Home cinema (ragavelas)


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
En τελει και πάλι οντισι και denon 3700.

Αναμένω όπως έχω ήδη γράψει onkyo, pioneer με dirac.

Αλλά θα έχω πλέον minidsp, οπότε συνολικά αναβαθμίστηκα!

Το τελευταίο εικοσαήμερο του 2020 μου επιφύλαξε πολλές (δυσαρεστες) οικονομικες εκπλήξεις οπότε για αυτό ξανασκέφτηκα το "ταβάνι 2000" που έγραψα και εν τέλει κατέληξα στο χιλιάρικο.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Δανείστηκα ένα μικρουλι σαμπ, το kef htb2 (250 watt 10''+passive radiator).

Ο vintage στερεο ενισχυτης που χρησιμοποιώ μεχρι να ερθει ο Denon, μπορει να χρησιμοποιηθεί ως προενισχυτης κι έχει και ένα διακοπτάκι που μετατρέπει το στερεο σε μονο.

Οπότε στέλνω στο μινιdsp μονοφωνικό σήμα το οποίο διοχετεύεται στο κεντρικό και στα τρία subs(2x pb-4000, htb2). To μικρούλι (και γλυκούλι) kef τοποθετήθηκε ακριβώς πίσω απο την θέση ακρόασης κολλητά στον καναπέ. Μιας και είναι μικρούλι (όπως είπα κανα δυο φορές) λέω ας μην το βάλω σε καμια γωνιά και ζοριστεί, ας το βάλω όσο γινεται κοντά μου να παίζει όσο γίνεται πιο σιγα.

Ρύθμισα εντάσεις μεταξύ των σαμπς και delays προσθέτωντας στα δυο πιο κοντινά σαμπς και στο κεντρικό (το τρίτο σαμπ ειναι το πιο απομακρυσμένο).

Μετρήσεις δεν μπορούν να γίνουν καθότι δεν μπορώ να συνδέσω λαπτοπ στον ενισχυτη.

Έβαλα μουσικές και ταινίες. Αρχικά πίστευα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούω το κεφ, δεδομένου ότι ειναι στο μισό μέτρο ουσιαστικά, το γουφερ του απο τα αυτιά μου. Τελικά δεν το καταλάβαινα.

Αναζητώ τέταρτο sub!

Πάντως, στην μια γωνιά που μένει (η δυο ειναι πιασμένες, η τρίτη έχει τζάκι), ενας κυλινδρος PC-4000 μια χαρά θα ταίριαζε!

Το ΚΕΦ θα το βάλω δίπλα μου να ακουμπάω τον ποτό!


ΥΓ αν έχω κάνει κάτι λάθος (καμιά μ@λακία δλδ) διορθώστε/κράξτε! Το feedback ειναι πολύτιμο!
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Διάβαζα σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού ότι, h near field (μέχρι δύο πόδια δλδ 62 cm) τοποθέτηση έχει ως αποτέλεσμα ομαλότερη απόκριση, δεδομένου ότι δεν "προλαβαίνει" ο χώρος να κάνει τα δικά του...

Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Διάβαζα σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού ότι, h near field (μέχρι δύο πόδια δλδ 62 cm) τοποθέτηση έχει ως αποτέλεσμα ομαλότερη απόκριση, δεδομένου ότι δεν "προλαβαίνει" ο χώρος να κάνει τα δικά του...

Ισχύει κάτι τέτοιο;
Κάπως έτσι, ναι.
 

Μηνύματα
911
Reaction score
2.565
Κάπως έτσι, ναι.
Sorry, λίγο :offtopic: εδώ, αλλά μήπως μπορείς να επεκταθείς λίγο πάνω σ΄αυτό;
Ή αν έχεις pdf :tongue:... Λέει τίποτα ο μπαρμπα-Εργαλείος στο γνωστό μανουάλι;
Μ΄ ενδιαφέρει το θέμα, γιατί δε μου περισσεύουν τα τετραγωνικά στη σπηλιά μου :biggrin:.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εγω νομιζω παντως οτι στην δικη μου περίπτωση βελτιωσε... Παροτι ειναι σαφως υποδεεστερο απο τα δύο svs. Δεν δοκιμασα βεβαια με διαφορετικη τοποθέτηση πχ γωνια, αλλα αν ανεβαζα εντασεις θα τερματιζε το καημένο.

