Home cinema (ragavelas)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν είπα αυτό απλά για ακρόαση μουσικής αν δεν σε νοιάζουν οι τρελές εντάσεις υπάρχουν και καλύτερα.
χωλαίνει στις τέρμα υψηλές...
γιατί έχει σινεματζίδιοκο ρολλ οφ...κλάιν

έχει τόσο max spl που μπορείς να το τιουνάρεις εξαιρετικά και άφοβα εκεί πάνω
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σε παθητικa τα psa https://www.powersoundaudio.com/collections/speakers φαντάζουν καλή επιλογή, αλλά για να λέει χιλιάρικο σε δολάρια, φαντάζομαι ότι στην Ευρώπη θα είναι αρκετά παραπάνω...

Τα jbl τα έχω κατά νου, καιρό τώρα...
Ο @alfakias123 εχει φέρει PSA οπότε μιλά μαζι του για όποιες απορίες..
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεδομένης της πλύσης εγκεφάλου με τα ενεργά, λέω να πάρω από του Θωμά (λόγω δυνατότητας επιστροφής αν δεν...) δύο καλι, τα οκταιντζα τριδρομα.

Τα ηχεία που θα αντικαταστήσουν είναι τα rp8000+crown (με δύο οκταιντζα έκαστο).

Προγνωστικά;

Απόσταση ακρόασης 2.80

Subs έχω (από κάτω φαίνεται όλος ο εξοπλισμός).
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεδομένης της πλύσης εγκεφάλου με τα ενεργά, λέω να πάρω από του Θωμά (λόγω δυνατότητας επιστροφής αν δεν...) δύο καλι, τα οκταιντζα τριδρομα.

Τα ηχεία που θα αντικαταστήσουν είναι τα rp8000+crown (με δύο οκταιντζα έκαστο).

Προγνωστικά;

Απόσταση ακρόασης 2.80

Subs έχω (από κάτω φαίνεται όλος ο εξοπλισμός).
Αν εσύ θέλεις εντάσεις
(που θέλεις)
απλά μαθηματικά είναι για max spl.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
......Απόσταση ακρόασης 2.80.....
Η αποσταση ακροασης ειναι πολυ μεγαλη. Ουτε το 8ιντσο θα μπορεσεις να το απολαυσεις. Το 8 ιντσο ειναι για 2 μετρα περιπου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικα ο λογος που θες ενεργα ποιος ειναι; Τι δεν σε καλυπτει απο τα παθητικα; Οταν μιλαμε καθαρα για θεμα εντασεων οπως λεει ο @ankokdog ειναι απλα μαθηματικα.
Το μειονεκτημα που εχεις τωρα ειναι το κεντρικο ηχειο και η μεγαλυτερη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα rc64.
Αν τωρα σε ενδιαφερει να ακους σε reference σταθμη και ενδιαφερεσαι να επιτυχεις οσο το δυνατον καλυτερη τονικη ισοροπια η μεταβαση στα kali ισως και να σε εντυπωσιασει.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Όπως γράφτηκε ήδη, η απόσταση με προβληματίζει...

Δεν είναι ότι δεν με καλύπτει κάτι. Απλά, πολλές φορές μας πιάνει η "ανάγκη" για αλλαγή/βελτίωση, κοινώς μας τρώει ο κωλος μας.

Ο λόγος που αναφέρομαι σε ενεργά είναι ότι πολύς ντόρος γίνεται για δαυτα εντός του φόρουμ, οπότε λέω, εάν πάρω αλλά ηχεία, αυτά να είναι ενεργά.

αν μιλήσουμε για μέγιστη σταθμη ναι, πλεονεκτούν τα κλιπς, αλλά σκέφτομαι ότι η ταινία πάει στο 0, άντε στο +3 αν βλέπω νετφλιξ, μουσική πάω μέχρι -10, οπότε δεν καλύψουν τα καλι;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όπως γράφτηκε ήδη, η απόσταση με προβληματίζει...

Δεν είναι ότι δεν με καλύπτει κάτι. Απλά, πολλές φορές μας πιάνει η "ανάγκη" για αλλαγή/βελτίωση, κοινώς μας τρώει ο κωλος μας.

Ο λόγος που αναφέρομαι σε ενεργά είναι ότι πολύς ντόρος γίνεται για δαυτα εντός του φόρουμ, οπότε λέω, εάν πάρω αλλά ηχεία, αυτά να είναι ενεργά.

