ακουγονται λιγο περιεργα τα planar, δεν θελουν και τοση ενταση (εκτως αμα μιλαμε για ξερω γω τις ναυαρχιδες Planar, πχ Susvara, αυτα θελουν ΠΟΛΥ ενταση) για να τα λειτουργησεις στις περισσοτερες ηχοηραφησεις αλλα εχω παρατηρησει οτι τα Planar γενικα θελουν ρευμα μπολικο. και επισης το leak ειναι αρκετο. δεν ειναι σαν αλλά ανοιχτού τύπου που αχνοακουγονται ίσα ίσα, αλλιώς έχουν εξαιρετικό γρήγορο μπάσο με τελεία ευκρίνεια και texture και ωραία εικόνα εγώ χρησιμοποιώ τον ενισχυτή ηχείων μου στο headphone jack, και επίσης νομίζω δεν έχει κάποιον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, εγώ τα πήρα από Γαλλία. ειναι αρκετά neutral, δεν ακούγεται κάποιο μέρος της μουσικής παραπάνω από όλα τα άλλα για 150 ευρώ δεν μπορώ να παραπονεθώ τωρα ολα ειναι οι αποψεις μου δεν είμαι και κάνας ειδικός απλα εχω ακουσει αρκετα ακουστικα και γραφω τις αποψεις μου με τα δικά μου αυτιά, μπορεί σε εσενα να σου αρέσει κάτι αλλο δεν ξερω, αλλα δεν νομιζω πως θα σε δυσαρεστήσουν αμα τα οδηγησεις καλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ναι, τα περισσοτερα senn εχουν υπερβολικο clamp εκτως απο τα 800S που εχουν και μεγαλη σκηνη αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη. το βαρος στα HE400SE δεν νομιζω πως ειναι προβλημα, και αμα το κλαμπ σε ενοχλει ακομα αν και ειναι πολυ μικρο εχουν steel headband και μπορεις να το λυγισεις λιγο για να χαλαρωσουν. απο οτι ξερω τα sennheiser δεν έχουν κάτι τέτοιο. σε ποιο ακριβα ακουστικα ποιο βαρια ένιωθα περισσότερο το βαρος. πχ τα Audeze η τα Meze Empyrean. το μονο 'προβλημα' ειναι πως θελεις ενισχυτη ακουστικων με τουλαχιστων 1W αλλιως ακουγονται λιγο περιεργα τα planar, δεν θελουν και τοση ενταση (εκτως αμα μιλαμε για ξερω γω τις ναυαρχιδες Planar, πχ Susvara, αυτα θελουν ΠΟΛΥ ενταση) για να τα λειτουργησεις στις περισσοτερες ηχοηραφησεις αλλα εχω παρατηρησει οτι τα Planar γενικα θελουν ρευμα μπολικο. και επισης το leak ειναι αρκετο. δεν ειναι σαν αλλά ανοιχτού τύπου που αχνοακουγονται ίσα ίσα, αλλιώς έχουν εξαιρετικό γρήγορο μπάσο με τελεία ευκρίνεια και texture και ωραία εικόνα εγώ χρησιμοποιώ τον ενισχυτή ηχείων μου στο headphone jack, και επίσης νομίζω δεν έχει κάποιον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, εγώ τα πήρα από Γαλλία. ειναι αρκετά neutral, δεν ακούγεται κάποιο μέρος της μουσικής παραπάνω από όλα τα άλλα για 150 ευρώ δεν μπορώ να παραπονεθώ τωρα ολα ειναι οι αποψεις μου δεν είμαι και κάνας ειδικός απλα εχω ακουσει αρκετα ακουστικα και γραφω τις αποψεις μου με τα δικά μου αυτιά, μπορεί σε εσενα να σου αρέσει κάτι αλλο δεν ξερω, αλλα δεν νομιζω πως θα σε δυσαρεστήσουν αμα τα οδηγησεις καλα.
Σε ευχαριστώ και πάλι.
Το leak δε με ενοχλεί καθόλου. Η άνεση είναι το κυριότερο κριτήριο μου, νομίζω γιατι θα ήθελα να τα φοράω αρκετές ώρες, φοράω και γυαλιά και αυτο to clamping των Senn με τρομάζει.
Τωρα είδα ότι τα 560S που κοίταζα έχουν πλαστικό και δυστυχώς δεν βρίσκω και να δοκιμάσω ακουστικά. Πήρα σε τρια μαγαζιά που έχουν sennheiser και κανενας δεν έχει για δοκιμή...
 

