Home Cinema στο "termatogazi''

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
προβληματίζει ο Εαρ....
ακόμα και με trinnov αντί να ησυχάσετε....ψάχνετε μερεμέτια

πρέπει να ξεκινήσει νέο νήμα

room treatment vs room treatment + eq

και το κατά πόσο είναι εφικτό να προκύψει τέλεια ισοστάθμιση αποκλειστικά με ηχοφροντίδα και με τι γεωμετρία και προυποθέσεις χώρου + τοποθέτησης ηχείων
ώστε να μην χρησιμοποιηθεί καθόλου ακουστικός αλγόριθμος από κάποια συσκευή
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
προβληματίζει ο Εαρ....
ακόμα και με trinnov αντί να ησυχάσετε....ψάχνετε μερεμέτια

πρέπει να ξεκινήσει νέο νήμα

room treatment vs room treatment + eq

και το κατά πόσο είναι εφικτό να προκύψει τέλεια ισοστάθμιση αποκλειστικά με ηχοφροντίδα και με τι γεωμετρία και προυποθέσεις χώρου + τοποθέτησης ηχείων
ώστε να μην χρησιμοποιηθεί καθόλου ακουστικός αλγόριθμος από κάποια συσκευή

Σε αυτο θα σου απαντησω σε 2-3 βδομαδες που θα εχω φτιαξει τον χωρο μου (βλ. ηγγικεν η ωρα για subs)
με πανελ. Θα ανεβασω μετρησεις πριν και μετα καθως επισης και φωτο.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ναι
[DOUBLEPOST=1553731398][/DOUBLEPOST]
Με την βοηθεια του mini dsp ναι
[DOUBLEPOST=1553731499][/DOUBLEPOST]
Θελω να πιστευω οτι με το εξτρα καναλι του vog και με τους αλγοριθμους που εχει ο trinnov θα γινει καλη δουλεια.
Δηλαδή έχεις το κορυφαίο μηχάνημα στον κόσμο για να γλιτώσεις μετατροπή
Βλέπεις μόνο ταινίες οι οποίες βγαίνουν κατά 80% σε dolby atmos και εσύ θα τις κάνει μετατροπή σε auro
Ok
Εσύ ξέρεις καλυτερα τι πλήρωσες και γιατί ...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Δηλαδή έχεις το κορυφαίο μηχάνημα στον κόσμο για να γλιτώσεις μετατροπή
Βλέπεις μόνο ταινίες οι οποίες βγαίνουν κατά 80% σε dolby atmos και εσύ θα τις κάνει μετατροπή σε auro
Ok
Εσύ ξέρεις καλυτερα τι πλήρωσες και γιατί ...
λογω χωρου και θεσης ακροασης , αν βαλω τα atmos οπως μου λεει ο trinnov θα εχω ενα αρκετα μεγαλο κενο απο πανω μου.
η αλλη λυση ειναι να βαλω αλλα 2 atmos ωστε να γινει 7.1.6.
βεβαια υπαρχει και η σκεψη για 9.1.4. οπου στα σοβαρα demo rooms πλεον ειναι must και
για την σπουδαιοτητα των wide ελεγε συνεχως και ο Κυριακακης σε σχεση με τα surround back.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.............και που να δεις τι ετοιμαζει.....(εμπρος στον επαγγελματικο δρομο που χαραξε ο χολμαν)..........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
θα εχω ενα αρκετα μεγαλο κενο απο πανω μου.
Δεν έχει σημασία το μέγεθος του κενού.
Μπορεί να βγει η αίσθηση του ήχου ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου.
 





Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν κάνεις σωστή τοποθέτηση δεν υπάρχει μεγάλο κενό τοποθέτησης
Αλλά σωστή τοποθέτηση
Εσύ βέβαια ξέρεις τον χώρο σου εγώ όχι
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
προβληματίζει ο Εαρ....
ακόμα και με trinnov αντί να ησυχάσετε....ψάχνετε μερεμέτια

πρέπει να ξεκινήσει νέο νήμα

room treatment vs room treatment + eq

και το κατά πόσο είναι εφικτό να προκύψει τέλεια ισοστάθμιση αποκλειστικά με ηχοφροντίδα και με τι γεωμετρία και προυποθέσεις χώρου + τοποθέτησης ηχείων
ώστε να μην χρησιμοποιηθεί καθόλου ακουστικός αλγόριθμος από κάποια συσκευή
Γιατι, εχεις την εντυπωση πως οταν το ρυθμησουν (που θα το κανουν) δεν θα βρουν κατι αλλο να τους τρωει ο κωλος τους? Να, σαν να τους ακουω.. "αν βαλεις 2 μοιρες δεξια το left back surround δινει μια εικονα σαν την capela sixtina" :p . Ειναι σαν τα πρεζακια αλλα σε αλλο υλικο, never ending story. :lolsign:

Btw ο Νad που υποθηκε φαινετε πολυ υποσχομενος για πολλα πραγματα. Απο την ωρα που τον αναφερατε και τον εψαξα εχω φαει κολλημα λεμε... :onthequiet:



υστ. Γιατι ενω στα main ηχεια το κεντρικο κανει τοση διαφορα, αλλα αν ειχαμε στο ταβανι δεν θα κανει? Εγω με minidsp το εχω ηδη στον σχεδιασμο για το εξτρα καναλι. Δεν γινεται, θα την κανει την διαφορα στην αισθηση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.210
Πριν αρχίσεις να ξεβιδώνεις δες κατά πόσο αυτά που μετράει είναι σωστά.
Για παράδειγμα έχεις όντως διαφορά ύψους στην τοποθέτηση των L - R;
Επίσης γιατί δεν τα δείχνει στην κάτοψη τα L/R;

Από την πλάγια όψη (elevation) φαίνεται ότι ο trinnov δεν θεωρεί ότι το σωστό στήσιμο των πάνω ηχείων είναι αυτό που ισαπέχουν όλα από τη θέση ακρόασης. Τη μόνη συμμετρία που φαίνεται να κρατάει είναι ανά ζευγάρια, δηλαδή τα αριστερά να μη διαφέρουν από τα δεξιά. Αλλά όπως τα έχει είναι σαφώς τα μπροστά πάνω πιο κοντά από τα πίσω πάνω. Μιλάω για τα πράσινα. Για τα μπλε που έχει μετρήσει διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για την ακρίβεια της μέτρησης με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τα L/R που έγραψα παραπάνω, έχουν 10 μοίρες διαφορά ύψους μεταξύ τους.

Οταν έστηνα το δικό μου και τα έψαχνα τότε με τον Ζαπάντη είχαμε καταλήξει ότι η ιδανική διαφορά ύψους που χρειάζονται τα δύο επίπεδα είναι 40 μοίρες ώστε να υπάρχει σωστός διαχωρισμός των επιπέδων. Αυτό δείχνει να θέλει και εδώ ο trinnov (37.5 μοίρες βλέπω στο διάγραμμα του).
Η τοποθέτηση κατά όρο (και μην το μπερδεύουμε με την αναπαραγωγή κατά όρο) θα σου είναι σίγουρα πιο βολική για να δημιουργήσεις ένα νοητό θόλο με κέντρο το κεφάλι σου, στον οποίο θα εφάπτονται οι μπάφλες των ηχείων και θα μπορείς όσο το δυνατόν να τα έχεις να ισαπέχουν από το κέντρο. Οπως έχω ξαναγράψει η dolby το στήσιμο αυτό το έχει εντός των προδιαγραφών της και η δική μου εμπειρία δεν έχει εντοπίσει προβλήματα στην αναπαραγωγή του atmos (το πως βέβαια θα μπορούσε κάποιος να εντοπίσει προβλήματα είναι μια άλλη κουβέντα...).
Σε ότι αφορά το VoG δεν θα το συνιστούσα αν δεν έχεις ύψος ταβανιού πάνω από 3.5 μέτρα και να μπορείς να δημιουργήσεις αντίστοιχα ικανή γωνία διαχωρισμού με το κανάλι ύψους. Δεν έχει νόημα και υπό συνθήκες θα σου "τραβάει την προσοχή" αν είναι από πάνω σου. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ατμός αν είναι πολύ κοντά σου (χαμηλό ταβάνι και μαζεμένα από πάνω σου, για αυτό και η dolby σε τέτοιες συνθήκες προτείνει τα dolby enabled ηχεία (που ακτινοβολούν πάνω και σου έρχεται έμμεσα ο ήχος) γιατί θεωρεί ότι έτσι επιτυγχάνεται καλύτερη αίσθηση immersiveness.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Πριν αρχίσεις να ξεβιδώνεις δες κατά πόσο αυτά που μετράει είναι σωστά.
Για παράδειγμα έχεις όντως διαφορά ύψους στην τοποθέτηση των L - R;
Επίσης γιατί δεν τα δείχνει στην κάτοψη τα L/R;

Από την πλάγια όψη (elevation) φαίνεται ότι ο trinnov δεν θεωρεί ότι το σωστό στήσιμο των πάνω ηχείων είναι αυτό που ισαπέχουν όλα από τη θέση ακρόασης. Τη μόνη συμμετρία που φαίνεται να κρατάει είναι ανά ζευγάρια, δηλαδή τα αριστερά να μη διαφέρουν από τα δεξιά. Αλλά όπως τα έχει είναι σαφώς τα μπροστά πάνω πιο κοντά από τα πίσω πάνω. Μιλάω για τα πράσινα. Για τα μπλε που έχει μετρήσει διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για την ακρίβεια της μέτρησης με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τα L/R που έγραψα παραπάνω, έχουν 10 μοίρες διαφορά ύψους μεταξύ τους.

