Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
67
Reaction score
43
Καλησπέρα στην ομάδα

Γρίφος για δυνατούς λύτες....

Θέλω να φτιάξω αυτοματισμό για το κλιμακοστάσιο με ΗΑ.
Θα χρησιμοποιήσω αισθητήρες κίνησης/lux zigbee σε κάθε όροφο.
Το πρόβλημά μου είναι τι αυτοματισμό μπορώ να βαλω wifi ή zigbee ώστε να αντικαταστήσει ή να δουλέψει παράλληλα με τον αυτόματο κλιμακοστασίου?

Υπόψιν τo button σε κάθε όροφο θέλω να είναι λειτουργικό εδώ είναι το δύσκολο...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλησπέρα στην ομάδα

Γρίφος για δυνατούς λύτες....

Θέλω να φτιάξω αυτοματισμό για το κλιμακοστάσιο με ΗΑ.
Θα χρησιμοποιήσω αισθητήρες κίνησης/lux zigbee σε κάθε όροφο.
Το πρόβλημά μου είναι τι αυτοματισμό μπορώ να βαλω wifi ή zigbee ώστε να αντικαταστήσει ή να δουλέψει παράλληλα με τον αυτόματο κλιμακοστασίου?

Υπόψιν τo button σε κάθε όροφο θέλω να είναι λειτουργικό εδώ είναι το δύσκολο...
Το έψαχνα πριν λίγες μέρες.καμια εταιρεία δε διαθέτει κάτι για κλιμακοστάσιο (με ενδιέφερε netatmo).
Αν βρεθεί λύση ενδιαφέρομαι και εγώ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ο lux sensor θα λέει στο σύστημα αν είναι βράδυ ή όχι. Αν όχι, τότε θα αγνοεί τις εντολές από τους motion sensors.

Οι motion sensors όταν ενεργοποιούνται θα δίνουν εντολή σε ένα ρελέ που θα είναι στον πίνακα του κλιμακοστασίου, που θα ενεργοποιεί τον αυτόματο. Εδώ τώρα θα πρέπει να μας πει ένας ηλεκτρολόγος πως θα συνδεθούν.

Μια επιλογή είναι το ρελέ να είναι bypass του αυτόματου οπότε όταν ενεργοποιείται να ανάβουν τα φώτα και μετά από X χρόνο να το ξανακλείνει το ΗΑ. Αν δεν θες να στηρίζεσαι στο ΗΑ για το σβήσιμο, θα πρέπει να φτιαχτεί ένα κύκλωμα που η αλλαγή κατάστασης του ρελέ (οποία κι αν είναι αυτή) να ενεργοποιεί τον αυτόματο. Θέλει λίγο σκέψη αυτό. Πάντως η πρώτη λύση είναι σίγουρα απλή.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Να συμπληρώσω μια επιθυμία μου που περιπλέκει το θέμα.
Εγώ σκεφτόμουν γιατί να ανάβουν τα φώτα σε όλους τους ορόφους αν απλά πηγαίνεις πχ στον πρώτο όροφο
Θα ήθελα λοιπόν κάθε φορά να ανάβει το φως του ορόφου που είμαι και ένα όροφο πάνω και ένα κάτω
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Να συμπληρώσω μια επιθυμία μου που περιπλέκει το θέμα.
Εγώ σκεφτόμουν γιατί να ανάβουν τα φώτα σε όλους τους ορόφους αν απλά πηγαίνεις πχ στον πρώτο όροφο
Θα ήθελα λοιπόν κάθε φορά να ανάβει το φως του ορόφου που είμαι και ένα όροφο πάνω και ένα κάτω
Καλέ πόσους ορόφους έχεις; 🙂

Αυτό που λες για να γίνει (με σχετικά απλό τρόπο, εφόσον δεν είναι ήδη έτσι φτιαγμένη η εγκατάσταση) θα πρέπει να αντικαταστήσεις και τους διακόπτες αλλά και τις λάμπες με smart.

