Heavy Metal

Μηνύματα
304
Reaction score
433
25 θρυλικά metal albums που δεν έχουν ούτε ένα μέτριο τραγούδι (άρθρο στα αγγλικά)

Γενικά μιλώντας, είναι εύστοχη λίστα. Διαφωνώ με τη συμπερίληψη κάποιων albums τα οποία αφενός και κατά την άποψή μου, έχουν μέτρια τραγούδια κι αφετέρου δεν τα θεωρώ metal.

Εσείς, τι λέτε;
Ποια θεωρεις οτι δεν ειναι μεταλ?

Ghost και suicidal να φανταστω?
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ρε συ billben3 δεν συμφωνω καθολου με το σκεπτικο σου...οπως λεγανε οι κολλημενοι οτι δε δεχονται το thrash ασπαζεσαι και συ το ιδιο κολλημα με slipknot η οποιοι ειναι μπανταρα απ οπου κ αν το πιασεις. Ηρθαν στην αυγη των 90'ς και τα γαμησανε ολα.
Η τελευταια νεα αμιγως ΚΑΡΑΜΕΤΑΛ big live μπαντα μετα απο τις κλασικες του ειδους. Εφερε νεο κοσμο στο μεταλ και πουλησε εκατομμυρια παιζοντας πραγματικα ακραια μουσικη. Γι αυτο προσοχη στο τι λεμε. Τα γουστα ειναι γουστα αλλα και τα γεγονοτα γεγονοτα. Τι στενομυαλια ειναι αυτη...θυμηθηκα κατι συζητησεις που ειχα πριν 20 χρονια για το αν οι pantera ηταν η οχι μεταλ και τραβαγα τα βυζια μου...και ειχα και μεγαλα βυζια γιατι ημουν χοντρος οταν πηγαινα λυκειο.

Τωρα οσον αφορα την λιστα θα πω οτι την θεωρω σωστη σε γενικες γραμμες. Εννοειται οτι δε συμφωνω σε ολα αλλα την θεωρω μια χαρα. Συνηθως διαφωνω με τετοιου ειδους λιστες και σιγουρα ειναι μεταλ οι μπαντες που εχει. Μας αρεσει δε μας αρεσει.

2020 εχουμε το μεταλ δεν ειναι μονο μειντεν μεταλικα ημαρτον. Εχει ξεφυγει το πραγμα εδω και παρα πολλα χρονια. Ανοιξτε τα αυτια σας.
Για το τοπικό.....
Θα έπρεπε να έχει είχε τίτλο
τα 25 άλμπουμ που κατα την γνωμη μου δεν έχουν αδύναμα κομμάτια ή
Διάλεξα 25 από τα 200 άλμπουμ που δεν έχουν αδύναμα κομμάτια
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
A ρε Alfee τι μου θύμησες...Manowar.
Με αυτό αγάπησα το metal

Και με κάποια άλλα ,από κασέτα 60λεπτη.
Τότε καίγαμε τα ηχεία και δεν μας ένοιαζε. Δεν ήταν hi end!!

Δεν μου πολυαρέσουν οι Manowar αλλά έχουν βγάλει κάποια σπουδαία κομμάτια.

Η λίστα είναι ελλιπής, δεν μπορεί να μιλάς για heavy metal και να μην έχεις το πρώτο άλμπουμ των Black Sabbath η το Sad Wings of Destiny των Judas Priest π.χ, και τα 7-8 κομμάτια που υπήρχαν ήταν εξαιρετικά, και πολλά άλλα albums από μεγάλες και ιστορικές μπάντες, απλά είναι μία λίστα αρκετά περιγραφική όχι όμως αντιπροσωπευτική, εξάλλου τι να πρωτοβάλεις σε 25 θέσεις.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ρε μη κολλατε σα 15χρονα.
Υπαρχει λιστα που δεν ειναι ελλιπης;;; Απλα μια λιστα ειναι. Ποτε και καμια λιστα με πεπερασμενο αριθμο αλμπουμ δε θα ναι πληρης...παντα κατι θα λειπει...ειναι μαθηματικα αδυνατον.

Και σε τελικη αναλυση απο priest εχει μακραν το καλυτερο. Απο Sabbath σηκωνει κουβεντα...

