Heritage Linton: Ο θρύλος της Wharfedale




C

chrispo

Guest
Ποια;
...ξούτ παλιόγατα.:biggrin:


Απ' ότι μπορώ να θυμηθώ, τα περισσότερα από τα πανάκριβα ηχεία που έχω ακούσει μου άρεσαν πολύ και τα προτιμώ απ' ότι είχα και μάλλον θα έχω.



Mη σε μπερδεύει η σημαία, αν ήταν κατασκευασμένο στην Αγγλία θα είχε πάνω από 3 χιλάρικα, βλέπε Harbeth/Spendor. Θετικό πάντως ότι παρουσιάζουν καθαρό τρίδρομο σε αυτή τη τιμή, έχουμε πήξει στα 2.5 δρόμων.
θα είχε ενδιαφέρον ένα συγκριτικό μεταξύ Harbeth, Spendor και wharfedale . ( :dance2:)

0806D280-598D-4A95-8F1B-53FFBDCA56CD.jpeg
155291AF-5DEE-4C2D-9145-69523E4D214D.png
3D09B479-EC59-49D7-8CBD-F88E088904A0.jpeg
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Πολλά τα οποία δεν μπορείς εσύ με τα χρέπια σου. :lolsign: 🥁
ότι κάνεις εσύ με τα ψοράλ... το κάνω εγώ με τα ακουστικά :fuckyou: :lol:
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Wharfdale ήταν τα πρώτα μου ηχεία. Δεν θα σας πώ όμως πόσες δεκαετίες πριν! Είχαν και αυτοκόλλητο αγγλικό σημαιάκι στην ούγια.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
..¨ The KEFs play the sounds well, while the Wharfedales play the songs well ¨
Πραγματικα πολύ εύστοχο.
Το καλο είναι ότι μπορείς να το πεις για πολλά μοντελα της Wharfedale διαχρονικα και δεν είναι τυχαίο.
Πίσω από αυτές τις επιτυχίες βρίσκεται ενας μαστορας του προσιτού, καλού ήχου.
Ο Peter Comeau,
αρχισχεδιαστης τώρα στην IAG και ιδρυτής παλιά της
αγγλικής Heybrook.
 
Last edited:

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Απ' ότι μπορώ να θυμηθώ, τα περισσότερα από τα πανάκριβα ηχεία που έχω ακούσει μου άρεσαν πολύ και τα προτιμώ απ' ότι είχα και μάλλον θα έχω.
Η ειλικρίνεια προς τον εαυτό μας δεν έβλαψε ποτέ κανέναν👍

Mη σε μπερδεύει η σημαία, αν ήταν κατασκευασμένο στην Αγγλία θα είχε πάνω από 3 χιλάρικα, βλέπε Harbeth/Spendor. Θετικό πάντως ότι παρουσιάζουν καθαρό τρίδρομο σε αυτή τη τιμή, έχουμε πήξει στα 2.5 δρόμων.
Δεκτόν αλλά τα Harbeth/Spendor δεν είναι ακριβά μόνο γιατί γίνονται στην Αγγλία...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δηλαδης αυτά τα γουερφεντεπωσταλεν που σιαχνονται στηγκινα δεν είναι καθαρόαιμα όπως τα χάρμπεθ;
 


vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Μόνο για τα Αγγλικα monitor Harbeth & Spendor , μιλάτε....;;;;;;
Τα ATC , ProAc , Rogers....!;;;; ΤΙ δηλαδή..!!
Aυτά τα Αγγλιδάκια ΔΕΝ τα γνωρίζετε.;;;
Αυτά τι είναι , φτηνα..;;;
Και όσο αφορά τα Wharfedale σαν φίρμα , δεν το συζητάω ότι είναι πολύ βαρύ το όνομα ,
όπου και να τα φτιάχνει...!
Τίποτα καλύτερο από ένα Αγγλικό monitor ηχείο..!!!
 

C

chrispo

Guest
Όποιος τα ακούσει θα καταλάβει ότι πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ηχείο, που για λεφτά του είναι εξαιρετικό. Μακάρι την πολιτική της Wharfedale να την ακολουθούσαν και άλλες εταιρείες.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Πήγα στον Νάκα αλλά δε κατάλαβα τίποτα, ο χώρος του είναι κακός και τα ηχεία πρόχειρα τοποθετημένα, το παραδέχθηκε και ο υπεύθυνος. Δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα, εδώ και χρόνια το HiFi δωμάτιο είναι κλειδωμένο με τον υπάλληλο του στουντιακού εξοπλισμού να εξυπηρετεί και τα δύο τμήματα. Μου ανέφερε ότι δουλεύει κυρίως με συνεργαζόμενα καταστήματα αλλά δεν τα έχω δει σε κανένα άλλο κατάστημα. Άλλωστε μέχρι πριν ένα μήνα ούτε ο Νάκας τα είχε.

Μου έκανε εντύπωση στο βίντεο η προσφορά ηχείων + stands στην Αγγλία, εδώ δεν υπάρχει έκπτωση αν αγοραστούν μαζί.
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Με τι ενισχυτικά τα άκουσες? Yamaha as 2100 ή 1100?
A-S801. Τα πιο πάνω μοντέλα δεν υπήρχαν για demo, μου εξήγησε ότι λόγω κορωνοϊού είχαν πολλές online πωλήσεις. Και Nagra να είχε, όπως τα έχουν στημένα δε καταλαβαίνεις τίποτα, είναι πρόχειρο (λάθος) το στήσιμο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Δηλώνω σχεδόν ευτυχής κάτοχος γιατί είμαι αρκετά σίγουρος ότι έφερα τον, σχετικά πρόσφατα αγορασμένο, Onkyo TX-8250, εκτός των ορίων του από άποψη ποιότητας.