Οπότε μετά θα ορίσεις ποιες λάμπες θα ανάβει ο κάθε διακόπτης και για πόση ώρα και θα ελέγχονται όλα από το hub, όχι από κάποιον πίνακα/αυτόματο.

Το μόνο πρόβλημα που σκέφτομαι είναι το range, επειδή μιλάμε για πολλούς ορόφους, δεν ξέρω το zigbee πως το διαχειρίζεται και αν τα nodes λειτουργούν και ως repeaters ή θέλει ξεχωριστό repeater.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Από τις πρώτες αυτοματοποιήσεις που ήθελα να κάνω ήταν αυτή νε τα φώτα του κλιμακοστάσιου και με την ίδια απαίτηση να παραμείνουν οι διακόπτες.
Εκτός του ότι ήταν αρκετα περίπλοκο, ειδικά με τον αρχαίο μηχανικό αυτόματο υδραργύρου που έχει η εγκατάσταση και ο οποιος ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθεί με σύγχρονο ηλεκτρονικό, κατέληξα ότι δεν αξίζει τον κόπο για έναν ακομα λόγο.
ο αισθητήρας κίνησης και φωτός (για ημέρα νύχτα) που έχω ήδη και τον παρακολουθώ μαζι με το υπόλοιπο σύστημα πάσςει από την ανάγκη κάθε τόσο να πρέπει να αλλάζεις μπαταρία και από αναξιοπιστία στη λειτουργία τους.
Για να αλλάξεις μπαταρία πρέπει να το πάρεις χαμπάρι ότι φταίει αυτό και να έχεις και εύκολη πρόσβαση στη θέση που θα τον βάλεις. Αν χρειάζεσαι σκάλα και δενξερωγωτι θα μείνει χωρίς μπαταρία κάνα 2 βδομάδες, που δεν θα παίζει το σύστημα.
Το άλλο θέμα έχει να κάνει με την αξιοπιστία λειτουργίας του όλου συστήματος. Κατά καιρούς όλο και κάτι φταίει, τη μια μπορεί να είναι ο αισθητήρας, την άλλη το δίκτυο σου γενικότερα που μπορεί να είναι το hub, η επικοινωνία του με το ρουτερ, η επικοινωνία μεταξύ τους αν παίζεις με δίκτυο μεταξύ τους, τα update που μπορεί να χρειαστούν ή τα reset, που πολλές φορές σημαίνει πρόσβαση στο εξάρτημα (λάμπα, αισθητήρας) από πολύ κοντά με το hub.
Τελικα το άφησα εκτός αυτό το πρότζεκτ. Ένα φωτιστικό που έχω στο πάρκινγκ με ενσωματωμένο αισθητήρα κίνησης και φωτός παίζει αξιόπιστα πολλά χρόνια τώρα, με 15-20 ευρώ από το Leroy. Βάζεις 1 τέτοιο σε κάθε όροφο και παίζει αυτόνομα και παράλληλα με το υπάρχον σύστημα αν ποτέ χρειαστεί να πατήσεις και το μπουτόν. my2cents
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλέ πόσους ορόφους έχεις; 🙂

Αυτό που λες για να γίνει (με σχετικά απλό τρόπο, εφόσον δεν είναι ήδη έτσι φτιαγμένη η εγκατάσταση) θα πρέπει να αντικαταστήσεις και τους διακόπτες αλλά και τις λάμπες με smart.

Οπότε μετά θα ορίσεις ποιες λάμπες θα ανάβει ο κάθε διακόπτης και για πόση ώρα και θα ελέγχονται όλα από το hub, όχι από κάποιον πίνακα/αυτόματο.

