Home Cinema στο "termatogazi''




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.042
Αυτό δεν έχει πολύ σημασία. Ο τρινοβ όταν αποτυπώνει τον χώρο μαζεύει δεδομένα, με τα οποία κατά την αναπαραγωγή θα σου διορθώσει (κατά μεγάλο ποσοστό, όσο καλύτερα γίνεται σημερα) τα λάθη του χώρου σου χρησιμοποιώντας όλα τα ηχεία σου. Επίσης, αυτά τα upmixers οταν επεξεργάζονται το μουσικό αρχείο (μονοκάναλο, δικάναλο, δεν εχει σημασία) εντοπίζουν τις πληροφορίες χώρου και τις εκμεταλλεύονται καταλλήλως.
Δεν πρόκειται για απλή ισοστάθμιση συχνοτήτων ή χρονική ευθυγράμμιση.

Φανταστείτε τώρα να έχετε έναν τρινοβ με εκατοντάδες κανάλια, και όλους τους τοίχους-ταβάνια καλλυμένα με ηχεία, οπως έγραψα παραπάνω. :)

Ενα ηχείο =μονοκάναλο
Δυο ηχεία=δικάναλο
Πέντε ηχεία=πολυκάναλο
Έντεκα ηχεία=πολυκάναλο immersive
.....
Παντού ηχεία= Παντοκάναλο :D

Θέλω Παντοκάναλο :lolsign:
Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι, το εξής:
Μοιράζει το σήμα σε κανάλια? (3, 5, 7, 9 κ.λ.π. ?) ή το ίδιο σήμα (μόνο ή στέρεο) παντού?
Είπαμε... νιούμπης είμαι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι, το εξής:
Μοιράζει το σήμα σε κανάλια? (3, 5, 7, 9 κ.λ.π. ?) ή το ίδιο σήμα (μόνο ή στέρεο) παντού?
Είπαμε... νιούμπης είμαι
Το μοιράζει, στέλνοντας τις πληροφορίες χώρου στα surrounds μαζί με τις διορθώσεις τους. (Χονδροειδής περιγραφή)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
E Mιχάλη τι χαμπάρια; Θα μας πεις κανα νέο ή βλέπεις ταινίες σαν μανιακός και δεν προλαβαίνεις; :roflmao:
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
E Mιχάλη τι χαμπάρια; Θα μας πεις κανα νέο ή βλέπεις ταινίες σαν μανιακός και δεν προλαβαίνεις; :roflmao:
Εχουμε τον Μανωλη επιτιμο καλεσμενο τωρα.
Αυριο θα παιξω λιγο με καμπυλες και Κυριακη θα ερθει ο Μανωλης να ρυθμισει τον 9400.
Προς στιγμη ακουω καλυτερα απο ποτε αλλα σηκωνει πολυ παιχνιδι ακομα...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Απορρόφηση ή διάχυση προσπαθούν να πετύχουν το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο αλλά αυτό γίνεται εφικτό μόνο σε επίπεδο απόκρισης συχνότητας όχι στο πεδίο χρόνου...
Πάντα πρέπει να σκέφτεσαι διπλά, όχι μόνο απόκριση...
Ακόμη και εάν υποθετικά είχαμε δύο απόκρίσεις συχνοτήτων ίδιες αλλά με διαφορετικo rev. time δεν θα είχαμε την ίδια ακουστική...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Εγώ έστησα πλέον την 7-άδα ακριβώς όπως τα πράσινα:

228353_51601059951f433f90d1fb557115c99a.jpg


Δηλαδή πήγα τα πίσω (Lrs-Rrs) στις 135. (Τα είχα στις 150, ίσως 155).

Αυτή η κίνηση ήταν μια σημαντική αναβάθμιση του όλου του πακέτου του πίσω ήχου, κι έδωσε ένα σοβαρό μπουστ στο όλο άκουσμα. Πολύ περισσότερο από όσο πιθανώς "νομίζετε", κι από όσο περίμενα, ήταν μια έκπληξη ευχάριστη.

Όσοι επιθυμούν, ας το δοκιμάσουν.

Ανεξαρτήτως RT 60; Μπα, με κακό RT 60, όπως λέει κι ο σοκο-λατάκιας, άλλη ακουστική, δε βγαίνει άκρη.:(
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ έστησα πλέον την 7-άδα ακριβώς όπως τα πράσινα:

View attachment 122394

Δηλαδή πήγα τα πίσω (Lrs-Rrs) στις 135. (Τα είχα στις 150, ίσως 155).

