Home cinema (ragavelas)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ρε μην ξηγιέστε έτσι ρε, πείτε κάτι, έχω ένα τρίωρο κενό το μεσημέρι, αν δεν μου πείτε κάτι θα καταλήξω να κοιμάμαι αντί να ρυθμίζω!
Καλά είσαι, χαλάρωσε, για τα συγκεκριμένα δεδομένα. Μην ασχολείσαι.

Ο @Bhutia και ο @dapost φταίνε, έχουν αγχώσει τον κόσμο ;):lolsign:
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπορεί να είπα ότι θα κάτσω στα αυγά μου, αλλά, μιας και είχα αλλάξει κινητό και έχασα το αρχειο οντισι, σκέφτηκα, δεν το ξανατρέχω (ετσι, σε δουλεια να βρισκομαστε); Αφού λοιπόν ξαναέκανα όλη τη διαδικασία, παρατηρούσα το σπεκτογκραφ ότι ανηφορίζει, άρχισα λοιπόν να ψάχνω για σπεκτογκραφς ούτως ώστε να συγκρίνω.

Εν ολίγοις, δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο (με τόση ανηφοριά).

Από όσο διάβασα, μάλλον δεν ειναι για καλό! View attachment 237039

Το άνωθεν είναι με όλες τις τρύπες των svs ανοικτές

Βρήκα ένα παλιό που είχα δοκιμάσει σε sealed και είδα ότι εχει λιγότερη κλίση:
View attachment 237040

Σχετίζεται με το group delay ή μ@λακίες λέω;

Έχω κάνει εγώ μ@λακίες κατά τη ρύθμιση;

Οποιαδήποτε πρόταση/κράξιμο/υπόδειξη δεκτή φυσικά!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων (είμαι σίγουρος ότι κάτι θα μάθω)!
Πλεονέκτημα στο καινούριο είναι ο ανώτερος κορεσμός στην κόκκινη ενέργεια πάνω στη δεύτερη οκτάβα,αλλά μειονέκτημα οι ενεργειακές ουρές μεταξύ 35-45 & 55-75 Hz όπως και στην τρίτη οκτάβα,απούσες από το παλαιότερο...Θεωρώ τις μεταβολές λογικό επακόλουθο...Τα σηκώνει την...τρίχα και το μπατζάκι.:roflmao:
1642521615980.png

(Θα ήθελα βεβαίως να μας το δείξεις και σε Wavelet 1/24...)

Παρά την κοινή και στα δύο...στύση το group delay σου είναι υποφερτό για έναν κυρίως λόγο: Αυτή μαζί με τη μαύρη καμπύλη ξεκινούν την ανοδική απόκλιση προοδευτικά καθώς κατερχόμαστε στο φάσμα και δεν εμφανίζονται τοπικές βουνοκορυφές ξεκάρφωτα,ιδίως στη ζώνη 40-80 Hz όπου θα τις αντιλαμβανόμασταν πολύ ενοχλητικά...Για Home Cinema δεκτόν,για αμιγώς μουσικές ακροάσεις θα προτιμούσα...κάτι ομαλό σε όλο του το μήκος... :wink:
Ρε μην ξηγιέστε έτσι ρε, πείτε κάτι, έχω ένα τρίωρο κενό το μεσημέρι, αν δεν μου πείτε κάτι θα καταλήξω να κοιμάμαι αντί να ρυθμίζω!
Αυτή η ομαλά ανοδική πορεία που ξεφεύγει όμως αρκετά μέχρι το κάτω όριο απόκρισης αποτελεί εστία προβληματισμού για τα ρυθμισμένα delays στην εκπομπή των sub σε συνάρτηση πάντα με τη συχνότητα κροσαρίσματος.Αν η τελευταία έχει οριστεί στα 80 Hz,τότε μια οκτάβα παρακάτω στα 40 η απόκλιση ξεκινά να γίνεται σοβαρή.Αν λ.χ. το κρος είναι ορισμένο στα 50 Hz,τότε επανεξετάζονται τα delays ,αλλά θέλει πρωτόκολλο δοκιμαστικών λήψεων ...
Καλά είσαι, χαλάρωσε, για τα συγκεκριμένα δεδομένα. Μην ασχολείσαι.
Ο @Bhutia και ο @dapost φταίνε, έχουν αγχώσει τον κόσμο ;):lolsign:
Δεν γίνεται να ευθύνονται άλλοι για όσα...ανήθικα spectro εντοπίζουν... :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τελικα δεν κοιμήθηκα το μεσημερι, τάπωσα ότι βρήκα (και σαμπ και δορυφόργια) και τα ξανασιαξα.

seal.jpg

Η ανηφοριά ίσιωσε λίγο! Με χαλνάει βέβαια που έχω τρύπια σαμπ και έχω κλείσει τις τρύπες, αλλα ας είναι.