Το μόνο πρόβλημα που σκέφτομαι είναι το range, επειδή μιλάμε για πολλούς ορόφους, δεν ξέρω το zigbee πως το διαχειρίζεται και αν τα nodes λειτουργούν και ως repeaters ή θέλει ξεχωριστό repeater.
6
Ναι αλλά αν το κάνω έτσι πως θα βάλω και αισθητήρα κίνησης και φωτεινότητας; Θέλω να είναι αυτοματοποιημένο με κάθε κίνηση να ανάβει και να υπάρχει όμως και ο χειροκίνητος έλεγχος για τον οποιοδήποτε λόγο
Επίσης όπως λέει η @melina δε θέλω να υπάρχει πουθενά μπαταρία μιας και δε θέλω να ασχολούμαι με το σύστημα απο τη στιγμή που θα μπει... Άντε καμια λάμπα μετά απο μερικά χρόνια...
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
6 όροφοι και η υπάρχουσα εγκατάσταση είναι να ανάβουν όλοι μαζί;
Πολύ περίεργο μου φαίνεται, δεν έχω συναντήσει ποτέ εγκατάσταση σε πολυκατοικία με 6 ορόφους που να πατάς το κουμπί και να ανάβουν όλοι οι όροφοι μαζί.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή στους 6 ορόφους είναι πολύ πιθανό να συναντήσεις και άλλα προβλήματα όπως το range που ανέφερα παραπάνω, ίσως μια λύση σαν αυτή της Μελίνας να είναι καλύτερη. Στην ουσία του εξάλλου αυτό που θες να φτιάξεις δεν έχει κάτι "smart". Θες απλά ο αισθητήρας κίνησης να ανάβει το φως.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το πιο εύκολο και πιο σύνηθες είναι με ένα button να ανάβεις όλο το κλιμακοστάσιο καθώς υπάρχει πάντα ένας "αυτόματος κλιμακοστασίου" και μάλιστα παλιά ήταν αθάνατος , μηχανικός με υδράργυρο. Το μόνο που πάθαινε ήταν να σπάσουν οι πλαστικές βάσεις της τραμπάλας , με λίγη υπομονή τα έφτιαχνες για άλλα 30 χρόνια
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είναι όροφος και διαμέρισμα οπότε ναι ανάβουν όλα μαζί. Δεν είναι στην ουσία πολλές λάμπες (πχ να έχει 5-6 διαμερίσματα ο όροφος) οπότε φαντάζομαι γι αυτό τα έβαλαν όλα μαζί. Όπως και να έχει δεν έχει σημασία :)
Οπότε να αγοράζω ένα απλό αισθητήρα κίνησης για κάθε όροφο; και αν δεν είναι σμαρτ το όλο σύστημα πως θα μου ανάβει το φώς στον όροφο που είμαι και ένα πάνω και ένα κάτω χωρίς να πειράξω τη καλωδίωση;
Φωτιστικό έξτρα δε μαρέσει σαν ιδέα
το πιο εύκολο και πιο σύνηθες είναι με ένα button να ανάβεις όλο το κλιμακοστάσιο καθώς υπάρχει πάντα ένας "αυτόματος κλιμακοστασίου" και μάλιστα παλιά ήταν αθάνατος , μηχανικός με υδράργυρο. Το μόνο που πάθαινε ήταν να σπάσουν οι πλαστικές βάσεις της τραμπάλας , με λίγη υπομονή τα έφτιαχνες για άλλα 30 χρόνια
Όταν λέτε με υδράργυρο πως δούλευε αυτό το μαραφέτι; Γιατί έβαζαν υδράργυρο; Δεν το έχω δει-ακούσει ποτέ
Δούλευε σαν θερμόμετρο και έκλεινε το κύκλωμα όταν ζεσταινόταν μέσω κάποιου εμβόλου;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όχι σαν θερμόμετρο, πιο πολύ σαν κλεψύδρα θα το ελεγα, πάει ο υδράργυρος από το ένα σημείο της τραμπάλες στο άλλο και κλείνει κύκλωμα και αλλάζει κατάσταση.

Κάτι τέτοιο θες τοποθετημένο κατάλληλα σε κάθε όροφο, αν δεν είναι μεγάλος όροφος ίσως κάνει δουλειά και με ένα παρά ένα.
Ψαξε λίγο στον κατάλογο κάποια έχουν και αισθητήρα φωτός όποτε δεν ανάβουν τη μέρα ή αν έχει φως από άλλου (από την υπάρχουσα εγκατάσταση ή αν το φωτίζει οπροβολέας απο τον άλλο όροφο).

