Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλησπέρα σε όλους

Ανοίγω αυτό το νέο θέμα για 2 λόγους:
α) Γιατί πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα "μεγάλο έργο" και ήθελα να το μοιραστώ, καθώς έχει την πλάκα και το ενδιαφέρον του.
β) Γιατί γενικά το θέμα του home automation θεωρώ ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον και δεν έχω δει να συζητιέται ενεργά.

Θα ξεκινήσω λοιπόν από τα "ειδικά" (το έργο που προανέφερα) και σε επόμενα post θα περάσω και στα πιο γενικά (τεχνολογίες home automation, δυνατότητες, παραδείγματα από πράγματα που έχω φτιάξει κλπ.).

Το πρόβλημα λοιπόν ξεκίνησε όταν μετακόμισα στο τωρινό μου σπίτι, το οποίο έχει επικλινές ταβάνι. Βάσει της διαρρύθμισης, η οθόνη του προτζέκτορα δεν μπορούσε να τοποθετηθεί απευθείας πάνω στον τοίχο, αλλά έπρεπε να έρθει λίγο πιο μπροστά. Επίσης, η φορά της ήταν στην πλευρά που το ταβάνι έχει την κλίση, όχι στην οριζόντα πλευρά.

Τι να έκανα λοιπόν; Να κρεμούσα την οθόνη με κάποια ντίζα και να την έχω να αιωρείται μές στη μέση του σαλονιού; Άσχημο. Κάποια στιμή όπως ψάχναμε λύσεις, μου λέει ο πατέρας μου (που δεν καταλαβαίνε γιατί θα με πείραζε να την κρεμάσω με την ντίζα που λέγαμε) "ε τότε να φτιάξουμε ένα μηχανισμό που όταν κλείνει να την σηκώνει και να την κολλάει στο ταβάνι". Προφανώς ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. Αυτό είναι, λέω! Το βρήκαμε, ξεκινάμε.

ΟΚ, μας πήρε λίγο παραπάνω απ'ότι υπολόγιζα, αλλά ιδού το αποτέλεσμα:


Δεν θα σας βάλω ακόμα "στα βαθιά" όσον αφορά τις λεπτομέρειες και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτεί, όπως είπα θα τα αναλύσουμε σε επόμενα posts.

Υ.Γ.1 Λέτε να είναι παγκόσμια πατέντα; :dance2:

Υ.Γ.2 Η οθόνη έχει εμφανίσει κάποιες ζάρες. Επειδή είναι φτηνιάρικη και μεγάλη (μια Brateck 135 ιντσών), δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός της επικλινούς "αποθήκευσης" ή αν θα τις έκανε ούτως ή άλλως.

Υ.Γ.3 Μόλις την κρέμασα και αφού πέρασαν λίγες μέρες, παρατήρησα το εξής. Λόγω των "γραμμών" του χώρου, όταν είναι κατεβασμένη "χάνεται" και φαίνεται ίσως και λιγότερο από ότι όταν είναι κολλημένη στο ταβάνι. Ω ναι. Ποιός θα το'λεγε...

Υ.Γ.4 Συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω υστερόγραφα, έχω να πω ότι έμαθα το εξής: Αν βλέπεις πως κάτι που πας να κάνεις δεν το έχει κάνει (μάλλον) κανείς άλλος στον κόσμο, τότε, ε, κατά πάσα πιθανότητα πας να κάνεις μαλακία. :lol:

Υ.Γ.5 Πέρα από την πλάκα, πιο πολύ για το challenge ήθελα να το κάνω και χαίρομαι που το ολοκλήρωσα. Πλέον με το know how που απέκτησα ετοιμάζομαι για το επόμενο project: Ογκώδη και άσχημα ηχεία (που κανονικά δεν θα έβαζα στο σαλόνι μου) που όταν δεν παίζουν... εξαφανίζονται! Stay tuned!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Οι ζαρες είναι λογω οθόνης .
96% των οθονών πάνω από 120 ιντσες παρουσιάζουν ζαρες.
Ακόμα και πανάκριβες
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Οι ζαρες είναι λογω οθόνης .
96% των οθονών πάνω από 120 ιντσες παρουσιάζουν ζαρες.
Ακόμα και πανάκριβες
Ναι, ισχύει. Το ερώτημα όμως είναι το "πόσο".

