Heavy Metal

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Body Count εχουν βγαλει δυο τελευταιους καυλωτικους δισκους. Τρελο groove και μεταλ εντελως. Respect απο μενα.

Τωρα οσον αφορα τους drummers η τεχνικη δεν εχει νοημα κανενα αν δεν υπαρχει ουσια και ρυθμος. Τους sessionαδες δε ξερω αλλα ποτε δε τους συμπαθησα...γιατι συνηθως ειναι τεχνικη στο θεο αλλα συναισθημα στα ταρταρα...

Ο Portnoy ηταν θεος αλλα τα τελευταια πολλα χρονια για κλαματα. O Zonder που ειπωθηκε επαιζε λες και ζωγραφιζε, ειχε μια απιστευτη ροη στο παιξιμο , ερεε αβιαστα ρε παιδι μου δε ξερω πως αλλιως να το πω. Εξαιρετικος παιχτης.

Επισης ο Neil Peart ο συγχωρεμενος ειναι για μενα ΜΑΚΡΑΝ ο καλυτερος με τον Danny Carey των Tool να ακολουθει.

Μετα αγαπημενοι drummer ειναι απο τον ακραιο ηχο κυριως για εμενα. Tomas Haake των Meshuggah, Gene Hoglan εχει παιξει σχεδον παντου, Chris Pennie των πρωιμων Dillinger escape plan, Ben Koller των Converge , Pete Sandoval των Morbid Angel και αρχηγος Hellhammer απο Mayhem και ολη σχεδον την avantgarde black metal σκηνη της Νορβηγιας. Και σταματαω εδω γιατι η λιστα ειναι ατελειωτη....
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Έναν ακόμα ντραμερά έχω παρα πολύ ψηλά, τον Chuck Biscuits .
Βlack Flag αρχικά αλλά απογειώθηκε όταν πήγε στην μπάντα του Danzig
και αργοτερα στους φοβερους και τρομερούς Social Distortion.




 



Μηνύματα
13
Reaction score
5
Το 2ο album των "One step from the edge" με τίτλο "The Deafening Silence" κυκλοφόρησε όπως και ένα video για το κομμάτι "Crushing around you"!
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Αν καί δεν το λες heavy metal.... Η θέση τού νομίζω είναι κάπου εδώ....
Wizzy του ξέρεις φαντάζομαι....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Λέω ότι έχεις δίκιο! :p
Όντως βλέπω 6-7 μπάντες που δεν μπορείς να τις πεις heavy metal, ok όλα υποκειμενικά είναι ας πούμε οι λίστες του Rolling Stone είναι δυνατόν να πεις ότι το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών είναι το τάδε και αμέσως μετά έρχεται το δείνα; Με ποια κριτήρια; Μόνο με τις πωλήσεις;
Πάντως έχει αρκετά εύστοχες επιλογές αυτή η λίστα, το Anthems to the Welkin at Dusk είναι κατά τη γνώμη μου στα πέντε καλύτερα black metal albums που έχουν κυκλοφορήσει και δεν ξεχωρίζει κανένα από τα κομμάτια που περιέχει, άντε ένα μικρό προβάδισμα ίσως στο Ensorcelled by Chaos και στο Alsvartr που στην ουσία είναι μια εισαγωγή στο "Ye Entrancemperium" .
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
25 θρυλικά metal albums που δεν έχουν ούτε ένα μέτριο τραγούδι (άρθρο στα αγγλικά)

Γενικά μιλώντας, είναι εύστοχη λίστα. Διαφωνώ με τη συμπερίληψη κάποιων albums τα οποία αφενός και κατά την άποψή μου, έχουν μέτρια τραγούδια κι αφετέρου δεν τα θεωρώ metal.

Εσείς, τι λέτε;
Διαφωνώ απόλυτα....
Σχεδόν με όλα....