 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτός είναι σύγχρονος ράγας! Εγώ έχω πιο παλιό, μουσειακό είδος.
Και επειδη η εγκατάσταση είναι φτιαγμένη με την ‘τεχνοτροπια’ επιστροφής ουδέτερου δεν μπορεί να μπει κανένας σύγχρονος.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Κάτι τέτοιο θες τοποθετημένο κατάλληλα σε κάθε όροφο, αν δεν είναι μεγάλος όροφος ίσως κάνει δουλειά και με ένα παρά ένα.
Ψαξε λίγο στον κατάλογο κάποια έχουν και αισθητήρα φωτός όποτε δεν ανάβουν τη μέρα ή αν έχει φως από άλλου (από την υπάρχουσα εγκατάσταση ή αν το φωτίζει οπροβολέας απο τον άλλο όροφο).

Τέτοιο έχω και εγώ στο γκαράζ αλλα για τη σκάλα δε μου αρέσει αισθητικά γι αυτό θα ήθελα να κρατήσω τα σποτ που υπάρχουν στο ταβάνι και να αλλάξω λάμπες διακόπτες ότι χρειαστεί...
Επίσης με τέτοιο προβολέα πάλι δε λύνετε το πρόβλημα του ενός ορόφου πάνω και κάτω απο το σημείο που ανιχνευτεί κίνηση.Αλλιώς εγώ είχα σκεφτεί να έβαζα απο ένα τέτοιο σε κάθε όροφο που είναι και διακριτικό https://www.skroutz.gr/c/1057/aisth...0539/Legrand/f/1277398/kinisis.html?o=κινησης
Και επειδη η εγκατάσταση είναι φτιαγμένη με την ‘τεχνοτροπια’ επιστροφής ουδέτερου δεν μπορεί να μπει κανένας σύγχρονος.
Οι καινούριοι είναι χωρίς ουδέτερο;κόβουν μόνο τη φάση;
Δε μπορεί απλά να ενωθεί ο ουδέτερος να έχει συνέχεια και να μπει ''νέου τύπου'' ;
Εκτός και αν δε κατάλαβα εγώ καλά...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τέτοιο έχω και εγώ στο γκαράζ αλλα για τη σκάλα δε μου αρέσει αισθητικά γι αυτό θα ήθελα να κρατήσω τα σποτ που υπάρχουν στο ταβάνι και να αλλάξω λάμπες διακόπτες ότι χρειαστεί...
Επίσης με τέτοιο προβολέα πάλι δε λύνετε το πρόβλημα του ενός ορόφου πάνω και κάτω απο το σημείο που ανιχνευτεί κίνηση.Αλλιώς εγώ είχα σκεφτεί να έβαζα απο ένα τέτοιο σε κάθε όροφο που είναι και διακριτικό https://www.skroutz.gr/c/1057/aisthhthres-anixneftes-synagermwn/m/10539/Legrand/f/1277398/kinisis.html?o=κινησης

Οι καινούριοι είναι χωρίς ουδέτερο;κόβουν μόνο τη φάση;
Δε μπορεί απλά να ενωθεί ο ουδέτερος να έχει συνέχεια και να μπει ''νέου τύπου'' ;
Εκτός και αν δε κατάλαβα εγώ καλά...

Είναι δύσκολο να το εξηγήσω γιατί δεν το ξέρω και εγώ καλά. Αναγκάστηκα να το μάθω ψάχνοντας πολύ τη βιβλιογραφία, όταν μετά από 2 μέρες παίδεμα τα παράτησε και έφυγε (κυριολεκτικά) ο ηλεκτρολόγος που είχε έρθει να συνδέσει τον (μοντέρνο) αυτόματο κλιμακοστασίου που δεν είχα καταφέρει και εγώ με τη σειρά μου. Από αυτά που διάβασα και κατάλαβα τότε μου έμεινε μόνο ο τίτλος και η συνήθεια να κάνω την προσευχή μου κάθε μέρα να μην χαλάσει ο αυτόματος γιατί αλλιώς την πο@τσισα.