Είχα την ίδια οθόνη (μάρκα, διάσταση) στο προηγούμενο σπίτι, στη χειροκίνητη εκδοχή.
Είχε μεν κάποιες ζάρες, αλλά μικρές και σχετικά ανεπαίσθητες, δεν με ενοχλούσαν.

Αυτή εδώ όμως έχει κάνει δύο μεγάλες σε σχήμα V, αρκετά πιο έντονες. Όχι τόσο τραγικές να μην μπορείς να ευχαριστηθείς τη θέαση, αλλά σίγουρα πολύ πιο εμφανείς από την προηγούμενη. Γι'αυτό λέω μήπως παίζει ρόλο η διαγώνια αποθήκευση.

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα δεν με ενοχλούν πολύ, αλλά ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα σκεφτώ να την αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο, την οποία μάλλον θα εγκαταστήσω σταθερά οριζόντια, για τον λόγο που είπα παραπάνω στο Υ.Γ.3.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Παρε εναν φακο με τα φωτα κλειστα,βαλτον στο πλαι-κεντρο και φωτισε πανω κατω και τοτε θα δεις τι θα πει ζαρα.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
:p :p :p :lolsign::lolsign:
μη μου πεις;
Χαχα, ναι, το πήρα απόφαση νομίζω! Δεν κάνω spoilers όμως, θα "αναδυθούν" κι αυτά στο δικό τους video όταν είναι εδώ και έτοιμα.

Μέχρι τότε, κάνω μια δεύτερη απόπειρα να σας τραβήξω το ενδιαφέρον στο θέμα του... θέματος, παρουσιάζοντας μια άλλη πτυχή του συστήματός μου, η οποία αν και "καθημερινή" και "βαρετή", παραμένει πολύ πρακτική.

Για όσους λοιπόν (όπως κι εγώ) έχουν ξυπνήσει (ή ξυπνάνε κάθε μέρα) μισή ώρα νωρίτερα το πρωί για να ανάψουν το θερμοσίφωνο, για όσους αντίστοιχα το έχουν ξεχάσει ανοιχτό, για όσους έχουν ηλιακό και περιμένουν μια ώρα με το χέρι κάτω από την ανοιχτή βρύση να δουν αν έχει νερό κλπ κλπ κλπ., αυτή η λύση είναι για σας:

home.jpg


Στην παραπάνω εικόνα βλέπετε το "widget" που έχω φτιάξει για την αναφορά και τον έλεγχο της θερμοκρασίας του νερού στον ηλιακό. Πέρα από το να δεις τη θερμοκρασία, μπορείς να ενεργοποιήσεις 2 "προγράμματα", ένα που θα φέρει το νερό στους 40 βαθμούς (αρκετό για 1 άτομο) και ένα στους 60 βαθμούς για πιο εκτεταμένη χρήση.

Υπάρχει επίσης προγραμματισμός που ενεργοποιεί το πρώτο πρόγραμμα τις καθημερινές πριν ξυπνήσω το πρωί.

Το πλεονέκτημα σε σχέση, ας πούμε, με έναν χρονοδιακόπτη, είναι ότι ο χρονοδιακόπτης δεν λαμβάνει υπόψη την θερμοκρασία του νερού. Ακόμα κι αν εσύ έχεις στόχο το νερό κάθε μέρα το πρωί να ανέβει π.χ. στους 40 βαθμούς, ο χρονοδιακόπτης θα ανοίξει για έναν προκαθορισμένο χρόνο, ακόμα κι αν το νερό ξεπερνάει τον στόχο, αρκεί να είναι κάτω από τον θερμοστάτη του ηλιακού/boiler. Μπορεί δηλαδή να στο ανεβάσει από τους 50 στους 65 βαθμούς, παρ'όλο που αυτό μπορεί να μην έχει νόημα για σένα. Είναι απλά λοιπόν χαμένη ενέργεια.