Μηνύματα
232
Reaction score
280
ναι.. απο τοτε που επιασε η κορονα δεν εχει κανεις demo ακουστικα. δεν λεω ειναι ανθυγιεινο αλλα πρεπει να παρουμε και μια αποφαση! χαχα. εγω το εψαχνα καιρο και τελικα τυφλα τα πηρα, μου τα ειπε ενας φιλος. θα ηθελα κατι που θα επαιζε πχ απο το τηλεφωνο μου (σωστα! και τωρα παιζει αλλα..) επισης το leak δεν ειναι ιδανικο για την περιπτωση μου αλλα τι να κανεις......
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Έχω το Shanling M3X και του δοκίμασα ένα καλώδιο balanced 4.4 to 3.5 και τα ακουστικά απογειώθηκαν στην θήρα balanced. Τα ακουστικά είναι τα KZ ZSN Pro X. Ωστόσο επειδή είναι in ear θα ήθελα να βρω ακουστικά που να είναι over ear. Πως θέλω να ακουγονται; Θέλω να ακούω DIO και Holy Diver και το μπάσο να είναι σφιχτό και να χτυπάει στην καρδιά με καθαρά όμως μεσαία και ψιλά. Τι θα προτείνατε για την περίπτωση με το πολύ 150 ευρώ budget;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Έχω το Shanling M3X και του δοκίμασα ένα καλώδιο balanced 4.4 to 3.5 και τα ακουστικά απογειώθηκαν στην θήρα balanced. Τα ακουστικά είναι τα KZ ZSN Pro X. Ωστόσο επειδή είναι in ear θα ήθελα να βρω ακουστικά που να είναι over ear. Πως θέλω να ακουγονται; Θέλω να ακούω DIO και Holy Diver και το μπάσο να είναι σφιχτό και να χτυπάει στην καρδιά με καθαρά όμως μεσαία και ψιλά. Τι θα προτείνατε για την περίπτωση με το πολύ 150 ευρώ budget;
Σε νιωθω απόλυτα για Dio!

Έχεις θέμα για ανοιχτό/κλειστό?
Σε ανοιχτό το Fidelio X2HR φαίνεται να έχει το πιο δυνατό μπάσο, πιο κοντά στην καμπύλη harman.
Και τα φτηνά hifiman έχουν μπάσο με έκταση αλλά όχι ένταση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Σε νιωθω απόλυτα για Dio!

Έχεις θέμα για ανοιχτό/κλειστό?
Σε ανοιχτό το Fidelio X2HR φαίνεται να έχει το πιο δυνατό μπάσο, πιο κοντά στην καμπύλη harman.
Και τα φτηνά hifiman έχουν μπάσο με έκταση αλλά όχι ένταση.
Τα παράγγειλα τα Fidelio και τα περιμένω την Παρασκευή. Για να δούμε πως θα είναι. Πάντως από κριτικές έχουν πολύ καλές με μόνο αρνητικό το βάρος.
 

K

kimon

Guest
Τα παράγγειλα τα Fidelio και τα περιμένω την Παρασκευή. Για να δούμε πως θα είναι. Πάντως από κριτικές έχουν πολύ καλές με μόνο αρνητικό το βάρος.
Εμένα με ενοχλεί η πίεση που ασκούν στην άρθρωση του σαγονιού.
 

