Home theatre room

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδια καλησπέρα θέλω να φτιάξω home theatre με αποροφητικα στους τοίχους κτλπ σαν dedicated room θα ήθελα ίσως και dolby atmos ο χώρος που θέλω να κάνω την εγκατάσταση είναι στην αποθήκη μου η οποία είναι 5 μέτρα επί 3.30 αλλά στο ύψος έχω ένα θέμα το οποίο είναι 2.05μετρα πιστεύετε ότι θα άξιζε ο κόπος Να αρχίσω να φτιάχνω τον συγκεκριμένο χώρο και να τον προορισω για dedicated room θα ήθελα πραγματικά σοβαρές απαντήσεις σας ευχαριστώ..!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Μια σοβαρή απάντηση είναι να μην κάνεις κάτι μόνος σου. Σου προτείνω να απευθυνθείς σε επαγγελματίες με αντικείμενο την ακουστική μελέτη και σχεδίαση χώρων σαν αυτόν που θέλεις να φτιάξεις. Ακολούθως κι έχοντας τη μελέτη στα χέρια σου, προχωράς αναλόγως.

Σημαντική παράμετρος είναι ο προϋπολογισμός που διαθέτεις, στον οποίο θα πρέπει να συμπεριληφθεί το κόστος της μελέτης, το κόστος της κατασκευής ή/και διαμόρφωσης του χώρου καθώς κι η αγορά των συστημάτων ήχου κι εικόνας (σε περίπτωση που δεν διαθέτεις ήδη).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Για να πας by the book στο Atmos υπάρχει θέμα στο ύψος.
Σε τόσο χαμηλοτάβανο δεν έχω στήσει, το πιο χαμηλό είναι 2.35μ, ήταν οκ πάντως.
Ιδανικά αν πας για Atmos θα είναι να βρείς όσο πιο χαμηλό καναπέ για να δώσεις περιθώρειο να έχουν διαφορά στο ύψος τα ear level speakers από τα overhead speakers.

Για να πάρεις το έπακρο όπως είπε ο @wizzy και να μην πετάξεις τα λεφτά σου ή επιτύχεις πολύ λιγότερα από ότι θα μπορούσες με το budget που θα διαθέσεις, η σωστή κίνηση είναι να συμβουλευτείς ειδικούς στην επιλογή μηχανημάτων, στησίματος και ακουστικής φροντίδας + calibration για να αποδώσει τα μέγιστα το σύστημα σου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες θέλεις ειδικό. Όχι μόνο για τον σωστό σχεδιασμό του χώρου αλλά και την επιλογή των μηχανημάτων.
Το ύψος είναι πολύ μικρό και αν δεν μπουν τα κατάλληλα ηχεία ύψους στα κατάλληλα σημεία δεν θα έχεις αποσβέσει το budget σου.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά συμβουλεύτηκα το avshop 8 χιλιάρικα μου είπαν αλλά είναι τρελά λεφτά μόνο αν μπορουν να με κατευθύνουν με το να τους στείλω μέτρα και φωτό και να μου πούνε πως θα μπούνε τα αποροφητικα και μια εικόνα των ηχείων και μετά με την βοήθεια καλιμπρατορα να τα εφαρμόσουμε στην πράξη γίνετε αυτό?
Και πάλι όμως ο αγαπητός Χαρούλης 🤣😊 μου είπε πως να ξεμπερδεψω με ένα 500αρικο αποροφητικα έχει την μαμα της πατέντας 😂
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Παιδάκια...να ξέρετε ότι ο Κωστής είναι από Σκύδρα...μακριά από πρόσβαση επαγγελματία
και το πρώτο πράμα που μου ανέφερε είναι το ποσό 8 χιλιάρικα που του ζητήθηκε μέσω φωτό από κατάστημα για ηχητική φροντίδα)

κάναμε μια κουβέντα χθες και τον έβαλα με το ζόρι (είναι λιγουλάκι ντροπαλός :biggrin: ) να γράψει 2-3 πράματα για τον χώρο του
(περιμένουμε φωτό)