Ακολουθούν το παλιό και το καινούργιο σε wavelet 1/24,0 όπως ζητήθηκε.
wavelet παλιο.jpg

wavelet καινουργιο.jpg


Λίγη μουσική έβαλα, βαράει καλύτερα στο στέρνο από ότι πριν!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τελικα δεν κοιμήθηκα το μεσημερι, τάπωσα ότι βρήκα (και σαμπ και δορυφόργια) και τα ξανασιαξα.

View attachment 237122
Η ανηφοριά ίσιωσε λίγο! Με χαλνάει βέβαια που έχω τρύπια σαμπ και έχω κλείσει τις τρύπες, αλλα ας είναι.

Ακολουθούν το παλιό και το καινούργιο σε wavelet 1/24,0 όπως ζητήθηκε.
View attachment 237124
View attachment 237125

Λίγη μουσική έβαλα, βαράει καλύτερα στο στέρνο από ότι πριν!
Υπάρχει διαθέσιμο ένα τεστάκι για το setup του ragavelas ώστε να διαπιστώσει με τη δική του ακουστική αντίληψη και συνοπτικές διαδικασίες - χωρίς μικρόφωνα και λήψεις - το βαθμό...διαφθοράς στο κάτω όριο απόκρισης...

Σύμφωνα με τους όρους της δοκιμής οι διαδοχικά αναπαραγόμενες κρούσεις από το γνωστό συνθετητή πρέπει ν'ακούγονται με ισοδύναμη στάθμη στην ατάκα τους ανεξάρτητα από τη συχνότητα...Εδώ όμως το τεστ παρέχει από σπόντα κι ένα πρόσθετο βοήθημα...Αμέσως μετά την ατάκα ο ενδιαφερόμενος είναι σε θέση να διαπιστώσει και το βαθμό επιμήκυνσης στο σβήσιμο της ενέργειας μέσα στο χώρο...Άμα δεν κρίνεται αυτός ενοχλητικός για τα κτυπήματα από 40 Hz και κάτω,τότε δεν θα χρειαζόταν να χάνει ο ragavelas...πολύτιμες ώρες ύπνου. :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Mias kai δεν βρήκα σχετικό νήμα, γράφω εδώ την απορία μου.

Σε περίπτωση balanced συνδέσεων, πειράζει αν υπάρχει παράλληλα καλώδιο ρεύματος;

Θυμάμαι κάποια στιγμή είχα δει μια "θήκη" στην οποία υπήρχαν εντός ενα balanced kai ένα καλώδιο τροφοδοσίας, τα χρησιμοποιούσε κάποιος σε PA εφαρμογή για ενεργά ηχεία. Αρκετά βολικό, ειδικά όταν στήνεις και ξεστήνεις κάθε μέρα για live. Ta καλώδια ήταν σε απόσταση περίπου δέκα πόντων.
 




Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Είπα λοιπον μετα απο καιρό (μιας κι άλλαξα και κινητό οπότε δεν είχα τα αρχεία του audyssey) να τα ξανασιαξω όλα απ την αρχή.

Αφού λοιπόν έχω ρυθμίσει τα σαμπζ μεσω minidsp+rew τρέχω το audyssey και εν συνεχεία ξεκινάει τα ίου ίου.

Το πρόβλημα είναι ότι παρότι εχουν μπει κροςςοβερ στους 80 σε όλα, όταν κάνω ίου ίου, όλο το ίου πάει στα ηχεία, δεν πάει τίποτα στα subs. Αν στριμάρω μουσικη απο σποτιφυ όλα οκ, τα σαμπζ παίζουν, αν παίξω μουσική απο το λαπτοπ, δεν δουλευουν τα σαμπζ. Στον πίνακα ελέγχου στις ρυθμίσεις ήχου είχα βάλει 7.1 και τα ηχεία όλα μικρά. Εάν αλλάξω τη ρυθμιση απο πινακα ελέγχου και βάλω δυο ηχεία (στερεο) τότε όλα οκ, δουλευουν και τα σαμπζ. Το πρόβλημα είναι όμως ότι πλέον και το rew βλέπει μονο τα mains...

Το rew εχει ελαφρώς διαφορετική όψη απο αυτή που είχα στο άλλο λαπτοπ αλλα υποθέτω ότι ειναι λόγω λειτουργικου συστήματος (οπότε και άλλη έκδοση του rew). Χρησιμοποιώ FlexAsio, όπως και στο παλιό λαπτοπ).

Καμια ιδέα;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μετά από κάμποσο καιρό αποχής (από ρυθμίσεις), ε, με τρώει ο κωλος μου για ρυθμίσεις/μετρησεις!