Μηνύματα
232
Reaction score
280
Τα παράγγειλα τα Fidelio και τα περιμένω την Παρασκευή. Για να δούμε πως θα είναι. Πάντως από κριτικές έχουν πολύ καλές με μόνο αρνητικό το βάρος.
σου ήρθαν η ακόμη περιμένεις? αν ναι πως ειναι? αναμένουμε την άποψη σου!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους. Εχτές τα παρέλαβα. Πρώτες εντυπώσεις κατασκευαστικές είναι ότι είναι πολύ ποιοτικά. Είναι απλά τεράστια και στιβαρά. Ωστόσο δεν είναι τόσο βαριά που να κουράζουν. Τα σφουγγαράκια είναι πολύ άνετα και μαλακά που μου αρέσουν πολύ. Μεγάλη αναβάθμιση εργονομικά σε σχέση με πιο φθηνά που είχα πριν όπως τα AKG K92 που έχω. Τώρα ηχητικά με το λίγο που έπαιξα το shanling για να δείξει την αξία τους δεν μπορεί να τα καταφέρει. Πρέπει να βάλω το gain στο high για να παίξει κάπως δυνατά και την φωνή σχεδόν στο τέρμα. Ευτυχώς έχω ένα FiiO Q3 που του κότσαρα και εκεί ήρθε η μεγάλη έκπληξη. Τώρα μάλιστα με το Q3 απογειώθηκαν. Ότι έχουν γράψει σε reviews με εξαίρεση το βάρος είναι αλήθεια. Πολύ καλό sound stage, δυνατό μπάσο καθαρό χωρίς να παραμορφώνει, διαχωρισμός υψηλών μεσαίων και χαμηλών με πολύ καλή απόδοση ακόμα και σε κλασσική μουσική με high end ήχο θα έλεγα. Μόνο αρνητικό ότι θέλουν καλό ενισχυτή για να παίξουν και δεν μπορείς να τα πεις φορητά αν και για μένα το βάρος τους είναι πολύ καλό και άνετο. Προτείνονται ανεπιφύλακτα χωρίς όμως να έχω ακούσει μεγαλύτερης αξίας ακουστικά.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Αφού μπλέχτηκα ακούγοντας διαφορες απόψεις, αποφάσισα να παρω δύο αντί για ένα! Απλά πήγα σε υsed για να μαζέψω το κόστος.

Βρήκα λοιπόν he400se και senn hd560s και τα περιμένω λογικά αυτή την εβδομάδα!

Θα ενημερώσω με τις πρώτες εντυπώσεις όταν με το καλό τα παραλαβω.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ναι τώρα πρέπει να βρω ένα dac/amp να τα ταισει...

Βρίσκω e10k φτηνά, αλλά δεν ξέρω μήπως αξίζει να δώσω το 100αρικο και να πάρω το ifi air dac η κανένα μεταχειρισμενo zen dac για να έχω και balanced που φαντάζομαι θα βοηθήσει.

Τι λέτε?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Ναι τώρα πρέπει να βρω ένα dac/amp να τα ταισει...

Βρίσκω e10k φτηνά, αλλά δεν ξέρω μήπως αξίζει να δώσω το 100αρικο και να πάρω το ifi air dac η κανένα μεταχειρισμενo zen dac για να έχω και balanced που φαντάζομαι θα βοηθήσει.

Τι λέτε?
Το πρώτο κριτήριο είναι να έχει γκάζια.
 


Μηνύματα
232
Reaction score
280
Αφού μπλέχτηκα ακούγοντας διαφορες απόψεις, αποφάσισα να παρω δύο αντί για ένα! Απλά πήγα σε υsed για να μαζέψω το κόστος.

Βρήκα λοιπόν he400se και senn hd560s και τα περιμένω λογικά αυτή την εβδομάδα!

Θα ενημερώσω με τις πρώτες εντυπώσεις όταν με το καλό τα παραλαβω.
πιστεύω πως θα σου αρέσουν τα HE400SE , περιμένω τα 560S να ειναι ποιο άβολα και να έχουν χειρότερο μπάσο (σε λεβελ υφής και λεπτομέριας μπασου because planar) αλλά να ειναι γενικά ποιο φυσικά στο ηχόχρωμα τους. και να ειναι λίγο τσιμπημένα στις ψηλες να δοκιμάσεις τα HE400SE με κάτι που έχει πολύ δύναμη Πχ αν έχεις ενισχυτή ηχείων με υποδοχή ακουστικών. αλλά αυτά ειναι υποθέσεις, γράψε μας όταν σου έρθουν
Τα dac της ifi φαίνεται να τα οδηγούν άνετα βάσει ενός calculator που έχει στο site της ifi.
ειναι σε ενα forum ξενο που αποκαλειπτουν οτι η iFi ειχε ψευτικα χαρακτηριστικα εντασης στο κοκκινο το diablo τωρα.... δεν ξερω. οποτε μην το δένεις και κόμπο...
 
Last edited:

Μηνύματα
232
Reaction score
280
Αφού μπλέχτηκα ακούγοντας διαφορες απόψεις, αποφάσισα να παρω δύο αντί για ένα! Απλά πήγα σε υsed για να μαζέψω το κόστος.

Βρήκα λοιπόν he400se και senn hd560s και τα περιμένω λογικά αυτή την εβδομάδα!