αν μιλήσουμε για μέγιστη σταθμη ναι, πλεονεκτούν τα κλιπς, αλλά σκέφτομαι ότι η ταινία πάει στο 0, άντε στο +3 αν βλέπω νετφλιξ, μουσική πάω μέχρι -10, οπότε δεν καλύψουν τα καλι;
Το μειονεκτημα που εχεις τωρα ειναι το κεντρικο ηχειο και η μεγαλυτερη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα rc64.
Αυτό!!!! Πέρα από τα sub την μεγαλύτερη διαφορά σε αλλαγές που έκανα την άκουσα με το rc
αν μιλήσουμε για μέγιστη σταθμη ναι, πλεονεκτούν τα κλιπς, αλλά σκέφτομαι ότι η ταινία πάει στο 0, άντε στο +3 αν βλέπω νετφλιξ, μουσική πάω μέχρι -10, οπότε δεν καλύψουν τα καλι;
σε μουσική -10 με τα trim στον av στο πόσο?

οι crown είναι στο τέρμα?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αυτό!!!! Πέρα από τα sub την μεγαλύτερη διαφορά σε αλλαγές που έκανα την άκουσα με το rc
Το θυμαμαι που το έγραψες όταν το πήρες.

Βασικός λόγος, όπως ειπα αρχικά, είναι όλα αυτά που έχω διαβάσει εδω για τα ενεργά. Και γνωρίζω επίσης τα μειονεκτήματα τους στο χώρο μου (λόγω μεγέθους σε σύγκριση με τα κλιπς).
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και τέταρτο νομίζω στην χαμηλή ευαισθησία για λόγους φυσηματος. Νομίζω κοντά στο 0 για left right έχει υπολογίσει το οντισι (δεν είμαι σπιτι για αυτό και λέω νομίζω).
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα πλεονεκτήματα των ενεργών δεν έχουν ουσιαστικά καμία εφαρμογή σε εσένα. Από εκεί και πέρα δικά σου είναι τα λεφτά εσύ ξέρεις.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τα πλεονεκτήματα των ενεργών δεν έχουν ουσιαστικά καμία εφαρμογή σε εσένα. Από εκεί και πέρα δικά σου είναι τα λεφτά εσύ ξέρεις.
Λόγω χώρου και λόγω του ότι είμαι πιο πολύ του home cinema?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Λόγω ότι στην απόσταση που ακούς τα ενεργά που χρειάζεται να πάρεις κάνουν ένα νεφρό. Αν ήθελες να ακούς μουσική και ειδικά σε πιο μέτριες εντάσεις μπορεί και να άξιζε η αλλαγή.
Αν πεις να παίξεις all in να πας σε κορυφαία ενεργα όπως τα Neumann kh420 το συζητάμε... Ακόμα και τα core 59 που δεν έχουν και τις καλύτερες μετρήσεις αξίζουν γιατί έχουν τρέλα γκάζια. Τώρα τα kali δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην απόσταση που τα θες στα γκάζια που θες με τίποτα.
Αυτό που σου λείπει κατά τη γνώμη μου είναι μόνο ένα καλύτερο κεντρικό.
Άσε που αν αλλάξεις lcr πρέπει να αλλάξεις και surround...
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Λόγω ότι στην απόσταση που ακούς τα ενεργά που χρειάζεται να πάρεις κάνουν ένα νεφρό. Αν ήθελες να ακούς μουσική και ειδικά σε πιο μέτριες εντάσεις μπορεί και να άξιζε η αλλαγή.
Αν πεις να παίξεις all in να πας σε κορυφαία ενεργα όπως τα Neumann kh420 το συζητάμε... Ακόμα και τα core 59 που δεν έχουν και τις καλύτερες μετρήσεις αξίζουν γιατί έχουν τρέλα γκάζια. Τώρα τα kali δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην απόσταση που τα θες στα γκάζια που θες με τίποτα.
Αυτό που σου λείπει κατά τη γνώμη μου είναι μόνο ένα καλύτερο κεντρικό.
Άσε που αν αλλάξεις lcr πρέπει να αλλάξεις και surround...
Εννοείται ότι αν αλλάξω, θα τα αλλάξω όλα.

Οπότε, εάν επιθυμώ αλλαγή, μονόδρομος τα παθητικά (βάζοντας και την τιμή στην εξίσωση φυσικά)...
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αν ακούς μέχρι να ματώσουν τα αυτιά και απ'τα τρία μέτρα να πάρεις jbl pro cinema, ποια Kali...
Παλαιότερα που πουλουσε καποιος (θαρρώ ο Αλεξανδρος1986) τρία jbl τα ζαχάρωνα...

Και δεν ακούω απο τα τρία μετρα, απο τα 2,80, είκοσι πόντοι κάνουν διαφορά!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top