Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Να χάσει τη χαρτογράφηση γιατί;πέρα από xiaomi που είναι σύνηθες δε το έχω διαβάσει για άλλες. Λέτε να πάει τόσο χάλια; Η roborock να είχε να μου δώσει απάντηση;
Βρήκα αυτά https://www.zipy.gr/p/ali/Electric ...4V 500N 20mm s;100005632:353308#White 100mm
Φωτογραφία μόνο μην μας στείλεις 😂
Θα το ανοίξω θα βάλω τη σκούπα από κάτω και θα το κάνει γυαλί
Κλειστό είναι από παντού τι στο καλό να έχει μαζέψει εκεί από κάτω;
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πως θα ελέγχω το μοτεράκι μέσω wifi και πως θα κάνω την αναστροφή πολικότητας για το ανοιξε κλείσε;
Η ρουτίνα μου τρέχει μέσω της εφαρμογής roborock το ίδιο και αν επιλέξω να ξεκινήσει σε τυχαία στιγμή. Οπότε πως θα γίνει η δουλεία να ανοίγει η πόρτα όταν παίρνει εντολή να ξεκινήσει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Έχουμε λύση να ανοιγοκλείνει ένα αυτοματάκι στον πίνακα ρεύματος από απομακρυσμένη θέση μέσω ίντερνετ;

Επίσης να βλέπω μέσω ίντερνετ, από απομακρυσμένη θέση, μια κάμερα μέσα στο σπίτι;

Στο σπίτι έχω wi-fi, ασύρματο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Επίσης να βλέπω μέσω ίντερνετ, από απομακρυσμένη θέση, μια κάμερα μέσα στο σπίτι;
Για αυτό χρειάζεσαι μια κάμερα η οποία να συνδέεται στο διαδίκτυο και στο δίκτυο του σπιτιού σου και την εφαρμογή που τη συνοδεύει.
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Τι θέλεις να ανοιγοκλείνεις στο πίνακα; Ένα sonoff αν έχεις χώρο ειναι και οικονομικό.Έχει 10A και 16 αν θυμάμαι καλα
Για κάμερα όπως σου είπαν οποιαδήποτε σχεδόν έχει αυτη τη δυνατότητα. Δες αν θέλεις να βλέπει νύχτα (που θα θέλεις ) να έχει μικρόφωνο να παίρνει κάρτα sd για να αποθηκεύει ότι βλέπει. Αν έχεις κοντά καλώδιο δικτύου εγώ το προτιμώ για τη κάμερα αντί για ασύρματη
Ψάξε ip camera


Δεν αξίζουν τα 10A απο άποψη τιμής πάς στα 16
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Τι θέλεις να ανοιγοκλείνεις στο πίνακα;
Βασικά και μια μπρίζα μόνον να ανοιγοκλείνω, θα κάνω δουλειά.

Μια αντλία ενυδρείου. Ελάχιστη κατανάλωση, πες 100 βατ. Με ενδιαφέρει να μπορώ να την κλείσω την αντλία, και μετά να την ανοίξω, από μακριά.

Σκέφτηκα να το βάλω στον πίνακα, αντικαθιστώντας (ή σε σειρά) με το αυτοματάκι που δίνει ρεύμα στις μπριζες εκεί στο ενυδρείο.

Και την κάμερα παρακολούθησης, για το ενυδρείο τη θέλω.

Το υπόλοιπο σπίτι έχει άλλο σύστημα, δε χρειάζεται κάτι εκεί.
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
εγώ θα το έβαζα(η αυτό που σου έστειλα ή τη πρίζα που λέει ο @symos ) κάτω απο το ενυδρείο με μόνιμα την ασφάλεια του πίνακα ανοιχτή και τέλος
Μπορείς και να κάνεις προγραμματισμό με κάποια ώρα και μέρα ή κάποια προυπόθεση πχ θερμοκρασία νερού ενυδρείου και να δουλεύει αυτόματα.Να μη το έχεις καθόλου στο μυαλό σου.
Το μόνο θέμα είναι αν τα ψάρια βλέπουν το υπέρυθρο φως, μη τους ενοχλέι η κάμερα στο σκοτάδι και η γωνία-ύψος που θα μπει η κάμερα σε σχέση με το ενυδρείο.Ίσως το βράδυ με το υπέρυθρο φως κάνει αντανάκλαση και δε βλέπεις τα ψάρια
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
κάμερα παρακολούθησης
-> εχω τη xiaomi IP camera την απλη τη hd, βγαινει και σε 4k , το απλικεισο αρκετα βολικο, και κανει και κινησεις πανω κατω, αριστερα δεξια και ζουμ και νυχτερινη οραση.
-> επισης μπορεις στο ιδιο απλικεισο (το mi home) να ενταξεις και αλλες συσκευες εξυπνου σπιτιου αλλα δεν εχω αλλες συσκευες.
Screenshot_2023-05-23-17-00-42-800_com.xiaomi.smarthome.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα. Ποιος είναι ο κατάλληλος κωδικός σε προϊόν της sonoff να μπει στο πίνακα και να ελέγχει τον ηλιακό. δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να έχει κάποιον αυτοματισμό πέρα από το να μπορεί να ανάψει και να σβήσει απομακρυσμένα. προφανώς οι απλοί ενδιάμεσοι όπως ο basic r2 που έχω σε φώτα και άλλες μικροσυσκευές δεν αντέχει το φορτίο του ηλιακού. χρειάζεται και κάτι άλλο στο πίνακα?
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Παιρνεις ενα sonoff ρελε το τροφοδοτεις απο μια ασφαλεια 220v και οταν οπλιζει θα δινει 220v.
Aγοραζεις ρελε ισχυος ραγας 25Α με 2 επαφές NO.που εκει θα περναει το ρευμα του ηλιακου.

