Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Με αυτό το ESP32 δεν χρειάζεσαι το OpenHAB σωστά;
Υπάρχει έτοιμο module που να βασίζεται στο EPS32 και έχει αναμονές για να συνδέσεις πάνω του τους αισθητήρες; χωρίς κολλήσεις.
Αν θες κάτι έτοιμο, τότε όχι, οι παραπάνω λύσεις δεν κάνουν.
Ακόμα και στην περίπτωση του ESP (που είναι ό,τι πιο απλό μπορείς να φτιάξεις), ε, ένα κολλητήρι θα το πιάσεις. Και μετά στο software για να κάνεις τις παραμετροποιήσεις που θες, δεν είναι point and click.

Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις έτοιμες (εννοώ εντελώς έτοιμες) και πολύ πιο προχωρημένες από το ESP, αντίστοιχες με αυτά που έχω φτιάξει εγώ στο openHAB. Απλά προφανώς με μεγαλύτερο κόστος.

Ένα τέτοιο "οικοσύστημα", είναι το SmartThings της Samsung, το οποίο είναι καλό γιατί είναι σχετικά ανοιχτό. Δεν σε περιορίζει δηλαδή να αγοράζεις συσκευές μόνο από τη Samsung. Αγοράζεις λοιπόν ένα "hub", το οποίο λειτουργεί ως κεντρική μονάδα και εκεί ασύρματα συνδέεται ό,τι μπορείς να φανταστείς, όπως π.χ. οι temperature sensors που θες εσύ. Και εσύ μετά μέσα από το app ή και web interface, μπορείς να φτιάξεις τα dashboards που θες, τα rules κλπ.

Δες εδώ για μια λίστα με τις συμβατές συσκευές, αν και μπορεί να δουλεύει και με άλλες που δεν αναφέρονται εκεί.

Αντίστοιχα με το SmartThings υπάρχουν κι άλλα. Όπως είπα μια σημαντική παράμετρος είναι να είναι όσο πιο ανοιχτό γίνεται, για να έχεις επιλογές.

αυτό το openhab θα το χαζέψω.
για την ώρα χρησιμοποιώ ενα siemens logo για φωτισμό (με πολύ απλές λειτουργίες για την ώρα)
Όταν είχα ξεκινήσει εγώ να ασχολούμαι πριν 3 χρόνια περίπου, το openHAB θεωρούνταν το πιο δυνατό και παραμετροποιήσιμο, αλλά και το πιο δύσκολο. Από τότε ακούω να παίζει αρκετά το Home Assistant, που μάλλον είναι πιο φιλικό. Και υπάρχουν κι άλλα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Ένα τέτοιο "οικοσύστημα", είναι το SmartThings της Samsung, το οποίο είναι καλό γιατί είναι σχετικά ανοιχτό. Δεν σε περιορίζει δηλαδή να αγοράζεις συσκευές μόνο από τη Samsung. Αγοράζεις λοιπόν ένα "hub", το οποίο λειτουργεί ως κεντρική μονάδα και εκεί ασύρματα συνδέεται ό,τι μπορείς να φανταστείς, όπως π.χ. οι temperature sensors που θες εσύ. Και εσύ μετά μέσα από το app ή και web interface, μπορείς να φτιάξεις τα dashboards που θες, τα rules κλπ.
Δουλευω ήδη με το hub της philips και έχω πρίζες Wi-Fi που ανοιγοκλείνω τα ηχεια του συστήματος από το harmony.
Καποτε που ειχα ψάξει δεν ειχα βρει αισθητήρα θερμοκρασίας για τη δουλειά που θέλω (θερμοσίφωνα) παρά μόνο αισθητήρες θερμοκρασίας χώρου.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δουλευω ήδη με το hub της philips και έχω πρίζες Wi-Fi που ανοιγοκλείνω τα ηχεια του συστήματος από το harmony.
Καποτε που ειχα ψάξει δεν ειχα βρει αισθητήρα θερμοκρασίας για τη δουλειά που θέλω (θερμοσίφωνα) παρά μόνο αισθητήρες θερμοκρασίας χώρου.
Το Philips hub δηλαδή ελέγχει και άλλες συσκευές εκτός από τις Hue; Και αν ναι, τι είδους; Συνεργάζεται π.χ. με όλους τους zigbee αισθητήρες;