Βασικα οσο το σκεφτομαι το painkiller ισως και να εμπαινε το καλυτερο metal album ολων των εποχων.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
υπαρχουν δεκαδες η και εκατονταδες δισκοι που ειναι καλοι απο την αρχη ως το τελος,
ειδικα thrash δισκαρες μεσα προς τελη 80 και death metal τελη 80 αρχες του 90 που πανε γονα απο την αρχη ως το τελος, τι να πρωτοδιαλεξει κανεις, μπορει να ξεχωρισει κανεις κομματια απο το reign in blood η το pleasure to kill, το bonded by blood, το hell awaits, το morbid tales?
τωρα, οσον αφορα το αν ειναι μεταλ η οχι καποια απο αυτα που μπηκαν, ειναι πολυ σχετικο,
επειδη εχει καποιος κιθαρα με παραμορφωση δεν σημαινει οτι παιζει και μεταλ,
μπαντες σαν τους slipknot η τους s.o.a.down μπορει να εχουν μεταλ στοιχεια στην μουσικη τους,
αλλα δεν σημαινει οτι ειναι μεταλ μπαντες...........
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Πολύ καλησπέρα στους απανταχού Μεταλάδες.............
Έγραψα σε ένα άλλο tread για Ροκιές αλλά έπρεπε να γράψω στο συγκεκριμένο.
Θέλω να σας πω ότι η μουσική προτίμηση στην Μέταλ σκηνή ξεκίνησε πριν 40 χρόνια σε διακοπές στο χωριό όπου καθόμουν στο μπαλκόνι και ακούω στο απέναντι σπίτι να παίζουν σε κασέτα ACDC, IRON MAIDEN, BLACK SABBATH, και εκεί που μου σηκώθηκε ................. η τρίχα ήταν στο Fast as a shark των ACCEPT.
Δε σας λέω ότι μετά τα τραγούδια της κασέτας που φυσικά μου τα έγραψαν τα άκουγα μονίμως.
Και ήμουν ιδιαίτερα περήφανος που δήλωνα Μεταλάς, φυσικά άλλα χρόνια τότε, μακρύ μαλλί, στενά παντελόνια δαχτυλίδια, κονκάρδες, και το δωμάτιο γεμάτο με αφίσες των συγκροτημάτων.
Οι παλιοί θα θυμούνται ότι η μουσική καθόριζε τα πάντα πάνω σου, δημιουργούσε κλειστές κοινωνίες.
Αλλού οι Μεταλάδες, αλλού οι ντισκόβιοι αλλού οι new wave αλλού οι ποπ.
Σήμερα είναι λίγο αχταρμάς. βλέπεις ένα τύπο με μαλλιά τατουάζ σκουλαρίκια στενά, δερμάτινα και λες Ω!! δικός μας αυτός , και τον ρωτάς τη μουσική ακούς ρε φίλε και σου λέει BTS και τρως ένα εγκεφαλικό ............
Άτιμη κοινωνία άλλους τους ανεβάζεις ψηλά και άλλους τούς κατεβαίνεις στα τάρταρα.
Συγνώμη παιδιά δεν ήθελα να σας κουράσω με την πολυλογία μου, είδα ότι έχετε βάλει καταπληκτικά συγκροτήματα.
Εγώ θέλω να σας παρουσιάσω ένα συγκρότημα που έβγαλε ένα μόνο δίσκο μέταλ για μένα φοβερό.
Σας ευχαριστώ 🙂
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν κουράζεις καθόλου!

Μιας που έκανες up στο thread ας ακούσουμε την μπάντα που ξεκίνησε τα πάντα, :p πριν από αυτούς δεν υπήρχε τέτοιος ήχος σε όγκο και παραγωγή ούτε κιθάρες με τέτοια παραμόρφωση αλλά ούτε τέτοιο πάθος και έμπνευση για κάτι διαφορετικό, δεν υπάρχει κάποιος που ακούει heavy metal και να μην έχει ακούσει αν όχι όλα τουλάχιστον τα περισσότερα κομμάτια από αυτό το άλμπουμ που για μένα είναι το καλύτερο και ένας δίσκος ορόσημο στην ιστορία του heavy metal.
Όλα τα κομμάτια

1."Black Sabbath"6:20
2."The Wizard"4:22
3."Wasp / Behind the Wall of Sleep / Bassically / N.I.B."9:44


.4"Wicked World" 4:47
5."A Bit of Finger / Sleeping Village / Warning

... Καθώς και το Evil Woman
14:15

είναι εξαιρετικά!