ηχεία έχει svs prime (γράψε ρέι τι έχεις μπα!)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ναι βεβαίως ενόειτε θα τα πούμε όλα εντωμεταξυ από δω ξέρω και τον bill pepas είχαμε μιλήσει αλλά για το πάνω σαλόνι λοιπόν έχω τα prime towers prime bookselfs και ultra center αλλά φωτό να στείλω το σαλόνι δεν έχει και πολύ νόημα γιατί στην αποθήκη θέλω να την κάνω την δουλειά εκτός αν θέλετε να στείλω από κει καμία φωτό κλούβες έχει πολλές τώρα αν έμεινε κάνα ροδάκινο απτό καλοκαίρι και καιγεστε τόσο Ε να σας στείλω με την μεταφορική 🤣🤣🤣🤣
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
ρε συ....ανέβασε το σαλόνι ίσα ίσα να έχουμε τον χώρο και απλά ανέφερε ότι το υπόγειο που θέλεις να φτιάξεις είναι το ίδιο ακριβώς....αλλά με ταβάνι 2 μέτρων
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Πάντως θα μπορέσει
inbound6750940335888372287.jpg
ένας κα
inbound3958885424342273668.jpg

inbound1801272676338697437.jpg
inbound1047919951645420084.jpg

Πάντως θα ήθελα πραγματικά κάτι οικονομικό ακόμα και αν επεμβαίνα εγώ αλλά σε μέγιστο αποτέλεσμα οπότε τι έχετε να μου προτείνετε ... Πιστεύετε η πρώτη μου άποψη θα ήταν καλή? Δηλαδή η κατεύθυνση από εκείνους ? Και μετά βοήθεια καλιμπρατορα? Η ακόμα και ένας καλιμπρατορας μπορεί να τα καταφέρει
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Σημασία έχει τι θες να δώσεις εσύ, και όχι τι θα σου πει το κάθε κατάστημα.
Γιατί το παν είναι στα λεφτά που θα διαθέσεις να γίνει αυτό που θες όσο καλύτερα γίνεται.
Και με 20.000€ γίνεται καλύτερα η δουλειά. Αλλά δεν είναι πως ξοδεύω παραπάνω λεφτά από όσα θέλω για να φτιάξω home cinema αλλά πως να φτιάξω αυτό που θέλω με το ποσό που διατίθομαι να ξοδέψω.

Δεν μας κάνεις τον κόπο να βάλεις μια καρικατούρα του χώρου όσον αφορά τις διαστάσεις που έχει αν έχει παράθυρο ή κάτι άλλο που θα εμποδίζει την τοποθέτηση ηχείου ή ακουστικής φροντίδας ?

Με το καλό να βγει άκρη και να στήσεις τον χώρο σου να απολαμβάνεις τις ταινίες σου :)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Σημασία έχει τι θες να δώσεις εσύ, και όχι τι θα σου πει το κάθε κατάστημα.
Γιατί το παν είναι στα λεφτά που θα διαθέσεις να γίνει αυτό που θες όσο καλύτερα γίνεται.
Και με 20.000€ γίνεται καλύτερα η δουλειά. Αλλά δεν είναι πως ξοδεύω παραπάνω λεφτά από όσα θέλω για να φτιάξω home cinema αλλά πως να φτιάξω αυτό που θέλω με το ποσό που διατίθομαι να ξοδέψω.

Δεν μας κάνεις τον κόπο να βάλεις μια καρικατούρα του χώρου όσον αφορά τις διαστάσεις που έχει αν έχει παράθυρο ή κάτι άλλο που θα εμποδίζει την τοποθέτηση ηχείου ή ακουστικής φροντίδας ?