Ρωτάω για να κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό με εξωτερικό temperature probe. Γιατί στην ουσία δεν θες κάτι άλλο, έναν αισθητήρα θερμοκρασίας που απλά να έχει εξωτερικό probe, όχι ενσωματωμένο. Σε Z-wave ξέρω ότι υπάρχουν, αλλά αυτό της Philips δεν νομίζω να δουλεύει με Z-wave.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Το Philips hub δηλαδή ελέγχει και άλλες συσκευές εκτός από τις Hue; Και αν ναι, τι είδους; Συνεργάζεται π.χ. με όλους τους zigbee αισθητήρες;

Ρωτάω για να κοιτάξω αν υπάρχει κάτι συμβατό με εξωτερικό temperature probe. Γιατί στην ουσία δεν θες κάτι άλλο, έναν αισθητήρα θερμοκρασίας που απλά να έχει εξωτερικό probe, όχι ενσωματωμένο. Σε Z-wave ξέρω ότι υπάρχουν, αλλά αυτό της Philips δεν νομίζω να δουλεύει με Z-wave.
ναι, τα ειχα ψάξει πολύ τοτε, τώρα δεν τα θυμαμαι πια. Νομίζω zigbee είναι οι WiFi πρίζες της osram που έχω. Θα βρω το τιμολόγιο να το σιγούρεψω οτι είναι αυτές.

OSRAM Smart+ Plug, ZigBee switchable Plug for the Light Control in your Smart Home , Directly compatible with Echo Plus and Echo Show (2. Gen.), Compatible with Philips Hue Bridge
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Αυτές είναι, osram+ smart plug, zigbee αλλά έχω μια υποψία μνήμης στο κεφάλι μου ότι καπου ειχα δει οτι είναι συμβατές με το Phillips hue αλλά όχι της οικογένειας ή κάτι τέτοιο, δεν τα θυμαμαι, πάνε 3 χρόνια που ειχα ασχοληθεί.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αυτές είναι, osram+ smart plug, zigbee αλλά έχω μια υποψία μνήμης στο κεφάλι μου ότι καπου ειχα δει οτι είναι συμβατές με το Phillips hue αλλά όχι της οικογένειας ή κάτι τέτοιο, δεν τα θυμαμαι, πάνε 3 χρόνια που ειχα ασχοληθεί.
Κάτι έτοιμο σε zigbee δεν βρίσκω κι εγώ, αλλά ακόμα κι αν υπήρχε, δεν είναι σίγουρο πως θα δούλευε με το Philips.
Γενικά το Hue Bridge έχει φτιαχτεί για να ελέγχει τις λάμπες της Philips και ίσως παρεμπιπτόντως έχουν προσθέσει και κάποιες άλλες συμβατές zigbee συσκευές. Δεν έχει φτιαχτεί όμως εξαρχής ως ένα full-blown smarthome hub.

Αν πήγαινες στη λύση ενός "κανονικού" hub όπως το SmartThings (αλλά όχι απαραίτητα αυτό) που υποστηρίζει και άλλες τεχνολογίες όπως Z-wave, εκεί τα πράγματα γίνονται κάπως καλύτερα. Βρίσκω ας πούμε αισθητήρες με εξωτερικό probe για την θερμοκρασία, όπως αυτό.