Δύο κομματάρες για να θυμηθούμε από που ξεκίνησαν όλα:





Εδώ ο Iommi και τρόπος που παίζει κιθάρα θα εμπνεύσει χιλιάδες κιθαρίστες στο μέλλον, ο ήχος της σήμα κατατεθέν στα 70's, ακούστε όλο το κομμάτι και τις εναλλαγές που έχει:


 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Γιατι ο τροπος ντυσιματος θα πρεπει να αντανακλαται στην μουσικη που ο καθενας ακουει ποτε δε το καταλαβα και φυσικα ποτε δε το ασπαστηκα...

Για μενα ο μεταλλας με κονκαρδες μαλλι απλυτο και ραφτα στο τζακετ ειναι " σκυλας" στα ματια μου αντιστοιχος με οποιονδηποτε χιπ χοπα που φοραει καδενες και παντελονια 5 νουμερα μεγαλυτερα...δε τον κατηγορω αλλα τον θεωρω τερμα γραφικο...επισης κατα 95% δε λεω 100% μη με πειτε κολλημενο θα ακουει μονο μεταλ των 80'ς και θα θεωρει τους slipkont και τους system of a down μπαντες με μεταλ στοιχεια...

Να ναι καλα αλλα δε θελουμε τετοιους οπαδους μεταλ...αυτοι οι οπαδοι ειναι η αιτια που η μεταλ θεωρειται λυκειακη μουσικη και γραφικη...δυστυχως...

Αδερφε οι slipknot ειναι πιο μεταλ και απο το σιδερο. Τερμα ομως. Κανεις λαθος που δεν εχει νοημα να προσπαθησω να σε πεισω εφοσον εισαι μεταλλας και δε τους θεωρεις μεταλ.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Αγαπητε Toolman οπως την βλεπει ο καθενας, αλλα οι slipknot δεν ειναι μεταλ
εχουνε την μασκα του κοροναιου μπροστα και απο πισω ρεει η πουστια.......
Ανδρες πραγματικους οπως οι slayer στο hell awaits και τους destruction στο infernal overkill
δεν εχουνε τα μουτρα να τους κοιταξουνε στα ματια.........ουτε καν...........
Εγω με αυτα μεγαλωσα, τι να κανω, μετα το 90 μπαντες να χοροπηδανε σαν κατσικια και μασκες
και καραγκιοζιλικια, δεν.........αυτα τα σκουπιδια οι machine head την κανανε την ζημια.........
τι να κανουμε, το μεταλ ειναι μουσικη για κολλημενους και νοσταλγους.
Ειμαι περηφανος που φοραω παρωπιδες μουσικα.....
Αμα θες να την δεις ψαγμενος ακους τζαζ και κλασσικη και φρου φρου
τελως παντων......περα απο την πλακα, ποια ειναι η γνωμη σας για το αν αξιζει κανεις
να επενδυσει σε high end μηχανηματα για να ακουει μεταλ?
Πως το βλεπετε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
ποια ειναι η γνωμη σας για το αν αξιζει κανεις
να επενδυσει σε high end μηχανηματα για να ακουει μεταλ?
Πως το βλεπετε?
Φυσικά και αξίζει. Παράδειγμα ο @stathis κι εγώ. Θα έλεγα κι ο @PAULT με τα θηριώδη ηχεία του, αλλά δεν έχω ιδέα για το υπόλοιπο σύστημα του.

Χρωστάω απαντήσεις στο thread, απόψε.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Eχει βάλει 1 δισκο απο κάθε μπάντα και καλά εκανε.
Καλή λίστα.
Και Sabbath και Metallica και Megadeth και Τοοl (ίσως το καλύτερο στουντιο lp όλων των εποχών !)
σωστά επέλεξε !