Τα υπόλοιπα (ανά πάσα στιγμή ξέρεις αν έχει νερό, δεν το ξεχνάς ποτέ ανοιχτό κλπ.) είναι ευκόλως εννοούμενα.

Εκτός λοιπόν από τη βασική εγκατάσταση του openHAB (δωρεάν) που τρέχει στον home server μου, για τον έλεγχο του ηλιακού χρειάστηκε να φτιάξω ένα module κόστους 6-7 ευρώ, που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:

wh.jpeg


Στην ουσία πρόκειται για ένα Arduino Nano με ένα RFM69 radio module. Το πιο ακριβό πράγμα σε όλο το σύστημα ήταν το ρελέ ράγας και η λυχνία, καμιά 15ρια ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς. Το ρελέ έχει και manual διακόπτη για περίπτωση δυσλειτουργίας, ή περίπτωση... υπερήλικα χρήστη!

Με αστείο κόστος λοιπόν, λύθηκαν μια για πάντα όλα τα παραπάνω προβλήματα. Not bad, eh?

Στο επόμενο επεισόδιο, το "Logitech Harmony" του φτωχού!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καταπληκτικός!

Και η σημασία του "έξυπνου" σπιτιού για μένα πήρε άλλη διάσταση και νόημα στην περίπτωση της 3ης ηλικίας ή σε περιπτώσεις Altzheimer/άνοιας όπου είναι σημαντικότατη βοήθεια για την αυτο-εξυπηρέτηση του ανθρώπου.

Τα συγχαρητήριά μου. Θα έπρεπε λύσεις όπως ο θερμοσίφωνας που περιγράφετε, ο έλεγχος της κουζίνας κλπ να πωλούνται σαν έτοιμα κιτ και να μπορούμε να τα αγοράσουμε για plug-n-play χρήση όσοι δεν μπορούμε να αυτοσχεδιάσουμε με arduino κλπ. Θα μου αφαιρούσε τεράστια ανασφάλεια που έχω να προσέχω τη μητέρα μου με άνοια να μην ξεχνάει μάτια, θερμοσίφωνες κλπ κλπ
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλησπέρα σε όλους

Ανοίγω αυτό το νέο θέμα για 2 λόγους:
α) Γιατί πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα "μεγάλο έργο" και ήθελα να το μοιραστώ, καθώς έχει την πλάκα και το ενδιαφέρον του.
β) Γιατί γενικά το θέμα του home automation θεωρώ ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον και δεν έχω δει να συζητιέται ενεργά.

Θα ξεκινήσω λοιπόν από τα "ειδικά" (το έργο που προανέφερα) και σε επόμενα post θα περάσω και στα πιο γενικά (τεχνολογίες home automation, δυνατότητες, παραδείγματα από πράγματα που έχω φτιάξει κλπ.).

Το πρόβλημα λοιπόν ξεκίνησε όταν μετακόμισα στο τωρινό μου σπίτι, το οποίο έχει επικλινές ταβάνι. Βάσει της διαρρύθμισης, η οθόνη του προτζέκτορα δεν μπορούσε να τοποθετηθεί απευθείας πάνω στον τοίχο, αλλά έπρεπε να έρθει λίγο πιο μπροστά. Επίσης, η φορά της ήταν στην πλευρά που το ταβάνι έχει την κλίση, όχι στην οριζόντα πλευρά.

Τι να έκανα λοιπόν; Να κρεμούσα την οθόνη με κάποια ντίζα και να την έχω να αιωρείται μές στη μέση του σαλονιού; Άσχημο. Κάποια στιμή όπως ψάχναμε λύσεις, μου λέει ο πατέρας μου (που δεν καταλαβαίνε γιατί θα με πείραζε να την κρεμάσω με την ντίζα που λέγαμε) "ε τότε να φτιάξουμε ένα μηχανισμό που όταν κλείνει να την σηκώνει και να την κολλάει στο ταβάνι". Προφανώς ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. Αυτό είναι, λέω! Το βρήκαμε, ξεκινάμε.