Κι εκεί βέβαια θα έπρεπε να απαντηθούν κάποια πρακτικά θέματα όπως:
- Έχεις ρεύμα εκεί που θα μπει;
- Μπορείς να βρεις αντίσταση με κυάθιο;
- Θα πιάνει; (αν και αυτό λύνεται και με κάποια ενδιάμεση συσκευή ή range extender)

Αλλά σε γενικές γραμμές όπως είπα τα πράγματα είναι καλύτερα. Και εννοείται πως το καινούργιο hub θα μπορούσε να ελέγχει και τις Philips μέσω του Hue Bridge, ώστε να τα έχεις όλα σε ένα σύστημα/interface.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Πλέον με το know how που απέκτησα ετοιμάζομαι για το επόμενο project: Ογκώδη και άσχημα ηχεία (που κανονικά δεν θα έβαζα στο σαλόνι μου) που όταν δεν παίζουν... εξαφανίζονται! Stay tuned!
Ναι, μπορεί να πέρασαν 6 μήνες από τότε, αλλά όπως είδατε στο άλλο thread, κράτησα την υπόσχεσή μου!

Όπως είπα θα αναλύσω σε αυτό το thread με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια τον μηχανισμό, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να φτιάξει, αν όχι κάτι ίδιο, ίσως κάτι σχετικό.

Μιλάμε λοιπόν για ένα ζευγάρι (ανά ηχείο) τηλεσκοπικά lifting columns, τα οποία τα βρίσκουμε σε σχετικά λογική τιμή στην Κίνα:

Η κατασκευή τους είναι αρκετά ποιοτική, είναι σχετικά αθόρυβα και επειδή κανονικά προορίζονται για standing desk, έχουν μηχανισμό ελέγχου ώστε να μην βρεθεί ποτέ η μία κολώνα σε διαφορετικό ύψος από την άλλη. Γενικώς, απολύτως κατάλληλα για αυτό που τα ήθελα. Επίσης, με τα 38 κιλά του θηρίου, δεν φαίνεται να ζορίζονται καθόλου.

Η βάση είναι ένα "Η" φτιαγμένο από στρατζαριστά (γεμισμένα με λεπτή χαλαζιακή άμμο) και γωνιές.

Το πιο δύσκολο κομμάτι της "πατέντας" αφορούσε τον τηλεχειρισμό του controller, καθώς ήταν touch και όχι με τυπικά push buttons τα οποία θα μπορούσες να βραχυκυκλώνεις με ένα ρελέ (όπως έχω κάνει στο project της οθόνης). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ό,τι και να δοκίμαζα να συνδέσω πάνω στα πηνία των κουμπιών (είτε καλώδιο, είτε τρανζίστορ, είτε ρελέ) "ενεργοποιούσε" το πάτημα του κουμπιού.

Άρα, η μόνη λύση που απέμεινε ήταν το servo. Αγόρασα λοιπόν 2 SG90, τρύπησα την πλαστική πρόσοψη, κόλλησα 2 πολύ λεπτά και κοντά συρματάκια πάνω στα ελατήρια (οτιδήποτε πιο χοντρό ή μακρύ ενεργοποιούσε το κουμπί) και πάνω στο servo κόλλησα ένα πιο μεγάλο κομμάτι μέταλλο. Όταν έρχεται σε επαφή το μέταλλο με το συρματάκι, ενεργοποιεί το κουμπί.


Για να στέλνω το σήμα, χρησιμοποιώ ένα Arduino Nano με Ethernet Shield, που λαμβάνει τα μηνύματα μέσω MQTT. Τα μηνύματα τα στέλνω όπως πάντα με το openHAB, που αποτελεί τον controller όλων των αυτοματισμών μου.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Εκτός από το Arduino για τον έλεγχο των lifts, υπάρχει κι άλλο ένα που εκτελεί χρέη "Logitech Harmony".

Μιλάμε και πάλι για ένα Arduino Nano με Ethernet Shield, που όπως το άλλο συνδέεται στον MQTT server και λαμβάνει μηνύματα από εκεί. Ίσως θα μπορούσα και να τα συνδυάσω αυτά τα δύο, αλλά επειδή το "τηλεκοντρόλ" το είχα φτιάξει από παλιότερα, δεν το πείραξα.

Ο δικός του ρόλος, είναι να στέλνει αυτά τα μηνύματα στα υπέρυθρα LEDs που έχει συνδεδεμένα πάνω του και έτσι να λειτουργεί ως τηλεκοντρόλ για συσκευές που δεν διαθέτουν άλλον τρόπο αλληλεπίδρασης.

