Home cinema η εξέλιξη

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Άσχετο με τη ψ@λοακουστική - ψυχοακουστική. Στις ρυθμίσεις του yamaha rx-a830 τρέχοντας ypao σου ρυθμίζει και το parametric EQ. εκεί σου έχει διάφορα σενάρια. Ένα από αυτά είναι το through στο οποίο προφανώς δεν επεμβαίνει και αφήνει αυτούσιο το σήμα που παίρνει σωστά? έχει το ypao flat το οποίο είναι και το default και manual στο οποίο μπορείς να κάνεις copy τα settings του flat και να τα πειράξεις. το ερώτημα είναι το εξής. Γιατί αν το βάλω manual και αφήσω τη κυματομορφή σε όλες τις συχνότητες 0 - flat να μη δώσω ή να αφαιρέσω db πουθενά δε μοιάζει το ηχητικό αποτέλεσμα με το through?
Τα μπροστινα ηχεια τα εχεις δηλωμένα σαν small μηπως? Οταν ενεργοποιείς το through το σημα περναει ολοκληρο στα μπροστινα ηχεια και δε συμμετέχει το κρος του ενισχυτή.
 



Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Επειδή είμαι σε φάση στρωσίματος τα έχω large.
Εχω την εντυπωση οτι ακομα και ετσι το ypao επηρεαζει τον ηχο ακομα και σε flat, αλλα μπορεις να περιγραψεις τι διαφορα ακους στο αποτελεσμα μηπως ειναι κατι αλλο; Επισης απο τα optiοns το ypao volume, adaptive drc, tone control kai volume trim τα εχεις ολα κλειστα ετσι;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όλα τα παραπάνω τα έχω κλειστά. το sub το έχω εκτός και θέλω να επικεντρωθώ μόνο στις κολόνες. (klipsch rp280f)
Είναι large και παίζω κομμάτια flac με foobar wasapi. Φυσικά επιλεγμένο straight και πάμε στο eq. Στην επιλογή through έχει ένα πολύ ισορροπημένο αποτέλεσμα με πλούσια μπάσα ίσως να υστερεί λίγο σε φωνές. Βάζοντας ypao flat χάνονται τα μπάσα (τα οποία λατρεύω) αλλά μεσαία και πάνω ακούγονται αρκετά πιο πλούσια. Το γυρνάω σε manual και δεν πειράζω τίποτα μια flat γραμμή. Γιατί το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πιο φτωχό ιδικά χαμηλά σε σχέση με το through?
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Όλα τα παραπάνω τα έχω κλειστά. το sub το έχω εκτός και θέλω να επικεντρωθώ μόνο στις κολόνες. (klipsch rp280f)
Είναι large και παίζω κομμάτια flac με foobar wasapi. Φυσικά επιλεγμένο straight και πάμε στο eq. Στην επιλογή through έχει ένα πολύ ισορροπημένο αποτέλεσμα με πλούσια μπάσα ίσως να υστερεί λίγο σε φωνές. Βάζοντας ypao flat χάνονται τα μπάσα (τα οποία λατρεύω) αλλά μεσαία και πάνω ακούγονται αρκετά πιο πλούσια. Το γυρνάω σε manual και δεν πειράζω τίποτα μια flat γραμμή. Γιατί το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πιο φτωχό ιδικά χαμηλά σε σχέση με το through?
Το ypaο τα εξαφανιζει τα μπασα οντως... Το καλυτερο για ακροαση και μουσικης και ταινιων ειναι να βαλεις τα μπροστα σαν small με κρος στα 80 και ενεργοποιησε το σαμπ σου. Αλλιως θα πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε μπασα η ισσοροπημενο ηχο. Αν θες επισης κατεβασε και το dirac στην free εκδοση για 15 ημερες. Βαλε τον ενισχυτη σε through και κανε την ισοσταθμιση απο το Dirac και πες μας την αποψη σου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το θέμα μου δεν είναι πως θα τα βάλω αυτό το γνωρίζω. Το πρόβλημα μου είναι καθαρά με τα setting στο eq του yamaha. Γιατί το through είναι διαφορετικό ηχητικά από το manual με μηδενισμένη ρύθμιση? Και τελικά εγώ που θέλω τα πλούσια χαμηλά που βγάζουν τα ηχεία όταν είναι through πως μπορώ να το συνδυάσω με τα ποιο γεμάτα μεσαία που μου δίνει το ypao flat?
 





stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
χωρις το pro kit ναι :p:D
[DOUBLEPOST=1521548496][/DOUBLEPOST]το pro kit εγινε audyssey multeq editor app και καμαει :p:D
Το πιο πάνω ποστ του argi μιλάει για κάτι κοκορέτσια κτλ εμένα μου φαίνεται οτι λές για κάτι γιουβέτσια πάντως.:lol::lol:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Άσχετο με τη ψ@λοακουστική - ψυχοακουστική. Στις ρυθμίσεις του yamaha rx-a830 τρέχοντας ypao σου ρυθμίζει και το parametric EQ. εκεί σου έχει διάφορα σενάρια. Ένα από αυτά είναι το through στο οποίο προφανώς δεν επεμβαίνει και αφήνει αυτούσιο το σήμα που παίρνει σωστά? έχει το ypao flat το οποίο είναι και το default και manual στο οποίο μπορείς να κάνεις copy τα settings του flat και να τα πειράξεις. το ερώτημα είναι το εξής. Γιατί αν το βάλω manual και αφήσω τη κυματομορφή σε όλες τις συχνότητες 0 - flat να μη δώσω ή να αφαιρέσω db πουθενά δε μοιάζει το ηχητικό αποτέλεσμα με το through?
Διότι στις μετρήσεις πρέπει να υπολογίσεις ότι υπάρχει η διαφορά φάσης και μοίρες που στο through λογικά δεν υπάρχουν.
Έτσι πιστεύω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
συμφωνω dim μου........απο την στιγμη που οπως λεει εμπλεκεται η ψυχολογια και οτι το audyssey κανει καλη δουλεια ;)

:lolsign:
psychoacoustics is the bridging of psychology (perception) and physical acoustics.

Perception: αντίληψη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
One interesting finding of his research is that what many people think sounds good is also the same thing as accurate sound; that is, the closer that an audio system can reproduce the recording to its intended sound, ie. the more “neutral” it is, the better it sounds to more listeners.
[DOUBLEPOST=1521554087][/DOUBLEPOST]The psychoacoustic research that Dr. Toole discusses which explains the superior effects of multi-channel sound with respect to stereo and even quadraphonic sound is a fascinating read. However, much of the music industry and many audio reproduction equipment manufacturers continue to adhere to two-channel sound despite its psychoacoustic inferiority.

Πολύ ξύλο στα απολιθώματα λέμε :roflmao:
 



Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
:roflmao::roflmao:

An example of how the circle of confusion can cause problems is if the sound system that the recording was created with was very lean on bass, the sound engineer, who may be ignorant of this audio system’s shortcoming, will mix the recording to sound 'even' down to bass frequencies, but when played back on a system that has a normal bass response, that recording can then sound bloated with excessive bass. Dr. Toole also discusses a related problem to this circle of confusion; sound engineers who have hearing loss from years of mastering music at loud playback volumes will unwittingly mix music that sounds ‘even’ to them, but the measures they take to compensate for their poor hearing exaggerates those areas in the frequency response to those who have normal hearing. Hearing loss will most commonly occur as a reduction in high-frequency sensitivity, so sound engineers can end up boosting high-frequencies to compensate for their hearing, and that can leave the sound mix to be blazing hot in treble for those of us with good hearing.
[DOUBLEPOST=1521554359][/DOUBLEPOST]αγαπητε ankokdog θα μεταφερθουν στο νημα που αξιζει.....χιλια συγνωμη αλλα συμβαινουν και αυτα

:)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
:roflmao::roflmao:

An example of how the circle of confusion can cause problems is if the sound system that the recording was created with was very lean on bass, the sound engineer, who may be ignorant of this audio system’s shortcoming, will mix the recording to sound 'even' down to bass frequencies, but when played back on a system that has a normal bass response, that recording can then sound bloated with excessive bass. Dr. Toole also discusses a related problem to this circle of confusion; sound engineers who have hearing loss from years of mastering music at loud playback volumes will unwittingly mix music that sounds ‘even’ to them, but the measures they take to compensate for their poor hearing exaggerates those areas in the frequency response to those who have normal hearing. Hearing loss will most commonly occur as a reduction in high-frequency sensitivity, so sound engineers can end up boosting high-frequencies to compensate for their hearing, and that can leave the sound mix to be blazing hot in treble for those of us with good hearing.
[DOUBLEPOST=1521554359][/DOUBLEPOST]αγαπητε ankokdog θα μεταφερθουν στο νημα που αξιζει.....χιλια συγνωμη αλλα συμβαινουν και αυτα

:)
Ναι οκ δεν υπάρχει θέμα μου αρέσει σας παρακολουθώ. Το πρόβλημα μου είναι αν είναι καλύτερα να πάω σε λύση dirac minidsp μικρόφωνο..... ή να εξοικονομήσω αυτά τα χρήματα και μαζί με τι πώληση του yamaha να πάω σε marantz ή κάτι αντίστοιχο. Προβληματίζομαι στο τί γνώσεις χρειάζονται για να ρυθμίσει κανείς μόνος του το χώρο σε σχέση με το αποτέλεσμα που βγάζει το audyssey.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top