ΟΚ, μας πήρε λίγο παραπάνω απ'ότι υπολόγιζα, αλλά ιδού το αποτέλεσμα:


Δεν θα σας βάλω ακόμα "στα βαθιά" όσον αφορά τις λεπτομέρειες και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτεί, όπως είπα θα τα αναλύσουμε σε επόμενα posts.

Υ.Γ.1 Λέτε να είναι παγκόσμια πατέντα; :dance2:

Υ.Γ.2 Η οθόνη έχει εμφανίσει κάποιες ζάρες. Επειδή είναι φτηνιάρικη και μεγάλη (μια Brateck 135 ιντσών), δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός της επικλινούς "αποθήκευσης" ή αν θα τις έκανε ούτως ή άλλως.

Υ.Γ.3 Μόλις την κρέμασα και αφού πέρασαν λίγες μέρες, παρατήρησα το εξής. Λόγω των "γραμμών" του χώρου, όταν είναι κατεβασμένη "χάνεται" και φαίνεται ίσως και λιγότερο από ότι όταν είναι κολλημένη στο ταβάνι. Ω ναι. Ποιός θα το'λεγε...

Υ.Γ.4 Συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω υστερόγραφα, έχω να πω ότι έμαθα το εξής: Αν βλέπεις πως κάτι που πας να κάνεις δεν το έχει κάνει (μάλλον) κανείς άλλος στον κόσμο, τότε, ε, κατά πάσα πιθανότητα πας να κάνεις μαλακία. :lol:

Υ.Γ.5 Πέρα από την πλάκα, πιο πολύ για το challenge ήθελα να το κάνω και χαίρομαι που το ολοκλήρωσα. Πλέον με το know how που απέκτησα ετοιμάζομαι για το επόμενο project: Ογκώδη και άσχημα ηχεία (που κανονικά δεν θα έβαζα στο σαλόνι μου) που όταν δεν παίζουν... εξαφανίζονται! Stay tuned!
Άνθρωπε μου! Πολλά μπράβο! Actuator βλέπω να δουλεύει εκεί; Περιμένουμε ανάλυση της πατέντας!
Εδώ κάποιες απ΄το δικό μου home cinema. Αρκετά πράγματα τα έχω βελτιώσει.




Για την οθόνη μπορεί και να φταίει η επικλινής αποθήκευση για τις ζάρες. Πρέπει να τρώει ζόρι το μαζεμένο ρολό.
Keep walking!
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Μπραβο symos. Μου έφτιαξες τη μέρα.
Έχεις τελειώσει Η/Υ συστημάτων ή αυτοματισμού σχολή ή είσαι αυτοδιδακτος;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καταπληκτικός!
Και η σημασία του "έξυπνου" σπιτιού για μένα πήρε άλλη διάσταση και νόημα στην περίπτωση της 3ης ηλικίας ή σε περιπτώσεις Altzheimer/άνοιας όπου είναι σημαντικότατη βοήθεια για την αυτο-εξυπηρέτηση του ανθρώπου.
Τα συγχαρητήριά μου. Θα έπρεπε λύσεις όπως ο θερμοσίφωνας που περιγράφετε, ο έλεγχος της κουζίνας κλπ να πωλούνται σαν έτοιμα κιτ και να μπορούμε να τα αγοράσουμε για plug-n-play χρήση όσοι δεν μπορούμε να αυτοσχεδιάσουμε με arduino κλπ.
Σ' ευχαριστώ! Αυτό ήθελα κι εγώ, να δώσω ιδέες και έμπνευση για εφαρμογές σε άλλους που ίσως δεν έχει τύχει να ασχοληθούν με το "άθλημα". Είναι αλήθεια ότι δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα μεγάλη τυποποίηση στον χώρο, όμως σίγουρα υπάρχουν έτοιμες λύσεις και οικοσυστήματα, ή τέλος πάντων πιο έτοιμες από αυτά που φτιάχνω εγώ. Με μεγαλύτερο κόστος προφανώς, αλλά ίσως όχι απαγορευτικό, ανάλογα και με την ανάγκη. Αν θες να συζητήσουμε για κάτι συγκεκριμένο, θα χαρώ να το δούμε.