Mporei να ειναι και ιδεα μου... Οι μετρησεις θα δειξουν, μεσα Φεβρουαρίου ελπιζω...
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.895
Reaction score
12.501
Το διάβασα δύο φορές σε δημοσίευσή σου: γιατί γράφεις ότι σε γωνία ζορίζεται περισσότερο;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Γιατι ειναι 250 βατ εναντι 1200. Αν ανεβασω ενταση θα τερματισει το μικρο και τα αλλα θα δουλευουν χαλαρα ακόμα.

Στη γωνια θα απεχει δυομιση μετρα περίπου οποτε για να ακούγεται στην ιδια ενταση με τα αλλα στην θεση ακροασης θα πρεπει να ανεβάσω αρκετα το gain του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Διάβαζα σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού ότι, h near field (μέχρι δύο πόδια δλδ 62 cm) τοποθέτηση έχει ως αποτέλεσμα ομαλότερη απόκριση, δεδομένου ότι δεν "προλαβαίνει" ο χώρος να κάνει τα δικά του...
Ισχύει κάτι τέτοιο;
Τον @Bhutia θες
Θα σου δώσει λίστα λινκς
Δεν χρειάζονται εξωτερικοί σύνδεσμοι πάνω σε θέματα που έχω αναλύσει ο ίδιος... :biggrin:

H κυριολεκτική nearfield συνθήκη (δηλαδή απόσταση μικρότερη από την αποκαλούμενη ΄΄κρίσιμη΄΄ για δεδομένο συνδυασμό ηχείων και χώρου ) σημαίνει ότι ο ακροατής δέχεται σε μεγαλύτερο ποσοστό την άμεση ακτινοβολία από τα ηχεία σε σχέση μ'εκείνη από το πεδίο αντήχησης.

Αυτό έχει ως πλεονέκτημα ότι θα εξαρτάται λιγότερο από την πολική απόκριση στα main-δορυφόρους ενώ οι επιθυμητές στάθμες θα τηρούνται με μικρότερα απαιτούμενα ποσά ισχύος.Οι δε δυναμικές αντιθέσεις θα γίνονται ευκρινέστερες...Εφόσον κιόλας οι διαδρομές για την άμεση ενέργεια γίνονται πολύ μικρότερες ως προς τις αντίστοιχες από πρώτες ανακλάσεις,θα μειώνεται και η διατάραξη που θα επιφέρουν οι δεύτερες στην αντίληψη.

Δεν υπάρχει όμως Σύμπαν όπου ο χώρος δεν θα ΄΄προλάβαινε΄΄ να επιδράσει με κάποιον τρόπο...Ακόμα και υπό συνθήκες εγγύς πεδίου εξακολουθούν να ισχύουν πρώιμες ανακλάσεις από κάποιες κοντινές επιφάνειες πάνω από τη ζώνη Schroeder,ενώ κάτω από εκείνη η συμπεριφορά του χώρου στη ζώνη των ιδιορρυθμών εξακολουθεί να επικρατεί,με την παρεμβολή από συνιστώσες και φαινόμενα SBIR ανάλογα με τον τόπο για τις ηχειακές πηγές και τη θέση ακρόασης...

