Home cinema (ragavelas)



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και γιατί να είναι πιο χαμηλά?
Παντως στο levels, ισια μετράνε ολα...

Λογικο δεν ειναι, καθότι ενα ηχειο; Καποια στιγμη μέτρησα το δεξι και το αροστερο ξεχωριστά, και πηγαν εκει, μαζι με το κεντρικο....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παντως στο levels, ισια μετράνε ολα...

Λογικο δεν ειναι, καθότι ενα ηχειο; Καποια στιγμη μέτρησα το δεξι και το αροστερο ξεχωριστά, και πηγαν εκει, μαζι με το κεντρικο....
Ααα δε μετράς ξεχωριστά?

Είναι ζεύγη ηχείων?

Πολυκάναλο, κάθε ηχείο μόνο του
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ερώτηση: εάν κάποιος ενώ έχει AV με pre outs, έχει τελικούς, θέλει να πάρει κάτι με dirac αλλά έχουν τελειώσει οι παράδες, μία λύση δεν είναι αυτό;

Φαντάζομαι ότι απενεργοποιείς το λογισμικό ισοστάθμισης από τον AV, βάζεις levels στο 0, μηδενίζεις αποστάσεις ηχείων και τρέχεις dirac, σωστά; Εάν υπάρχει minidsp HD λόγω παραπάνω του ενός subs, το χρησιμοποιείς όπως και πριν.

Προϋπόθεση φυσικά απο 7 ηχεία και κάτω (8 με το/τα subs).
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η πουλάς αυτόν που έχεις βάζεις το χιλιάρικο αυτο που θα αγαραζες το 8"8 και αγοράζεις ανθεμ ,Ναντ ,αρκαμ κλπ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ερώτηση: εάν κάποιος ενώ έχει AV με pre outs, έχει τελικούς, θέλει να πάρει κάτι με dirac αλλά έχουν τελειώσει οι παράδες, μία λύση δεν είναι αυτό;

Φαντάζομαι ότι απενεργοποιείς το λογισμικό ισοστάθμισης από τον AV, βάζεις levels στο 0, μηδενίζεις αποστάσεις ηχείων και τρέχεις dirac, σωστά; Εάν υπάρχει minidsp HD λόγω παραπάνω του ενός subs, το χρησιμοποιείς όπως και πριν.

Προϋπόθεση φυσικά απο 7 ηχεία και κάτω (8 με το/τα subs).
Έχεις ένα έξτρα conversion με αυτόν τον τρόπο (D to A, A to D, D to A).
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ερώτηση: εάν κάποιος ενώ έχει AV με pre outs, έχει τελικούς, θέλει να πάρει κάτι με dirac αλλά έχουν τελειώσει οι παράδες, μία λύση δεν είναι αυτό;

Φαντάζομαι ότι απενεργοποιείς το λογισμικό ισοστάθμισης από τον AV, βάζεις levels στο 0, μηδενίζεις αποστάσεις ηχείων και τρέχεις dirac, σωστά; Εάν υπάρχει minidsp HD λόγω παραπάνω του ενός subs, το χρησιμοποιείς όπως και πριν.

Προϋπόθεση φυσικά απο 7 ηχεία και κάτω (8 με το/τα subs).
Το πιο λογικό αν δεν έχεις λεφτά για dirac είναι είτε εφαρμογή φίλτρων μέχρι τα 300 hz και από εκεί και πάνω το αντιμετωπίζεις με passive treatment η αλλιώς audyssey από το app μέχρι την Schroeder frequency και από εκεί και πάνω πάλι μόνο passive treatment.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μιας κι έκατσα μέσα το βράδυ, τι πιο παραγωγικό απο το να ασχολείσαι με τα σαμπζζζζζ!!!

Δοκίμασα λοιπον να ταπώσω τα pb4000 και να δω τι γινεται. Πιο πριν τα ειχα στο extended.

Παραθέτω λοιπόν δυο γραφήματα, τα σαμπζ κατόπιν eq. Το ροζ είναι το extended, to πράσινο το sealed.

Όπως φαίνεται, οι απόδοση είναι πανομοιότυπη, το sealed κατεβάινει κανα hz παρακάτ'

Ακουστικές εντυπώσεις δεν έχω ακόμα καθότι δεν προχώρησα σε οντισι.

Το ερώτημα ειναι, αν αναλογιστούμε τον διαφορετικό σχεδιασμό καμπίνας, θεωρητικά, ποιο πλεονεκτεί; Υποτίθεται ότι τα sealed είναι προτιμότερα για ακρόαση μουσικής άρα επιλέγω sealed?

Αφού στο χώρο μου το sealed εχει απόκριση σαν του extended, μάλλον θα ήταν προτιμότερο να έχω 3 sb16....
Ανταλλαγή κανεις;;;:dance2:
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Κοίτα, στις πολύ χαμηλές συχνότητες, δεν νομίζω πως έχει κάνα πρόβλημα το μπας ριφλεξ.

Ωστόσο, όταν έχεις να σετάρεις διαφορετικά σαμπ να παίζουν σωστά και συγχρονισμενα μεταξύ τους, πιθανώς να δίνει ένα προτέρημα η κλειστή καμπίνα.

Τα σχεδιαγράμματα στο πεδίο του χρόνου έχουν λόγο εδώ, εφόσον αυτά στο πεδίο του πλάτους δεν δίνουν ουσιαστικό προτέρημα σε κανένα.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ξερετε τι βάσανο είναι να παραλαμβάνει ο γείτονας το τέταρτο σαμπ (το δικό σου), ενώ εσυ εισαι διακοπες; Να μην μπορεις να το συνδέσεις να το ρυθμίσεις να κάτσεις πλάι του; Αααχχχχ

Πρώτη φορά ανυπομονώ να φυγω από τις διακοπές!!!
 

Attachments


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εκκρεμεί ρύθμιση! Και φοβαμαι οτι με τέτοια ζέστη και κλειστα παραθυρα.... Θα βγαλω τη μπεμπελη...

Σημαντική λεπτομέρεια, εχω μπλε καλώδιο για τα δγιο και γκρι για τα αλλα δγιο! Δεν μ αρεσνε τα μαύρα που λετε εσείς εδω μέσα!
 

Attachments


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εάν υποτεθεί ότι αλλάξω ηχεία, τι θα προτείνατε;

Γενικά ακούω δυνατά, κάνω καγκουριες, ακουν κι οι γείτονες!

Ο χώρος που είναι στημένο το home cinema, είναι περίπου 30 τμ αλλά ο χώρος συνολικά είναι 60.

Η απόσταση είναι στα 2.80.

Εφόσον έχω δύο οκταιντζα πρέπει να πάω σε κάτι αντίστοιχο, αλλά οι επιλογές είναι λίγες (νομίζω).

Πχ σε ενεργό και δεκαιντζο υπάρχει μόνο το krk....

Χρήματα είχα δώσει 3100 περίπου οπότε κάτι αντίστοιχο σκεφτόμουν...
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Καλορίζικο το τέταρτο σαμπ και καλά μπουμπουνητά !!!!
Μια ερώτηση γιατί θέλεις να αλλάξεις τα klipsch τι δε σου αρέσει σε μουσική η σε ταινίες.
Μήπως να κοίταζες για αρχή έναν καλύτερο AV ενισχυτή και μετά για αλλαγή των ηχείων.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top