20210405_004446.jpg


Μια τέτοια συσκευή είναι για παράδειγμα το SMSL DAC, το οποίο ενώ είναι πολύ καλό DAC, έχει πολύ κακό τηλεκοντρόλ. Άρα είναι πολύ πιο βολικό να μπορείς να το ανοιγοκλείνεις και να ελέγχεις το volume από το κινητό, όπως και όλα τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος. Με τη βοήθεια ενός IR LED:

20210405_004521.jpg


και του παραπάνω Arduino, μπορώ να στέλνω από το κινητό ό,τι σήμα θα μπορούσα να στείλω και από το τηλεκοντρόλ του.

Αντίστοιχα ένα τέτοιο LED έχω "στοχεύσει" και στην τηλεόραση, αν και επειδή η τελευταία είναι network enabled, μπορώ ούτως ή άλλως να ελέγχω τις περισσότερες λειτουργίες της μέσω δικτύου. Αλλά και το κλασικό "τηλεκοντρόλ", παραμένει καμιά φορά χρήσιμο.

Κόστος υλικών για το παραπάνω, ούτε 10€.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Πέρα από τα παραπάνω, υπάρχουν 2 ασύρματες Z-Wave πρίζες:

οι οποίες ανοιγοκλείνουν τους ενισχυτές των ηχείων, γιατί μόνους τους δεν τους είδα να συγκινούνται και να μπαίνουν σε κάνα standby. Μπορούν επίσης να "ριπορτάρουν" τάση, κατανάλωση κλπ.

Το PC που εκτελεί χρέη Dirac, ανοίγει μαζί με όλα τα υπόλοιπα με Wake on LAN. Αυτό βέβαια ήταν το εύκολο, το δύσκολο ήταν να κλείσει μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Καθώς τα διάφορα προγράμματα που τρέχουν πάνω του (Dirac, Spotify κλπ.) δεν το αφήνουν να μπει σε sleep αυτόματα, έπρεπε να βρω έναν τρόπο να το κλείνω εγώ όταν πατάω από το κινητό τον διακόπτη "OFF" της μουσικής.

Η λύση ακούει (και πάλι!) στο όνομα MQTT. Βρήκα λοιπόν αυτή τη Java εφαρμογή:

η οποία μπορεί να "διαβάσει" τα μηνύματα από τον MQTT server και να τρέξει αντίστοιχα σκριπτάκια. Οπότε έφτιαξα ένα script που βάζει το PC σε sleep και στέλνω το αντίστοιχο μήνυμα.

Επόμενο βήμα:

Να συνδέσω πάνω στο PC μικρόφωνο και να φτιάξω ένα πρόγραμμα που θα "καταγράφει" το μέσο SPL στον χώρο για τα τελευταία Χ δευτερόλεπτα. Ανάλογα με το μέσο SPL, θα αλλάζει το Dirac preset ώστε να ενεργοποιεί αυτό με το loudness όταν η μουσική παίζει σε χαμηλά επίπεδα και θα το αλλάζει όταν ανεβαίνει η ένταση. Φυσικά, όλο αυτό θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν μπορούσα με κάποιον τρόπο να διαβάσω το volume του DAC, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο να γίνει αυτό.
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
χάζευα στο forum και έπεσα στο θέμα , θα ανεβάσω και εγώ ένα μικρό project που έχω κάνει με HA , nodemcu, οθόνη, αισθητήρα θερμοκρασίας και αισθητήρα pir κίνηση όλα σε ένα . Επίσης έχω σχεδιάσει το σπίτι και με touch ανάβω το χώρο που θέλω . Υπόψιν για το case του “weather station” η εκτύπωση του πλαστικού δεν ήταν της προκοπής από γνωστό μαγαζί κιόλας .τσπν
Επίσης αυτοματισμό στα φώτα όταν ξεκινάω ταινία χαμηλώνουν η κλείνουν .
 