Με το καλό να βγει άκρη και να στήσεις τον χώρο σου να απολαμβάνεις τις ταινίες σου :)
Θα βάλω βασιλη ναι αλλά το θέμα είναι μετά πως συνεχίζω το έργο? Εσύ τι μου προτείνεις ? Εγώ θα ήθελα πχ να βάλω κάτω ένα χαλί σε όλο το φάσμα του δωματίου και από κει και πέρα αποροφητικα στα βτουβαρια μέχρι εκεί απλά σωστή τοποθέτηση των αποφοφητικων ο Χαρούλης με είπε έχει φιλο που έχει αποροφητικα σε οικονομική τιμή
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Η μοκετούλα θα βοηθήσει στο κόψιμο των ανακλάσεων των υψηλών συχνοτήτων στο πάτωμα, και περισσότερο στην εικόνα κόβοντας τις ενοχλητικές ανακλάσεις.
Αν μπορείς να βάλεις μαύρη ματ, κάντο, δεν θα το μετανειώσεις (πέραν του συχνού σκουπίσματος επειδή οι βρωμιές θα φαίνονται εύκολα :D ).

Η πρόταση του Χάρη για τα αποροφητικά είναι σούπερ ;)

Βάλε και το σχεδιάγραμμα όποτε βρείς χρόνο για να μπορώ να πω με σιγουριά περισσότερο αν προτείνεται να κάνεις κάτι σε Atmos του στυλ 5.x.4 :)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Η μοκετούλα θα βοηθήσει στο κόψιμο των ανακλάσεων των υψηλών συχνοτήτων στο πάτωμα, και περισσότερο στην εικόνα κόβοντας τις ενοχλητικές ανακλάσεις.
Αν μπορείς να βάλεις μαύρη ματ, κάντο, δεν θα το μετανειώσεις (πέραν του συχνού σκουπίσματος επειδή οι βρωμιές θα φαίνονται εύκολα :D ).

Η πρόταση του Χάρη για τα αποροφητικά είναι σούπερ ;)

Βάλε και το σχεδιάγραμμα όποτε βρείς χρόνο για να μπορώ να πω με σιγουριά περισσότερο αν προτείνεται να κάνεις κάτι σε Atmos του στυλ 5.x.4 :)
Ναι ενόειτε ότι θα ήθελα 4 πάνω αλλά εσύ πχ θα μπορούσες να με βοηθήσεις για την τοποθέτηση των αποφοφητικων?🙂
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αποθήκη μου
απο την αποθηκη ειναι οι φωτο!?
τεσπα, απορροφηση ή διαχυση?!
εχουμε Budget?
δεν θυμαμαι τον φιλο μας απο τα επτανησα αν θυμαμαι καλα που το ειχε κανει ολο μονος του...ενα μαυροκοκκινο ηταν το δωματιο .. :/
edit: https://www.avsite.gr/forum/threads/home-cinema-professional-susano-lx90.153752/page-46
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059