Φαση και ουδετερο σε ηρεμια το ρελε ειναι NO και οταν θα παιρνει 220v θα γινετε ΝC.
Bαζεις και ενα ενδεικτικο λαμπακι αν δεν εχεις.Αν εχεις ηδη πρεπει να παρει φαση απο την εξοδο του ρελε και εναν μονιμο ουδετερο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Σωστό ό,τι έγραψε ο Λάμπρος, για απλοποίηση της διαδικασίας εγώ πήρα ένα ρελέ ισχύος που έχει δικό του φωτάκι και override διακόπτη.

Οπότε αφενός ξέρω πότε είναι ανοιχτό, αφετέρου μπορώ να το ανοίγω και με το χέρι αν κάτι δεν πηγαίνει καλά με το sonoff. Βέβαια και το sonoff έχει χειροκίνητο διακόπτη, οπότε ίσως το δεύτερο να μην είναι τόσο απαραίτητο αν συνδυαστεί συγκεκριμένα με sonoff. Εγώ το έχω συνδυάσει με δικό μου κύκλωμα που δεν έχει χειροκίνητο διακόπτη.

Επίσης χρήσιμος ένας αντάπτορας ράγας για το sonoff, έχω βάλει λινκ μερικά ποστ πιο πάνω.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σωστά όσα γράφτηκαν αλλά το th16 σηκώνει τον ηλιακό χωρίς ρελέ ισχύος. Αν δεν έχεις χώρο μη βάλεις ρελέ ισχύος... (Εγώ αν το έβαζα θα ήταν μόνο εάν είχα αμφιβολία για την αξιοπιστία του ρελέ που έχει το sonoff) Έχει και κουμπί επάνω του το οποίο σου επιτρέπει να ανοιγοκλείνεις χειροκίνητα και ενδεικτική λυχνία

Για να προλάβω ο ηλιακός με αντίσταση 4kv είναι 18 Amper αλλά από ότι βλέπω όλοι έτσι το δουλεύουν. Αν θυμάμαι καλά και εμένα της legrand που έχω είναι και αυτό 16amper με μια μικρή επιφύλαξη
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σκέφτομαι να βάλω μια οθόνη λογικά tablet θα είναι όπως μου είχε πει κάποτε πως έχει ο @symos ώστε να περάσω πιθανόν openhab και κάτι αλλά πραγματικά που θέλω. Θα ήθελα να μπει στο τοίχο χωρίς καλώδια να φαίνονται και να στηρίζεται όμορφα
Υπάρχει κάποια πρόταση με βάση και φόρτιση (που πιθανόν θα είναι επαγωγική)
Δε θέλω να φαίνεται πως κόλλησα ένα tablet στο τοίχο
Αλλιώς σκέφτομαι για αυτό που από εδώ ξεκινησ ε η "ανάγκη" μου απλώς θα ήθελα να έχει επιπλέον δυνατότητες


Για τα χρήματα του δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές και με περιορίζει για μια συγκεκριμένη χρήση
Κάτι αντίστοιχο ψάχνω που να τα κάνει ολα
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σωστά όσα γράφτηκαν αλλά το th16 σηκώνει τον ηλιακό χωρίς ρελέ ισχύος. Αν δεν έχεις χώρο μη βάλεις ρελέ ισχύος... (Εγώ αν το έβαζα θα ήταν μόνο εάν είχα αμφιβολία για την αξιοπιστία του ρελέ που έχει το sonoff) Έχει και κουμπί επάνω του το οποίο σου επιτρέπει να ανοιγοκλείνεις χειροκίνητα και ενδεικτική λυχνία

Για να προλάβω ο ηλιακός με αντίσταση 4kv είναι 18 Amper αλλά από ότι βλέπω όλοι έτσι το δουλεύουν. Αν θυμάμαι καλά και εμένα της legrand που έχω είναι και αυτό 16amper με μια μικρή επιφύλαξη
Εδώ είναι ο ένας πίνακας και ο διακόπτης για τον ηλιακό.

Οπότε αφήνω μόνιμα ανεβασμένο το διακόπτη και βάζω μετά το sonoff...

5 χρόνια λέω να γράψω τι είναι το κάθε ένα και ακόμη όπως τα άφησε ο ηλεκτρολόγος είναι....
 

Attachments



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top