Άνθρωπε μου! Πολλά μπράβο! Actuator βλέπω να δουλεύει εκεί; Περιμένουμε ανάλυση της πατέντας!
Εδώ κάποιες απ΄το δικό μου home cinema. Αρκετά πράγματα τα έχω βελτιώσει.
Πςςςςςςςςςςςςς σσσσωραίος! :D
Εσύ το έχεις πάει πολύ παρακάτω το άθλημα!

Τα έχεις όλα σε κάποιο κεντρικό σύστημα όπως το openHAB που λέω; Ή προς το παρόν τα χειρίζεσαι ανεξάρτητα;

Αυτό που βλέπεις ναι, είναι actuator. Δες εδώ μια φωτό από τα "εντόσθια":
screen1.jpg


Έχουμε:
- Τον actuator που απλώνει και μαζεύει το συρματόσχοινο, με τον αντίστοιχο motor controller και το τροφοδοτικό δεξιά
- Το arduino που ελέγχει τα πάντα
- Το radio (RFM69 μέσω MySensors) που δέχεται το σήμα για να ανοίξει/κλείσει από το κεντρικό σύστημα, όπως φαίνεται και στο βίντεο
- Το ρελέ που "πατάει" το αντίστοιχο κουμπί στο κοντρόλ της οθόνης. Δεν φαίνεται στη φωτό, αλλά από μέσα έχω περάσει καλώδιο που βραχυκυκλώνει το αντίστοιχο μπουτόν στην πλακέτα
- Το επιταχυνσιόμετρο που ελέγχει αν η οθόνη είναι οριζόντια ή όχι
- Την παγίδα (reed switch) με τον μαγνήτη στην άκρη του πανιού που ελέγχει αν το πανί είναι μαζεμένο ή όχι

Η πιο μεγάλη δυσκολία εκτός από το κατασκευαστικό ήταν το software, γιατί έπρεπε να εξασφαλίσω με 101% σιγουριά ότι δεν θα ξετυλιχτεί κατά λάθος το πανί παρά μόνο όταν η οθόνη ήταν οριζόντια και αντίστοιχα ότι δεν θα ανέβει η οθόνη όσο το πανί είναι έξω. Οποιοδήποτε τέτοιο λάθος θα κατέστρεφε το πανί.

Μπραβο symos. Μου έφτιαξες τη μέρα.
Έχεις τελειώσει Η/Υ συστημάτων ή αυτοματισμού σχολή ή είσαι αυτοδιδακτος;
Πληροφορική, ναι. Δεν το θεωρώ και προαπαιτούμενο βέβαια, αλλά ΟΚ, προφανώς βοηθάει.

για ξυπνητηρι, εχουμε κανενα απντειτ βερσιον στο χαρντγουερ?
Εσύ τρολάρεις, αλλά τυχαίνει το πρώτο μου project να ήταν όντως ξυπνητήρι!
Ήθελα να φτιάξω ένα sunrise alarm, να ανάβει σιγά σιγά η λάμπα ξεκινώντας μισή ώρα πριν την ώρα αφύπνισης. Τελικά δεν το ολοκλήρωσα ποτέ, παρ'όλο που έφτιαξα όλο το software. Ανακάλυψα πως ήθελε πολύ δυνατά LED για να έχει νόημα, μετά όμως ξεκινούσαν τα προβλήματα υπερθέρμανσης και κάποια στιγμή βαρέθηκα να ασχολούμαι με ψύκτρες και κατασκευές. Αν θες όμως το sketch για το Arduino μου λες :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@symos αν ηθελα να σε τρολαρω θα το καταλαβαινες, εψαχνα κατι σε πιο καρτουνιστικο αλλα δεν βρηκα. Θα έβαζα αλλη μουσικη στο γιουτουμπ και θα εδειχνα το μηχανισμο και απο αλλες πλευρες, για μελλοντική χρηση. nice n cozy place, Ενδιαφερων προτζεκτ και ευρύτερα η χρηση, keep it up :)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
@symos Συγχαρητήρια κι από εμένα για τις κατασκευές σου και την πρωτοτυπία τους.