Ναι, δεν είναι ωραίοι οι προβολείς για μέσα, μπορείς όμως να βάλεις λάμπες που έχουν ενσωματωμένο αισθητήρα κίνησης και φωτοανίχνευση, επίσης από το leroy, πολυ οικονομικοί και αξιόπιστοι. Απλά θα πρέπει να τους έχεις συνέχεια στο on (να κλειδώσεις τον αυτόματο στο on) και δεν θα παίζουν παράλληλα και τα μπουτόν.

Κάτι τέτοιο, πάρε 1-2 και δοκίμασε τα real time, τσάμπα είναι σχεδόν.




ΥΓ γενικά το site του leroy είναι γτπκ, από κοντά βλέπεις περισσότερα προιόντα και με περισσσότερες πληροφορίες. Μπορεί να είσαι και τυχερός να πέσεις και σε υπάλληλο που γνωρίζει και όταν ρωτήσεις κάτι να σε κατευθύνει σωστά. Τύπου 2/10 να γίνει αυτό :laugh:
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Δεν είναι ακριβώς θέμα home automation, αλλά δεν είναι εντελώς άσχετο με το thread.

Στο κουτί των ασθενών ρευμάτων, φρόντισα και πέρασα δύο πλαστικούς σωλήνες Φ14, έναν ψηλά κι έναν χαμηλά έτσι ώστε να πετύχω εξαερισμό του κουτιού (οι σωλήνες έχουν τη μία άκρη μέσα στο κουτί και την άλλη στον φωταγωγό). Αυτό που ήθελα να κάνω ήταν να "κοτσάρω" δύο αθόρυβους 12άρηδες ανεμιστήρες για PC στις άκρες των σωλήνων εντός του κουτιού για να βοηθήσω την εισαγωγή και την εξαγωγή αέρα - κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες, περίοδο κατά την οποία στην Κύπρο "ψήνονται" τα πάντα! Το πρόβλημά μου είναι ότι οι ανεμιστήρες αυτοί (νόμιζα ότι) ήταν (μόνο) 12V και δεν ήξερα πώς θα τους κάνω να παίρνουν ρεύμα από μία από τις πρίζες (220V) που έχω στο κουτί.

Έστειλα μήνυμα στον @symos ζητώντας του βοήθεια, δεδομένου του ελλείματος γνώσης που έχω σχετικά με κυκλώματα κτλ. Ο @symos σκέφτηκε το όλο θέμα πιο πρακτικά και μου πρότεινε την αγορά ενός ανεμιστήρα για PC case, στα 5V με καλώδιο που καταλήγει σε USB και τροφοδοσία από έναν απλό φορτιστή κινητού με θύρα USB (έχω πολλούς που "κάθονται"). Επίσης, μου εξήγησε για ποιο λόγο δεν χρειάζονται δύο ανεμιστήρες και μου επέστησε την προσοχή στην πιθανή ανάγκη παρεμβολής USB extension cable μεταξύ της πρίζας (φορτιστή) και του ανεμιστήρα. Αυτό το τελευταίο το είχα ήδη στο μυαλό εξαιτίας της απόστασης της πρίζας από τη θέση του ανεμιστήρα, είναι όμως κάτι που θα φανεί στην υλοποίηση.

Με αυτά και με αυτά (η ιστορία αυτή έχει πάνω από ένα χρόνο που εξελίχθηκε), σήμερα εδέησα να παραγγείλω τον ανεμιστήρα από το AliExpress με πιθανή παράδοση κάποια στιγμή εντός του ερχόμενου Δεκεμβρίου. Αναμονή λοιπόν κα βλέπουμε.

Ευχαριστώ θερμά τον @symos για τη βοήθεια, τις ιδέες και τις λύσεις που πρότεινε. :thumbsup:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top