Attachments


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Ναι, μπορεί να πέρασαν 6 μήνες από τότε, αλλά όπως είδατε στο άλλο thread, κράτησα την υπόσχεσή μου!

Όπως είπα θα αναλύσω σε αυτό το thread με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια τον μηχανισμό, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να φτιάξει, αν όχι κάτι ίδιο, ίσως κάτι σχετικό.

Μιλάμε λοιπόν για ένα ζευγάρι (ανά ηχείο) τηλεσκοπικά lifting columns, τα οποία τα βρίσκουμε σε σχετικά λογική τιμή στην Κίνα:

Η κατασκευή τους είναι αρκετά ποιοτική, είναι σχετικά αθόρυβα και επειδή κανονικά προορίζονται για standing desk, έχουν μηχανισμό ελέγχου ώστε να μην βρεθεί ποτέ η μία κολώνα σε διαφορετικό ύψος από την άλλη. Γενικώς, απολύτως κατάλληλα για αυτό που τα ήθελα. Επίσης, με τα 38 κιλά του θηρίου, δεν φαίνεται να ζορίζονται καθόλου.

Η βάση είναι ένα "Η" φτιαγμένο από στρατζαριστά (γεμισμένα με λεπτή χαλαζιακή άμμο) και γωνιές.

Το πιο δύσκολο κομμάτι της "πατέντας" αφορούσε τον τηλεχειρισμό του controller, καθώς ήταν touch και όχι με τυπικά push buttons τα οποία θα μπορούσες να βραχυκυκλώνεις με ένα ρελέ (όπως έχω κάνει στο project της οθόνης). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ό,τι και να δοκίμαζα να συνδέσω πάνω στα πηνία των κουμπιών (είτε καλώδιο, είτε τρανζίστορ, είτε ρελέ) "ενεργοποιούσε" το πάτημα του κουμπιού.

Άρα, η μόνη λύση που απέμεινε ήταν το servo. Αγόρασα λοιπόν 2 SG90, τρύπησα την πλαστική πρόσοψη, κόλλησα 2 πολύ λεπτά και κοντά συρματάκια πάνω στα ελατήρια (οτιδήποτε πιο χοντρό ή μακρύ ενεργοποιούσε το κουμπί) και πάνω στο servo κόλλησα ένα πιο μεγάλο κομμάτι μέταλλο. Όταν έρχεται σε επαφή το μέταλλο με το συρματάκι, ενεργοποιεί το κουμπί.


Για να στέλνω το σήμα, χρησιμοποιώ ένα Arduino Nano με Ethernet Shield, που λαμβάνει τα μηνύματα μέσω MQTT. Τα μηνύματα τα στέλνω όπως πάντα με το openHAB, που αποτελεί τον controller όλων των αυτοματισμών μου.
Τα lifting Columns που διάλεξες είναι βλέπω 65 πόντους όταν μαζέψουν; Έχεις υπόψη σου λύση μέχρι 40-45 πόντους; Είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος που έχω για απόκρυψη ηχείου σε έπιπλο κι η λύση που χρησιμοποιώ τώρα μου έχει κάτσει στο στομάχι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τα lifting Columns που διάλεξες είναι βλέπω 65 πόντους όταν μαζέψουν; Έχεις υπόψη σου λύση μέχρι 40-45 πόντους; Είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος που έχω για απόκρυψη ηχείου σε έπιπλο κι η λύση που χρησιμοποιώ τώρα μου έχει κάτσει στο στομάχι.
Οι συγκεκριμένες επειδή προορίζονται για γραφείο (standing desk) δεν έχει νόημα να είναι μικρότερες, γιατί το γραφείο ακόμα και όταν είναι κατεβασμένο θα έχει ένα ελάχιστο ύψος. Οπότε κάτι ακριβώς αντίστοιχο στους 45 πόντους δεν νομίζω να βρεις.

