Home Cinema στο "termatogazi''

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Σημερα κουμπωσα στο woofer 2350watt.
Σχεδον τα ρουφηξε οταν το εβαλα full range το m2.
Επαθα πλακα με αυτο που ακουσα .
Σιγουρα @Dimifoot αλλα και πολλοι αλλοι θα πουν πετα τα sub δεν χρειαζονται ...
Επειδη ειμαι basshead θα πω οχι , και για ταινιες δυνατα χρειαζονται αλλα σιγουρα θα γινει preset ως full range και πολυ πιθανον ετσι θα ακουω μουσικη.
Αυτη που ειναι ατελειωτη και απαραμορφωτη ειναι η κορνα παιζω με 300 στα 8 ohm ,αρα στα 32 ohm , 75 wattακια και φτανει σε τρελλες σταθμες αβιαστα.
Πολυ ικανοποιημενος με αφροντιστο χωρο και πολυ προχειρη ρυθμιση...
Ευελπιστω για τα καλυτερα...
 

P

PMC

Guest
Σημερα κουμπωσα στο woofer 2350watt.
Σχεδον τα ρουφηξε οταν το εβαλα full range το m2.
Επαθα πλακα με αυτο που ακουσα .
Σιγουρα @Dimifoot αλλα και πολλοι αλλοι θα πουν πετα τα sub δεν χρειαζονται ...
Επειδη ειμαι basshead θα πω οχι , και για ταινιες δυνατα χρειαζονται αλλα σιγουρα θα γινει preset ως full range και πολυ πιθανον ετσι θα ακουω μουσικη.
Αυτη που ειναι ατελειωτη και απαραμορφωτη ειναι η κορνα παιζω με 300 στα 8 ohm ,αρα στα 32 ohm , 75 wattακια και φτανει σε τρελλες σταθμες αβιαστα.
Πολυ ικανοποιημενος με αφροντιστο χωρο και πολυ προχειρη ρυθμιση...
Ευελπιστω για τα καλυτερα...


Μιας και κανείς την δουλειά από την αρχή .....περνα καλωδια ρεύματος χοντρά και με μεγάλες ασφάλειες για ότι χρειάζεται καθαρό και πολύ ρεύμα .....:redface:
 




TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Μιας και κανείς την δουλειά από την αρχή .....περνα καλωδια ρεύματος χοντρά και με μεγάλες ασφάλειες για ότι χρειάζεται καθαρό και πολύ ρεύμα .....:redface:
Απο ρευμα ειμαι υπερκαλυμενος .
Για δοκιμη τα εβαλα ολα σε μια φαση και δεν ειχα την παραμικρη πτωση τασης , αρα οταν τα μοιρασω θα ειμαι ακομα πιο super.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τι ενισχυτές του βάζεις που τα ταΐζεις τόσα watt? στο τελικό σχεδιασμό με τι θα οδηγείς το καθένα;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Τι ενισχυτές του βάζεις που τα ταΐζεις τόσα watt? στο τελικό σχεδιασμό με τι θα οδηγείς το καθένα;
Κλωνοι lab gruppen fp14000.
Στον τελικο σχεδιασμο το καθε ηχειο θα παιζει με 2 γεφυρωμενους hypex fusion fa 502.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
οταν καταπινει 2.5kw θα αρκεστει στο 1 των γεφυρωμενων 502;
ειδικα αν ο trinnov αναλαβει το dsp νομιζω οτι δεδομενων των απαιτησεων χρειαζεται λυση με πιο σπαταλα kw .
(που φτασαμε, να μας φαινονται λιγα τα 2χ500 του 502)
τη λυση nc2000 / nc1200 την συζηταμε;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Το dsp των fusion θα χρησιμποιηθεί ή θα γίνει bypass;
Bypass και ψηφιακα θα συνδεθουν...
οταν καταπινει 2.5kw θα αρκεστει στο 1 των γεφυρωμενων 502;
ειδικα αν ο trinnov αναλαβει το dsp νομιζω οτι δεδομενων των απαιτησεων χρειαζεται λυση με πιο σπαταλα kw .
(που φτασαμε, να μας φαινονται λιγα τα 2χ500 του 502)
τη λυση nc2000 / nc1200 την συζηταμε;
Υπαρχει ενα θεμα με τα gain των nc1200/2000 αλλα και αυτους τους εχω υποψην αλλα ετσι θα χασω την ψηφιακη συνδεση...
Μια δοκιμη θα μας πεισει για ολα.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Bypass και ψηφιακα θα συνδεθουν...

Υπαρχει ενα θεμα με τα gain των nc1200/2000 αλλα και αυτους τους εχω υποψην αλλα ετσι θα χασω την ψηφιακη συνδεση...
Μια δοκιμη θα μας πεισει για ολα.
για πες....
1. γιατί σκάλωσες με την ψηφιακή σύνδεση
2. ο 16ρης από βγάζει ψηφιακή?
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
για πες....
1. γιατί σκάλωσες με την ψηφιακή σύνδεση
2. ο 16ρης από βγάζει ψηφιακή?
Ο 16αρης δεν βγαζει ψηφιακη.
Δεν σκαλωσα , απλα αφου τις εχω θελω να δοκιμασω , αν δεν φτασουν οι 502 θα παω σε κατι πιο δυνατο. Εχω και τον ma9000.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άλλο θέμα:
Τωρα με τα Μ2, πρέπει να φύγουν τα JBL subs. Δεν είναι πλέον απαραίτητα και υποβαθμίζουν/βρωμίζουν το τελικό αποτέλεσμα.
Το κρος των M2 πρέπει να παει χαμηλά, πες στα 40Hz (μην πω στα 30Hz :o) και απο κει και κάτω να αναλάβουν τα RE.

Τα JBL subs ή να πουληθούν, ή να μπουν ανάμεσα στο Ls/Lrs και Rs/Rrs ηχεία μόνο για bass management εκεί αποκλειστικά. Ή και των αντίστοιχων Atmos.

(Δεν χρειάζεται να τα ακούσω :biggrin: )
 




TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Άλλο θέμα:
Τωρα με τα Μ2, πρέπει να φύγουν τα JBL subs. Δεν είναι πλέον απαραίτητα και υποβαθμίζουν/βρωμίζουν το τελικό αποτέλεσμα.
Το κρος των M2 πρέπει να παει χαμηλά, πες στα 40Hz (μην πω στα 30Hz :o) και απο κει και κάτω να αναλάβουν τα RE.

Τα JBL subs ή να πουληθούν, ή να μπουν ανάμεσα στο Ls/Lrs και Rs/Rrs ηχεία μόνο για bass management εκεί αποκλειστικά. Ή και των αντίστοιχων Atmos.

(Δεν χρειάζεται να τα ακούσω :biggrin: )
Εχεις κοριο στο τηλεφωνο μου ?
Αυτα ακριβως λεγαμε με τον ζαπ πριν λιγο...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top