Θα ενημερώσω με τις πρώτες εντυπώσεις όταν με το καλό τα παραλαβω.
Για πες σου ήρθαν; Πως σου φαίνονται;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Για πες σου ήρθαν; Πως σου φαίνονται;
Ήθελα να γράψω εντυπώσεις αφού τα ακούσω λίγο προσεκτικά.
Δυστυχώς πρόλαβα να τα ακούσω κυριολεκτικά μονο 15 λεπτά το καθένα, αφού μου ήρθαν την Πέμπτη και Παρασκευή έφυγα για ΣΚ.

Έκανα σύγκριση σε 2-3 τραγουδια μόνο.
Τα hifiman είναι πιο λεπτομερή και αναλυτικά. Άκουσα κάποια του Springsteen και άκουγες όλα τα όργανα διαχωρισμένα, με λεπτομέρειες, αν και ίσως λίγο αποστασιοποιημένα. Δηλαδή υπήρχε μια απόσταση από την ορχήστρα σαν ακροατής.
Τα senn ήταν in your face. Άκουγα τον Bruce να τραγουδάει μες στο κεφάλι μου ΚΑΙ μια ορχήστρα λίγο πιο πίσω. Δεν ήταν κακο, αλλά ήταν εντελώς διαφορετικό ακούσμα.

Αν θα ήθελα να απολαύσω ένα τραγούδι μαλλον θα άκουγα από τα 400se. Αν ήθελα να χτυπηθω από τα senn...

Πολύ μικρό βέβαια το δείγμα και ίσως με άλλα είδη να ακούγονται διαφορετικά, οπότε θα επανέλθω αφού τα ακούσω περισσότερο.
Και αφού βάλω και ενισχυτή στα hifiman, γιατί απευθείας από το PC η ένταση ήταν οριακοτατη.
 

Μηνύματα
232
Reaction score
280
Μάλιστα, είχα την ίδια εμπειρία με τα HD600 και λόγο πολυ μικρής σκηνής η μουσική ειναι σαν να ηταν μεσα στο κεφάλι μού και οχι εξωτερικά, εγώ προσωπικά το βρίσκω παράξενο. Το HD560 έχουν μικρή σκηνη σε σχέση με τα HE400SE? (Αν και εχω παρατηρήσει οτι τα συγκεκριμένα έχουν μεγαλύτερη σκηνή απο average) επίσης, πως είναι η άνεση; Στείλε οταν τα έχεις ακούσει για παραπάνω διάστημα και μη βιάζεσαι χαχα, καλη ακρόαση!! Μεγια!
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Λοιπόν, έβαλα τα hifiman με έναν fiio e10k που τα οδηγάει πολύ εύκολα - δε φτάνω καν στη μέση του volume και έχω υπερβολικά δυνατή ένταση.

Στα δικά μου αυτιά τα hifiman έχουν μεγάλη σκηνή με πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων και ανάλυση.
Τα φωνητικά είναι ένα τσικ πιο χαμηλά από ότι θα τα ήθελα, αλλά νομίζω αυτό είναι αποτέλεσμα μιας πτώσης που έχουν γύρω από τη συχνότητα των 1k. Με λίγο eq εκεί διορθώνεται εύκολα.

Από θέμα ανεσης είναι μια χαρά. Ακούω εύκολα 2 ώρες συνεχόμενα χωρίς ενόχληση. Βέβαια τα senn είναι ακόμη πιο άνετα, καθότι σχεδόν 150γρ ελαφρύτερα.

Tα senn έχουν σίγουρα στενότερη σκηνή, αλλά δεν θα έλεγα στενή.
Τα φωνητικά είναι πιο έντονα και καθαρά και σε κάποια είδη ακούγονται πιο ευχάριστα.
Π.χ. το Wish you were here ακουγόταν πιο ευχάριστα/εύκολα στα senn σε σχέση με τα hifiman, στα οποία η φωνή λίγο υποχωρούσε σε σχέση με τα οργανα στο δεύτερο μισό του τραγουδιού.

Νομίζω είναι καθαρά θέμα "γεύσης" ποιο από τα δύο ακουστικά θα διαλέξει κάποιος. Είμαι σίγουρος ότι τα hifiman σε κάποιον μπορεί να ακουστούν λιγο χαλαρά και να προτιμάει τον πιο σφιχτό και γεματο ήχο των HD560S.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top