Επειδή έχω δύο ΡΑ ηχεία (rcf 732) λέω να τα βάλω ως main και να ξανατρεξω οντισι.

Δεν έχω δει να χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους ηχεία και μιας και έχω ελεύθερο χρόνο, λέω να κάνω την δοκιμή.

Αυτή τη στιγμή main είναι δύο klipsch rp8000.

Γενικά μιλώντας, στα ΡΑ θεωρώ ότι ισχύει σε μεγαλύτερο ποσοστό το "ότι πληρώνεις παίρνεις" σε σχέση με τα σπιτικά... Ένα ηχείο των 850€ (rcf 732) από σοβαρό κατασκευαστή ίσως έχει καλά αποτελέσματα κι εντός σπιτιού....

Θα δείξει...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βάλε το 2 για κεντρικό και πες μας εντυπώσεις. Τα lr που έχεις είναι μια χαρά το κεντρικό είναι που υστερεί
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αφότου έτρεξα οντισι, χρειάστηκε πολύ λιγότερο "χέριασμα" η καμπυλη σε σχέση με τα klipsch. Ακουσα μουσική, μου φάνηκαν πιο ξεκούραστα, ειδικά στα πολλά db. Έχουν παραπάνω φύσημα βέβαια, παραπάνω απο τα klipsch+crown.

Ιδανικά, πρέπει να δανειστώ ένα ίδιο και να το βάλω για κεντρικό. Μέχρι στιγμής, νομίζω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αφότου έτρεξα οντισι, χρειάστηκε πολύ λιγότερο "χέριασμα" η καμπυλη σε σχέση με τα klipsch. Ακουσα μουσική, μου φάνηκαν πιο ξεκούραστα, ειδικά στα πολλά db. Έχουν παραπάνω φύσημα βέβαια, παραπάνω απο τα klipsch+crown.

Ιδανικά, πρέπει να δανειστώ ένα ίδιο και να το βάλω για κεντρικό. Μέχρι στιγμής, νομίζω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα...
Δεν μου κανει εντυπωση. Τα 712, 715 και 745 που εχω ακουσει (υποθετω μιλαμε για Art series MkIV) ηταν και τα τρια εξαιρετικα ακομα και με HiFi κριτηρια. Μπορω να πω οτι σε νορμαλ-υψηλες σταθμες (δλδ 105-115db) τα 712 μου αρεσαν περισσοτερο απο ολα. Σε εκκωφαντικες σταθμες τα 745 ειχαν πλεονεκτημα. Το φυσημα ομως ειναι αισθητο οταν εχει ησυχια και αυτο μαλλον θα ειναι προβλημα.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
... (υποθετω μιλαμε για Art series MkIV)
Nai η σειρά ΜΚ4 είναι. Αύριο θα προσθέσω ένα (δανεικό) 735 στο κέντρο, θα ξαναρυθμίσω και θα βαλω και καμιά ταινία να δω/ακούσω τι γίνεται...

Οι στάθμες που σήκωσαν ήταν εκκωφαντικές φυσικά (το λιμιτερ δεν αναψε φυσικά), αναμενόμενο βέβαια καθότι μιλάμε για ΡΑ ηχεία.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αύριο θα προσθέσω ένα (δανεικό) 735 στο κέντρο, θα ξαναρυθμίσω και θα βαλω και καμιά ταινία να δω/ακούσω τι γίνεται...

Δεν ξέρω για σένα,εμένα σίγουρα θα μου άρεσε περισσότερο.
Αυτή η ευκολία που τα λένε ,αυτός ο αέρας που έχουν ακόμα και σε χαμηλές στάθμες με τρελαίνει!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μπήκε το τριτο RCF στο κέντρο και φτου κι απ' την αρχή όντισι και "χεριασμα" στις καμπύλες.

Πρώτη φορά που το όντισι τι έσιαξε τοσο ισιάδες. Οπότε μετά, λίγο μπάσο παραπάν' και λίγο κατηφόρα και τέλος! Πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τα klipsch (ο χώρος δεν έχει αλλάξει).

Έβαλα να ακούσω ταινία (για το κεντρικό).... Άλλο πράμα.... Μπορεί να ειναι και πλασέμπο μέχρι ενός σημείου (καινούργια παιχνίδια) αλλά σίγουρα υπάρχει διαφορά και ειδικότερα όταν ανεβαίνουν τα db. Θυμήθηκα αυτό που έλεγε μελος του φόρουμ όταν άλλαξε το κεντρικό klipsch rp-450c με το klipsch rc-64, ότι η μεγαλύτερη κόρνα έκανε μεγάλη διαφορά.

Μόνο αρνητικό το φύσημα, το οποίο ειναι ακουστό....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top