Pantera και Ghost ούτε κατά διάνοια όμως..
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Καλα, μην ρωτας εμενα, εδω και 16 χρονια ειναι που ακουω με high end μηχανηματα
και ακουω death, brutal death, κλασσικο heavy και thrash σχεδον αποκλειστικα,
απλα ειναι πολλοι της αποψης οτι δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για να παιξεις μεταλ,
και μιλαω για ατομα που ακουνε μεταλ, ετσι? για ατομα που ακουνε φρου φρου
και δεν καταλαβαινουν οτι και να τους βαλεις απο αυτα που ακουμε.
Καλα, ακομα μου εχει μεινει η φαση, ειχα παει ενα φιλο να παρει ενισχυτη
και τον εχω παει στον Ταλιουρη, ενα καταστημα που εφερνε απο διαφορες αντιπροσωπειες
πισω απο τον Ορφεα καπου αν θυμαμαι κατι σαν τον Αξαρλη στην Ακαδημιας αν θυμαστε
ενα πραμα, μπαινουμε μεσα τελως παντων και ενωνει ενα nad cd με ενα creek ολοκληρωμενο
και ενα epow els3 ηχειο, και του δινει ο φιλος μου το path of the weakening των deeds of flesh,
το βαζει ο τυπος και μετα απο κανα εναμιση λεπτο, παταει pause, και μας ρωταει , εχει κανα προβλημα το cd? του ειχε φυγει ο κ@λος..., καλα λεει, εσεις ξερετε καλυτερα, και το παταει να συνεχισει.......
Για το τοπικό.....
Θα έπρεπε να έχει είχε τίτλο
τα 25 άλμπουμ που κατα την γνωμη μου δεν έχουν αδύναμα κομμάτια ή
Διάλεξα 25 από τα 200 άλμπουμ που δεν έχουν αδύναμα κομμάτια
ειπαμε ρε παιδια, μην ψαρωνετε,επειδη επιασε ο αλλος μια κιθαρα και εβαλε ενα πεταλι πανω, δεν πα να πει οτι παιζει μεταλ, ενταξει εχουν πολλα μεταλ στοιχεια αλλα δεν ειναι,
ειναι σαν αν μου λες οτι οι c.o.filth και οι d.borgir ειναι black metal
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Ποια θεωρεις οτι δεν ειναι μεταλ?

Ghost και suicidal να φανταστω?
suicidal τεραστια μπαντα και παιχταραδες, προσκυναω κανονικα
b.t.b.b.a.me, gojira, ghost και κατι τετοια....
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Εννοείται ότι αξίζει να δώσεις για να απολαύσεις metal. Υπάρχουν παραγωγές που κάνουν την Krall να κλαίει, ειδικά το symphonic metal με τις ορχήστρες που εκεί κλαίει και ο Κουτρούλης
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα φίλε billben3
Γιατί στο high-end θα πρέπει να ακούμε μόνο τζαζ, η κλασική μουσική, για φαντάσου ότι METAL μουσική και αν ακούς από heavy, thrash. speed. death, epic να φας στα μυαλά γερή μποτιά από ντραμς, καθαρή σόλο κιθάρα με ριφ και ακόρντα, φοβερή μπασιά και φωνητικά που σε απογειώνουν δε συγκρίνεται. 🤟
Αν διαθέτεις τα χρήματα δε το συζητώ, αν όχι μπορείς να φτάσεις σε ένα αξιοπρεπές ηχοσυστήμα.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Διαφωνω τοσο πολυ με ολους σχεδον! Αλλα δεν εχει νοημα η κουβεντα απο δω...μακαρι να πιναμε καμια μπυρα να τα λεγαμε...

Επισης και η μεταλ για ψαγμενους ειναι παντως αν και δε μ αρεσει ο ορος ψαγμενος αλλα ετσι ειναι...επισης μαζι με κλασικη μουσικη ειναι οι πιο απαιτητικες μουσικης για αναπαραγωγη ειτε σπιτι σου ειτε live σε συναυλια.

Δε θεωρω οτι εχω χαι εντ μηχανηματα ουτε καν βασικα αλλα οταν επελεξα ηχεια πηγα με mastodon, carcass και rush. 2/3 metal! Ε billben3?? Χαχαχα!!
suicidal τεραστια μπαντα και παιχταραδες, προσκυναω κανονικα
b.t.b.b.a.me, gojira, ghost και κατι τετοια....
Between the buried ειναι οντως γατακια αν και εχουν οπαδους...gojira ειναι η νεα big metal band αυτη την στιγμη με συναυλιες που σκοτωνουν και οι ghost φαινομενικα δεν ειναι μεταλ αλλα σαν attitude ειναι μεταλ και ειδικα οι τελευταιοι δισκοι ειναι σαν τα εμπορικα μεταλ των 80'ς.