Τα ηχεία είναι καταπληκτικά από άποψη κατασκευής (πολύ παραπάνω από την τιμή τους) και επίσης έχουν καταπληκτική λεπτομέρεια και χροιά στον ήχο σε όλο το φάσμα. Αυτό που δε μου αρέσει πολύ για την ώρα, αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει το πάντρεμα με τον ενισχυτή, είναι ότι σε πιο περίπλοκα τραγούδια δεν έχει την διαύγεια που θα ήθελα/περίμενα. Η κατάσταση βελτιώθηκε ρυθμίζοντας (σωστά) τον ενισχυτή για τα 6Ω αντί για 4Ω αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχω πλησιάσει κοντά στο 90% των δυνατοτήτων τους.

Οπότε το ερώτημα είναι, αν κάποιος συμφορουμίτης έχει εμπειρία, ποιο θα ήταν ένα καλό πάντρεμα ενισχυτή; Έχω εντοπίσει μερικούς ενδιαφέροντες στις αγγελίες του forum (Creek Destiny, Electrocompaniet ECI 3, Rotel RA-1070, Naim 5si) ενώ το whathifi αναφέρει:

It’s soon clear that these speakers have a relaxed way about them, so we pair them with the energetic Rega Elex-R integrated amplifier. Other amps that offer a good degree of get up and go will also work well.
και νομίζω ότι με βρίσκει σίγουρα σύμφωνο το "these speakers have a relaxed way about them" μετά από ~2 μήνες μαζί τους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Τελικά που μπορούμε να τα ακούσουμε?
Υπάρχει demo της προκοπής?

Φίλε demisone ποια ηχεία αντικατέστησαν ?
Καλώς όρισες με την ευκαιρία.


Σημείωση: με την ευκαιρία η Wharfedale, έχει πολύ καλό λόγο ποιότητας προς τιμή (για Εγγλέζικη εταιρεία - Ήχος)! Ασχέτως μοντέλου, και ασχέτως χώρας κατασκευής! Ούτως ή άλλως το 90% και άνω του ανταγωνισμού, εκεί κατασκευάζονται!
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Τελικά που μπορούμε να τα ακούσουμε?
Υπάρχει demo της προκοπής?

Φίλε demisone ποια ηχεία αντικατέστησαν ?
Καλώς όρισες με την ευκαιρία.

Εγώ δεν τα άκουσα, έκανα το "leap of faith" και τα παρήγγειλα (από εξωτερικό κιόλας γιατί η ελληνική αντιπροσωπία ήθελε 1-2 μήνες για να φέρει τις βάσεις στο χρώμα που ήθελα) βασιζόμενος σε reviews και εμφάνιση.

Αντικατέστησαν Crystal Audio 2 δρόμων, δαπέδου, 20ετίας αξίας ~300€ όταν είχαν αγοραστεί. Τώρα δεν έχω πρόχειρο το μοντέλο "Twin ...κάτι" είναι αλλά δεν υπάρχει καν πληροφορία στο internet για αυτά :D.

Καλώς σας βρήκα!
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Τα ηχεία είναι καταπληκτικά από άποψη κατασκευής (πολύ παραπάνω από την τιμή τους) και επίσης έχουν καταπληκτική λεπτομέρεια και χροιά στον ήχο σε όλο το φάσμα.

... Η κατάσταση βελτιώθηκε ρυθμίζοντας (σωστά) τον ενισχυτή για τα 6Ω αντί για 4Ω αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχω πλησιάσει κοντά στο 90% των δυνατοτήτων τους...
Έχει κάποια ρύθμιση ο ενισχυτής στο menu του, δε κατάλαβα πως τον ρύθμισες για 6Ω αντί 4Ω.

Από λίγο που τα άκουσα στον Νάκα αλλά και από προηγούμενα Wharfedale που είχα θα έλεγα ότι δεν είναι η τελευταία λέξη στη λεπτομέρεια αν και στον Νάκα είναι ακατάλληλες οι συνθήκες για ακρόαση οπότε επιφυλάσσομαι.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
24
Έχει κάποια ρύθμιση ο ενισχυτής στο menu του, δε κατάλαβα πως τον ρύθμισες για 6Ω αντί 4Ω.
Ναι έχει στο ψηφιακό menu και πιστεύω ότι καταλαβαίνει _γενικά_ τι ηχεία είναι συνδεδεμένα, γιατί επιλογή για 8Ω δε μου δίνει (που είναι λίγο περίεργο γιατί βάσει manual μια χαρά υποστηρίζει).

Από λίγο που τα άκουσα στον Νάκα αλλά και από προηγούμενα Wharfedale που είχα θα έλεγα ότι δεν είναι η τελευταία λέξη στη λεπτομέρεια αν και στον Νάκα είναι ακατάλληλες οι συνθήκες για ακρόαση οπότε επιφυλάσσομαι.
Χμμ... Όταν με το καλό το επιβεβαιώσω θα σας πω :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top