Home cinema (ragavelas)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Σε όσους σκέφτονται για ενεργά χαμηλής κατηγορίας σε Home Cinema λέω πάντα το ίδιο πράγμα. Πριν αποφασίσεις για ενεργά πρέπει να αποφασίσεις αν δίνεις +4000€ για επεξεργαστή.
Σε αρκετούς η σκέψη σταματά εκεί.
Η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι για τον επεξεργαστή και όχι για τα ηχεία.

Γνώμη μου.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τη διαφορά των 20 πόντων στο midbass αποκλείεται να την ακούσεις με τα JBL.Με τα kali ίσως!
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
Τι τα θες τα ενεργά ρε μάναμ?
Από ότι λες γκάζια δεν σου λείπουν .
Πάρε ένα rc 64 , να είσαι σετ.
Αν θέλεις καλύτερη ποιότητα μουσικής , τότε ναι τα κλιπς δεν σου κάνουν .
Ετοιμάσου να ματώσεις όμως.
Πρέπει να σπρώξεις αξιόλογο φορτίο χρήματος και να πας σε 10ιντσα woofers , δλδ σε άλλες φάσεις .
Σκέψου το.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Άντε κάνε τη διαφορά και πάρε arendal

Κορυφαίες μετρήσεις- σχόλεια.

Αλλά θές χρήμα. Για 7 ηχεία ίδια 1723 monitor περίπου 9κ και ενισχυτικά σοβαρά...... άλλα 3κ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
(θαρρώ ο Αλεξανδρος1986) τρία jbl τα ζαχάρωνα...
Φίλε @ragavelas τα jbl όντως τα πούλαγε ο Αλέξανδρος και επειδή τα άκουσα τελευταία σε ταινία το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι μάζευα τα σωθικά μου από το πάτωμα. :smg:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Φίλε @ragavelas τα jbl όντως τα πούλαγε ο Αλέξανδρος και επειδή τα άκουσα τελευταία σε ταινία το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι μάζευα τα σωθικά μου από το πάτωμα. :smg:
ThanasisR said:
..επειδή τα άκουσα και μου έπεσαν τα σαγόνια.

Μας έχεις μπερδέψει βάλε τα σε μια σειρά!:laugh:
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραία, να τα βάλω στο σαλόνι, στρώματα κάτω απ το μπαλκόνι ποιος θα φέρει να με σώσει απ τις κλωτσιές που θα φάω απ τη γυναίκα αν τα δει;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Κάποιοι δε τρώνε ξύλο και παντούφλα από τις γυναίκες τους και τα βάζουν ..... αλίμονο από μας !!!
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μ αυτά που έχω βάλει στο σαλόνι δεν έχω ακούσει το παραμικρό παράπονο, αυτά είναι too much ρε φίλε, ούτε εγώ δεν θα τις άντεχα αυτές τις γκουμούτσες στο σαλόνι, ούτε καν για dedicated εκτός αν υπήρχε τρόπος να μη φαινόταν.
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ίσως έχεις δίκιο
Ίσως όχι .
Διότι μπορείς να κάνεις κατασκευή με ξύλα πχ ώστε να κρυφτούν και φυσικά να τα μεταφέρεις στο επόμενο σπίτι αν χρειαστεί να μετακομίσεις
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
αυτά είναι too much ρε φίλε, ούτε εγώ δεν θα τις άντεχα αυτές τις γκουμούτσες στο σαλόνι,
Χαχαχα και εγώ μαζί σου είμαι είναι όντως ''τέρατα'' ούτε εγώ θα τα έβαζα στο σαλόνι μου, αλλά για movies cinema θα θα σου φύγει το τσερβέλο.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αυτόν αν παίζει, είσαι οκ.

Τα πιάνει ο μπαγάσας τα 32, αν και σε αρκετά χαμηλότερη στάθμη από τις αρμονικές.
Αυτά (λόγο απόστασης) τα σκέφτηκες;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα jbl στα είχαν προτείνει και άλλοι όπως και εγώ. Δυστυχώς για εσένα τα πρόλαβε άλλος, οπότε με τις διαθέσιμες επιλογές εγώ απλά θα έπαιρνα καλύτερο κεντρικό η θα πήγαινα σε κάτι σαν αυτό που λέει ο @ankokdog
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Απο ότι φαίνεται με αποθαρρύνατε και θα κάτσω στ' αυγά μου, άντε, το πολυ πολυ να ψάξω για το rc64iii.

Το dirac (ονκυο/pioneer) από ότι φαίνεται αργεί ακόμα (τους είχα στέιλει μαιλ, είπαν ότι δεν ξέρουν πως και πότε, είχα αναρτήσει την απάντηση τους στο ανάλογο νήμα).
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μπορεί να είπα ότι θα κάτσω στα αυγά μου, αλλά, μιας και είχα αλλάξει κινητό και έχασα το αρχειο οντισι, σκέφτηκα, δεν το ξανατρέχω (ετσι, σε δουλεια να βρισκομαστε); Αφού λοιπόν ξαναέκανα όλη τη διαδικασία, παρατηρούσα το σπεκτογκραφ ότι ανηφορίζει, άρχισα λοιπόν να ψάχνω για σπεκτογκραφς ούτως ώστε να συγκρίνω.

Εν ολίγοις, δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο (με τόση ανηφοριά).

Από όσο διάβασα, μάλλον δεν ειναι για καλό!
12-1.jpg


Το άνωθεν είναι με όλες τις τρύπες των svs ανοικτές

Βρήκα ένα παλιό που είχα δοκιμάσει σε sealed και είδα ότι εχει λιγότερη κλίση:
σεαλεδν.jpg


Σχετίζεται με το group delay ή μ@λακίες λέω;

Έχω κάνει εγώ μ@λακίες κατά τη ρύθμιση;

Οποιαδήποτε πρόταση/κράξιμο/υπόδειξη δεκτή φυσικά!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων (είμαι σίγουρος ότι κάτι θα μάθω)!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top