Home cinema (ragavelas)



Μηνύματα
847
Reaction score
1.037
Καλησπέρα σας.

Ο προηγούμενος av receiver ήταν ένας marantz 7012. Όπως είχα γράψει λόγω κεραυνού είχε πάθει ζημιά (δεν έδειχνε τίποτα στην τηλεόραση, no signal), είχε γίνει προσπάθεια επισκευής αλλά μάταια.

Σήμερα τον έβαλα στην πρίζα για να δω αν του συνδέσω αναλογική πηγή αν θα παίξει. Μου έβγαλε επιγραφή να τον συνδεσω στην τηλεόραση. Τον συνδεσα και έδειχνε κανονικά! Εννοείται ότι είχα δοκιμάσει όλες τις εισόδους εξόδους πριν αγοράσω καινούριο....

Συνδεσα λοιπόν τα πάντα, έτρεξα οντισι και όλα μια χαρά. Είχε καει μια είσοδος hdmi αλλά οι υπόλοιπες είναι εντάξει. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν μπορώ να στείλω απ' το app τις ρυθμίσεις. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο app ο ενισχυτής φαίνεται άσπρος και πατώντας πάνω του δεν γίνεται τίποτα....

Στο σκρινσοτ φαίνεται ο denon που χρησιμοποιώ, όταν έχω ανάψει τον μαραντζ φαίνεται άσπρος, σαν να είναι στα αρνητικά του χρώματα....

Ο,τι άλλο δοκίμασα λειτουργεί κανονικότητα. Εννοείται έκανα reset.


Έχει κανείς καμιά ιδέα;;;
IMG_20240522_165545.jpg
 


Μηνύματα
2.463
Reaction score
3.733
Δλδ το App χειρίζεται κανονικά τον avr όσο διαρκεί το calibration και μόνο όταν έρθει η ώρα της αποστολής εμφανίζεται γκριζαρισμενο?

Αν είσαι με wifi δοκίμασε να τον συνδέσεις καλωδιακά η το ανάποδο.

Μου κάνει για θέμα δικτυακό.
Ελεγξες ότι η ip του Marantz δεν κάνει conflict με άλλη συσκευή?
 

Μηνύματα
847
Reaction score
1.037
Κανονικότατα, έτρεξα οντισι και ολοκλήρωσε τη διαδικασια, απλά μετά δεν μπορούσα να στείλω τις πειραγμενες καμπύλες στον μαραντζ... Ενσύρματα έχει συνδεθεί.
Νομίζω δοκίμασα και με dchp και χειροκίνητα... Θα ξαναδοκιμάσω με καθαρό μυαλό και χωρίς βιασύνες ξανά μπας και....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.096
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top