Μηνύματα
175
Reaction score
53
απο την αποθηκη ειναι οι φωτο!?
τεσπα, απορροφηση ή διαχυση?!
εχουμε Budget?
δεν θυμαμαι τον φιλο μας απο τα επτανησα αν θυμαμαι καλα που το ειχε κανει ολο μονος του...ενα μαυροκοκκινο ηταν το δωματιο .. :/
edit: https://www.avsite.gr/forum/threads/home-cinema-professional-susano-lx90.153752/page-46
Πολύ ωραίο φίλε όχι απτό σαλόνι μου είναι οι φωτό αλλά θα στείλω σύντομα και της αποθήκης τώρα για το τι θα χρειαστεί μόνο ένας ειδικός θα μας πει τα μετρα είναι 5 επί 3.30 επί 2.05 μέτρα ύψος θα στείλω και φωτό να το δείτε καλύτερα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δες και αυτο να παιρνεις ιδεες που ειναι κοντα στις διαστασεις σου https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-όνειρο-ppg.112015/page-66
-
ξαναρωταω, εχουμε Budget? θα αλλαξεις μηχανηματα? σε νοιαζει η εμφανιση? εχεις κατι στο μυαλο σου σχετικα? ή το συζηταμε σαν σκεψη?!
τεσπα, diy θα το κανεις ουτως ή αλλιως αποτι καταλαβα...υπομονη θελει....αλλα αξιζει..
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
δες και αυτο να παιρνεις ιδεες που ειναι κοντα στις διαστασεις σου https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-όνειρο-ppg.112015/page-66
-
ξαναρωταω, εχουμε Budget? θα αλλαξεις μηχανηματα? σε νοιαζει η εμφανιση? εχεις κατι στο μυαλο σου σχετικα? ή το συζηταμε σαν σκεψη?!
τεσπα, diy θα το κανεις ουτως ή αλλιως αποτι καταλαβα...υπομονη θελει....αλλα αξιζει..
δες και αυτο να παιρνεις ιδεες που ειναι κοντα στις διαστασεις σου https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-όνειρο-ppg.112015/page-66
-
ξαναρωταω, εχουμε Budget? θα αλλαξεις μηχανηματα? σε νοιαζει η εμφανιση? εχεις κατι στο μυαλο σου σχετικα? ή το συζηταμε σαν σκεψη?!
τεσπα, diy θα το κανεις ουτως ή αλλιως αποτι καταλαβα...υπομονη θελει....αλλα αξιζει..
Δεν με νοιάζει η εμφάνιση βέβαια να μπαίνω μέσα και είναι χαλί μαύρο budget τώρα ίσως 3 χιλιάρικα μηχανήματα δεν θα αλλάξω σε καμία περίπτωση τα πήρα τώρα απλά θέλω άτομο να με κατευθύνει για το πώς να ξεκινήσω πάντως το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ είναι να το στοκαρω όλο και να βάλω την μοκέτα κάτω τα υπόλοιπα και πως θα τα κάνω θέλω άνθρωπο και βέβαια καλό θα ήταν να μου δώσει κάποιο τηλ να επικοινωνήσουμε καλύτερα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
μεχρι να βρεθει καποιος ειδικος (ή επαγγελματιας) θα ελεγα να ξεκινησεις να διαβαζεις τα θεματα.. 🐒
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
inbound1057414936335434754.jpg
inbound1870458167469770654.jpg

Παιδιά καλημέρα έβγαλα φωτό την αποθήκη βέβαια όπως βλέπετε μέσα γινετε ένας χαμός οπότε έχω πολύ δουλειά για να κάνω αλλά ποιο πολύ Γιά να δείτε τι παίζει με το ταβάνι πίσω το παράθυρο μάλλον θα το κλείσω η μπορεί να βάλω ένα πολύ μικρό μόνο για εξαερισμό έκανα ένα Α μέσα και ο χώρος ήταν έτοιμος να με φάει ελπίζω να γίνει καλή δουλειά
inbound1057414936335434754.jpg
inbound1870458167469770654.jpg

Παιδιά καλημέρα έβγαλα φωτό την αποθήκη βέβαια όπως βλέπετε μέσα γινετε ένας χαμός οπότε έχω πολύ δουλειά για να κάνω αλλά ποιο πολύ Γιά να δείτε τι παίζει με το ταβάνι πίσω το παράθυρο μάλλον θα το κλείσω η μπορεί να βάλω ένα πολύ μικρό μόνο για εξαερισμό έκανα ένα Α μέσα και ο χώρος ήταν έτοιμος να με φάει ελπίζω να γίνει καλή δουλειά
Επίσης όσο αναφορά τα βτουβαρια και μόνο σαν ντουβαρια πιστεύετε ότι λόγω του ότι είναι χαμηλής ποιότητας και αν το χτυπήσεις ακούγεται ένα Ντουκ θα έχει επίδραση στον ήχο? Παρόλο τα αποροφητικα? Γιατί και με το ταβάνι συμβαίνει αυτό το χτύπησα και σε όλη την επιφάνεια λες και θα κατέρρεε για πείτε μου γνώμες..
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top