Οταν έστηνα το δικό μου και τα έψαχνα τότε με τον Ζαπάντη είχαμε καταλήξει ότι η ιδανική διαφορά ύψους που χρειάζονται τα δύο επίπεδα είναι 40 μοίρες ώστε να υπάρχει σωστός διαχωρισμός των επιπέδων. Αυτό δείχνει να θέλει και εδώ ο trinnov (37.5 μοίρες βλέπω στο διάγραμμα του).
Η τοποθέτηση κατά όρο (και μην το μπερδεύουμε με την αναπαραγωγή κατά όρο) θα σου είναι σίγουρα πιο βολική για να δημιουργήσεις ένα νοητό θόλο με κέντρο το κεφάλι σου, στον οποίο θα εφάπτονται οι μπάφλες των ηχείων και θα μπορείς όσο το δυνατόν να τα έχεις να ισαπέχουν από το κέντρο. Οπως έχω ξαναγράψει η dolby το στήσιμο αυτό το έχει εντός των προδιαγραφών της και η δική μου εμπειρία δεν έχει εντοπίσει προβλήματα στην αναπαραγωγή του atmos (το πως βέβαια θα μπορούσε κάποιος να εντοπίσει προβλήματα είναι μια άλλη κουβέντα...).
Σε ότι αφορά το VoG δεν θα το συνιστούσα αν δεν έχεις ύψος ταβανιού πάνω από 3.5 μέτρα και να μπορείς να δημιουργήσεις αντίστοιχα ικανή γωνία διαχωρισμού με το κανάλι ύψους. Δεν έχει νόημα και υπό συνθήκες θα σου "τραβάει την προσοχή" αν είναι από πάνω σου. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ατμός αν είναι πολύ κοντά σου (χαμηλό ταβάνι και μαζεμένα από πάνω σου, για αυτό και η dolby σε τέτοιες συνθήκες προτείνει τα dolby enabled ηχεία (που ακτινοβολούν πάνω και σου έρχεται έμμεσα ο ήχος) γιατί θεωρεί ότι έτσι επιτυγχάνεται καλύτερη αίσθηση immersiveness.
Τα LR δεν τα βγαζει ιδιο υψος γιατι μου ξεφυγε το level allignment των μικροφωνων αρα και οι υπολοιπες μοιρες σιγουρα εχουν διαφορα απο τις πραγματικες.
Πρεπει να βρω μικρο αλφαδι που να μπαινει πανω στο μικροφωνο και να ξανακανω μετρησεις.
Το αναφερει στο manual αλλα το εκανα με το ματι και μου ξεφυγε λιγο .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τη φυσικη θεση δε μπορει να αντικαταστασει καμια επεξεργασια .
Είναι σα να υπονοείς ότι δε μπορεί να βγει είδωλο στον δικάναλο ήχο στη μέση ανάμεσα στα ηχεία. :p

Η διαφορά είναι μόνο αυτή που εντόπισε ο νταποστ, δηλαδή η δουλειά που κάνει το κεντρικό ανάμεσα στα μεϊν. Όχι όμως ότι υπάρχει "κενό", αυτό δεν.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Είναι σα να υπονοείς ότι δε μπορεί να βγει είδωλο στον δικάναλο ήχο στη μέση ανάμεσα στα ηχεία. :p
ειναι σαν να λεμε τι το θελουμε το κεντρικο :fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Σε ότι αφορά το VoG δεν θα το συνιστούσα αν δεν έχεις ύψος ταβανιού πάνω από 3.5 μέτρα και να μπορείς να δημιουργήσεις αντίστοιχα ικανή γωνία διαχωρισμού με το κανάλι ύψους. Δεν έχει νόημα και υπό συνθήκες θα σου "τραβάει την προσοχή" αν είναι από πάνω σου. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ατμός αν είναι πολύ κοντά σου
+1.

Συμφωνώ 100%.

Χωρίς ιδιαίτερα ψηλοτάβανο χώρο, δεν θα έβαζα vog. Είναι σα να έχεις το κεντρικό στο 1μ και τα μεϊν στα 2,5μ, δε γίνεται..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Ο,τι και να κάνουμε, μα ό,τι, η σχέση μεταξύ άμεσης και έμμεσης ακτινοβολίας θα είναι διαφορετική απο ηχείο σε ηχείο.
Ακόμα και αν τηρήσουμε με ακρίβεια τις αποστάσεις, πάλι θα υπάρχουν αποκλίσεις:
Και αυτό, διότι το ταβάνι με τους πλαϊνούς τοίχους για ενα ηχείο οροφής θα δίνουν διαφορετικές ανακλάσεις από ο,τι το δάπεδο με τους πλαϊνούς τοίχους για ενα κάτω ηχείο. Η σχέση του ηχείου με τα τοιχωματικα όρια θα ειναι διαφορετική, αφού το ακουστικό κέντρο του ηχείου θα απέχει πχ 1 μέτρο απο το έδαφος για τα κάτω και 0.5 μέτρο απο το ταβάνι για τα πάνω. Για να μην πιάσω τους πλαϊνούς τοίχους...

:fuckyou:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
........και αν βαλεις και καμποσες θεσεις ακροασης ....- μετρησεις............ατιμο πραμα οι κλειστοι χωροι.....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top