Ήθελα να φτιάξω ένα sunrise alarm, να ανάβει σιγά σιγά η λάμπα ξεκινώντας μισή ώρα πριν την ώρα αφύπνισης.
Έχω ένα τέτοιο, το είχα πάρει από το pixmania πριν 10 και κάτι χρόνια. ΟΚ, καλή φάση, τώρα το χρησιμοποιώ μόνο για να βλέπω την ώρα, ξυπνάω με το ξυπνητήρι του κινητού. Είχα την περιέργεια να δω πως δουλεύει, αλλά είναι ερμητικά κλειστό το ρημάδι - δεν έχει ούτε μία εμφανή βίδα! - κι αν προσπαθήσω να το παραβιάσω, θα το καταστρέψω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στην παραπάνω εικόνα βλέπετε το "widget" που έχω φτιάξει για την αναφορά και τον έλεγχο της θερμοκρασίας του νερού στον ηλιακό. Πέρα από το να δεις τη θερμοκρασία, μπορείς να ενεργοποιήσεις 2 "προγράμματα", ένα που θα φέρει το νερό στους 40 βαθμούς (αρκετό για 1 άτομο) και ένα στους 60 βαθμούς για πιο εκτεταμένη χρήση.
Με τι αισθητήρα διαβάζεις τη θερμοκρασία στον ηλιακό; που και πως τον έχεις εγκαταστήσει; πως έρχεται η μέτρηση στον controller; υπάρχει δυνατότητα και για δεύτερο αισθητήρα στον controller; (από δεύτερο θερμοσίφωνα που υπάρχει μέσα στο σπίτι, στην περίπτωση μου).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
@symos Συγχαρητήρια κι από εμένα για τις κατασκευές σου και την πρωτοτυπία τους.


Έχω ένα τέτοιο, το είχα πάρει από το pixmania πριν 10 και κάτι χρόνια. ΟΚ, καλή φάση, τώρα το χρησιμοποιώ μόνο για να βλέπω την ώρα, ξυπνάω με το ξυπνητήρι του κινητού. Είχα την περιέργεια να δω πως δουλεύει, αλλά είναι ερμητικά κλειστό το ρημάδι - δεν έχει ούτε μία εμφανή βίδα! - κι αν προσπαθήσω να το παραβιάσω, θα το καταστρέψω.

Μπορείς και μόνος σου να φτιάξεις κάτι απλούστατο, να:



 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Με τι αισθητήρα διαβάζεις τη θερμοκρασία στον ηλιακό; που και πως τον έχεις εγκαταστήσει; πως έρχεται η μέτρηση στον controller; υπάρχει δυνατότητα και για δεύτερο αισθητήρα στον controller; (από δεύτερο θερμοσίφωνα που υπάρχει μέσα στο σπίτι, στην περίπτωση μου).
Glad you asked :)

Για να διαβάσεις τη θερμοκρασία χρειάζεσαι ένα θερμίστορ, είναι σαν πολύ μικρό πυκνωτάκι και κοστίζει μερικά cents.

Το πρόβλημα είναι το δεύτερο που ρωτάς, που και πώς το εγκαθιστάς. Κάποιοι θερμοσίφωνες λοιπόν, έχουν στην αντίστασή τους -εκτός από το κυάθιο για τον θερμοστάτη- και ένα δεύτερο κυάθιο ακριβώς για να μπει αισθητήρας θερμοκρασίας. Εμένα είχε; Όχι βέβαια :p

Έπρεπε λοιπόν είτε να την αλλάξω, είτε να βρω κάποια πατέντα. Μίλησα με τον κατασκευαστή και όντως είχε αντιστάσεις με κυάθιο, με κόστος καμιά 25αριά ευρώ αν θυμάμαι καλά. Λίγο όμως επειδή λυπόμουν να πετάξω την παλιά αντίσταση που δεν είχε χαλάσει, λίγο (πολύ) βαριόμουν να αδειάσω τον ηλιακό, με έτρωγε να κάνω και πατέντα, λέω δεν γλιτώνω και τα 25€;