Υπάρχουν άλλου είδους actuators (θα τους έχεις δει βέβαια, αφού έχεις κάνει αντίστοιχες κατασκευές) αλλά δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα τηλεσκοπικούς. Αυτό είναι το καλό με τους συγκεκριμένους και ευτυχώς εμένα με βόλεψε αυτό το μέγεθος.

Μπορούμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικά για να δούμε αν υπάρχει κάποια άλλη λύση για αυτό που θες να κάνεις.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Οι συγκεκριμένες επειδή προορίζονται για γραφείο (standing desk) δεν έχει νόημα να είναι μικρότερες, γιατί το γραφείο ακόμα και όταν είναι κατεβασμένο θα έχει ένα ελάχιστο ύψος. Οπότε κάτι ακριβώς αντίστοιχο στους 45 πόντους δεν νομίζω να βρεις.

Υπάρχουν άλλου είδους actuators (θα τους έχεις δει βέβαια, αφού έχεις κάνει αντίστοιχες κατασκευές) αλλά δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα τηλεσκοπικούς. Αυτό είναι το καλό με τους συγκεκριμένους και ευτυχώς εμένα με βόλεψε αυτό το μέγεθος.

Μπορούμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικά για να δούμε αν υπάρχει κάποια άλλη λύση για αυτό που θες να κάνεις.
Ναι ας μιλήσουμε τηλεφωνικά!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ναι, μπορεί να πέρασαν 6 μήνες από τότε, αλλά όπως είδατε στο άλλο thread, κράτησα την υπόσχεσή μου!

Όπως είπα θα αναλύσω σε αυτό το thread με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια τον μηχανισμό, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να φτιάξει, αν όχι κάτι ίδιο, ίσως κάτι σχετικό.

Μιλάμε λοιπόν για ένα ζευγάρι (ανά ηχείο) τηλεσκοπικά lifting columns, τα οποία τα βρίσκουμε σε σχετικά λογική τιμή στην Κίνα:

Η κατασκευή τους είναι αρκετά ποιοτική, είναι σχετικά αθόρυβα και επειδή κανονικά προορίζονται για standing desk, έχουν μηχανισμό ελέγχου ώστε να μην βρεθεί ποτέ η μία κολώνα σε διαφορετικό ύψος από την άλλη. Γενικώς, απολύτως κατάλληλα για αυτό που τα ήθελα. Επίσης, με τα 38 κιλά του θηρίου, δεν φαίνεται να ζορίζονται καθόλου.

Η βάση είναι ένα "Η" φτιαγμένο από στρατζαριστά (γεμισμένα με λεπτή χαλαζιακή άμμο) και γωνιές.

Το πιο δύσκολο κομμάτι της "πατέντας" αφορούσε τον τηλεχειρισμό του controller, καθώς ήταν touch και όχι με τυπικά push buttons τα οποία θα μπορούσες να βραχυκυκλώνεις με ένα ρελέ (όπως έχω κάνει στο project της οθόνης). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ό,τι και να δοκίμαζα να συνδέσω πάνω στα πηνία των κουμπιών (είτε καλώδιο, είτε τρανζίστορ, είτε ρελέ) "ενεργοποιούσε" το πάτημα του κουμπιού.

Άρα, η μόνη λύση που απέμεινε ήταν το servo. Αγόρασα λοιπόν 2 SG90, τρύπησα την πλαστική πρόσοψη, κόλλησα 2 πολύ λεπτά και κοντά συρματάκια πάνω στα ελατήρια (οτιδήποτε πιο χοντρό ή μακρύ ενεργοποιούσε το κουμπί) και πάνω στο servo κόλλησα ένα πιο μεγάλο κομμάτι μέταλλο. Όταν έρχεται σε επαφή το μέταλλο με το συρματάκι, ενεργοποιεί το κουμπί.