Οι suicidal απο την αλλη δεν ειναι και πολυ μεταλ για εμενα ειναι ενα crossover....που με αυτον τον δισκο πλησιασανε το μεταλ.
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
μα τα μηχανηματα εκει φαινονται, αμα εχουν τα "ωα" να διαχειριστουνε
γρηγορα και πολυπλοκα πραματα, εγω αυτα τα φρου φρου ρε παιδια
που ειναι μια μανταμα με μια μπασαβιολα η ενα πιανο
οπου και να μου τα βαλεις, παντου μια χαρα ακουγονται, ενταξει
η αληθεια ειναι οτι οταν ενα μεταλ αλμπουμ εχει χαλια παραγωγη
σε ενα αποκαλυπτικο συστημα οντως θα στο βγαλει χαλια
ειναι δικοπο μαχαιρι, αλλα μια ωραια παραγωγη
ενα queensryche, η ενα fates warning θα το ευχαριστηθεις
απο οτι σε μια denon-yamahοκατσαρολα
εγω σ'αυτο το συστημα θα βαλω skynyrd, θα βαλω και morbid angel

Sound by Design Quasar LTD turntable
Rega rb300 Cardas Incognito Rewired
Goldring Eroika LX MC 0,5
Arcam Alpha 5 cd player
Grace m903 Dac
Cary SLP98 preamp
Ayre V3 power amp
Polk Audio SRS 2.3 TL
kimber kable interonnects/ηχειων
 
Last edited:


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Τι κάνει μία μπάντα-δεινόσαυρο πιο μέταλ από ένα τσούρμο γκαζομένων 20αρηδων που στέκονται πάνω στους ώμους των γιγάντων και παίζουν τη μουσική που γουστάρουν; Γιατί π.χ οι Manowar να είναι πιο μέταλ από τους Mastodon; Στην τελική οι Mastodon δεν έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής κάποιο... St. Anger (τυχαίο το παράδειγμα). Πλέον δεν υπάρχει παρθενογέννεση στη μουσική. Γιατί θα πρέπει να αφορίζουμε μπάντες που προσπαθούν να εντάξουν νέα στοιχεία στη μουσική τους; Ακόμα θυμάμαι την τελευταία συναυλία των Amenra και μου σηκώνεται.....η τρίχα. Τους Soundgarden, Alice in Chains, Rage Against The Machine, Rammstein, Deafheaven, The Ocean, Deftones, Kylesa κλπ που πρέπει να τους κατατάξουμε; Γνώμη μου είναι ότι κυκλοφορούν πολλές καλές μπάντες εκεί έξω σε όλα τα είδη που αξίζουν την προσοχή και την υποστήριξή μας. Πλέον με το διαδίκτυο έχουμε τη δυνατότητα να ανακαλύπτουμε κάθε μέρα και από μία νέα μπάντα. Και ανάμεσα στα πολλά σκ@τ@ να ξεχωρίζουμε τα διαμαντάκια. Και αυτή είναι η μαγεία. Όχι οι ταμπέλες.
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Φυσικά και αξίζει. Παράδειγμα ο @stathis κι εγώ. Θα έλεγα κι ο @PAULT με τα θηριώδη ηχεία του, αλλά δεν έχω ιδέα για το υπόλοιπο σύστημα του.

Χρωστάω απαντήσεις στο thread, απόψε.
Δεν θα χαρακτήριζα το σύστημα μου high end σε καμία περίπτωση..fyi αποτελείται από κάτι μεγαλουτσικα DIY τριδρομα ηχεία, έναν Denon avr 4311 που εκτελεί χρέη προ, ενεργό cross της DBX και class D modules της ICE.
Ως προς το αν αξίζει το high end για metal?
Η αγαπημένη μας μουσική όποια και αν είναι αξίζει τα καλύτερα.
Γιατί να υποτιμήσεις το μουσικό σου γούστο λέγοντας ότι δεν αξίζει?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top