Ένα παράδειγμα.....
Έβαλε από Metallica.... and justice for all
Για πιο λόγο; Τα πολυπαιγμενα κομμάτια είναι blackened καί τό one....τα συγκρίνει με όλα τα υπόλοιπα;;;
Όταν μιλάμε για δίσκο που το έβαζες όλο μέχρι να τελειώσει ..... το rust in peace είναι κάποιος από αυτούς.
Alice cooper.... trash
Wasp....the crimson idol
Helloween...keeper of the seven keys 1&2







Να μην μιλήσω για deliver us......
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Θύμωσες γιατί δεν έχει τους Warlord;; :p
Οι warlord δεν είναι μουσικη....
Είναι ψυχαναγκασμός....
Είναι κομμάτι ψυχής.....
Είναι αυτό που που δεν εξηγείται....
Και μόνο εγώ στον πλανήτη να άκουγα δεν θα με ένοιαζε...
Δεν με νοιάζει σε ποιους αρέσει...και ποιους οχι ......για τους megadeth θα θυμωνα.....αλλά τους έβαλε
Warlord.....να μην ακούσει ποτέ του, χάρη θα μας κάνει, όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα
;) ;)
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Body Count εχουν βγαλει δυο τελευταιους καυλωτικους δισκους. Τρελο groove και μεταλ εντελως. Respect απο μενα.

Τωρα οσον αφορα τους drummers η τεχνικη δεν εχει νοημα κανενα αν δεν υπαρχει ουσια και ρυθμος. Τους sessionαδες δε ξερω αλλα ποτε δε τους συμπαθησα...γιατι συνηθως ειναι τεχνικη στο θεο αλλα συναισθημα στα ταρταρα...

Ο Portnoy ηταν θεος αλλα τα τελευταια πολλα χρονια για κλαματα. O Zonder που ειπωθηκε επαιζε λες και ζωγραφιζε, ειχε μια απιστευτη ροη στο παιξιμο , ερεε αβιαστα ρε παιδι μου δε ξερω πως αλλιως να το πω. Εξαιρετικος παιχτης.

Επισης ο Neil Peart ο συγχωρεμενος ειναι για μενα ΜΑΚΡΑΝ ο καλυτερος με τον Danny Carey των Tool να ακολουθει.

Μετα αγαπημενοι drummer ειναι απο τον ακραιο ηχο κυριως για εμενα. Tomas Haake των Meshuggah, Gene Hoglan εχει παιξει σχεδον παντου, Chris Pennie των πρωιμων Dillinger escape plan, Ben Koller των Converge , Pete Sandoval των Morbid Angel και αρχηγος Hellhammer απο Mayhem και ολη σχεδον την avantgarde black metal σκηνη της Νορβηγιας. Και σταματαω εδω γιατι η λιστα ειναι ατελειωτη....
25 θρυλικά metal albums που δεν έχουν ούτε ένα μέτριο τραγούδι (άρθρο στα αγγλικά)

Γενικά μιλώντας, είναι εύστοχη λίστα. Διαφωνώ με τη συμπερίληψη κάποιων albums τα οποία αφενός και κατά την άποψή μου, έχουν μέτρια τραγούδια κι αφετέρου δεν τα θεωρώ metal.

Εσείς, τι λέτε;
κολοκυθια τουμπανα, εχει κατι ασχετες μαλακιες και κατι σκουπιδια τυπου MASTODON
ειναι δυνατον τετοια λιστα και να μην εχει ,ride the lightining, master of pupperts ,reign in blood, number of the beast, powerslave, hail to englands, τιποτα δεκαπενταχρονα ,αλακισμενα θα την φτιαξανε που γαλουχηθηκανε με mp3.............
κολοκυθια τουμπανα, εχει κατι ασχετες μαλακιες και κατι σκουπιδια τυπου MASTODON
ειναι δυνατον τετοια λιστα και να μην εχει ,ride the lightining, master of pupperts ,reign in blood, number of the beast, powerslave, hail to englands, τιποτα δεκαπενταχρονα ,αλακισμενα θα την φτιαξανε που γαλουχηθηκανε με mp3.............
s.o.a.down, b.t.b.a.me, ghost, mastodon, τι ακριβως ειναι αυτα?
σκουπιδοαχταρμαδες.........παρτε το χαμπαρι,υπαρχουν δυο ειδη μουσικης, το metal
και τα μη metal..........
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
παρτε το χαμπαρι,υπαρχουν δυο ειδη μουσικης, το metal
και τα μη metal..........
Μ' αρέσεις! Θα κάνουμε καλή παρέα οι δυο μας! :biggrin: :biggrin:

Υ.Γ.: Τη γνώμη μου για τη λίστα θα τη γράψω αργότερα.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Μ' αρέσεις! Θα κάνουμε καλή παρέα οι δυο μας! :biggrin: :biggrin:

Υ.Γ.: Τη γνώμη μου για τη λίστα θα τη γράψω αργότερα.
ενταξει, οι λιστες και ολα αυτα ειναι υποκειμενικα, σιγουρα υπαρχουν πολυ περισσοτερα απο 25 αγαπημενα για τον καθενα ξεχωριστα, που θα αποτελουσαν μια διαφορετικη λιστα, οσο για το τι ειναι μεταλ η οχι, ειναι μεγαλη κουβεντα...........
ενταξει, οι λιστες και ολα αυτα ειναι υποκειμενικα, σιγουρα υπαρχουν πολυ περισσοτερα απο 25 αγαπημενα για τον καθενα ξεχωριστα, που θα αποτελουσαν μια διαφορετικη λιστα, οσο για το τι ειναι μεταλ η οχι, ειναι μεγαλη κουβεντα...........
ενταξει, για μενα που επεσα πανω στα ξεκινηματα του thrash μεσα του 85 για παραδειγμα, θυμαμαι οτι οι κλασσικοι μεταλλαδες τοτε,πιο μεγαλοι, που ειχαν μπει στο χωρο αρχες του 80,εβλεπαν με μισο ματι το thrash,καποιοι δεν το θεωρουσαν metal, οπως και εγω δεν θεωρω metal μπαντες οπως τους slipknot και τους s.o.a.down κλπ, σε αντιθεση με εναν που ακουει τωρα....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Άντε να κινείται λίγο το θέμα γιατί με τις κλασικές μουσικές και τα ραπαρίσματα πήραν κεφάλι οι άλλοι (τρόπος του λέγειν, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ). :p

Ας ακούσουμε εν τω μεταξύ αυτό το κομματάκι στην long play version του 2010 :angel: ❤



 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ρε συ billben3 δεν συμφωνω καθολου με το σκεπτικο σου...οπως λεγανε οι κολλημενοι οτι δε δεχονται το thrash ασπαζεσαι και συ το ιδιο κολλημα με slipknot η οποιοι ειναι μπανταρα απ οπου κ αν το πιασεις. Ηρθαν στην αυγη των 90'ς και τα γαμησανε ολα.
Η τελευταια νεα αμιγως ΚΑΡΑΜΕΤΑΛ big live μπαντα μετα απο τις κλασικες του ειδους. Εφερε νεο κοσμο στο μεταλ και πουλησε εκατομμυρια παιζοντας πραγματικα ακραια μουσικη. Γι αυτο προσοχη στο τι λεμε. Τα γουστα ειναι γουστα αλλα και τα γεγονοτα γεγονοτα. Τι στενομυαλια ειναι αυτη...θυμηθηκα κατι συζητησεις που ειχα πριν 20 χρονια για το αν οι pantera ηταν η οχι μεταλ και τραβαγα τα βυζια μου...και ειχα και μεγαλα βυζια γιατι ημουν χοντρος οταν πηγαινα λυκειο.

Τωρα οσον αφορα την λιστα θα πω οτι την θεωρω σωστη σε γενικες γραμμες. Εννοειται οτι δε συμφωνω σε ολα αλλα την θεωρω μια χαρα. Συνηθως διαφωνω με τετοιου ειδους λιστες και σιγουρα ειναι μεταλ οι μπαντες που εχει. Μας αρεσει δε μας αρεσει.

2020 εχουμε το μεταλ δεν ειναι μονο μειντεν μεταλικα ημαρτον. Εχει ξεφυγει το πραγμα εδω και παρα πολλα χρονια. Ανοιξτε τα αυτια σας.
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.102
A ρε Alfee τι μου θύμησες...Manowar.
Με αυτό αγάπησα το metal

Και με κάποια άλλα ,από κασέτα 60λεπτη.
Τότε καίγαμε τα ηχεία και δεν μας ένοιαζε. Δεν ήταν hi end!!
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
25 θρυλικά metal albums που δεν έχουν ούτε ένα μέτριο τραγούδι (άρθρο στα αγγλικά)

Γενικά μιλώντας, είναι εύστοχη λίστα. Διαφωνώ με τη συμπερίληψη κάποιων albums τα οποία αφενός και κατά την άποψή μου, έχουν μέτρια τραγούδια κι αφετέρου δεν τα θεωρώ metal.

Εσείς, τι λέτε;
Ούτε τα μισα album δεν πληρούν τις προυποθέσεις του αρθογράφου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.165
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top