Αγόρασα λοιπόν ένα ribbon καλώδιο (αυτά που είναι τελείως επίπεδα χωρις καθόλου πάχος) και κόλλησα στην άκρη του το θερμίστορ, δηλαδή έτσι:

thermistor.jpg


Μετά το πέρασα μέσα στο κυάθιο του θερμοστάτη βάζοντας το θερμίστορ στο τέρμα, εκεί που τελειώνει η ακίδα. Ενώ γύρω γύρω από την ακίδα δεν έχει χώρο (εξού και το ribbon cable γιατί κανονικό δεν χωράει, έστω και λεπτό), στην άκρη υπάρχει ένα μικρό κενό, ίσα ίσα για να χωθεί το θερμίστορ. Έβαλα και λίγη thermal paste για να κάνει καλή επαφή.

Μετά έξω, το ένωσα με ένα ζεύγος καλωδίων από UTP και τράβηξα το UTP μέχρι το κουτάκι που έδειξα στο προηγούμενο post. Δεν παρατήρησα απώλειες ή δυσλειτουργία, αλλά εξάλλου για τη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν σε νοιάζει η απόκλιση 1-2 βαθμών, δεν είναι θερμόμετρο χώρου.

Στην δική μου περίπτωση, που υπάρχει κεντρικό σύστημα διαχείρισης (το openHAB όπως προανέφερα), μπορείς να προσθέσεις όσους αισθητήρες θέλεις και να κάνεις ό,τι θέλεις με αυτούς, δεν υπάρχει περιορισμός.

Δες όμως και αυτό που θυμήθηκα σήμερα ότι είχα φτιάξει για τον πατέρα μου:

esp.jpg


Στην ουσία είναι ένα ESP32 (χοντρικά σαν να λέμε arduino με wifi) που διαβάζει την θερμοκρασία από τον θερμοσίφωνα και μετά κάνει το εξής: Συνδέεται στο wifi του σπιτιού και δημιουργεί έναν server, όπου όταν συνδεθείς εσύ (π.χ. από το κινητό σου), δείχνει την θερμοκρασία. Άρα μπαίνεις σε ένα συγκεκριμένο URL και βλέπεις τη θερμοκρασία. Όπως φαίνεται έχει και οθόνη, αλλά μπορεί να μην είναι δυνατή η τοποθέτησή της κάπου βολικά, ή απλά να βαριέσαι να σηκωθείς. Πάνω σε αυτό λοιπόν, μπορείς να βάλεις και δεύτερο θερμίστορ και να το προσαρμόσεις να δείχνει και τις δύο θερμοκρασίες στη σελίδα που λέω.

Έχω ένα τέτοιο, το είχα πάρει από το pixmania πριν 10 και κάτι χρόνια. ΟΚ, καλή φάση, τώρα το χρησιμοποιώ μόνο για να βλέπω την ώρα, ξυπνάω με το ξυπνητήρι του κινητού. Είχα την περιέργεια να δω πως δουλεύει, αλλά είναι ερμητικά κλειστό το ρημάδι - δεν έχει ούτε μία εμφανή βίδα! - κι αν προσπαθήσω να το παραβιάσω, θα το καταστρέψω.
Ναι, κι εγώ ένα της Philips είχα δει και μου είχε μπει η ιδέα. Αλλά τότε μόλις είχε πρωτοβγεί και αφενός ήταν πανάκριβο (150€), αφετέρου ογκώδες και δεν χωρούσε στο κομοδίνο μαζί με το πορτατίφ, ούτε ήθελα να αντικαταστήσω το πορτατίφ και να μου χαλάσει το design :p