Για να στέλνω το σήμα, χρησιμοποιώ ένα Arduino Nano με Ethernet Shield, που λαμβάνει τα μηνύματα μέσω MQTT. Τα μηνύματα τα στέλνω όπως πάντα με το openHAB, που αποτελεί τον controller όλων των αυτοματισμών μου.
Ελπιζω ο Melidis να τα βλεπει αυτα. Αντε σιγα σιγα να εκσυγχρονιζομαστε και εμεις οι Βορειοι.
Ναι ας μιλήσουμε τηλεφωνικά!
Συνομωσια δηλαδη. Ειστε τυχεροι που ο Νταχαρης κοιμαται! :smg:
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δε το συζητάμε φοβεροοοο!! Αλλά γιατί κάποιος να θέλει. Να κάνει lift τα ηχεία. Πιο πολύ χρήσιμο θα ήταν να γίνονται μετακίνηση αριστερά η δεξιά με ροδάκια με αυτό πατέντα οριζόντια , να ανοίγει η σκηνή ειδικά για εμενα που δε μπορώ να τα ανοίξω μόνιμα πολύ λόγω περιορισμού χώρου για να φτιάξω ισόπλευρο τρίγωνο με θέση ακρόασης.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Το πλεονέκτημα του Harmony σε σχέση π.χ. με αυτό που κοστίζει 15€ και κάνει το ίδιο πράγμα, ποιό είναι;
Ότι στο μεν Harmony μπορείς να το κάνεις και από ένα δικό του τηλεκοντρόλ ενώ στο Broadlink πρέπει να το κάνεις από το κινητό;

Γιατί για μένα είναι πλεονέκτημα να μπορείς να τα κάνεις όλα από το κινητό και όχι από ξεχωριστά τηλεκοντρόλ.
Ξέρω ότι κάποιοι θέλουν τηλεκοντρόλ για να μπορούν να βρουν τα πλήκτρα στο σκοτάδι χωρίς να έχουν το φως της οθόνης του κινητού (first world problem, αλλά σεβαστό!) απλά αναρωτιέμαι αν όντως είναι μόνο αυτό ή και κάτι άλλο που χάνω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Το πλεονέκτημα του Harmony σε σχέση π.χ. με αυτό που κοστίζει 15€ και κάνει το ίδιο πράγμα, ποιό είναι;
Ότι στο μεν Harmony μπορείς να το κάνεις και από ένα δικό του τηλεκοντρόλ ενώ στο Broadlink πρέπει να το κάνεις από το κινητό;

Γιατί για μένα είναι πλεονέκτημα να μπορείς να τα κάνεις όλα από το κινητό και όχι από ξεχωριστά τηλεκοντρόλ.
Ξέρω ότι κάποιοι θέλουν τηλεκοντρόλ για να μπορούν να βρουν τα πλήκτρα στο σκοτάδι χωρίς να έχουν το φως της οθόνης του κινητού (first world problem, αλλά σεβαστό!) απλά αναρωτιέμαι αν όντως είναι μόνο αυτό ή και κάτι άλλο που χάνω.
Αν πράγματι έτσι είναι, τότε λύνεται το πρόβλημα. Πως λειτουργεί όμως?
Το βλέπουν όλες οι συσκευές?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αν πράγματι έτσι είναι, τότε λύνεται το πρόβλημα. Πως λειτουργεί όμως?
Το βλέπουν όλες οι συσκευές?
Με υπέρυθρες λειτουργεί, οπότε όσες συσκευές έχουν τηλεκοντρόλ υπερύθρων θεωρητικά μπορεί να τις ελέγξει.
Ακόμα κι αν μια συσκευή δεν την "γνωρίζει", έχει λειτουργία εκμάθησης.

Βλέπω ότι το Pro (στα 25€) έχει και RF εκτός από IR. Δεν έχει βέβαια Bluetooth, ενώ το Harmony βλέπω ότι έχει, αυτή είναι σίγουρα μια διαφορά.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
το να ελέγχει ολες τις συσκευες μια συσκευη ειναι το ευκολο μερος.

το δυσκολο ειναι τα activities. δηλαδη με ενα πατημα να σου αναβει τις συσκευες που χρειαζονται πχ για να δεις ταινια, να σβηνει τα φωτα κτλ.

σε αυτα το harmony ειναι αξεπέραστο. (ακομα).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.977
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top