Αυτή η κίνηση ήταν μια σημαντική αναβάθμιση του όλου του πακέτου του πίσω ήχου, κι έδωσε ένα σοβαρό μπουστ στο όλο άκουσμα. Πολύ περισσότερο από όσο πιθανώς "νομίζετε", κι από όσο περίμενα, ήταν μια έκπληξη ευχάριστη.

Όσοι επιθυμούν, ας το δοκιμάσουν.

Ανεξαρτήτως RT 60; Μπα, με κακό RT 60, όπως λέει κι ο σοκο-λατάκιας, άλλη ακουστική, δε βγαίνει άκρη.:(
Νομιζω και η Dolby έτσι ακριβως δεν το προτείνει ?
Το μόνο μείον όταν έχεις κ αλλο-α άτομα διπλα σου σου κόβει λίγο ήχο απο τα πλαϊνα ηχεία
Τσεκαρισμενο ...
Αλλα όταν εισαι μόνος σου Κα ακούς δεν έχεις προβλημα :D ...
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Το μόνο μείον όταν έχεις κ αλλο-α άτομα διπλα σου σου κόβει λίγο ήχο απο τα πλαϊνα ηχεία
Τσεκαρισμενο
Γι'αυτό βάζει 8340a η 9300 στο σωστό ύψος ( λόγο κλείσεις πού έχει το ηχείο μπαίνει πιο ψηλά) και είσαι οκ όλοι χάπι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Εγώ έστησα πλέον την 7-άδα ακριβώς όπως τα πράσινα:

View attachment 122394

Δηλαδή πήγα τα πίσω (Lrs-Rrs) στις 135. (Τα είχα στις 150, ίσως 155).

Αυτή η κίνηση ήταν μια σημαντική αναβάθμιση του όλου του πακέτου του πίσω ήχου, κι έδωσε ένα σοβαρό μπουστ στο όλο άκουσμα. Πολύ περισσότερο από όσο πιθανώς "νομίζετε", κι από όσο περίμενα, ήταν μια έκπληξη ευχάριστη.

Όσοι επιθυμούν, ας το δοκιμάσουν.

Ανεξαρτήτως RT 60; Μπα, με κακό RT 60, όπως λέει κι ο σοκο-λατάκιας, άλλη ακουστική, δε βγαίνει άκρη.:(
άντε με το καλό και συ..:party:

χθες διάβαζα αυτό...

https://www.google.com/url?sa=i&sou...aw0MjLlOstovoMAW5Vbz9DSw&ust=1554021077765253
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Νομιζω και η Dolby έτσι ακριβως δεν το προτείνει ?
Ε, ναι, πάνω κάτω έτσι το βλέπω και στην Dolby, απλώς δεν είχα ξεκάθαρη εικόνα για τη γωνία των πίσω ηχείων, αλλά τώρα δεν έχει κανένα "παιχνίδι", ούτε "δοκιμές", αυτά τα έκαναν άλλοι για εμάς, τώρα υποχρεωτικά στήσιμο σύμφωνα με τις διατάξεις του τρίνοβ, αυτοί, ξέρουν.. ;)
 



Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Γι'αυτό βάζει 8340a η 9300 στο σωστό ύψος ( λόγο κλείσεις πού έχει το ηχείο μπαίνει πιο ψηλά) και είσαι οκ όλοι χάπι
Το ύψος του ηχειου είναι συγκεκριμένο
Η το κάνεις by the book η όχι
Τα Τουίτερ στην ίδια ευθεία στο ίδιο ύψος
Όχι οπου μας βολεύει ....
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Το ύψος του ηχειου είναι συγκεκριμένο
Η το κάνεις by the book η όχι
Τα Τουίτερ στην ίδια ευθεία στο ίδιο ύψος
Αυτό ισχύει για ηχεία πού δεν έχουν κλείσει, το 8340Α, 8320, 9300 κτλ έχουν κλείσει και είναι σχεδιασμένα να μπενουν πιο ψηλά απο το ύψος του αυτιού, για μπαι δε μπουκ μίλησα κ εγώ όχι για όπου βολεύει
[DOUBLEPOST=1553955702][/DOUBLEPOST]Άμα το βάλεις στο ίδιο ύψος τού αυτιού θα είναι εκτός αξιξς, θα κοιτάει κάτω
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Υπάρχουν Γάλλοι που δέχονται να μιλήσουν αγγλικά;
Τι είπες τώρα εγώ να δεις τι τραβάω με δαύτους στο αεροδρόμιο >:(>:(
[DOUBLEPOST=1553956719][/DOUBLEPOST]
Λέω να ξεκινήσω αγορά απο το μικρόφωνο και βλέπουμε για το άλλο, έχει ο Θεός!:D
:lol::lol::lol:
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top