Οπότε είπα θα φτιάξω τον μηχανισμό και θα τον προσαρμόσω στο δικό μου πορτατίφ. Και το έφτιαξα, απλά δεν υπήρχε λάμπα E14 αρκετά δυνατή. Άρα άρχισα να πειραματίζομαι με LED και ψύκτρες, αλλά δεν κατάφερα να τα χωρέσω κάπως όλα αυτά κάτω από το καπέλο του πορτατίφ που δεν ήταν πολύ μεγάλο, ε, και στο τέλος το παράτησα.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
εγώ κατήργησα τον θερμοστάτη στον ηλιακό βάζοντας στοιχείο pt100 στη θέση του και χρησιμοποιώ έναν κλασσικό ελεγκτή ψυκτικού θαλάμου αλλά η εφαρμογή σε μένα είναι διαφορετική
το χρησιμοποιώ για ανακυκλοφορία ΖΝΧ καθώς ο ηλιακός είναι 22 μέτρα σωλήνα μακρυά.
ο ελεγκτής πάνω από τους 40 βαθμούς δίνει ρεύμα στον κυκλοφορητή (κάτω από τους 40 δεν έχει νόημα , χάνει απλά θερμοκρασία ενώ έτσι και αλλιώς μπαίνει ο λέβητας σε λειτουργεία )
δεν μπήκα στην διαδικασία να βάλω ξανά τον θερμοστάτη στη θέση του καθώς δεν έχω συνδέσει ποτέ την αντίσταση του ηλιακού.
αυτό το openhab θα το χαζέψω.
για την ώρα χρησιμοποιώ ενα siemens logo για φωτισμό (με πολύ απλές λειτουργίες για την ώρα)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στην ουσία είναι ένα ESP32 (χοντρικά σαν να λέμε arduino με wifi) που διαβάζει την θερμοκρασία από τον θερμοσίφωνα και μετά κάνει το εξής: Συνδέεται στο wifi του σπιτιού και δημιουργεί έναν server, όπου όταν συνδεθείς εσύ (π.χ. από το κινητό σου), δείχνει την θερμοκρασία. Άρα μπαίνεις σε ένα συγκεκριμένο URL και βλέπεις τη θερμοκρασία. Όπως φαίνεται έχει και οθόνη, αλλά μπορεί να μην είναι δυνατή η τοποθέτησή της κάπου βολικά, ή απλά να βαριέσαι να σηκωθείς. Πάνω σε αυτό λοιπόν, μπορείς να βάλεις και δεύτερο θερμίστορ και να το προσαρμόσεις να δείχνει και τις δύο θερμοκρασίες στη σελίδα που λέω.
Για να δούμε αν το κατάλαβα καλά.
Με αυτό το ESP32 δεν χρειάζεσαι το OpenHAB σωστά;
Υπάρχει έτοιμο module που να βασίζεται στο EPS32 και έχει αναμονές για να συνδέσεις πάνω του τους αισθητήρες; χωρίς κολλήσεις.
Παρέχει την τάση που χρειάζεται ο αισθητήρας για να δουλέψει το module; και μέχρι πόσα μέτρα μακριά μπορεί να είναι το θερμίστορ;
Να φανταστώ ότι έχει συγκεκριμένες θέσεις που συνδέεις τα θερμιστορς και σε άλλες θέσεις δέχεται άλλου τύπου αισθητήρες (και αν ναι, τι περίπου; ). Διαθέτει και θέσεις για εξόδους;
Ιδανικά αυτό το module θα ήταν σε τέτοιο επίπεδο ολοκλήρωσης που θα το έβαζες στην πρίζα, άντε σε ένα φορτιστή κινητού και με ένα usb θα του έδινα τροφοδοσία και πάνω σε κάποιες κλέμες θα έφερνα τις επαφές των αισθητήρων. Από τη στιγμή που θα ήταν on θα έμπαινα στη σελίδα του στο wifi και θα διάβαζα τις τιμές. Θα είχε και 5-6 templates έτοιμα παραμετροποιήσιμα για να φτιάχνω τη σελίδα να τα δείχνει σύμφωνα με τα γούστα μου.

Συγνώμη που δεν κάθομαι να τα διαβάσω όλα τα παραπάνω στο site του EPS32 αλλά φαντάζομαι ότι είναι γενικού τύπου πληροφορίες που κάποιος που έχει ασχοληθεί μπορεί να τις απαντήσει χωρίς να χρειαστεί να ψάξει. Μετά εφόσον χρειάζεται για την υλοποίηση θα κάτσω να διαβάσω, τι να κάνω; old dog αλλά μαθαίνω κανένα καινούργιο κόλπο που και που.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top