Εννοείται βεβαίως ότι χρειάζονται και ηχεία με αρχιτεκτονική μονάδων που να προβλέπει ακρόαση σε εγγύς πεδίο...Τέλος ακρόαση σε συνθήκες εγγύς πεδίου συνεπάγεται και ακόμα στενότερο sweet spot,ιδίως σε πολυκαναλικά setup,αφού μικρότερες εκτροπές από αυτό θα επιφέρουν μεγαλύτερες ανισορροπίες στα ηχητικά πεδία που δημιουργούν τα δορυφορικά κανάλια.Τρόπος ν'αντιμετωπιζόταν κάτι τέτοιο θα ήταν η προμήθεια δορυφόρων με ευρεία πολική απόκριση,όπως λ.χ με ομοαξονική αρχιτεκτονική μονάδων...
Γιατι ειναι 250 βατ εναντι 1200. Αν ανεβασω ενταση θα τερματισει το μικρο και τα αλλα θα δουλευουν χαλαρα ακόμα.

Στη γωνια θα απεχει δυομιση μετρα περίπου οποτε για να ακούγεται στην ιδια ενταση με τα αλλα στην θεση ακροασης θα πρεπει να ανεβάσω αρκετα το gain του.
Πόσες φορές πρέπει να τονιστεί η ανάγκη για ισοδυναμία μεταξύ των sub για καλύτερη απόδοση κι έλεγχο των χαμηλών...Στην περιγραφείσα περίπτωση η δυναμική απόδοση στις χαμηλές θα καθορίζεται αναγκαστικά από το ασθενέστερο sub...
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Πόσες φορές πρέπει να τονιστεί η ανάγκη για ισοδυναμία μεταξύ των sub για καλύτερη απόδοση κι έλεγχο των χαμηλών...Στην περιγραφείσα περίπτωση η δυναμική απόδοση στις χαμηλές θα καθορίζεται αναγκαστικά από το ασθενέστερο sub...
Αυτο το εχω διαβασει! Λογικο ειναι κιολας! Απλα, οπως εγραψα, το δανείστηκα για δοκιμες/πειραματισμους μιας κι εχω καινούργιο παιχνιδι (minidsp).

Ευχαριστώ για την απαντηση πάντως!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο το εχω διαβασει! Λογικο ειναι κιολας! Απλα, οπως εγραψα, το δανείστηκα για δοκιμες/πειραματισμους μιας κι εχω καινούργιο παιχνιδι (minidsp).

Ευχαριστώ για την απαντηση πάντως!
Κριτήριο βεβαίως για τη δύναμη ενός sub δεν είναι αποκλειστικά τα Watt ισχύος,αλλά ο συνδυασμός με την ευαισθησία του μεγαφώνου και τις ιδιότητες της καμπίνας που διαμορφώνουν την ολική ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά...
 


Μηνύματα
911
Reaction score
2.565
Πάντα χρήσιμες οι πληροφορίες του κρυμμένου γκουρού 🙂.
Το θέμα έχει όντως αναλυθεί, απλά εγώ στάθηκα, ίσως λανθασμένα, στην "nearfield" τοποθέτηση του sub στην συγκεκριμένη περίπτωση από τον νηματοθέτη, και όχι των δορυφόρων. Νόμισα πως αναφερόμαστε σ' αυτό, ἐξ οὗ και η απορία. Άλλωστε δε νομίζω πως οι δορυφόροι του είναι τόσο κοντά ...
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Εγω νομίζω ότι με το gain της γωνίας 9db δεν θα είχε πρόβλημα , να παίζει δλδ τόσο χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εγω νομίζω ότι με το gain της γωνίας 9db δεν θα είχε πρόβλημα , να παίζει δλδ τόσο χαμηλότερα.
Η αληθεια είναι οτι δεν δοκιμασα, βασει του σκεπτικου που ανεπτυξα νωριτερα (μεγαλη διαφορα "κυβικων")...

Οταν ερθει ο avr, οποτε και θα μπορώ να μετρησω, θα δοκιμασω.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγω νομίζω ότι με το gain της γωνίας 9db δεν θα είχε πρόβλημα , να παίζει δλδ τόσο χαμηλότερα.
Η μεγάλη διαφορά δεν θα έγκειται τόσο στις στάθμες όσο στους όρους φόρτισης χώρου που θα υπαγορεύονται από τη διαφοροποιημένη ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά της μονάδας.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.430
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top